Skocz do zawartości
Maruda

Czy jeszcze coś na start?

Rekomendowane odpowiedzi

Po przywitaniu czas na kilka pytań.

Przeróbce poddałem standardowy zbiornik 112 litrów i wygląda on tak:

112.png

Przegroda mieści około 18 litrów, na zdjęciu nie widać ale już została wyposażona w grzebień. Do środka przegrody wsadziłem 100W grzałkę EasyHeater, odpieniacz na brzęczyk PS-300 i pompę o wydajności około 400l/h jednak pompa docelowa to HPP-600. Oświetlenie 4x24W [1x 20000K, 2x 10000K i narazie 1x 8500K bo nie wiem co dać]. W samym zbiorniku siedzi już Reef Circ. 2600. RO będę kupował w zaprzyjaźniam sklepie, spławik do mierzenia zasolenia i testy kupię na dniach. Czy coś jeszcze potrzebuję, oczywiście poza kasą aby teraz zalać i zasiedlić zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światełko ma za mało K. Na kupowanie wody RO będziesz marudzić, ale nick zobowiązuje.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co 2x 20000K i 2x 10000K, a może zamiast świetlówki 8500K wystarczy wstawić 15000K. Obudowa na świetlówki jest własnej roboty, więc mogę wstawić jeszcze jeden statecznik i mieć 6x24W lub 4x24W i 2x39W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

na pewno będziesz potrzebował automatycznej dolewki, ponieważ będzie zmieniał Ci się poziom wody w "panelu" i padnie grzałka no i odpieniacz do prawidłowej pracy potrzebowałby stałego poziomu wody

zdecydowanie wolałbym zrobić boczny panel w kształcie prostokąta z przegrodami

zmieniłbym odpieniacz na jakiś z pompką igiełkową, ja zrobiłęm DIY + pompka Eheim (82 zł) i jeśli miałbym do tego doliczyć jakieś 70 zł za PS-300 to bym się ..... a kostki lipowe na serio starczają max. 2 tygodnie

u Ciebie wychodzi za kpl. jakieś 200 zł w tej cenie dostaniesz już jakiś odpieniek na igiełkę

będziesz musiał dołożyć jeszcze jakąś pompkę cyrkulacyjną a najlepiej ze 2 szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mała pomyłka i zamiast 1000K powinno być 10 000 K. 10kK to chyba minimum w solniczce. Kupowanie wody RO to pomyłka - za dużo zachodu i kasy, chociaż nie wiem ile taka woda kosztuje ;)


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi zerami w Kelwinach to faktycznie błąd, już poprawiłem. Nie robiłem bocznego panelu bo ta 112 jest tylko do czasu aż przyjedzie zamówiony zbiornik, wtedy zrobię z niej sumpa. Odpienika kupiłem z psie pieniądze coś około 30zł a pompkę powietrza już miałem. Grzałka w/g producenta, ma zabezpieczenie przez pracą na sucho, czyli przegrzaniem. Ale w ramach relaksu sprawdzę czy to prawda :]. Pompa cyrkulacyjna już jest, Reef Circ. 2600 i wydaje mi się że daje mocy i szeroki strumień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja wtrącę swoje 5 groszy tez planowałem podobny "narożny" panel... lecz się rozmyśliłem... i albo zrobię standard prostokąt z przynajmniej dwoma komorami... albo w ogóle nie będę kombinował z wklejkami. Tyle wstępu, a teraz podpowiem Ci dlaczego może to być niepraktyczne:

1. problem z mocowaniem oświetlenia (u Ciebie jeżeli masz samoróbkę lampę być może nie wystąpi). Standardowe lampy z świetlówkami T5 mają 60 lub 80 cm długości dla 24W a powyżej 90 cm dla 39W wspierają się na ruchomych nóżkach, a ich rozstaw jest równy długości lampy +- 10 cm. Odpieniacz na kostkę faktycznie można ulokować w samym rogu, lecz każdy inny wieszany chociażby na krawędzi odpada za mało miejsca na tylnej ścianie przy tym trójkątnym panelu... dla innych "niewieszanych" odpieniaczy mało miejsca by je wcisnąć do tego "trójkącika" hihihi, szeroko jest jedynie przy tylnej ścianie lecz natychmiast się robi wąziutko...

2. najważniejszy problem to umieszczenie odpieniacza i pompy w jednym "przedziale"... koledzy pisali już o niezbędnej dolewce automatycznej... w przeciwnym przypadku wyregulowanie i utrzymanie w poprawnej "pozycji" odpieniacza będzie przysparzało sporo pracy. Jeżeli z odpieniacza np takiego z pompą będą wydostawały się bąbelki to będziesz miał kolejny problem bo pompa będzie je wywalać do zbiornika...

3. możesz mieć zbyt niski poziom wody dla odpieniacza i grzałki

rozumiem, że przed wklejeniem szyb zrobiłeś próbę "na sucho" i wpakowałeś wszystkie graty do środka, bo jak patrzę u siebie to jakbym takie coś wkleił to bym musiał super małej pompy szukać... a raczej jakiejś wąskiej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#306897 mc91PL :

Co do oświetlenia, nie dajesz aktyniki?

