Skocz do zawartości
maskonur

[310] z Baszkówki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

na forum udzielam sie od roku, zaczynajac jak wielu z nas od aquaelowej 30ki. Bardzo szybko okazalalo sie ze 30 to za malo - nowe koralowce sie mieszcza...

Gdy jeszcze po okazyjnej cenie udalo mi kupic 300 litowy zbiornik, wiekszosc zycia przewedrowala do nowego (choc z drugiej reki) szkielka.

Na razie calosc prezentuje sie tak:

gallery_11361_1917_5485.jpg

Poniewaz nie mogelm od razu wlozyc calej planowanej skaly (najbardziej prozaiczny powod czyli fundusze), przychodzila w trzech partiach, za kazdym razem ropoczynajac nowy proces dojrzewania - najbardziej widoczny po skale z Aquamedica i praktycznie niezauwazalny po wlozeniu "skaly z odzysku" z Acropory. W sumie nie jest zle, parametry calkiem znosne tylko glony rosna jak oszalale. Biorac pod uwage ze w 2 wiadrach moczy sie jeszcze kilka kawalkow suchej skaly, z dojrzewaniem przyjdzie mi sie zaprzyjaznic ;)

Na razie w plywa jedna ryba, "dziubek" czyli Acanthurus coeruleus dwie krewetki (czyszczaca i Debelius zwany Balbinka):

gallery_11361_1917_37971.jpg

oraz troche prostych korali:

gallery_11361_1917_31222.jpg

gallery_11361_1917_23271.jpg

gallery_11361_1917_45485.jpg

gallery_11361_1917_21424.jpg

Jest tez pare prostych SPSow przeniesionych z malego akwarium (Caulastrea czy Fungia) oraz jezowiec czy dorodne wezowidla ktore niestety odmowily udzialu w sesji.

Wszystko czyszczone jest turboflotorem 1000 z dodatkowa UVka i wypozyczonym ozonatorem (Dziubek co i rusz ma objawy ospy).

Zdjec mimo roku doswiadczenia dalej nie umiem robic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minal miesiac...

calosc prezentuje sie teraz tak:

gallery_11361_1946_140714.jpg

Jesli chodzi o dino to zastosowalem (jak widac skuteczna) prosta kuracje. Wyjechalem z domu na 2 tygodnie i nie denerwowalem sie na zapas - rodzina dolewala wode i Balinga. Po powrocie dino ani sladu, zostaly male kolonie cyjano..

Miesiac temu doszlo sporo starej/nowej skaly (wysuszona przez poprzedniego wlasciciela, po dlugim moczeniu w wodzie wrocila do akwarium).

Pojawilo sie tez sporo nowych zwierzat. Acanthurus coeruleus dostal kolege, Scopasa ps. Kubus :)

gallery_11361_1946_19839.jpg

gallery_11361_1946_28562.jpg

Przez pierwsze dwa dni trwaly wzajemne przepychanki i szturchania ogonem - teraz panuje pelna zgodnosc i przyjazn :)

W kacie ulokowal sie ukwial , zwany prosiakiem... Tylko prosie by sie tak chowalo ;) Ma na tyle przyzwoitosci ze w ciagu dnia troche wylazi z dziury do ktorej wszedl...

gallery_11361_1946_46156.jpg

Na pozyskanej z innego akwarium skale rosna SPSy - dokladnie nie wiem jakie ale chyba im dobrze...

gallery_11361_1946_7693.jpg

A to inne cos:

gallery_11361_1946_59.jpg

pozdrawiam

Henryk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki śliczny narybek z tego scopasa :) mój liczy już rok u mnie i nie wygląda tak słodko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raffy

dzieki - faktycznie scopasik jest urocza mala rybka :) Zreszta mlodosc udziela sie - Coeruleus zrobil sie brardziej zolty - wyraznie ubylo mu lat :)

Taszyn

Co do nowych zwierzakow to sa urocze, zwlaszcza Scolymia. Tyle tylko ze po ich dodaniu do zbiornika przestaly sie otwierac SPSy. Tzn w nocy chowaja sie polipy, a w dzien wystawia sie tylko czesc... Nie wyglada to dobrze. NO3 na poziomie 0-1 (dwoma testami mierzone). Nie wiem co im sie dzieje. Wydaje mi sie ze taka ilosc LPS i miekasow nie powinna szkodzic...

Na razie wrzucilem wegiel do filtra i poczekam troche, moze pomoze... jak nie chyba bedzie trzeba sie zdecydowac SPS czy reszta...

pozdrawiam

Henryk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPS chowa sie zaraz po zgaszeniu swiatla... ewidetnie cos go irytuje... Wegiel pomogl o tyle ze troche wiecej polipow wystawil w ciagu dnia...

w tym czasie u zwierzat niefotosytetyzujacych:

nowa wielka milosc ;)

gallery_11361_1946_1267.jpg

gallery_11361_1946_76582.jpg

Rurowka przewedrowala na nowe miejsce (w starym slimaki ja notorczyniena Cladielle wpychaly):

gallery_11361_1946_79951.jpg

a obok niej zagniezdzilo sie smoczysko ;)

gallery_11361_1946_89770.jpg

gallery_11361_1946_39596.jpg

a wlasciwie zgodna parka... Ta tlusta na gorze to baba ;)

gallery_11361_1946_77455.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojej, a co to za rybcia obok scopasa? Czy to jakiś młodziutki lineatus? Przepiękna jest, ale jeżeli dobrze zgadłem, to urośnie gigantyczny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie lineatus tylko Acanthurus coeruleus


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To maly coeruleus. Tez rosnie nie spory ale miejsca powinno mu wystarczyc.

