Skocz do zawartości
adamoo

jaka pompa do sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem na etapie kupowania pompy do mojego sumpa i nie wiem którą z nich wybrać aby była najlepsza czy :

AquaJet PFN 3500

czy:

Aquaszut 3600l/h

czy ktoś ma do czynienia z nimi czy są dość ciche aby umieścić je w szafce? a może jakieś inne typy


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

tak z ciekawości podaj ile prądu zużywają powyzsze modele

Ja osobiście wybrałem AM OR 3500/l 65 W, pompa chodzi zaledwie pare dni więc trudno mi ją oceniać , ale narazie nie narzekam praca cicha.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obie ciągną około 60 wat ale wybrałem inne chyba najlepsze z tego rozwiązanie a mianowicie

NewJeta 2300 cicha mała i wydajna

2300l/h

wys.pod 2,4 metra i tylko 38 wat


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam- ja bym wybrał Aqua Bee 3000.

Pozdr Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wybór nalzey do Ciebie, ale ja bym wybrał mocniejszą, lepiej mieć zapas mocy na pompie którą można "zdławić" niż niedobór mocy.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie trochę danych technicznych :

akwarium 250 litrów

szafka wysokość 80 cm

akwa wysokość 50 co daje nam razem 130 cm jeszcze jakiś zapasik na załamania to mozna przyjąć plus -minus 150-160 cm a New Jet podnosi wodę do 2,4 metra


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@adamoo, nie chodzi o podnoszenie na jaką wysokośc, chodzi o to ile będziesz miał kolanek, każde załamanie powoduje stratę mocy, jeszce nie wiem u siebie ale to sprawdzę, dma głowę ze z 3500 l/h zrobiło się 3000 l/h

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

Witam

@adamoo, nie chodzi o podnoszenie na jaką wysokośc, chodzi o to ile będziesz miał kolanek, każde załamanie powoduje stratę mocy, jeszce nie wiem u siebie ale to sprawdzę, dma głowę ze z 3500 l/h zrobiło się 3000 l/h

Pozdrawiam Roman

dam głowę że jeszcze mniej :)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem wogole co wy opowiadacie panowie :] tam u niego wystarczy pompa 1400l/h , 2500 l/h to juz w zupelnosci nawet nie ma oczym mowic moze dac kolanek zawijasow nie ma problemu .

W moim baniaku tym starym duzym mialem Power Heada 1400l/h , kolanka , rurki , rureczki i wyrabial sie spokojnie , pozniej dorzucilem jednak wiekszego Power Head`a 2000l/h i bylo ok ( za malo byl baniak przezucany na godzine ale funkcjonowalo )

Ten jego Maxi jet to nie tylko sie bedzie wyrabial ale jeszcze niezly dawal prad wodny.

Woda przez sumpa nie moze tez za szybko leciec , ani tez za wolno , zwlaszcza jezeli to ma byc filtr glonowy .

Baniak liczmy te 200 litrow powinien zostac przezucony od 8 do 10 razy na godzinke , tam bedzie duzo wiecej .

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam ja mam przy swoim 250l 3500l/h i wcale nie wydaje mi się za dużo. Jeszcze sobie jakiś bypass założy do jakiegoś filtra, reaktora, albo chociażby po to by zwiększyć cyrkulację wody w sumpie to te 3000-3500 będzie jak znalazł.

Swirlej własnie mnie zmusiłeś do siegnięcia po wyres spadku wydajności w stosunku do podnoszonego słupa wody i dla mojego ORa na wysokości 1,5m odczytałem wydajność 2800-2900l/h. Zakładając jeszcze stratyw instalacji siegające niech będzie tylko 5% to zrobi się z tego 2660-2755l/h, to jest ok. 10 krotna wymiana pojemności całego tanku na godzinę. Chyba ok?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a , wykresy ..heh , sprobuj przeprowadzic instalacje rurkami 16 mm to zobaczysz czy cos spadnie :)

Woda przez sumpa nie moze przeplywac ani za szybko ani za wolno .

Cyrkulacje wody poprawia sie dodatkowo pompami wewnatrz zbiornika .

W moim ostatnim baniaku ktory rozebralem mialem pompke Eheima 1200l/h jako glowna i bylo cacy .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez dorzuce swoje trzy grosze.

Moim zdaniem minimalny przeplyw wody przez sump to 2x objetosc akwa na godzine. 10x moim zdaniem to troche sporo ale to rowniez zalezy od sumpa. Adam ma pojemnosc sumpa 60l przy czym nie bedzie on wypelniony woda po brzegi tak tez i to sie zmniejszy moze do 40l (??). Tak tez jesli wpakujemy tam pompe, ktora ma przerzucac 10x objetosc akwa czyli 2500l/h to sump bedzie przerzucany prawie 62x na h. Chyba nie bedzie raczej martwych stref :). Dla przeplywu 2x objetosc akwa mamy przerzut wody 500l/h czyli sump jest przerzucany 12x. Niektorzy maja taka cyrkulacje w akwa.

I jeszcze jedna bardzo wazna rzecz. Do robienia cyrkulacji sluza pompa cyrkulacyjne a nie pompa glowna, ktora moze robic tylko jako dodatkowa sila. Ale o tym wspomnial rowniez Zbyszek.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krotność wymiany chyba powinno się dostosować do wielkości akwarium a nie do sumpa. Zgadzam się że do cyrkualcji stosuje się odpowiednia pompki ale chyba nie ma potrzeby wrzucać dodatkowej głowicy do sumpa, a o takiej cyrkulacji pisałem. Rozumiem że w takim 60L sumpie to raczej nie będzie refugiów czy innych dodatkowych komór, bo i po co.

Musze się jednak uderzyć w pierś bo nie doczytałem za pierwszym razem że sump ma mieć tylko 60 litrów, choć z moich doświadczeń wynika (akwarium 240l sump, 70l bez przegród i OR 3500 jako głowna), że i 3500-3000l/h to nie przesada.

Sam jestem teraz ciekaw co wybierze Adam po tej wymianie zdań, które dość mocno się od siebie róznią.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam baniak 800l ktory nabylem miesiac temu z sumpem i pompa wody eheim 1260- 210 2400l/h , woda jest krysztal ,ryby maja sie bardzo dobrze parametry w normie ale moje pytanie czy ta pompa nie jest za slaba na tak duzy baniak , koles ktory sprzedal mi akwarium  uzywal jej i  nie mial zadnych problemow z rybami , ja tez nie zauwazylem zadnych problemow , dlatego mam pytanie prosze o pomoc czy mam nabyc wieksza pompe dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.