Skocz do zawartości
Gotterdammung

Sump a'la panel

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z ograniczeniami technicznymi, jestem zmuszony postawić sump z boku akwarium, tak to widzę :

plankk.png

Legenda :

A - Aqua Medic Skim Box

B - Odpieniacz

C - Pompa obiegowa

1 - przepływ z boxa do odpieniacza

2 - spust z odpieniacza

3 - powrót do akwarium

I tu się pytam, czy to ma prawo działać ? I co ważne, co byście polecili na odpieniacz i na obieg w tym akwa, a ma ono wymiary 150x50x50. Nie ukrywam że cena gra rolę, lecz mam świadomość że przytanić niespecjalnie jest sens.

Pozdrawiam

Gotter


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie tak,ale jak podłączysz spływ doodpieniacza to może ograniczyć ci spływ,który powinien być całkowicie wolny.Jak się coś w nim przytka a pompa będzie dalej pracować to przeleje ci baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyobrażałem sobie tak pozostawić zapasy miejsca żeby to się właśnie nie stało. Ale błagam wyjaśnij jak mam rozumieć :

jak podłączysz spływ doodpieniacza to może ograniczyć ci spływ,który powinien być całkowicie wolny

bo jakoś nie chapie ...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy spływ będzie bezpośrednio do piednidła czy obok ? Jeśli woda by spływała do niego to ujście z niego będzie tym ograniczeniem.Jeśli jest rezerwa to nie będzie problemu w takim razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera, widze że moje wyobrażenie w takim razie jest zupełnie mylne, byłem pewien że pompa odpieniacza będzie zasysała wodę z akwarium przez tego skim boxa. Potem odpieniacz będzie wywalał z siebie wodę w sump, a z niego obiegówka wracała do akwa...

Cholera, wygląda na to że będę musiał wyciągnąć jakiegoś ogarnietego wrocławianina na piwo i przemaglować go od deski do deski ...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...nie bardzo wiem co to jest ten skim box,ale chyba chodzi Ci o pudelko przelewowe...w takiej sytuacji jak i kazdej innej pudelko przelewowe jest jak najbardziej na miejscu...pompa podaje wode do akwa,podnosi sie poziom,przelewa sie do pierwszej komory,gdzie stoi odpieniacz,dalej dalbym przegrode za odpieniaczem,puscil rure z odpieniacza (woda przerobiona),dalej druga komora na cos co kiedys sie na pewno przyda i trzecia ,najmniejsza komora na pompe,tam tez bedzie sie obnizal poziom odparowanej wody i jest to miejsce na dolewke automatyczna...odpieniacz mozesz miec wewnetrzny,ktory sam sobie wylapie tyle wody z pierwszej komory na ile mu pompa pozwoli,reszta wody pojdzie wolno do dwoch nastepnych komor...tak to widze,ale fakt,najlepiej umow sie z kims kto to przerabial,bedzie prosciej...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumowanie takie iż możliwe jest zasysanie wody przez pompę odpieniacza przez rurę? Czy ja sobie to uroiłem i swobodnie pieprze głupoty...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...mozliwe ze pomieszaly Ci sie wszystkie techniki na raz...podstawowo mamy do czynienia z dwoma odpieniaczami,wewnetrznym,ktory sam sobie zasysa wode z komory poprzez swoja pompe i zewnetrzny,ktory potrzebuje zazwyczaj dodatkowej pompy do zasilania...mozna tez grawitacyjnie ale po przestudiowaniu tego ,dalem sobie spokoj z grawitacja,mozna jeszcze bardziej pokomplikowac sprawe i zasilac polgrawitacyjnie,czyli jedna rura swobodnie wlewa wode do opieniacza a druga do komory...ale to dotyczy skimmerow zewnetrznych...wewnetrzne sa latwiejsze jakby...choc ja jestem fanem zewnetrznych...zawsze takie mialem...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by odpieniacz zasysał wodę z zbiornika to pompa była by zbędna a pudełko musiało by działać w odwrotną stronę.Odpieniacz niech działa swoją drogą woda niech będzie pobierana przez przelew a pompa będzie oddawać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Iceberg za klarunek, widzę że sprawa nie będzie taka prosta jak mi się pierwotnie wydawało...

Pozdrawiam!!!

Edytka :

jetskim120gr.jpg

dobrze rozumuję ?


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co chcesz zasysac wode z akwarium pompą?

Sama splynie na zasadzie naczyn polaczonych,daj tylko pompe powrotna.

A przy takim ukladzie jak wymysliles na 100% zalejesz mieszkanie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama nie spłynie bo chce zastosować Aqua Medic Skim Box

O takie coś : http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=1007_26&products_id=5432

A jak poziom w akwarium spadnie poniżej tego co może zassać box, a jednocześnie w sumpie pozostanie miejsce, to czemu na się zalać dom? Pytam, żeby nie było że warczę :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

ta komora będzie ciut mała do tego zbiornika

tak na moje oko ze dwa razy zamała :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeti... Ja tu czegoś nie chapie, komora do 2000l/h a odpieniacz, chcę dać Schurana z pompą Aquabee 2000/1 to czemu jest źle =/


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak chcesz ssynchronizowac 2 pomy?

Jak pompa obiegowa bedzie miec wieksza wydajnosc od tej od odpieniacza to woda przeleje sie z akwarium a nie sumpa.

A jak bedzie odwrotnie to spalisz pompe od odpieniacza.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

matematycznie poprawnie, jak najbardziej :)

w praktyce jednak lepsza będzie moim zdaniem ciut mocniejsza pompa obiegowa (3-3,5 tyś i pudełko przelewowe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pudełko przelewowe nie mam szans, mam akwarium z pokrywą...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

moim zdaniem, pokrywa w założeniu pudełka nie przeszkadza,

większy kłopot będzie z oświetleniem w tej pokrywie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Z tego co widziałem to pudełko przelewowe musi być przewieszone przez krawędź, żeby to zrobić musiałbym pokrywe ciąć. No i czytałem że pudło potrafi być okrutnie wręcz głośne...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy ze ja jestem głuchy jak pień, skoro swojego nie słysze.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w starym malawi miałem sump boczny z syfonem,który miał odpowietrznik.Wtedy o innych przelewach nie słyszałem.Koszt zrobienia 10 zł,słyszalność 0 i tylko jedna pompa w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar - możesz wkleić jakiś link/blueprint/etc ?


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem fotek,ale nie umiem znaleźć.To po prostu rurka U odwrócona do góry nogami z odpowietrznikiem na górze.Jeden koniec w jednym zbiorniku drugi w drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera jasna, widać niepotrzebnie w takim razie kupiłem tego pieprzonego skim boxa... no ale nic to, muszę poszukać jak sie to dokładnie montuje, i jakie średnice potrzebuję... Ten skim box podobał mi się bo by likwidował film bakteryjny, taka rura już niezbyt da radę...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się,byłby problem z filmem.W następnym malawi zamówiłem dłuższe akwarium w którym dałem przegrodę z wyciętym rogiem na przelew a potem to już standardowe przegrody.

f8388321ae223239med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.