W akwarium pojawil sie pierwszy, przyczym zrobil sie prawie caly niebieski. Po wpuszczeniu Scopasa, najpierw sie pobily (dosyc lekko) a potem Coeruleus nabral kolorow przynaleznych jego wiekowi - zrobil sie zolciutki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny update:

przybyli nowi mieszkańcy:

gallery_11361_1946_74748.jpg

gallery_11361_1946_62719.jpg

Jeden z SPS sie obrazil:

gallery_11361_1946_16133.jpg

Najpierw strzelił focha po wporwadzeniu paru LPS (a tym Blastossomy która niestety zaczęła szybko padać). Po usunięciu truciciela poprawiło się ale niechcący SPS został skąpany w osmozie (za duża jednorazowa dolewka ...) Teraz boi sie wystawiać polipy... Stosuję najepszą kurację, sprawdzoną wieloktrotnie - tzn nie robie nic :) Mam nadzieję że zadziała.

Rurówka odżyła po przeniesieniu w nowe miejsce. Musiałem ja tylko przygnieść kamieniem bo ślimaki do spółki z weżowidłami przesuwały ją pod skałę.

gallery_11361_1946_2300.jpg

Są podejrzenia że do akwarium dalałem eliksiru młodości - pokolec (przyniesiany jako niebieski) zrobił sie już zupełnie żółty. Czy ktoś miał taki przypadek?

gallery_11361_1946_27712.jpg

a tak wygladał 4 miesiące temu:

gallery_11361_1858_81683.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mozliwe,ze zmienil kolor jak wspomniales po wpuszczeniu innego pokolca jednak mimo to dziwnie bo z zoltego robi sie z wiekiem niebieska w ladne jasniejsze linie... Na pewno wroci wszystko do normy i bedzie sie wybarwial z czasem prawidlowo. Piekna ryba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Henryk - nic się nie martw. Może w miesiące nieparzyste jest żóły, a w parzyste niebieski. W takim razie masz dwa w jednym. Poczekaj do lutego ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update...

przybyło mieszkańców... Jedni chętnie pozują do zdjęć:

gallery_11361_2066_13051.jpg

inni uciekają i nawet porcja tłustych robaków nie wystarcza aby ich przekupić:

gallery_11361_2066_78906.jpg

Turbinaria kupiona w AM +/- 3 miesiace temu z żółtej zrobiła sie zupełnie różowo-nijaka... Macie pomysł dlaczego? Brakuje jej czegoś?

gallery_11361_2066_37914.jpg

SPSy zaczęły rosnąć i nabierać spowrotem kolorów - mprawdopodobnie jest to zasługa nowych świetlówek, nowej cyrkulacji i napewno dozowania ABC ... (na razie recznie strzykawka z uwagi na brak pomp dozujacych...)

gallery_11361_2066_109879.jpg

i tylko zielona akropora ciągle jest bura i przestała rosnąć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly update... Akwa ma prawie rok:

gallery_11361_2288_15705.jpg

I troche detali:

gallery_11361_2288_85734.jpg

gallery_11361_2288_54092.jpg

gallery_11361_2288_144006.jpg

gallery_11361_2288_124721.jpg

gallery_11361_2288_8009.jpg

jak widac wszystko powoli rosnie ;)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sushi

Turbinaria kupiona w AM +/- 3 miesiace temu z żółtej zrobiła sie zupełnie różowo-nijaka... Macie pomysł dlaczego? Brakuje jej czegoś?

swiatla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super !!!

Ale ciągle mi czegoś brakuje.

A no tak - w opisie stopki masz , że posiadasz kocięta - gdzie one są - przecież taki wypas jaki posiadasz to dla nich najlepszy LCD .

Pozdrawiam


Zawsze staram się trzymać prawidłowe parametry - jestem sługą dla moich akw.

brygada3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po małych przejściach z filtracja i utrata 70% ryb (czyli 7 z 10ciu) akwarium prezentuje się następująco:

gallery_11361_2288_54045.jpg

Nadal nie mogę pozbyć się fosforanów mimo użycia phosguardu. NO3 na poziomie zerowym wiec metody biologiczne nie bardzo działają.

Ale przynajmniej kolory wróciły:

gallery_11361_2288_106913.jpg

A tu ciekawostka: wyścig miedyz ślimakiem a koralowcem... narazie idą łeb w łeb. Ślimak buduje domek a Monti go obrasta ...

gallery_11361_2288_64430.jpg

A w temacie kotów ;) to jeszcze pare zostało i faktycznie uwielbiają ogladanie dużego TV. Zastanawiam się na nowym zbiornikiem bez pokrywy ale nie wiem czy nie zaczną wtedy wskakiwać (lub ryb łowić). A tu malce które jeszcze nie znalazły nowego domu wpatrzone w akwarium ;)

Ice_Heart_03.jpg

gwidon_02.jpg

Edytowane przez maskonur (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium obchodzi 2gie urodziny... strasznie szybko czas mija.

gallery_11361_2865_69212.jpg

W tym czasie przezylem dwie katastrofy (raz zabawa z filtrem i wybicie prawie calej populacji ryb) i ostatnio w prezencie na Mikolajki PGE zafundowalo mi brak pradu. Tym razem 4 z 6 ryb przezyly. Miedzy innymi Lucja ;) :

gallery_11361_2865_51278.jpg

Koralowce ciagle sie zastanawiaja :/ Montipora odplynela reszta chyba bedzie ok:

gallery_11361_2865_26700.jpg

gallery_11361_2865_72196.jpg

gallery_11361_2865_115680.jpg

O dziwo tridicana tez czuje sie dobrze (okazala sie silniejsza od Monti):

gallery_11361_2865_139025.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.