Skocz do zawartości
Diabelss

Duży zbiornik mało skały

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !!!

Opisze w skrócie swoją sytuacje.

Od jakiegoś czasu planowałem założenie morskiego akwarium Wasze forum czytam chyba 5lat.

Tydzień temu "zgadałem" się ze szfagrem że jego znajomy będzie w e-rybce. Decyzja była szybka, robię zbiornik ok 100l a na szybko pożyczam zbiornik żeby odgazować skałę. Miałem zamówić 15kg, ale szybko rozeszła się wiadomość że skała bardzo dobra więc dobrałem jeszcze 5kg. Skała przyjechała w czwartek i pierwszy szok, 20kg ciasno poukładane zajęło cały box, po włożeniu do akwa 100l zajmuje 70% jego objętości. Więc zastanawiam się czy nie pójść na całość.

Zasadnicze pytanie.

Mam bardzo ładnie wykonany zbiornik (komin otwory 4szt.) 150x50x55 po paletkach. Pomijając sprawy estetyczne jak by wyglądało złożenie tych skromnych 20kg do tego zbiornika na początek. Do tego z 20kg żywego piasku i za jakiś czas kilka ryb. Natomiast za jakiś czas zakupie ok 30kg skały odgazuje w innym zbiorniku i powoli będę dokładał. Na początku nie robił bym sumpa bo i tak dużo miejsca w zbiorniku będzie.

orty do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Ja w 80 litrach mam ponad 16kg :waving a ty masz około 412,5l brutto.

U Ciebie z tych 20kg skały mógł być coś fajnego ułożyć na środku zbiornika i sukcesywnie dokładać skały na boki.

Jest kilka minusów:

- słaba filtracja wody (mało skały, dużo wody)

- jak dołożysz za jakiś czas naraz 30kg skały to znów zacznie Ci się dojrzewanie.:con

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe to jest.

W zasadzie wazne jest, ze malo skaly - to malo ryb. Tych bym i tak nie wkladal przez pierwsze 2 miesiace. Powolutku dokupisz skaly ile Ci potrzeba i gdy ja zgromadzisz to odczekaj z miesiac i wtedy zacznij od miekkich korali. Po tych dwoch miesiacach, moglbys prawdopodobnie wpuscic ze dwie pierwsze rybki i pozniej w zaleznosci od parametrow, co 2 tygodnie jedna. Powolutku dojdziesz do przyjemnego akwarium.

Ze skaly cos bedzie roslo, wiec do obserwacji wystarczy na poczatek.:waving

Inny problem to sump. Ja bym go robil jeszcze przed zalaniem systemu, posprawdzal szczelnosc i wstawil tam silny odpieniacz. Bez niego, dojrzewanie bedzie beznadziejnie gnebiace. :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie.

Skały myślałem dokładać ok 10kg. dojrzałej w innym zbiorniku z użyciem wody z głównego zbiornika.

Dlaczego nie chcę na razie sumpa.

Sumpa mam ze słodkiego, 5lat temu szykowałem się do morskiego ale ostatecznie przerosło mnie i zalałem "słodką" z paletkami. Ale do rzeczy sump to dodatkowe 110l wody a w tej chwili miejsca w zbiorniku będzie dużo.

Ostatecznie zamówię 200l i po sprawie, ale szkoda mi tego zbiornika bo już kiedyś był szykowany pod morskie i w zasadzie mam wszystko gotowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zalewał duży zbiornik, zrobił od razu sump.

Kwestia gustu jest ilość skały w głównym zbiorniku. Mi chodzi po głowie zbiornik duzy z "wyspami" skały a dużą ilością wolnej przestrzeni. Możesz oświetlać tylko te skalne wyspy, np ledy lub hqi, co na pewno zredukuje wydatki n prąd.

Dodatkowo jak zaczniesz od miękkich na wyspach, a za rok, dwa zaczniesz z twardymi nie będziesz miał problemow z wszechobecnymi miękkimi.

Podsumowując, wyobrażam sobie duży zbiornik, gdzie w złotym podziale stoi jedna, najwyższa wyspa jasno oświetlona z masą twardzieli, a proporcjonalnie na powierzchni dna są rozrzucone mniejsze skałki/wyspy z koloniami np zoa, gdzie już nie ma takiego światła. Do tego chmara małych rybek i parę większych.

Pamiętaj że skałę możesz trzymać w sumpie, spełni tam też swoją rolę. Co do dokładania, nie chodzi o to czy dołożysz odgazowaną czy nie, chodzi o zmianę ilości w systemie. Więc jak dziś masz 20kg, startowałbym na tej ilości z dobrze zaplanowaną kompozycją. A następnie jak się uzbierają fundusze(przed koralami itp...) dołożył następne 20-30 kg na raz.

Gdzieś kiedyś trafiłem na stronkę gdzie koleś oświetlał dodatkowo pojedyncze korale ledami dobranymi pod kolor, efekt był oszałamiający.


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś zależności pomiędzy ilością miejsca w zbiorniku a istnieniem sumpa nie widzę. Tak jak napisał Ci Stani - wstawiaj sump przed zalaniem akwa, sprawdź porządnie szczelność, hydraulikę, wydajność pompy głównej. Wstaw duży odpieniacz. A dalej już tak jak sobie założyłeś.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że jak dołożę sumpa do zwiększy się ilość wody czyli zmniejszy stosunek ilości skały do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#308198 Diabelss :

Myślałem że jak dołożę sumpa do zwiększy się ilość wody czyli zmniejszy stosunek ilości skały do wody.

Jak będziesz miał sump i porządny odpieniacz to nie powinno być problemu. Ale jak na wpuszczasz tam rybek nie wiadomo ile to mała ilość skały może się okazać problemem i to sporym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wiem mniej więcej ze wskazaniem na mniej co zrobić.

Postawie ten zbiornik ok.400l. Napełnię go i przełożę skałę razem z wodą w której teraz przebywa.

Hydraulikę w zasadzie mam ale sump nie przeżył na strychu, więc włożę na razie grzałkę i odpieniacz od zbiornika.

Odpieniacz mam AquaMedic Turboflotor blue 1000 może nie najlepszy ale myślę że wystarczy.

Myślę że w ciągu dwu tygodni zrobię sumpa i kupię pompę obiegową. Podpowiedzcie jaka powinna być jej wydajność.

A ryby "MUSZĄ" być dwie, bo dzieci mnie wypiszą z tym bałaganem, czyli wiecie o jakie się rozbiega.

Z resztą to nie ma pośpiechu powoli się rozbuduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat i pochwalę się co się pozmieniało jako że mój zbiornik kończy jutro 2 miesiące.

Dokupiłem jeszcze 11kg skały jest ok 32kg, wsypałem 31,5kg. żywego piasku. Dołożyłem sumpa 130l brutto do tego pompa NJ3000. Trzy tygodnie temu kupiłem 7 ślimaków, dwie krewetki, kraba mitraxa kilka szczepek zoanusów. Parametry wody idealne, (nawet fosforany niskie) dojrzewanie przebiegło spokojnie, żadnych plag nie było.

Tak to mniej więcej wygląda.

5968-dsc02843_nowy.jpg

Przydała by się jakaś ryba tylko że wszędzie mam daleko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak to z tymi idealnymi parametrami?jakie to po4?:D


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jeżeli chodzi o PO4 to z tą idealnością przesadziłem ale wg. saliferta mam pomiędzy 0 a 0,03 mg/l. Ciężko odróżnić te odcienie niebieskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak po4 masz 0,03 to bardzo dobrze


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.