Skocz do zawartości
Magdalena7

karpie

Rekomendowane odpowiedzi

W Manufakturze jednemu Karpiowi darowali życie i obecnie zamieszkuje Akwarium razem z Szczupakami i Płociami a na wiosnę zostanie uwolniony do stawu. Ja również nie przepadam za ościstymi rybami dlatego u Babci w stawie pływają tylko Kolorowe Karpie nikt im nie dokucza na wiosnę wpuszczę liny i karasie również ozdobne, ale tradycja tradycją mama przyniosła rybę w plastikowej torbie to jeszcze się ruszała najwyraźniej sprzedawca jej nie zabił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#309663 Gotterdammung :

I tak trochę off topowo, klasyczną rybą wigilijną jest w Polsce sandacz, karp to względnie nowy wynalazek, zupełnie nie polska ryba :clowning

Sandacz moja ulubiona... ale kolego co do karpia... karp królewski od średniowiecza w Polsce... wiem bo pochodzę z doliny karpia (wpisz w google Zator, 25km od Oświęcimia)

Z wiekiem coraz bardziej lubię karpia. Męczy mnie już wałkowany łosoś, zwłaszcza na parze. W temacie karpia liczy się podejście: smak ryby zależy od przygotowania, sposobu przyrządzenia (lubię gdy kawałki poleżą w cebuli i czosnku wtedy ryba ma smak!), dobieram sztuki ok. 1,5 kg wagi żeby mięso nie było galaretowate. Potwierdzam - karp lepiej smakuje gdy na jeden dzień się go zamrozi.

Co do zabijania... przy zakupie proszę o zabicie ryby na miejscu by się nie męczyła. W ubiegłym roku zabiłem 14 karpi jakie mi dostarczono do domu. Magdalena pisała wcześniej o człowieczeństwie, o tym co rożni człowieka od zwierzęcia. Zwierzę zabija niesione instynktem. Człowiek bardziej ukształtowany emocjonalnie może połączyć potrzebę żywienia się z dobrym traktowaniem życia: każde zwierzę, któremu musiałem odebrać życie dla jego mięsa traktowałem jako coś co czuje, myśli, ma pragnienie życia... do momentu przecinania wstęgi życia. Krótki moment, w którym nie powinno być emocji, ani tych dobrych ani złych. To nie jest łatwe, ale ten właśnie moment, umiejętność podejścia do tematu różni człowieka od zwierzęcia łownego.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie powiedziane...


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#309689 roofii1 :
#309478 Magdalena7 :

No tak...ale samo zabicie w sumie to szczegół, chodzi generalnie to to powolne duszenie ryby w plastikowej siatce zanim doniesiemy do domu....

To tak samo jakby Was wieziono na egzekucję z foliową torebka na głowie.Według mnie podwójna męczarnia dla tych ryb.

a jak gepard odgryza głowę zywej antylopce to nie protestujesz. albo jak boa-dusiciel zjada na zywca małą zyrafkę?

idz sie leczyc facet, zwierzeta sa do jedzenia i maja prawo byc smaczne! i nie masz prawa odbierac im tego prawa!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#310573 zchnh :
#309689 roofii1 :
#309478 Magdalena7 :

No tak...ale samo zabicie w sumie to szczegół, chodzi generalnie to to powolne duszenie ryby w plastikowej siatce zanim doniesiemy do domu....

To tak samo jakby Was wieziono na egzekucję z foliową torebka na głowie.Według mnie podwójna męczarnia dla tych ryb.

a jak gepard odgryza głowę zywej antylopce to nie protestujesz. albo jak boa-dusiciel zjada na zywca małą zyrafkę?

idz sie leczyc facet, zwierzeta sa do jedzenia i maja prawo byc smaczne! i nie masz prawa odbierac im tego prawa!

i tutaj kłania się brak woli rozumnego czytania wcześniejszych postów.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pstrag, losos, sandacz, kupa ryb do wyboru (byle nie panga kto nie wie niech poczyta :clowning ) a ludzie sie karpia czepili. Dla mnie karp smierdzi i kropka dodatkowo jest tlusty i oscisty. Co do transportu zywej ryby wypowiadal sie nie bede, u mnie w rodzinie od paru lat karp juz w wannie nie plywa bo nikomu sie nie chce paprac, a i po co jak sprzedaja ladnie oprawione na ryneczku. Co mnie bardziej smieszy to obowiazek zabijania i oprawiania karpia za "kurtynka". Kto ma slabe nerwy niech nie patrzy ale do ciezkiej anielki samo sie to nie zrobi i wszyscy powinni byc o tym swiadomi (a moze niektorym przejdzie przy tym ochota na tego karpia :waving).


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#310586 k0k0z :

Pstrag, losos, sandacz, kupa ryb do wyboru (byle nie panga kto nie wie niech poczyta :clowning ) a ludzie sie karpia czepili. Dla mnie karp smierdzi i kropka dodatkowo jest tlusty i oscisty. Co do transportu zywej ryby wypowiadal sie nie bede, u mnie w rodzinie od paru lat karp juz w wannie nie plywa bo nikomu sie nie chce paprac, a i po co jak sprzedaja ladnie oprawione na ryneczku. Co mnie bardziej smieszy to obowiazek zabijania i oprawiania karpia za "kurtynka". Kto ma slabe nerwy niech nie patrzy ale do ciezkiej anielki samo sie to nie zrobi i wszyscy powinni byc o tym swiadomi (a moze niektorym przejdzie przy tym ochota na tego karpia :waving).

No ale pomysl tez ilu ludziom taki karp daje pracę. Sandacz to salony świata ale jest bardzo wrażliwy - więc żywego raczej nie kupisz, poza tym nie jest ogolnodostepny. Pstrąg też wrażliwy ale jego jakość hodowlana... co do łososia... ileż można go jeść:waving Kiedys tez psioczyłem na karpia, ale z wiekiem coraz bardziej mi smakuje :waving Widocznie innym ludziom w Polsce tez. Z tanich zywych ryb jest jeszcze amur i tołpyga. Też mają ości, łuski... kto co lubi :D Mozna tez szczupaka, suma czy węgorza... ale to juz droższe specjały... każda ryba swoje wady i zalety. Co do pangi 100 % zgody! Zawsze można sobie też zaaplikować polski odpowiednik - owrzodzona flądra wykąpana w iperycie :D

Pozdrawiam wszystkich smakoszy ryb!

P.s.

Jeśli czyta to jakiś miłośnik dorszy, wędkarz... może się wypowiedzieć odnośnie tej ryby na wigilijnym stole... no chyba ze jest to czas ochornny tej ryby wlasnie.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.