Skocz do zawartości
sewer

500L - House Reef

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Za parę dni zalewam nowe akwarium 500L (140x60x60) i 180L sumpa. Woda (50% nowej-TM pro reef) i skała (60-70kg) z dobrze funkcjonującego zbiornika. Około 40 Kg LS Argonite 05-1,5mm. Lampa używana AM 2x150W HQI (żarniki 14K blv wymienie na nowe) + 2x54W T5 (Ati bleu plus i Korallen zucht.de fuji purple) plus nocne. Kalkreaktor , kalkmikser. Odpieniacz H&S (chyba do 2000L... dość mocny) Cyrkulacja Tunze 6105 z falownikiem i 6045 (zgodnie z sugestiami poniżej zakupiłem drugą 6105 z falownikiem a z 6045 zrezygnowałem) . Pompa Gł 3500L/h eheim. W sumpie świetlówka i algi ("makaron") w ramach wzmocnienia filtracji. Kolega , który mi pomaga zakładać akwarium polecił mi Filtr na media w którym mają być kamyki Zeolit australijski? (wiecie co to jest?) i Ecofost(Ecoplus).

Chciałbym aby w moim nowym akwarium przeważały sps-y i troszkę rybek (pare pokolców , klasyka w postaci ocelarisków...).

Chciałbym zapytać jak sensownie wystartować. Jak systematycznie , kiedy , w jakiej kolejności zapełniać zbiorniczek.

Wiem że pytanie jest bardzo ogólne ale brakuje mi tego planu startu i czym traktować wodę na początku (zoovit czy może zamiast tych magicznych kamyczków wrzucić bio-pellets.

Z góry dzięki za pomoc bo wolę wcześniej zapytać zanim ruszę bo potem trudniej to wszystko zmienić.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na poważnie myślisz o sps-ach to przy tych wymiarach akwarium zamień 150W na 250W.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zeolitem to narazie nie zaczynaj,tym bardziej niewiadomego pochodzenia.

Do cyrkulacji powinienes miec 2 pompy 6105,a ta 6045 to za skałą może dmuchać.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#304306 seb :

Jeśli na poważnie myślisz o sps-ach to przy tych wymiarach akwarium zamień 150W na 250W.

Pozdrawiam

seb

Hmmm... lampę już potwierdziłem więc ciężko się będzie wycofać... Można sprawić żeby w obudowie 150W chodziły żarniki 250W? Może dorzucę z czasem jeszcze 2xT5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#304334 Peniek :

Z zeolitem to narazie nie zaczynaj,tym bardziej niewiadomego pochodzenia.

Do cyrkulacji powinienes miec 2 pompy 6105,a ta 6045 to za skałą może dmuchać.

Jeśli nie zeolit to co na początku powinno usuwać fosforany?

Zobaczę jak będzie dmuchać... Jak będzie słabo to faktycznie następna 6105 wyląduje w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi ze będą za słabe sam ma 2 x 6045 i nadają się tylko i wyłącznie do mieszania soli w takim baniaku :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#304355 Snakecharner :

Uwierz mi ze będą za słabe sam ma 2 x 6045 i nadają się tylko i wyłącznie do mieszania soli w takim baniaku :-)

No cóż nie pozostaje mi nic innego jak usłuchać mądrzejszych (bardziej doświadczonych... :) ) kolegów i szykować się na drugą 6105. Może od razu sobie daruję tą 6045 i wrzucę mocniejszą z multikontrolerem? Tylko droga franca... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sewer widzę że na razie to błąkasz się i nie wiesz co do czego, najlepiej wstrzymaj zamówienie bo zmarnujesz sporo kasy. Jak dotąd okazało się że masz słabą lampę - 400W światła na 500L pod SPS to mało, cyrkulacja tak samo słaba. Chcesz zeovit a nie wiesz jak go używać i tak na prawdę do czego służy.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie w jaki sposób najlepiej prowadzić sps -owe akwa? Czy system z mikroelementami grotecha ABC plus kalkreaktor i kalkmikser będzie wystarczający? Jak najlepiej zająć się fosforanami? Bio-pellets? Czy może jakieś absorbenty w specjalnym filterku? Też nie chciałbym się stać niewolnikiem akwarium. Jak tu niektórzy koledzy donoszą strach wyjechać na wakacje bo klęska gwarantowana. Gdzieś chciałbym wypośrodkować to zaangażowanie. Pare razy w tygodniu mógłbym doglądać i dozować co trzeba ale dwa trzy razy dzienie i codziennie hmmm... :) mogę mieć problem. Jednocześnie maksymalnie chciałbym zautomatyzować system. Jakieś sugestie?