Pozdrawiam Mateusz

A 20000K to nie aktynika?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo to nie wiedziałem, całe życie się czlowiek uczy ;)

Sorry za kłopot

Pozdrawiam Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę fotek

Całość

112_mo.jpg

Przegroda

112_pr.jpg

Przegroda z góry

112_up.png

No to chyba już wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kostke to chyba masz Aquaela,bo fatalnie kiepsko daje powietrza.

Zmien na Aqua-Medica,zobaczysz roznice.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znowu namiastka odpieniacza w 100 l... Ech...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, gdzie polecacie umieścić komin i jakiego kształtu, zbiornik będzie miał 90x50x50(h). Mi najbardziej podoba się wariant "C" czyli brak komina, tylko dwa otwory w tylnej szybie i śrubunek z jakąś kratką. Ale może to głupi pomysł. Nie wiem bo to pierwsza solniczka.

komin.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, B, D - rozwiązania klasyczne, sprawdzą się na pewno. Jeśli akwarium ma być "plecami" dostawione do ściany, a mozliwość oglądania będzie z 3 pozostałych stron to zastanawiałbym się najbardziej nad opcjami B i E (nawet z lekkim wskazaniem na E). F to przesada, jak na taką wielkość zbiornika. C prędzej czy później (bardziej prędzej) będzie Cie denerwowało jeśli nie zrobisz do tego wewnętrznego pudełka z grzebieniem.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym chyba poleciła opcję D (choć sama mam A :waving)

Natomiast na pewno odrzuciłabym B - ciężko będzie dobrze ustawić cyrkulację, przy takim rozwiazaniu kominowym to częsty problem. i E - co prawda u nikogo takiej nie widziałam, ale mogą pojawić się problemy podobne do B, choć w tym przypadku (E)tylko teoretyzuję.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK idą święta i muszę [hahaha żona Mikołaj] sobie kupić prezent pod choinkę do 300zł, a więc co będzie mi najbardziej potrzebne.

- ktoś wcześniej napisał że kupowanie wody RO to głupota i podzielam jego zdanie, więc może filtr RO+DI [powinno chyba wystarczyć 300zł], ale który polecacie i gdzie, w sklepie czy allegro,

- a może jakiś miernik TDS + coś jeszcze,

- przyszła mi do głowy też automatyczna dolewka, typu AquaTrend 2, chociaż to nie jest jakiś straszny koszt,

No więc co mam wybrać, a może coś o czym zapomniałem. Testy, odpieniek, pompy odpadają, dopóki nie będę miał docelowego zbiornika + sumpa. Na razie nie będę miał korali i ryb, tylko moczył skałę i to co w niej siedzi :)

ps. i z postu wyszło masło maślane, będę miał i nie będę miał, chce i nie chcę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra skoro nikt nie chciał mi podpowiedzieć jaki mam sobie kupić prezent to padło na RO+DI, ale przynajmniej podpowiedzcie jaki i u kogo kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na dobry i bezproblemowy start to i tak to wszystko ci będzie potrzebne ,więc kolejnosc to twoja indywidualna sprawa.

większos osób ma normalne filtry ro na 10 calowych korpusach , di też 10 clali.

pamiętam jak przekopywałem alle... w poszukiwaniu filtra, czytałem o jakis 5 stopniowych itd. głupota.

kup filtr trzy korpusowy + membrana 75(zestaw) + korpus na Di z żywicą 20mb. jak ci styknie to i TDS z 2 czujnikami.

Ja kupiłem w akwarystycznym ale jak się póżniej okazało to i w hydraulicznym widziałem...

pozdrawiam.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kostke lipowa kup sobie aqua medica i zanim ja podlaczysz zamocz ja w wodzie z RO na jakies kilka godzin lepiej pieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam identyczny odpieniacz. Faktycznie pieni do chrzanu, nowa, lepsza kostka wystarczy? Do tego mam napowietrzacz atman At-A3500. Jego koszt to ok 20 zl :) Wymienic sama kostke czy wymienic tez brzeczyk?


15.12.2010 - wystartowalo 50L :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to lipa, szklarz dał :) i nie dość że nie ma zbiornika to jeszcze nie ma jego. Na szczęście nie robiłem żadnych przedpłat itp. Możecie zarekomendować kogoś kto zrobi mi zbiornik na wymiar z kominem i otworami w rozsądnej cenie ze szkła float bez wzmocnień w Warszawie lub okolicach, tak do 50km.

Zbiornik 90 wys. x 50 szer. x 40 wys. czarny silikon, komin prostokątny w rogu "rys. A kilka postów wyżej" z trzema otworami lub potrafi zrobić same otwory w gotowym zbiorniku bez wycinania i ponownego wklejania dna. Co bardziej by mi pasowało bo wyjdzie taniej, jak kupię standardowy baniak 100x40x40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Haha chyba Ci się nie uda w akwarium wywiercić otworów.Mam ten sam zbiornik i objeżdziłem z 10 szklarzy i :) ,albo na twoje ryzyko albo wycinka dna.Na szczęscie mam kumpla co ma hodowlę i mi wywierci otwory.A na Twoim miejscu to zamów sobie ten zbiornik 90x50x40 naprawdę lepszy będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.