Skocz do zawartości
markus892

Akwa 250l w przygotowaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nie wiem czy jest to odpowiedni dział(ew. proszę o przeniesienie),ale kompletuję sprzęt do akwa 100x50x50 i mam jeszcze wiele niewiadomych.Za namową kolegów z forum zrezygnowałem z pudełka i panelu i mam zamówiony zbiornik z kominem.Chciałbym w tym poście zadawać pytania dotyczęce reszty sprzętu.pierwsze pytanie dotyczy oświetlenia które chcę zrobić sam.Czy na początek wystarczy 4x39w(z możliwością rozbudowy,jaki stosunek białe-actinica,ew.jakie świetlówki polecacie.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzje uwazam za sluszna. Mysle, ze u mnie najslabszym punktem i ewentualna przyczyna przyszlego zalania moze byc wlasnie zapowietrzone pudelko miedzy szczepkarium a sumpem. Komina sie nie boje.

4 swietlowki ledwo wystarcza "na poczatek" dla miekkich korali. Wymagajace korale chcialyby 6 lub 8.

Polecam ATI AquaBlue Special i ATI BluePlus, pol/pol. Aktyniki bym nie dawal, bo za malo rur i miekkim niepotrzebna.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cris6

Tak doradzali koledzy z forum,a o kominie zadecydowała rozmowa z człowiekiem z e-rybki.

@Stani

Powiedzmy że dam 6x39 to czy wtedy dawać actinic i zakładajęc że docelowo będą sterowane zegarem jaką opcję przyjąć,1 statecznik do każdej świetlówki czy wystarczy 1 statecznik na 2.

Pozdrawiam.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden statecznik na dwie wystarczy. Przy szeciu rurach mozesz sie pokusic o jedna aktynike. Ona dla nas prawie nie swieci, ale sps-y sie ladniej wybarwiaja. Do tego moglbys miec 2 lub 3 niebieskie i 2 lub 3 biale. Nie bedzie Ci sie podobalo to sobie przy zmianie swietlowek wymyslisz inaczej. W kazdym razie, bez aktyniki korale tez zyja.

Fajnie by bylo, gdybys mial z takiej "szostki" 3 wtyczki i kazda podlaczyl do osobnego zegara, to beda mogly sie kolejno co np 2 godz zapalac, osiagna "poludniowe slonce" i pozniej co 2 godz (lub godz., obojetnie) gasic (zachod slonca).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stani,sprawę oświetlenia uważam za zamkniętą.Kolejne pytanie to pompy do odpieniacza i obiegowa.Mam odpieniacz stożek od kolegi Sebastka,do którego polecał pompę AB2000/1(jaką można zastosować zamiennie),pytanie o jakich parametrach zastosować pompę obiegową.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#305439 markus892 :

Witam.

Nie wiem czy jest to odpowiedni dział(ew. proszę o przeniesienie),ale kompletuję sprzęt do akwa 100x50x50 i mam jeszcze wiele niewiadomych.Za namową kolegów z forum zrezygnowałem z pudełka i panelu i mam zamówiony zbiornik z kominem.Chciałbym w tym poście zadawać pytania dotyczęce reszty sprzętu.pierwsze pytanie dotyczy oświetlenia które chcę zrobić sam.Czy na początek wystarczy 4x39w(z możliwością rozbudowy,jaki stosunek białe-actinica,ew.jakie świetlówki polecacie.

Jeśli chcesz spsy to 6x39w to takie minimum dla prostych montipor ale dadzą sobie rade bez żyłowania.

Do miekkich korali dalbym 60% white i 40% dla nich 4x39w wystarczy,zreszta nadmiar swiatla przez pierwsze miesiące jest niemile widziany.

Aktynika fioletowa ma zadanie przedewszystkim wybarwiać twarde spsy, chodz mi sie kolorek bardziej z mniej wydajnej aktyniki podoba niż z blue plus ale mozna sie też pokusic z fidzi+blue plus i podobny efekt ale to pozniej.

Jak lubisz niebieskie swiatlo daj 2xwhite i 2 x blue plus lub ewentualnie actinic,blue plus,2xwhite.

Przy spsach i nizszym akwarium jak 50 mam wizje 2 white 2 blue plus i 2 actiniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ben_sage,jak na razie uważam się za całkowicie zielonego w temacie,dlatego planuję na początek tylko miękkie i na żywo się uczyć.Na sps przyjdzie jeszcze czas(chyba że wciągnie mnie bardziej niż przypuszczam.

Pozdrawiam.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz przejdziesz przez pierwsze plagi ( dojrzewanie) to sie wciagniesz i to mocno jak kazdy. Ja tez wyszedlem z zalozenia, ze tylko miekkie ale na wszelki wypadek zmontowalem swiatelko na 6 swietlowek 2 na kazdy statecznik. Jako pierwsze kupilem skalke z zoa a potem po ogladnieciu korali na zywo w sklepach stwierdzilem, ze nie bedzie miekkich. Teraz sie zastanawiam jak to zrobic zeby przekonac zone na wieksze szkielko. Wiec nie ma co przemysl dobrze to oswietlenie bo napewno sie wciagniesz. Przepraszam za brak polskich liter(telefon, praca).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Sebastek podal, ze AquaBee jest do tego odpieniacza odpowiednia, to po co szukasz innej ?

Obieg wystarczy ok. 1500-2000 l. Jakis Eheim np. Bierze sporo pradu ale przewaznie jest niezawodny przez lata.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niestety na kilka dni musiałem przerwać zbieractwo morskie,ale wracam do roboty.

Następne pytania to:

-czy na taki zbiornik wystarczą dwie pompy o wydajności 5000l/h

-ile mniej więcej soli będę potrzebował na pierwsze zasolenie i jaką sól polecacie,a jakiej soli używać póżniej do podmian


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam kolejne pytanie: na sump przeznaczyłem zbiornik 60/30/40. Chciałem go zrobić według projektu Natana z trzema komorami. Po ustawieniu sprzętu środkowa komora, która miała być przeznaczona na ew. skałę do filtracji lub jakieś szczepki, zwierzaki wyszła 15 cm. Czy robić trzy komory, czy sobie darować i zostawić dwie a ew. skałę trzymać w komorze z odpieniaczem?

Pozdrawiam


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacze lubią puszczas bąbelki i dodatkowe przegrody pozwolą na ich utrate przed podaniem wody do akwa.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zostawić trzy komory,czy wystarczy dwie rozdzielone trzema szybkami?


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.