Skocz do zawartości
Marcin1305765940

Dylemacik z oswietleniem

Rekomendowane odpowiedzi

panoramiczny - jak byś wsadził aparat bezpośrednio pod świetlówki a nie tylko celował w ciemnym pokoju to by była inna sprawa pewnie :D

Ja tam uważam że mimo że brak blików to T5 to jest boska sprawa - w moim akwa wszystko pięknie się rozwija a jest tylko 2x24W (aktynika i 10000K) + 65W PC (50/50). Nie mam problemów z przegrzewaniem mimo że mam pokrywe prawie szczelną i jest lato, nie mam ANI JEDNEGO wiatraczka w akwa a woda jest max 28st (mimo że po 15tej słońce daje bezpośrednio na akwa). Nie mówie że nie będzie problemów jak temperatura na zewnątrz w lipcu podejdzie wyżej ale na razie działa bez żadnego nawiewu. Barwa oświetlenia na moich T5 jest po prostu idealna - nie widziałem tak ładnej barwy na HQI. Na T5 możesz sobie poeksperymentować z barwami wsadzając różne świetlówki o rożnych odcienich barwowych (bo jak wiadomo 10000K w kolorze 10000K nie równe). Także IMHO w mniejszych niegłębokich akwariach T5 wygrywają w wielu kwestiach a HQI ma tylko tą zaletę że ma bliki i na tym to byłby koniec.

Moje 500L na jesieni stawiam też na T5 i tylko na T5.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do korali - w dortmundzie jest farma koralowcow ktora dziala tylko na t5. i hoduja pod nimi wszystko, nawet swiatlolube twardziele.wiec nie ma co twierdzic ze musi byc hqi bo nie musi :D


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaka jest wysokosc akwariow na tej farmie ? 30cm ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampy metalohalogenkowe zapewniają światło o najwyższej jakości przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej.

To zdanie z jedengo z powyzszych linkow ze strony lighting.pl i chyba mimo wielu zalet T5 pojde w slady zbychura, mam slodkie i tu swietlowki sprawuja sie wysmienicie ale od rafki oczekuje nieco innych wrazen swietlnych i wlasnie tych refleksow by mi chyba brakowalo najbardziej.

W kazdym razie dzieki za rady i pozdrawiam

Marcin


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grunt to stwierdzić że tylko ja mam rację :D

Przeglądam tą dyskusję i pożal się Boże. Większość wątków na tym się opiera. Każdy rodzaj oświetlenia ma swoje plusy i minusy więc każdy może wybrać coś dla siebie. Wszyscy chyba zgodzicie się że skoro wszystkie typy oświetlenia mają wady i zalety to połączenie ich razem może zaowocowac sympatycznymi konsekwencjami dla naszych podopiecznych więc ..........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
błażej :

hqi jest lepsze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nie krzycz :) kazdy o tym wie , a jak nie wie to sie pewnie jeszcze kiedys dowie :D

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe - błazej - najlepiej napisać "hqi jest lepsze bo tak!!!" "Bo ja mam to jest najlepsze"

Nie mówie że HQI jest złe, daje bliki i wieksza przenikliwosc swiatla przez slup wody, a takze sporo powera ale dla niewysokich rafek (do 50cm) jest moim zdaniem lepsze bo:

- daje piękne kolory i pięknie wybarwia korale

- brak problemów z przegrzewaniem

- mniejsze parowanie wody

- mozliwosc zainstalowania pokrywy nad akwa

- bardzo dobra wydajnosc lumenów z wata

- niższe rachunki za prąd

- relatywnie długa żywotność(utrata wydajnosci świetlnej związana z czasem pracy) świetlówki T5 (porównując do T8 )

Ja akwarium lubie miec ładnie przykryte, wkomponowane w pomieszczenie i dlatego HQI mnie kompletnie nie interesuje. Można pod T5 trzymac naprawde wymagajace zwierzaki.

Gdybym kiedys zakładał oceanarium z akwariami o wysokości ok 2m lub wyzszymi to na pewno wtedy skusze sie na HQI. W mojej powstajacej 500L rafce beda tylko T5.