#304363 tomiooo :

sewer widzę że na razie to błąkasz się i nie wiesz co do czego, najlepiej wstrzymaj zamówienie bo zmarnujesz sporo kasy. Jak dotąd okazało się że masz słabą lampę - 400W światła na 500L pod SPS to mało, cyrkulacja tak samo słaba. Chcesz zeovit a nie wiesz jak go używać i tak na prawdę do czego służy.

PozdrT

Tomiooo na pewno jest trochę racji w tym co piszesz ale od czegoś trzeba zacząć dlatego pytam,czytam aż oczy mnie bolą ... :) trochę po cichu oczekuję że ktoś mnie poprowadzi za rękę...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzelasz silne oswietlenie, b. silny odpieniacz, pozniej poczytasz o metodzie Ballinga, dokupisz automatyczne pompy dozujace i automatyczna dolewke, jakis karmnik na baterie, zeby karmic suchym gdy wyjedziesz na urlop i przewaznie po urlopie akwarium po wyczyszczeniu szyb jest ladniejsze niz przed.

Jak sobie od razu pomontujesz miksery, kulki, i inne, byc moze kiedys potrzebne gadzety, to sam sie zrobisz niewolnikiem.

To wszystko sprawa dobrania odpowiedniego, sprawnego sprzetu. Im wiecej teraz zaoszczedzisz, tym wiecej w przyszlosci wydasz. Mysle, ze kazdy z nas to przerabial. :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#304388 Stani :

Strzelasz silne oswietlenie, b. silny odpieniacz, pozniej poczytasz o metodzie Ballinga, dokupisz automatyczne pompy dozujace i automatyczna dolewke, jakis karmnik na baterie, zeby karmic suchym gdy wyjedziesz na urlop i przewaznie po urlopie akwarium po wyczyszczeniu szyb jest ladniejsze niz przed.

Jak sobie od razu pomontujesz miksery, kulki, i inne, byc moze kiedys potrzebne gadzety, to sam sie zrobisz niewolnikiem.

To wszystko sprawa dobrania odpowiedniego, sprawnego sprzetu. Im wiecej teraz zaoszczedzisz, tym wiecej w przyszlosci wydasz. Mysle, ze kazdy z nas to przerabial. :)

Tak na pewno masz rację. Nie jest to moje pierwsze akwarium morskie i coś o tym wiem... Tylę że było to kilka dobrych lat temu i trochę się o tego czasu zmieniło ale to co piszesz pewnie się nigdy nie zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

jak co zapraszamy do Tarnowa a przy okazji na spotkanko do Krakowa 18.12.2010 to i paru rzeczy się dowiesz :)

łatwiej wchłoniesz wiedzę :) przy piwku :)

pozdrawiam AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za zaproszenie. Jak będę przejeżdzał przez Tarnów to się wcześniej postaram umówić... :)

Natomiast Kraków będę dopytywał gdzie i o której bo mam głód wchłaniania (wiedzy....)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 500 litrów i w większości spsy - wszystko co potrzeba znajdziesz w moim wątku...

dobry odpieniacz - dobre światło - kulki - rowa na start - cyrkulacja 2x 6105

dobra żywa skała - nie dużo bakterii na start


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kris dzięki za info.

Twój wątek czytałem wcześniej i chętnie go przeczytałem jeszcze raz.

Dużo tam o jakości zdjęć nieco mniej o dojrzewaniu akwarium ale wyciągnęłem co trzeba :)

"od początku tylko dobra żywa skała, małe ilości bakterii, dużo rowy i węgla - mała obsada rybna - teraz dorzuciłem równolegle bio pelletki - i jak narazie wszystko idzie do przodu :

Jak napisałeś stosujesz baillinga. Przy tej metodzie kalkreaktor i mikserek nie potrzebny jak rozumiem (już je mam :) ).

