Skocz do zawartości
Mateusz21

skała

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kolejne pytanie dotyczące skał z Morza Śródziemnego.

One są dosyć cięzkie w porównaniu z żywą skałą, więc zastanawiam się czy są wystarczająco porowate żeby mogły służyć jak filtr denitryfikacyjny. Wiem, że najlepsze rozwiązanie to żywa skała, no ale........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że są znacznie gorsze. Są to po prostu wapienne skały osadowe jakich i w Polsce można znaleźć od metra, a także dużo różnego badziewia pochodzenia wulkanicznego. Porowatość tych pierwszych wynika jedynie z procesów wietrzenia lub wypłukiwania przez wodę.

Żywa skała pochodzi z mórz w których utworzyła się rafa i jest to jej cząstka. W większości przypadków to luźny zlepek martwych koralowców madreporowych które właśnie tworzą podstawę rafy. Stad ich olbrzymia porowatość i znikoma szansa na zawartość szkodliwych pierwiastków.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz, ale nie dokładnie o to mi chodziło, wiem że różnice między żywą, a wapieniem z Morza Śród. są kolosalne. Staram się dowiedzieć czy denitryfikacja w skale wapiennej z M.Śród. jest możliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

denitryfikacja jako proces zachodzący przy udziale bakterii możliwy jest na jakimkolwiek podłożu np. tworzywie sztucznym jakim są biobale. Kolega tomasz próbuje ci wytłumaczyć, że możesz sobie zrobić kuku używając skałę któej nie znasz składu i nie ma znaczenia to jak chcesz ją potraktować czy jako ekspozycyjną czy filtracyjną.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz21

Zapodaj parę fotek swojej skały, to może łatwiej będzie wyjasnić Ci różnicę między skałą kupowaną "żywą" a Twoją z m. śródziemnego.

Twoja skała niewiele ma pewnie wspólnego ze skałą pochodzącą z miejsc występowania naturalnych raf koralowych. Twoje skały pochodzące z morza śródziemnego prawdopodobnie , tak jak pisał Tomasz, mają niewiele wspólnego z skałami dostępnymi w handlu jako "żywa skała".

Porowatość tych skał w dużej mierze pochodzi z faktu występowania dużej ilości róznej wielkości kanalików WEWNATRZ, itp., podczas gdy prawdopodobnie Twoja skała wewnątrz jest calkowicie pozbawiona takowych elementów strukturalnych (stąd jest o wiele cięższa), dlatego też nie ma żadnych szans aby wewnątrz mogły zachodzić procesy biologiczne tak ważne dla morszczaków. Oczywiście na powierzchni zarównej tej, jak i żywej skały mogą takie procesy zachodzić.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.