A jak czytam na reefcentral jak ludzie pakują do 100L akwa 400W HQI i piszą "to przeciez nic w porównaniu ze słońcem" to mnie po prostu krew zalewa - nie ma co przesadzac. W niczym. Co za duzo to niezdrowo.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk : rozumiem ,ze te punkty z zaletami ktore wypisales odnosza sie do T5 ?

mam pytanie (laika) co do punktow dwoch ostatnich z Twojego wywodu.

"- niższe rachunki za prąd ?"

w pierwszym poscie tego watku Marcin pyta o dwie alternatywne konfiguracje :

1. 1x150W HQI 10k + 2x39 T5 aktynika

2. 3 lub 4x39 W T5 10k + 2x39 T5 aktynika

w pierwszym przypadku suma W=228W (150+2*39)

w drugim przypadku suma W=239W (6*39)

roznica jest oczywiscie pomijalna mala, ale gdzie tu oszczednosc na rachunkach za prąd ?

"- relatywnie długa żywotność(utrata wydajnosci świetlnej związana z czasem pracy) świetlówki T5 (porównując do T8 )"

pomijam , ze dyskusja dotyczy kwestii t5 czy HQI, wiec porownanie zywotnosci t5 do t8 nie ma duzego sensu. ale chodzi bardziej o to co wyczytalem na roznych stronach z parametrami swietlowek i zarnikow.

o t5 pisza ze zywotnosc siega nawet do 20000 godzin, ale PRZY 3 GODZINNYCH CYKLU SWIECENIA.

o HQI pisza jak pamietam o zywotnosci do 15000 godzin, ale przy bodajze 11 GODZINNYM CYKLU SWIECENIA.

czy dobrze rozumiem ,ze zywotnosc HQI jest w efekcie znacznie wieksza ?

na koniec nasuwa sie konkluzja taka, ze w sumie to jedyne zalety t5 vs HQI odnosza sie do emisji ciepla i problemow z jego odprowadzaniem , z instalacja lampy na odpowiedniej wysokosci etc etc (zgadzam sie ,ze to jest problem, przygotowuje sie do instalacji akwa pod koniec wakacji i sie zastanawiam jak rozwiazac ta kwestie.)

bo koszty zakupu swietlowek t5 (4szt) vs zarnik HQI (1 szt) chyba wypadaja na korzysc HQI?

pzdr.K


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no coż, poczytalem troche na temat T5 w necie.

nie wiem jak interpretowac informacje o metodzie

testowania żywotności świetlówek czyli te 3 godziny

swiecenia i 20 minut wylaczenia, w ktorym to trybie

osiagaja one zywowtnosc 20k godzin, bo w necie ludzie

konsekwetnie pisza, ze T5 w akwa przy naswietleniu

rzedu 8-10godzin dziennie wystarcza na 2-3 lata.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaziko

Jeśli chodzi o niższe rachunki za prąd - moim zdaniem w sumie 5 świetlówek T5 to aż nadto na te akwa więc jeśli już tak liczyć to 3 dzienne + 2 aktyniczne * 39W = 195W a nie 228W jak w HQI. W HQI masz możliwość wstawienia 70W lub 150W a nic pomiędzy więc tu bardziej o to mi chodziło. Zaraz tu ktoś zacznie wyskakiwać z ilością watów na litr akwarium a jak większość wie (lub powinna wiedzieć) to nie o to tu chodzi a raczej o wydajność świetlną z wata (T5 ma bardzo dobrą) i o rodzaj zwierzaków jakie mamy trzymać.

Poza tym w T5 uzyskujesz równomierne rozłożenie światła nad baniakiem a nie agresywne światło prawie punktowe jak w HQI. Czy to dobrze czy źle to już jak kto woli i jakie kto ma zwierzaki w akwa. Ja tam wole mieć równomiernie rozświetlone akwa i ewentualnie dać lekko krótsze świetlówki żeby było trochę mniej światła po bokach.

Co do żywotności T5 - nie wiem na ile się to tyczy innych T5 ale philips na swojej stronie gdzieś podawał (gdzieś w jakimś poście kiedyś podawałem linka - moge wykopać jakby co) że ich T5 na statecznikach elektronicznych po roku czasu przy świeceniu po 8h dziennie mają 90% pierwotnej sprawności świecenia (fakt nie wiem ile w tym prawdy a ile marketingu) - jak to jest w T8 to wszyscy wiemy i nie T8 tu porównujemy, ale niektórzy cały czas wypisują że świetlówka to świetlówka i co pół roku trzeba zmnieniać a w przypadku T5 to nieprawda. Przyjmując więc pesymistycznie że wymienimy świetlówki T5 co 10 miesięcy a żarnik HQI po roku i biorąc cenę świetlówek 39W T5 = 40zł i żarnika HQI ok 200zł to koszt wymiany wychodzi prawie identycznie z niewielką korzyścią dla HQI.

