Skocz do zawartości
maskonur

Problem z Zoanthusami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Zastosuj węgiel,kolega Marqus dobrze radzi!!!I nie lej chemii to tak małego akwarium bo będzie jeszcze gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wegla zaczalem a z chemii to tylko czyta woda RO....

Chyba zeby juz wegiel wyjac (ew. dac nowy) i zwiekszyc podmiane wode (teraz jest 6% co tydzien).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roman763

pv nie doszlo

wegiel chyba byl aqualea - zostal ze slodkowodnego... myslisz ze moze miec wplyw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie kolega ma zasolenie (gęstość wody) ?

Jaka temperatura aktualnie i w jakich porach?

Jaki potencjał redox (o ile mierzony)?

Czy nie za bardzo wyjałowiona woda z pierwiastków śladowych i przede wszystkim z NO3 ?

Mam pewne różne scysje z ZOA za sobą. Podobne. Na 3 gatunki zachowały mi się dwa w pełni, przy czym jeden z nich teraz rośnie jak szalony. Generalnie za duże zasolenie (powyżej 1.023g/cm3) niezbyt korzystnie wpływało na ZOA oraz 2 LPSów i jednego sarco.

Po powolnym zmniejszeniu zasolenia - gęstości wody do wartości ok. 1.021-1.022 g/cm3 ZOA zaczęły się otwierać na maksa.

Zastosowałem purigen, ale też zrezygnowałem z podmianek na 2 miesiące. Kontrolowałem przy tym wyrywkowo NO3 i po ustaleniu, ze jest na w miarę stałym poziomie ok. 2-5 mg/l zauważyłem dość dobry stan wszystkich korali.

Zamiast wspomnianych podmianek zacząłem wlewać 2 rzeczy:

- raz na tydzień prodibio reef-booster. Można zamiast tego wkrapiać np. JBL Koral Fluid. Ale ten pierwszy zdecydowanie pobudził po ok. tygodniu kilka miękasów do wysuwania polipów oraz LPSy

- raz na 1,5 tygodnia 1 dawkę pierwiastków śladowych KENT. Jednocześnie za instrukcja od KENT zaprzestałem zapodawania przy tym Kalkwassera.

I tak oto na tą chwilę mogę powiedzieć, że uratowałem ZOA - parazoanthusy pomarańczowe oraz zielone. Te pierwsze zaczynają mi się rozrastać i chyba coś wygląda jak mnożenie. Zielone zaś otwarte na maksa, dwa razy większe nie początkowo.

Niestety nie udało się podtrzymać ZOA czerwonych. Wrażliwe są. Co prawda kolonia jeszcze istnieje, ale pozamykane są całkowicie. Jeszcze postaram się je przełożyć w inne miejsce.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufti

Zasolenie jest na poziomi 1.021-1.022 (przez chwile bylo 1.023). Wczoraj mierzylem i bylo 1.021.

NO3 jest na poziomie sladowym, czyli na dolnej skali testu JBLa (co w sumie niewiele mowi bo mam coraz miej zaufania dla tych testow). Zdaje sie ze jest to <1mg/l.

Teraz moze byc wieksze bo zaczalem karmic LPSy...

Regoxa nie mierze, pierwiastkow sladowych tez nie - nie mam czym. KH jest teraz na poziomie 8.6 wg testu Saliferta.

Temperatura 26-27C, raczej sie nie przegrzewa bo w pokoju jest raczej zimno.

W kaskadzie od miesiaca jest wegiel i absorber krzemianow ... zastanawiam sie wody nie wyjalowilem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz GIT!

W takim razie spróbuj zastosować sobie ten prodibio reef-booster. TO jest niezłe papu poprawiające kondycję miękasów.

Zdaje się po nim miałem najlepszy efekt :googleye

Sprzedawane m.in. na ampułki. 1 szt. coś koło 6.PLN, raz w tygodniu.

Kup sobie pierwiastki śladowe oi zapoda raz na 2 tygodnie zgodnie z instrukcją. Warto.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatni miesiac degradacja zoa postepowala... Zielone prawie znikly, pomaranczowe raz na jakis czas otworza sie ale i tak sa 2x mniejsze niz powinny. Parazoanthusy znikly praktycznie calkowice (zostalo cos o srednicy 2mm). Parametry wody dalej porpawne z wyjatkiem poziomu Ca ktory spadl do 330 i powoli jest doprowadzany do normy.

