Skocz do zawartości
radek911PL

Dno klejone z części

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanie. W mojej głowie rodzi się pomysł na nowe akwarium. Niestety miejsce jakie sobie wybrałem stwarza pewne komplikacje. A mianowicie w dnie akwarium będzie dziura przez którą przejdzie belka podtrzymująca strop :) Oczywiście w koło belki skleję komin. Jednak aby ustawić akwarium w tym miejscu muszę kleić je na miejscu i zastosować dno z dwóch, lub trzech kawałków.

Jak najlepiej wykonać takie łączenie dna abym mógł spać spokojnie?

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek, nie mam pojecia o klejeniu kilku szyb na dno ale chcialem napisac, ze niezly kozak jestes. Ja sie poddalem z pomyslem przesuwania sciany nosnej... moglem ja tez puscic przez zbiornik... :) zycze udanego projektu i prosze o foty!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy długich i dużych zbiornikach dno jest łączone z cześci


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko tutaj będzie dno łączone i dodatkowo z wyciętym kwadratem, tak? Przychodzi mi do głowy tylko klejenie na zakładkę - dwie warstwy szkła jedna na drugiej, dół w kształcie U np. z lewej strony, a pełny prostokąt z prawej, druga warstwa odwrotnie. Ale nie wiem, czy to nie przesada.

A jaki duży planujesz zbiornik?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko da się zrobić. Kwestia ceny.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będzie to pozostaje kwestia szczelnego i trwałego połączenia dna ze ścianami. Radek narysuj jak to dno ma wyglądać.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi sie, zeby to byl problem. Calkiem normalnie, dwie czesci dna na styk i silikon. Jak Jacek pisal, przy dlugich zbiornikach, klejone dno jest pewniejsze niz z jednego kawalka.

To bedzie fajnie wygladalo !:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to sobie wykombinowałem :)

projektn.jpg

Najłatwiej byłoby kleić dno tak jak pokazują zielone linie. zastanawiam się tylko czy na łączeniach naklejać jeszcze pasek szkła ??

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie naklejal bo nie bedize pracowac wlasciwie i moze skupiac naprezenia. poza tym na dno dzialaja male sily w porownaniu ze spoina dno/szyba boczna a tam sie na zakladke nie klei.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym nakleił, ale tylko w celu uszczelnienia, na grubej poduszce kleju.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie mojego projektu. Myślę nad stelażem metalowym. Z jakich kształtowników powinienem go zrobić??

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na czym stoi belka stropowa co jest pod spodem, co ona podtrzymuje. Taki baniaczek + sump + skała inne pierdołki to będzie ponad 1 tony. Belka podtrzymuje pewnie coś i też już działają na nią jakieś siły a tu dojdzie jeszcze ponad tona wokół belki i to na 1m kwadratowym, sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump stoi w innym pomieszczeniu z dala od baniaka więc go nie liczymy. Zmieni się torchę powierzchnie dna. Ma ona mieć 150cm x 120cm. Wysokość akwarium będzie wynosić 40cm, ale tafla wody ma być na 32cm więc w sumie będzie około 560litrów plus około 60kg skały i 80 kg piasku. Szyba 10mm.

Belka podtrzymuje dach :) O ile się nie mylę to stoi ona na ścianie z cegły ale muszę sprawdzić bo możliwe że oparta ona jest na belce stropowej, też drewno. Pod akwarium przebiega ściana z cegły ale nie przez środek baniaka tylko dokładnie na brzegu akwarium wzdłuż dłuższego boku. To tyle co mi przychodzi na myśl.

Dodam że moje obecne akwarium (375l) stoi obok drugiej belki ale u zbiegu wspomnianej ściany i ściany nośnej budynku. Wieczorkiem wkleję zdjęcie które lepiej zoobrazuje o co mi chodzi :) bo trochę to pokręcone wszystko

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wiedzy w tym temacie, jednak jeśli już takie coś by miało powstać to bym wziął pod uwagę "pracę" belki. Może się okazać że w czasie belka "odchyla" się kilka mm lub pęcznieje (nie wiem czy to nie ma też wpływu na podłogę). Jeśli już to trochę pustego miejsca wokół belki trzeba by zostawić.


300L 75x75x60 | Pandora Hyperion S | Skimz 800 | OR 2500 | 2xNano Prop 5000 | EasyLine 90 + DI | http://slona-kostka.aquablog.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To to wiadomo, że nie będę robił szkła na styk. Bardziej nurtuje mnie kwestia stelaża.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem profil 40x40x3 wystarczy w zupełności.


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek ja bym nie dawał na dnie 4 spoin sylikonu tylko zrobił to tak:

projektn.jpg

Szklarz wytnie Ci bez problemu w szkle wstawkę na belkę i tym sposobem masz 2 łącznia i na tym szyba z grubą warstwą sylikonu i możesz spać spokojnie...


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to juz wiesz co i jak to przywoz profile do darka (nie zapomnij o alko bo Darek na same powietrze nie jezdzi) i stelaz bedziesz mial :) :):bump1:bump1:bump1


kryzys w baniaczku przyjme wszelkie zycie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady. Choć teraz zaczynam dumać czy faktycznie nie za duży ciężar skupi się w tym miejscu. Zaraz zrobię rysunek co i jak, może ktoś kto siedzi w tym temacie coś podpowie.

@woodcrafts dzięki za propozycję ale stelaż jak już będę musiał spawać to na miejscu :) przynajmniej część. Po zespawaniu na gotowo nie wstawię go na miejscu które wybrałem. Tak samo szkło będzie klejone już u góry.

Ciekawe czy drewno nie okaże się lżejsze? Muszę sprawdzić. W mojej sytuacji każdy kilogram się liczy zwłaszcza że koło akwarium będzie się ciągle chodzić. Do tego w tej części salonu stoją kanapy ława z granitu którą chyba wymienię na lżejszy model :)

Sporo niewiadomych już na starcie. Muszę popytać znajomych może jakiegoś architekta sobie wypożyczę który rzuci na to fachowym okiem.

Pozdrawiam

Radek

PS

zaraz wstawię rysunek.

projektw.jpg

Więc tak. Ścianka wzdłuż akwarium zbudowana jest z cegły ma 24cm. Zaczyna się w piwnicy więc stoi pewnie na fundamencie. nośne mają z pół metra. Belki pionowe stoją na belce od stropu. Środkowa biegnie pod kontem i łączy się z tą "od akwarium". Nie znam rozstawu belek stropowych ale podejrzewam że jest to 60-100cm.

Pozdrawiam


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.