No i jeszcze raz przypominam że nie prowadze tu krucjaty przeciwko HQI i nie mówie że HQI "jest be" bo wiadomo że HQI jest bardzo dobre. Po prostu dla mnie do baniaczka do 50cm wysokości T5 są idealną sprawą z wymienionych posta wyżej przyczyn (ekonomiczniejsze, ciepło, barwa, mozliwość utrzymywania naprawde wymagających zwierzaków itp). A HQI (w moim przypadku) mimo niewątpliwych zalet się po prostu nie nadaje (ot choćby ze względu na pokrywę i ciepło).


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh - starcza na 2-3 lata pracy (znim padnie) ale po roku lepiej je wymienić ze względu na powolną utratę wydajności świetlnej). Choć bardzo wielu akwarystów morskich wymienia je co 1,5 roku i uważają że to wystarcza (z angielskiego forum). Ja wymienie co 12 miesięcy.

Kaziko nawracasz się na T5? :)

A tak serio to wiadomo nie od dziś że największym problemem dla świetlówek jest odpalanie i gaszenie i tu dostają najwięcej po garach na powłokę świetlną. Dlatego te działanie 3h gaszenie na 20min i odpalanie na kolejne 3h to jest jeszcze cięższy test niż jak by swieciły po 8-10h.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam tylko tyle, ze nie to ladne co ladne, ale to co sie komu podoba.

Mnie nie przekona 100W w ta czy w tamta strone.

Tak samo jak nie przekona kilka miesiecy swiecenia wiecej czy mniej - od wymiany do wymiany.

Mozna liczyc, przeliczac, obliczac ... a tak naprawde wtedy jest dobrze gdy w akwa "kwitnie zycie".

(nie mam tu na mysli zakwitu glonow :))

Kazdy robi tak jak mu sie podoba i jak uwaza ze bedzie lepiej.

Ja zrobie jak napisalem poprzednio. Czy to bedzie dobrze czy zle - czas pokaze.

Dla mnie akwa ma byc przede wszystkim piekne, a refleksy na dnie od HQI sa na pewno ladne.

I tak bede sie staral dobierac obsade aby wszystko ze soba gralo przy konkretnych zalozeniach poczatkowych.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk:

1.nie twierdze ze prowadzisz krucjate przeciw HQI - zadalem po prostu kilka pytan. :)

2.nie nawracam sie, tylko szukam informacji :con . a jak do tej pory stosunkowo trudno znalezc rzetelne informacje o T5 bo sa w akwarystyce stosunkowo nowe i nie ma tak dlugiego doswiadczenia z nimi jak z HQI.

wiec po kolei.

akwa z reefcentral w calosci na T5 :

http://reefkeeping.com/issues/2005-03/totm/index.htm

Obj?to?? 415L (110g) , wymiary : 121x61x56cm (48” L x 24” W x 22” H),o?wietlenie 6 x T5 54W , rozszerzone do 8. Swietl?wki T5 sa umieszczone ok.8cm (3”) nad powierzchni? wody w akwarium;

Ponizej uwagi wlasciciela akwarium na podstawie jego wlasnych obserwacji :

- opr?cz dobrej jako?ci ?wietl?wek bardzo wa?n? kwesti? jest odb?y?nik;

- aby uzyska? dobre rezultaty w hodowli korali SPS pod tym o?wietleniem nale?y trzyma? je nie dalej ni? 45cm (18”) od ?r?d?a ?wiat?a;

- intensywnie ubarwione SPS powinny by? umiejscowione nie dalej ni? 25cm (10”) od ?r?d?a ?wiat?a;

http://www.wetwebmedia.com/ca/cav1i4/fluorescent_lamps/fluorescent_lamps.htm

Artyku? z por?wnaniem r??nych ?wietl?wek T5.