Podawanie witaminy C nie pomoglo, lekkie zwiekszenie podmian wody oraz zniamy w ustawienia skalek w akwa tez nie. Reef-boostera nie probowalem...

Wszystkie inne zwierzaki czuja sie wysmienice. Rosna jak nalezy a Rodactis i Discosomma uraczyly mnie potomstwem.

Najlepiej wyglada ja pomaranczowe Zoa, innych nie warto nawet fotografowac:

5781-akwa%202011-03-05-%20108.jpg

Na razie postanowilem sobie dac z nimi spokoj. :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hello

Też przerabiałem problemy z zoa. Teraz rozrastają się tak że niedługo wylądują na targowisku.

Nie wyrzucaj skałek gdzie rosły zoa bo na pewno nadal tam siedzą. Zmień testy na saliferta, no i zacznij dozować pierwiastki śladowe, których pewnie im brakuje. Jak mieszkasz blisko Wa-wy zrób może w jednym z większych sklepów test na PO4 dużą Hanką pewnie się zdziwisz jaką masz wodę w baniaku. :mooning


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyj się czy nie masz tam ślimaka .

U mnie to samo było . Zjadł czerwone zoa , zielone , zabrał się za pomaranczowe. Długo myślałam , ze to parametry wody .

Ślimak moze mieć od 1mm do ... :mooning Jest charakterystyczny. U mnie był maleńki , niewidoczny, bo siedział pomiędzy zoa.

Skałki nie wyrzucaj ze zjedzonymi zoa , odrastają , przynajmniej u mnie tak się dzieje. Ostatnio kupiłam nowe ZOA i na nim też był ten ślimak.

kliknij

Tu masz jeszcze link z pasozytami ZOA

kliknij tutaj


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ozim

Jesli chodzi o testy to mam (i stosuje) saliferta na kh, Ca i Mg. Na NO3 mam na razie JBLa, PO4 mierzylem ostatnio Hanka (HI713) i wyszlo 0,09 wie nie tak tragicznie.

faktycznie mysle o dodawaniu pirwiastkow sladowych - skoro hk i Ca gdzies "ucieka" to moze i poziom innych skaldnikow zmalal za bardzo.

Skalki zostawilem tak jak jest, moze kiedys cos odrosnie....

ona

dziekuje za linka - sporo szukalem po sieci ale tego artykulu nie udalo mi sie znalezc. Takiego pieknego slimaka na pewno bym zauwazlyl (to jest zaleta piko rafki ze zna sie wszytskie robaczki). Z innych stworow podejrzewalem kielze ktore biegaja po wszystkim ale to raczje nie one.

Probowalem "okazic" Zoa przy pomocy RO ale bez efektu.

Na wszelki wypadek jeszcze raz przyjze sie czy cos tam siedzi...

Generalnie zalamka...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#332951 ona :

Przyjrzyj się czy nie masz tam ślimaka .

U mnie to samo było . Zjadł czerwone zoa , zielone , zabrał się za pomaranczowe. Długo myślałam , ze to parametry wody .

Ślimak moze mieć od 1mm do ... :mooning Jest charakterystyczny. U mnie był maleńki , niewidoczny, bo siedział pomiędzy zoa.

Skałki nie wyrzucaj ze zjedzonymi zoa , odrastają , przynajmniej u mnie tak się dzieje. Ostatnio kupiłam nowe ZOA i na nim też był ten ślimak.

Pisałem kiedyś w tym temacie, a ty rozwiązałaś mój problem, tzn połowicznie, ja mam tego ślimaka. Czy znasz sposób żeby się go pozbyć? Jakiś naturalny wróg? Nie napisałaś co się w końcu stało w twoimi zoa, zjadł je do końca?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozbyłam się ślimaka z akwarium wyjmując skałę ,on przyczepia się dość mocno do skały na takiej przezroczystej nitce.

Mam wrażenie , ze początkowo działa na ZOA paralizująco , zamkają się , a póżniej zanika tkanka .

U mnie zjadł 2 kolonie ZOA do gołej skały , i wziął się za 3 . Wtedy go wyczaiłam .

Gdzieś jednak na skale musiała pozostac tkanka ( chociaż ja jej gołym okiem nie widziałam) , bo zaczynają sie odradzać .

Ja nie mogłam myśleć o wrogu naturalnym , bo moje akwa ma jedynie 30L.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maskonur może spróbuj zastosować mleko method. Jeśli wywołuje lepsze polipowanie to może i tutaj pomoże.

Pozdrawiam Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.