Skocz do zawartości
Marcin1305765940

Dylemacik z oswietleniem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ciagle nie moge sie zdecydowac, czym oswietlic akwa, a dzien uruchomienia bliski.

Akwarium 100x50x50 z miekkimi i rybciami.

Na placu boju zostaly dwa warianty:

1. 1x150W HQI 10k + 2x39 T5 aktynika

2. 3 lub 4x39 W T5 10k + 2x39 T5 aktynika

Moze ma ktos taka konfiguracja i podzieli sie doswiadczeniami z uzytkowania.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytaj sobie forum ja juz podobne pytanko zadawalem mam takie same akwa jak ty noi wszyscy doradzali mi twoj wariant 1 tylko daj hqi 13k albo 16k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forum to czytam non stop, a jak sie sprawuje takie oswietlenie, chodzi mi glownie o boki, czy nie sa niedoswietlone, na jakiej wysokosci masz lampe ?


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tak jak i ty dopiero zakladam akwa gdzies jest link na forum do strony na ktorej sa pokazane ruzne kombinacje i zarniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ze boki moga byc lekko niedoswietlone to chyba i dobrze bo jak jakis zwiezak bedzie chcial sobie troszke odpoczac czy sie sploszy to troszke cienia powinno mu dobrze zrobic

to oczywiscie moje zdanie kazdy ma inny gust a jak wiadomo o gustach sie nie dyskutuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram rozwiazanie Andrzeja,sam takie wlasnie tworze..............

Jeszcze troche i pokrywa rozblysnie.:))))))))))))))))

Czyli 4xT5 39W: 2 Ocean White 10000K i 2 Ocean Blue actinic,........................

A co na poczatek powinno wystarczyc dla paru Rybek i Miekkich.......................:))))))))))))))))

Pozdrawiam.


_________________________ | | | Już niedługo odpalam !!! | |_________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1xHQI na taką długość to IMHO za mało, ja robię u siebie na T5tkach. Ale nie podzielę się uwagami z użytkowania, bo u mnie to dopiero projekt.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno ladnie,jednak nie ladniej niz przy T5 ale

to jest moja osobista sugestia..................


_________________________ | | | Już niedługo odpalam !!! | |_________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie ladniej niz przy swietlowkach?

Kiedys ogladalem stronke z roznymi oswietleniami HQI tego samego zbiornika, a ma ktos moze zdjecia zbiornika oswietlonego T5 i HQI? Ciekaw jestem roznicy.

Pozdrawiam

Marcin


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70W na 50cm wysokości zdecydowanie- nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj 5x39W T5 dwie niebieskie dwie dzienne i jedną jasnoniebieska nazywa sie deep blue+ o barwie 16000k dobra świetlówka tego typu to np:TEK'a b.ładnie podkreśla kolory korali zwłaszcza te które fosforyzują tyle że ta świetlówka w polsce bedzie ciężko do dostania i olej HQI

Ogólnie polecam przejrzeć forum reefcentral dział z oswietleniem i zastanowić sie nad tym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest jednak wymieszanie obu rodzajów oświetlenia. Uważam że daje to najlepsze efekty, sam miałem kiedyś tylko T5 teraz mam "mixa" i nie uważam tego za błąd :) a przy okazji można budzić rybki T5-kami a potem im HQI zapalić a co :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też skłaniam się do rozwiązania które proponuje zbychur. Mam 150W HQI plus 2 aktyniczne nad 250l baniakiem i jedyne co bym zmienił to temperaturę żarnika z 10000K na 16000K


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym jeszcze dołożył co najmniej jedną HQI 150W (jeśli nie dwie)


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zbychur :

Witam

Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest jednak wymieszanie obu rodzajów oświetlenia. Uważam że daje to najlepsze efekty, sam miałem kiedyś tylko T5 teraz mam "mixa" i nie uważam tego za błąd :) a przy okazji można budzić rybki T5-kami a potem im HQI zapalić a co :D

Dokladnie tak sie robi .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zrobie po swojemu.

I zobacze jakie beda tego efekty - bo jak to mawiaja, "jak sie nie przewrocisz, to sie nie nauczysz".

Akwa 120x50x45(H) - tzn. wysokosc slupa wody, bo H akwa to 50cm.

Obecnie jest 2x56W T5 (biala i aktyniczna),

niedlugo przybedzie HQI 1x250W,

a docelowo bedzie 2x250W HQI + 2x56W T5.

A jak to wszystko wychlodzic, to bede sie martwil w swoim czasie.

Na razie martwie sie poziomem wapna,

i kombinuje jakby tu reaktor wykombinowac (DIY of kors)

bo mikser to juz w faze produkcji bedzie wchodzil.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak swoja droga, to te 2x56W T5 to ... cieniutko, oj cieniutko, bardzo cieniutko.

Swiatlomierza w oku to ja nie mam, ale cos mi sie zdaje ze wiecej swiatla ze Slonca to jest za Kolem Podbiegunowym (w lato i w dzien) niz w baniaku przy 2x56W.

(i wiem co mowie, bo bylem i widzialem - za Kolem oczywiscie, a nie w tropikach)

U mnie jak sloneczko poswieci na baniak (sa takie ze 2 godziny poznym rankiem), to wtedy czy T5 sa wlaczone czy wylaczone NIE MA ZADNEJ ROZNICY.

I biorac pod uwage intensywnosc swiecenia slonca w Polsce (a gdzie nam tu w Polsce do tropikow), poznym rankiem moc slonca jest tak ok. 50% mniejsza niz w poludnie, slonce swieci przez szybe okienna oraz przeswietla baniak po dlugosci,

no to sorry ... jak sie maja warunki sztuczne 2x56W do naturalnych w tropikach?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:kma


_________________________ | | | Już niedługo odpalam !!! | |_________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tongue.gifcaluswdupas.gif

pod t5 da sie trzymac nie tylko sps-y. za to nie ma tych refleksow swiatla na skale. no ale za to mozna przykryc ladnie akwa pokrywa i nie wyglada to jak domowa hodowla konopii indyjskich wel szklarnia na storczyki. i rybki nie wyskakuja.

@Panoramiczny

jakos nie moge sobie tego wyobrazic. u mnie t5 swieca tak mocno ze wieczorem nawet swiatla w pokoju nie musze palic. stare rury ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja musze, ale za to jest fajny efekt po wyłączeniu światła w akwarium. Białe ściany nagle stają się żółte. :D

No i moje okno w nocy się wyróżnia niebieską poświatą!

2x10k, 2xaktyniczna (39W)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wildtom :

jakos nie moge sobie tego wyobrazic. u mnie t5 swieca tak mocno ze wieczorem nawet swiatla w pokoju nie musze palic. stare rury ?

Jak to mawial pewien prof. na PW "no to ma Pan slaba wyobraznie" :-)

A czy zeby bylo Ci jasno pod nogami, to musisz przyswiecac sobie w lato w dzien chodzac po ulicy? Chociazby w polnocnej Norwegii?????

Dla jasnosci w temacie, ostatnio jak robilem fotke akwarium (wszystkie swiatla w pokoju zgaszone oprocz T5 nad baniakiem), to cyfrowka Canon PowerShot stwierdzila ze trzeba uzyc lampy blyskowej.

Na dworzu nawet w pochmurny dzien nigdy nie zachodzi koniecznosc uzycia lampy blyskowej.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.