Bardzo wa?na uwaga konkluzja : ?wietl?wka nie r?wna ?wietl?wce! Jedna T5 mo?e dawa? spectrum barw zbli?one do s?onecznego jaki jest tuz pod powierzchnia morza, a inna mo?e dawa? takie spectrum jakie w naturze pojawia si? dopiero na glebokosci 10m - niekt?re sk?adowe s? ju? odfiltrowane przez wod?. to wazne ! nie wystarczy po prostu kupic T5'ki i zacierac rece z zadowolenia, trzeba dokladnie sprawdzic specyfikacje techniczna.

i na koniec ciekawostka na temat HQI i generowanych przez nie blik?w.

http://www.arofanatics.com/forums/archive/index.php/t-143026.html

okazuje sie, ze bliki na dnie to nie tylko ma byc cool feeling i radosc dla oka. facet na forum pisze to na podstawie "Aquarium Corals" by Eric Borneman. chodzi o te ,ze fale na powierzchnia dzialaja jak soczewki, a to co obserwujemy na dnie w postaci blika to silnie skupione swiatlo. w efekcie korale dostaje nawet do kilku razu na sekunde silne imuplsy swietlne, ktore na plytkich rafach w naturze sa dla nich naturalnym elementem srodowiska. co za tym idzie zooxantele w koralach sa "doladowywane" tymi silnymi impulsami i wykorzystuja to w procesie fotosyntezy!

:)

pzdr.K


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@admin : czy ADMIN moze jakos sformatowac ta strone na forum , strasznie sie rozjechala, domyslam sie ,ze z powodu tego postu z dluga linijka wykrzyknikow...

pls, wyedytujcie to bo strasznie ciezko sie czyta... a


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe z ta "krucjata" to ja tak informacyjnie zeby nie bylo afer czy cus a nie ze sie czepiam do kogos :)

No widzisz jakie adne korale mozna pod T5 trzymac :)

Tak jak pisalem wczesniej - T5 nie maja tak dobrej przenikliwosci jak HQI - jednak tak czy siak czesc fal swietlnych nie dochodzi ponizej pewnej granicy i to ze wymagajace korale trzeba stawiac w gornych partiach, a mniej wymagajace w dolnych to jest wiadome - niezaleznie czy ma sie T5 czy HQI.

No i takze wiadomo ze swietlowki T5 tak jak i zarniki HQI roznych firm i rozne modele sa skrajnie rozne od siebie. Wiec oczywiste jest ze trzeba brac sprawdzone i polecane lub czytac dokladnie specyfikacje.

Wiec widzisz ze T5 sa naprawde bardzo dobre i sa bardzo dobra alternatywa dla HQI jak ktos sie uprze tak jak ja i chce miec pokrywe i spokoj z temperatura. W moim obecnym akwa T5 Sylvani (coralstar i aquastar) zdaly egzamin wzorowo (pokrywa zamknieta, temperatura w mega gorace dni max 28-29st, barwa swiatla i wybarwienie korali idealne, korale rosna jak szalone) i dlatego w 500L beda tez T5. Jak pisalem szkoda mi tylko tych blikow ale cos za cos - nie mozna miec wszystkiego. Jak to sie mawia "albo rybki albo akwarium" :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez nie prowadze krucjaty - jestem dociekliwy. :)

chce postawic akwa i chce popelnic jak najmniej bledow... :con

smk :

Wiec widzisz ze T5 sa naprawde bardzo dobre i sa bardzo dobra alternatywa dla HQI jak ktos sie uprze tak jak ja i chce miec pokrywe i spokoj z temperatura. W moim obecnym akwa T5 Sylvani (coralstar i aquastar) zdaly egzamin wzorowo (pokrywa zamknieta, temperatura w mega gorace dni max 28-29st, barwa swiatla i wybarwienie korali idealne, korale rosna jak szalone) i dlatego w 500L beda tez T5. Jak pisalem szkoda mi tylko tych blikow ale cos za cos - nie mozna miec wszystkiego. Jak to sie mawia "albo rybki albo akwarium" :)

no wlasnie, jednak praktycznie wszyscy o tym pisza.

mam na mysli wybarwienie korali. nawet Ci ktorzy zachwalaja T5 twierdza, ze jest alternatywa na zasadzie cos za cos. generalnie chodzi o to ,ze korale nie osiagaja takich barw jak pod HQI.