Kulki Bio -pellets od początku ?

Rowa - do usunięcia fosforanów? Ile należałoby zastosować na początku Twoim zdaniem do 700L w obiegu.

Węgiel też rowa?

Jakie bakterie w niedużej ilości polecasz?

Resztę będzie.. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podczas dojrzewania nie musisz dawać ani rowy ani kulek

daj 1 ampułkę biodiggesta i wystarczy

jak zbiornik dojrzeje - możesz dać drugą - potem węgiel w woreczek (200-250ml/miesiąc) ja mam eheima - rowe w filtr przepływowy (300ml/2 tyg lub miesiąc) - np reducing bio pellets w filtr przepływowy (na start z 500 ml)

jak uznasz, że PO4 masz już na dość niskim poziomie <0,02 rowa w odstawkę i cieszysz się pięknymi sps-ami :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kris,

Dzięki za rady. Zastosuje się. Już zakupiłem węgiel i absorber fosforanów Rowy. Tylko nie rozumiem czy równolegle stosować bio -pellets z Rowa absorberem? Może to lub to? Jakbyś to rozwinął proszę bo nie do końca zrozumiałem :)

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np reducing bio pellets potrzebują jakiegoś czasu żeby się rozruszać - do tego czasu fajnie jak za zbijanie PO4 dba np Rowa - dodatkowo pelletki lepiej zadbają o parametry gdy np Rowa zbije Ci PO4 do niskich wartości

dlatego można zacząć stosować równolegle - a po pojawieniu się zadowalająco niskich fosforanów można powoli odstawić Rowe


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super!

Czyli Rowe do pończochy (czy kupić dwa filtry??) a bio-pellets do filterka i zgodnie z zaleceniami na forum powoli się mają kręcić. Napisałeś na początek 500ml. Kiedy się ten początek powinien skończyć? Po wyciągnięciu rowy dołożyć bio-pellets? Do jakiej ilości? Czy taki klasyczny filterek przepływowy nadaje się do bio-pellets?

Serdeczne dzięki za odpowiedzi :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rowa wg mnie zdecydowanie do filterka - jeśli możesz poszukaj może ktoś ze znajomych ma niepotrzebny i pożyczy na 2 miesiące...

bio-pellets najlepiej do filterka z lejkiem (choć ja mam zwykły fr509)- ale było o tym wiele więc nie będę tu opisywał - ilość pewnie będziesz musiał dopasować do swojej obsady i potrzeb


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę miał filterek za 200zł potem najwyżej sprzedam. Faktycznie sporo pisali o tym jaki powinien być do bio-pellets i oczywiście czytałem ale zapytać nie zaszkodzi :waving

Jeśli chodzi o potrzeby to rozumiem że wraz ze wzrostem obsady powinienem obserwować fosforany i delikatnie dokładać ponad te 500ml. Oczywiście nie licząc tego co się rozpuści...

Myślę że już mam dosyć wiedzy teraz należy działać. Jak zacznę to wrzucę jakieś zdjątka.

Jeszcze raz dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wystartowałem wczoraj:playing .Wszystko zgodnie z planem... :)Woda czyściutka. Dzisiaj wrzuciłem 4 krewetki i gonią po pustym akwarium. Kalkreaktor chodzi. Filterek na azotany odpalony. NA razie mam lampę tymczasową i będę ją wymieniał na 2x150W i 4x54W. Wrzuciłem 75kg LR i jakoś zniknęło i nawet nie starczyło do refugium. Trzeba będzie dokupić na obudowanie kominów i do sumpa ze 20kg. Bio-pellets pewnie w przyszłym tygodniu z filterkiem od Krzysztofa Tryca. Mam jeszcze 40kg LS Bio active live aragonit 0,5-1.5mm i nie wiem czy już go wsadzić czy poczekać z tydzień i dopiero. Był ostatnio znajomy z dużym doświadczeniem w akw. morskiej i bardzo odradzał mi LS bo się jak mówił nie pozbędę fosforanów. Jak sądzicie? Może być potem z tym problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty żartujesz czy poważnie piszesz?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpuszczenie zwierząt na drugi dzień po zalaniu baniaka - nie skomentuję tego nawet...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.