Skocz do zawartości
fal

Kalkwaser a KH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy Waszym zdaniem kalkwaser podnosi twardość węglanową ?

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinien. Podnosi tylko Ca i pH.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wręcz bedzie obniżał KH.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze wydawało mi się oczywiste ,ze jeśli jest dużo wapna to będzie wysokie ph i kh ponieważ woda ma odczyn zasadowy a znaczna ilość węglanów bierze sie z wapna i magnezu .a tu psikus obecnie wapno 450 mg 1200 a kh 6 dotychczas sie z tym nie spotkałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co dodajesz. Wapń w Ballingu jest w postaci chlorku wapnia a jego odczyn jest kwaśny. Wapń z reaktora jest w postaci węglanu i odczyn jest zasadowy.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam reaktor potkreciłem butle i czekam ,nawiązując do tematu w kalkwaser ,trudno zmierzyć kh brakło by mi odczynnika chyba piec razy a wiec dlaczego nie podnosi twardości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie mierzymy tak naprawdę kH tylko alkaliczność a ta w kalkwasser jest wysoka. Takie dziwadełko:strutin


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zasadowość nie przekłada się na twardość? a wiec wapno z balinga obniża ph ?dlatego nieodłącznie trzeba lać z sodą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekłada się. Większa zawartość wodorowęglanów i węglanów wapnia i magnezu to większa zdolność neutralizacji kwasów i mniejsze skoki pH.

Cytat:

"Zasadowość (alkaliczność) - wskaźnik określający zawartość wodorotlenków, wodorowęglanów i węglanów metali alkalicznych (Na, K) i metali ziem alkalicznych (Ca, Mg). Zasadowość wody wyraża się w mval/dm³ i oznacza miareczkując 100 cm³ wody 0,1-normalnym kwasem solnym lub siarkowym wobec fenoloftaleiny (zasadowość p), a następnie wobec oranżu metylowego (zasadowość m). Zasadowość p (zmiana barwy przy pH = 8,2) uwzględnia wszystkie alkalicznie reagujące składniki wody, które dysocjują z wydzielaniem jonów OH-, zasadowość m zaś (zmiana barwy przy pH = 4,3) obejmuje takie występujące w wodzie związki, które reagują z kwasem solnym aż do uzyskania punktu zobojętnienia wobec oranżu metylowego."

Powyżej masz przy okazji wytłuszczony opis oznaczania naszego kH popularnymi testami np. Salifert:googleye

Nie wapń - Ca - tylko anion Cl- obniża ph i żeby go zneutalizować dodaje się NaHCO3

Ca2+ + 2CL- + 2Na+ + 2HCO3- ----> Ca(HCO3)2 + 2NaCL


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka rozmowa chemików:baby


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak bym chciał podbić kh samym samym kwaśnym roztworem sodu a wiec lejąc tylko jeden płyn z balinga to i tak nic z tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijesz bo wodorowęglan sodu użwany jest właśnie do tego celu. Ale to samo powinieneś zrobić za pomocą reaktora wapnia za pomocą odcieku ale niestety na tym się nie znam, nie mam reaktora.

Ale tu coś jest:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=241540#241540


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótki cytat z instrukcji kalkwassera firmy AM :

" Jeżeli będziesz chciał sprawdzić twardość węglanową lub alkaliczność kalkwasser, to przekonasz się, że wartości są bardzo wysokie. Nie jest to jednak spowodowane obecnością wodorowęglanu czy też jonów węglanu, które mogą być wykorzystane przez korale, lecz przez jony wodorotlenku. Kwas chlorowodorowy wykorzystywany w testach na alkaliczność nie potrafi odróżnić tych substancji."

I jak przy stosowaniu kalkwassera , sprawdzić jaką faktycznie mamy twardość KH ? :clowning


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal polecam: http://www.theaquariumsolution.com/setting-deltec-calcium-reactor

i http://www.theaquariumsolution.com/calcium-and-alkalinity-out-balance

"Test kits like those by Salifert will only measure up to 16 Dkh from the contents of one syringe. Add a second and so on to read 32 and 48 from this test."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.