Skocz do zawartości
red_m

sump i komin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałem zapytać jak duży powinien być sump do akwarium 210 L. oraz jaki powinien być komin do takiego zestawu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komin taki zeby sie zmiescily rury - standardowo splyw + rewizja (25-32mm), i ew. rura powrotna (20-25mm) - 15x15 to chyba minimum dla komina.

A sump jaki najwiekszy sie zmiesci nie ograniczajac miejsca w szafce na inne potrzebne gadzety :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze trzeba reka wlozyc zeby przykrecic


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam, standardowo srubunki przykrecane sa od spodu :)

Ale faktycznie troche wiekszy komin baaardzo ulatwia sprawe jak np cos tam wpadnie/wskoczy - w takiej minimalistycznej wersji manewrowanie siatka jest praktycznie skazane na porazke :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok mam akwarium nieużywane coś koło 160 L więc rozumiem wykorzystać mogę. I jeszcze pytanie o komin.Proszę mi wytłumaczyć na prosty chłopski rozum. Mam komin do komina wpływa woda z akwarium i dwiema rurami spływa do sumpa? Ew. jeżeli ktoś ma jakiś link do rysunku podglądowego bardzo bym był wdzięczny :). I wielkie dzięki za wyrozumiałość, bo nikt nie krzyczy ani nic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś robiłem takie coś

http://www.nano-reef.pl/datas/users/4343-hydraulika.rar (drobna poprawka do linka)

dwie rury po to że z jednej spływa woda do sumpa, a druga jest na wszelki wypadek jakby pierwsza się zatkała.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnij profil, napisz skąd jesteś i umów się z jakimś morszczakiem na odwiedziny, zobaczysz sobie jak to działa w realu i zrozumiesz:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie racja ... kolejne pytanie to jaki oświetlenie do takiego akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałem się podłączyc pod wymiane doświadczeń a raczej na porozmawianie z osoba doświadczoną na temat zakładania akwarium morskiego, ponieważ z samego suchego tekstu ciężko mi to wszystko ogarnąć ;)

Jak widnieje w profilu, jestem z Łodzi i będę wdzięczny jeżeli ktoś z forum mieszkający w Łodzi pomoże mi stworzyć projekt akwa 200 litrów i łopatologicznie rozwieje moje wszystkie wątpliwości ;) a przede wszystkim z chęcią bym zobaczył w praktyce jak działa cały "system".

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#306937 TheSexInHome :

Wiem, ?e sump powinien by? na jakie? 20% akwarium

Dlaczego akurat 20% a nie 30% lub 50 % ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

red_m

Sump im wiekszy tym lepszy. Jeszcze nie wiesz co tam bedziesz w przyszlosci wstawial. Mysle ze jakies gotowe akwarium, 40-60 l wystarczy.

Woda w kominie wplywa do jednej, kilka cm nizszej rury, na ktorej w sumpie montujesz zawor. Skrecasz go tak, zeby zalac te rure w kominie (bedzie bezglosna) i zeby do drugiej (rezerwy), tej wyzszej, wpadalo odrobinke wody. Druga rury powinna byc ok. 1 cm nizej niz dolna krawedz grzebienia.

Oswietlenie zalezne jest nie tylko od pojemnosci, ale rowniez od wymiarow akwarium. Mozesz smialo podac ;)

Co oznacza ten pasek pod moim postem ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ książkowo powinno być min. 20%, ale wiadomo, ze im większy tym lepszy np. do większego napchasz więcej żywej skały(Filtracja biologiczna) i zależy to od miejsca przeznaczonego na sump np. ja mam sump 80l do 200l akwa (mi nie było szkoda miejsca, bo akurat kupowałem meble do tego samego pokoju zaraz obok (prawie na styk) a przecież nie zrobię kilku l sumpa w szafce)

pozdrawiam

Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#303829 red_m :

Ok mam akwarium nieużywane coś koło 160 L więc rozumiem wykorzystać mogę. I jeszcze pytanie o komin.Proszę mi wytłumaczyć na prosty chłopski rozum. Mam komin do komina wpływa woda z akwarium i dwiema rurami spływa do sumpa? Ew. jeżeli ktoś ma jakiś link do rysunku podglądowego bardzo bym był wdzięczny :). I wielkie dzięki za wyrozumiałość, bo nikt nie krzyczy ani nic :)

no ale sump 160 przy 200 litrowym zbiorniku to przesada. niepotrzebny aż tak duży, ale można jak sie ktos uprze:clowning


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.