stad moje pytanie,co rozumiesz pod pojeciem "wybarwienie korali idealne" ? do czego to odnosisz? jestes w tej chwili chyba jedynym, ktory wysuwa takie stwierdzenie pod T5. nawet ten z reefcentral z akwa miesiaca, jak pamietam napisal, ze jednak kolory sa troche wyblakle w porownaniu do HQI. oczywiscie pytanie co to znaczy troche ? w sumie niewazne, jesli facet to zauwazyl to znaczy ze wystarczajaco widoczne.

zwroc uwage, ze mimo ze ma w calosci akwa na T5 to jednak chillera sobie postawil kolo sumpa - moze jeszcze nie przezyles maks temperatur letnich w Twoich okolicach? dopiero sie lipiec zaczyna. poczekajmy. nie ukrywam ,ze bedzie to dla mnie cenna informacja, jak dobrze pojdzie to akwa bede stawial wrzesien/pazdziernik , Twoje doswiadczenie byloby dla mnie cenne...

bo tak sobie mysle, ze jednak 100W to 100W, nie wazne czy w jednym zarniku HQI czy w 4 swietlowkach T5, cos z ta moca doprowadzona do akwa musi sie stac. oczywiscie najlepiej jakby zostalo w calosci przetransformowane na fotony, ale to oczywiscie nie jest mozliwe. czesc wydziela sie w postaci ciepla. jesli roznica pomiedzy HQI a T5 pod tym wzgledem bedzie duza, na plus T5 to bede mocno zaintrygowany jak to dziala.

no bo jesli wg powszechnej w tej chwili opinii T5 generuje jednak troche slabsze swiatlo niz HQI i rownoczesnie mniej grzeje, to gdzie sie podziewa owo przykladowe 100W (a scislej mowiac to co nich zostalo nie wykorzystane na swiatlo, i nie wydzielone w postaci ciepla !? :)_o ) - pewnie fizycy usmiechna sie widzac tak sformulowane pytanie, ale sory edukacje skonczylem ponad 10lat temu, a z fizyki zawsze bylem noga... :)(

idealna barwa swiatla ? jak to oceniles ? :D_o

jesli na oko to sory, ale to zawsze bedzie kwestia gustu i indywidualnego widzenia barw (nie wszyscy ludzie tak samo widza kolory - jest to latwo zauwazalne szczegolnie pomiedzy kobieta i mezczyzna, jest taki odcien niebieskiego, ktory kobiety widza jako odcien zielonego... mowie powaznie, nawet mialem kiedys takie testy wydrukowane... i nie ma to nic wspolnego, z kobiecym kolorem na typu "?liwka" :D )

na to ze korale rosna jak szalone, ze sa w takiej a nie innej kondycji skladac sie moze wiele czynnikow...

tutaj masz watek na reefcentral, gdzie korale pod T5 zdaniem wlasciciela sa w kiepskiej kondycji, wlasnie z powodu T5'tek. :D(

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=561864&perpage=25&pagenumber=1

nie czytalem jeszcze calego, jest ekstremalnie dlugi, ale przesledze go w anjblizszych dniach.

pzdr.K


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ADMIN : PLEASE , SKASUJ TE WYKRZYKNIKI BO MNIE ZACZYNAJ OCZY BOLEC!!!!!

:)(


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o wybarwienie korali to nie jestem ekspertem ale korale od kiedy je mam nic nie straciły na kolorze (mam zdjecia dla porownania zrobione zaraz po zakupie i ostatnio) więc nie wyblakły a nawet troche nabrały intensywności. Z drugiej strony nie mam żadnych kolorowych SPSów a tylko bardzo kolorowe LPSy. Jedyny SPS jakiego mam jest brązowy, więc nie wiem jak wygląda sprawa z wybarwieniem lub blaknięciem SPSów. Zresztą jak wiadomo nie jest to sprawa tylko i wyłącznie światła (choć głównie)

