Skocz do zawartości
michu23

Czas na przelew - pytania

Rekomendowane odpowiedzi

witam! z uwagi takiej, że posiadanie 250l bez sumpa stało się mało funkcjonalne (dużo sprzętu w akwarium co szpeci wygląd) zdecydowałem się podłączyć pudełko przelewowe i postawić sumpa ok. 80 litrów. Z uwagi takiej, że kiedyś w starym akwarium sump zalał mi mieszkanie chciałbym wszystko zaplanować w najdrobniejszych szczegółach...

Wiem, że już takich tematów było mnóstwo. U mnie problemem będzie samo pudełko bo rury mam wywiercone w blacie ok 2 cm od szyb akwarium a same otwory o 3,5 cm od siebie więc będzie trzeba wszystko pod wymiar.

Zrobiłem rysunek (sorry ale nie mam zdolności plastycznych :). Moje pytania:

- jak rozmieścić komory sumpa?

- podejmie się ktoś wykonania dla mnie przelewu?

- czy możliwa jest w takim układzie rewizja?

- czy ktoś z Was może jest z okolic Torunia i mógłby mi to pomóc odpalić?

- jaka pompa? od podłogi do krawędzi górnej 1,70 m


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam pudlo przelewowe ze szczepkarium do sumpa i tez myslalem o rewizji. W sumie, to jest to najslabszy punkt bez dodatkowych otworow. Jade na tym pudelku ale z niepokojem patrze na ilosc zebranego powietrza wewnatrz. Kiedys to sie moze zle skonczyc. Jak znamy prawidlowosc, to stanie sie to w czasie urlopu.

Ps: te gabki itp z pierwszej komory sobie daruj i wiesz dlaczego :) To jest przegroda dla odpieniacza.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz najlepiej w pierwszej komorze, po niej przelew górny aby utrzymać stały poziom wody - żeby dało się na stałe ustawić odpieniacz. Druga komora na razie pusta - dasz potem co będziesz potrzebował - skałę, absorbery, dolewka itd.Jeśli dolewkę dasz tak jak Ci radzę to wypływ wody z tej komory do trzeciej musisz dać dołem. W ostatniej komorze pompa.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komory sumpa oczywiście wymiarowane pod sprzęt, najlepiej z zakładką, być może kiedyś zmienisz sprzęt na inny a miejsca w sumpie nigdy za wiele.

Gdzieś widziałem pudełka przelewowe z rewizją, ale ceny słone, na ogół jest pojedynczy odpływ i takie lepiej montować bez zaworu odcinającego.

Stani ja okresowo raz na miesiąc odciągam powietrze ze środka pudełka i myślę że nie chodzi tu o nieszczelność układu odpowietrzającego ale o przedostawanie się bąbli powietrza razem z wodą z komory za grzebieniem.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kmirko,

tak jest ! Powietrze wchodzi z cyrkulacja lub powstaje na grzebieniu i wpywa dalej.

Czy ta "rewizja" jaka widziales nie przestanie dzialac po zapowietrzeniu?

Chdzi Ci o druga rure w tym samym pudle ?

Moze dwa osobne pudla by byly pewniejsze...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Układ jak w kominie, to były dwa osobne odpływy na osobnych rurach w jednym pudle, pudełko było szerokie,nie pamiętam już gdzie to widziałem.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jak sie zapowietrzy to i trzecia rura nie pomoze. Z ta druga to raczej chodzi o zwiekszenie przeplywu...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mankament pudełek przelewowych, o którym się nie mówi, po prostu trzeba pilnować. Dobrze że są przeźroczyste :)


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kmirko też gdzieś widziałem takie pudełko...

- co myślicie na temat pompy NJ 2300? http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=1007_26&products_id=3207 - da radę?

- coś takiego czy jeszcze jedna "podziałka" za 1 komorą?


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michu,

sump wedlug mnie jest ok.

Popatrz tylko w strone pompy Tunze Silence. Podobno ciche.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegroda z prawej w tym układzie jest niepotrzebna, ale jeśli ją przesuniesz do tej z lewej strony to będzie już blokada dla pęcherzyków powietrza. O ile ma to być sump dwukomorowy.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat pompa to mniejszy problem. mysłałem akurat o Aquarium Systems bo mam je trochę taniej :)

@kmiorko - świetny ten Twój baniak a i osprzęt i przygotowanie - bajka - podoba mi się bo też mam zamiar zainwestować w odpieniek Delteca, też biokulki i obsada podobna :) pudełko takie na allegro widziałem chyba...


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Ja mam przelew z rur PCV i na wszelki wypadek co jakiś czas go profilaktycznie odpowietrzam (system na pewno bez tego zabiegu po dłuższym czasie padnie), na Twoim rysunku moim zdaniem jest nie potrzebny zawór na powrocie do akwa. Wydajność pompy i tak spada więc nie ma sensu dodatkowo go dławić, poza tym OK.


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.