Co do barwy światła - spektrum światła (patrzac na dane świetlówki Sylvania coral i aquastar, bo nie mam jak tego sprawdzić inaczej) jest odpowiednie dla korali (co zresztą potwierdzałoby się patrząc na ich ubarwienie i rozwój). Wiadomo że kolor oświetlenia jest także rzeczą gustu. Jedni wolą światło bardziej białe a inni prawie niebieskie, jednak przy tej barwie którą mam korale mają piękne żywe kolory, piasek jest biały a skały różowo-czerwone. Nurkowałem i wydaje mi się że właśnie tak na niewielkich głębokościach wygląda rafka (i jest coraz bardziej niebieskawa wraz ze zwiększającą się głębokością). Także widziałem już trochę baniaków na HQI i w bardzo niewielu barwa światła mi się podobała (była jak dla mnie albo zbyt żółta albo zbyt niebieska). Także to rzecz gustu ale jak dla mnie pieknie to wygląda i każdy który widział barwę światła w moim akwa był tego samego zdania - np. Bibik był ostatnio i sam to powiedział że śliczna barwa.

Jeśli chodzi o waty, wydajnosc świetlną i ciepło. Wiadomo że ciepło wydostające się z lamp HQI to jest czysta strata energii i skoro T5 nie dają tyle ciepła co HQI a moc w watach setupu jest taka sama to o co chodzi? Żaden ze mnie ekspert ale wydaje mi się że to związane może być z szerokością strumienia światła. T5 mają go na całej długości akwarium i jest to dosyć równomiernie rozłożone a HQI jest światłem bardziej skupionym punktowo. Więc teraz to gdybam i biore to na chłopski rozum, ale jeśli z tych 100W HQI wydziela więcej ciepła to musi dawać mniej światła, jednak to światło jest mocniej skupione i przez to bardziej agresywne. Natomiast T5 mimo iż bardziej ekonomicznie wykorzystuje pobierany prąd i ma mniejsze straty to ma światło rozciągnięte na większej powierzchni i przez to światło jest bardziej łagodne. Jak mówiłem to takie gdybania i może ktoś z bardziej doświadczonych po polibudzie tu się wypowie, ale myśle że to się trzyma kupy, nie? Z drugiej strony liczy się tu najbardziej wydajność lumenów z wata. Ktoś się tu może wypowie co i jak?

Acha - co do odbłyśników - to jasne że bez odbłyśników nie wykorzystasz w pełni zarówno T5 jak i żarników HQI więc to że do T5 trzeba kupić odbłysniki to żadna przewaga w tym lamp HQI.

Ale się tu rozpisujemy :)

@swirlej - wyedytuj w swoim poście te wykrzykniki błażeja :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko akurat spsy wybarwiaja sie ladniej pod T5. Generalnie mozna to traktowac jako zasade od ktorej jest troche wyjatkow. Wiekszosc hodowli wybarwia korale przed sprzedaza w plytkich zbiornikach (max 30 cm) oswietlanych T5.

O ktory TOTM ci chodzi, chyba tylko ten z ostatnich byl oswietlany tylko i wylacznie T5

http://reefkeeping.com/issues/2005-03/totm/index.htm

Mnie sie tam podoba :), masz jakies zastrzezenia do wybarwienia korali?

Zreszta bylo to juz napisane n razy, najlepsze efekty daje swiatlo mieszane. Jesli jednak mialbym sie decydowac z jakis powodow na tylko i wylacznie jedno zrodlo swiatla wybralbym T5 rezygnujac w tym przypadku z glebokiego zbiornika tzn max 50 cm.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk : nie chodzi o sam fakt zalozenia odblysnika, to przeciez oczywiste, ale chodzi o ich rozne ksztaly i cos tam jeszcze , gdzies czytalem ze jakis szczegolnie jeden zalecany do T5. ale teraz nie moge tego znlalezc.

@tdew: nie chodzi o to czy mi sie podoba czy nie. na fotce widzisz i tak tylko namiastke rzeczywisctosci. jak pamietam, sam wlasciciel gdzies w opisie akwa powiedzial, ze nie sa tak kolorowe jak pod HQI.

mowisz, ze jest taka zasada, ze sie lepiej wybarwiaja pod T5 ale jest troche wyjatkow ? :) to co to za zasada jak jest od niej troche wyjatkow ? na 10 wybarwi sie 5 a pozostale 5 wyjatkow juz nie ? :wink

sory, ale generalnie to co przeczytalem przez weekend w necie (oczywiscie wszystko to sa subiektywne opinie wielu ludzi na swiecie) przeczy temu co piszesz.

@smk: ta kwestia gustu co do kolorow wydaje mi sie jest zle stawiana. spektrum oswietlenia musi byc przystosowane do zwierzat. innego swiatla oczekuje koral zyjacy w naturze na glebokosci 20m innego ten ktory daje sobie rade na 0,5m.

@tdew: ja teraz mocno sie zastanawiam nad tym czy ma byc HQI czy T5. planuje akwarium wysokie 50-55cm. do hqi jestem przekonany bo jest szeroko stosowane i znane. do T5 przekonuje mnie to co pisal smk, czyli mniej wydzielanego ciepla, mozliwosc latwego zamkniecia pokrywa etc etc, to co postrzegam jako minus T5 to nie do konca poznany i przetestowany wplyw na rozne zwierzeta w akwa i powszechna opinie, ze jednak nie daja swiatla takiej jakosci jak HQI. :con


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjatki to spsy w kolorystyce niebieskiej/fioletowej, one wyraznie preferuja mocne swiatlo, ladniej tez wybarwiaja sie pod wyzszym K.

Co nie oznacza ze nie da sie osiagnac podobnych efektow przy uzyciu T5.

Nie opieraj sie na watkach napisanych rok czy dwa lata temu. Wtedy T5 dopiero powaznie wchodzily na rynek, sa bardziej popularne w Europie niz w Stanach.

Poogladaj sobie strony hodowli spsow, zauwazysz ze z zwykle zbiorniki sa oswietlane zarowno HQI jak i T5, osobiscie mam po rowno W z obu rodzajow zrodla swiatla. Jesli myslalbym o dolozeniu mocy bylbym zmuszony zwiekszyc moc HQI z dosc prozaicznej przyczyny, nie wcisne wiecej belek z T5, nie ma juz miejsca. Akurat jak dla mnie poza slaba przenikliwoscia wody to glowna wada T5. Przy szerokosci okolo 60 cm wcisniesz jeden rzad hqi i max 6 T5.

Ale nie wyobrazam sobie zbiornika opartego na samym HQI.

Korale generalnie lepiej rosna przy K w okolicach 6,5 - 10k, niektore beda ladniej sie wybarwiac przy 10 inne przy 16 a jeszcze inne przy 20. Sprobuj to osiagnac majac do dyspozycji klasyczny polski zbiornik czyli kolo 500l oswietlony z reguly 2 zarnikami.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otoz to - T5 są bardziej elastyczne jeśli chodzi o konfigurację barwową i spektrum oświetlenia.

Tdew ma racje ze w USA oni do T5 się przekonują dopiero teraz. Poczytaj lepiej opinie na forach niemieckich i angielskich tam juz je stosują od dłuższego czasu. W USA w akwarystyce morskiej (jak i w innych dziedzinach) jest - jak ja to nazywam - "kult mocy" i dlatego tam HQI jest takie popularne. Do 100L akwa nie wstawisz 300W T5 bo nie ma jak, a taki setup w USA to nie wyjątek i mnie to dobija jak coś takiego widze - fanatyzm maksymalny.

Nigdy nie słyszałem o jakiś wyjątkowych odbłyśnikach do T5 (choć moge się mylić). Mam kupione dedykowane dla T5 Arcadii i wyglądają jak normalne odbłyśniki do moich starych T8, a miały dobre recenzje więc je zakupiłem. W sumie różnią się chyba tylko rozmarem i średnicą uchwytu do świetlówek - kształt i materiał chyba taki sam.

Wiadomo że najlepszy efekt by dało światło mieszane, ale u mnie HQI nie przejdzie ze względu na pokrywę i wydalane ciepło. Jestem naprawdę zadowolony z T5, korale jak pisałem mają piękne kolory i ładnie rosną więc też chyba są zadowolone. 500L zbiornik bede stawiał o słupie wody nie wyższym niż 50cm i na 100% będzie pokrywa więc T5 się nadadzą idealnie - tym bardziej że zakupiłem komputer akwarystyczny który między innymi będzie regulował płynnie rozjaśnianie i ściemnianie T5 :) (stateczniki odpowiednie są w zestawie).


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tym porownujac efekty trzeba sie trzymac podobnych mocy zrodel swiatla. Jesli bierzemy pod uwage np zbiornik o dlugosci 120 cm oswietlany przez 6 T5 54W to w alternatywie HQI 2x150 W a nie 2x400.


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.