Skocz do zawartości
Cetus

Zardzewiała skała

Rekomendowane odpowiedzi

W kilku miejscach na skale mam brązowy nalot, który przypomina rdzę. Wcześniej w tych miejscach był nalot zielony (cjano?) z bąbelkami. Zapodałem ChemiClean i zielonego nalotu nie ma. Bąbelków też nie ma. Ale jest ta "rdza" i coś mi się wydaje że się powiększa. Co robić?

3373-00016034.jpg3373-00016035.jpg

A może to kwestia oświetlenia? Moje świetlówki już świecą trzynasty miesiąc. Poza tym zmarniała mi xenia, ale inne koralowce mają się dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS pokazuje na RO 6 a po DI pokazuje zawsze 0. DI zmieniałem trzy razy w ciągu roku ale membrany i prefiltrów nigdy nie zmieniałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale pojechałeś ,gorzej niż ja :clowning zmień wkłady,światło później kombinuj dalej jak nie przejdzie,jak będziesz u mnie podpowiem ci jak ja robię z filtrem,skutkuje na 100 %


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą to być zaczątki Dino, u mnie tez po zastosowaniu chemicleana na cyjano pojawiły się dino, dokładnie tak samo na początku wyglądały, delikatny brązowy nalot jak okrzemki, co skłoniło mnie do zakupu TDS'a, jednak jak się okazało dosyć szybko pozorne okrzemki wyewoluowały w dino...


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po co wymieniać wkłady, jeżeli po nich, po DI jest na TDSie 0 ? Zero zero zero?

I jeżeli jest zero, to jak to może mieć przełożenie na powstanie dino/cyjano??


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ziemniok, to nie wymieniaj :clowning

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyliczyłem sobie że moim zestawem RO wyprodukowałem 1400 litrów wody. TDS zawsze pokazuje mi po RO 6 lub 7. Kiedy po DI zaczynał pokazywać 1 to zaraz wymieniałem żywicę i pokazywał 0. Jak często wymieniacie filtry do RO? Jak często wymieniacie membranę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Cetus, kiedyś mnie powiedziano i tego się trzymam, że 1 L żywicy na 1000L litrów RO i potem wymiana żywicy.

u mnie zawsze TDS (taki zwykły więc nie do końca mu wierzę) pokazuje 000 po RO/DI, ale jak minie mi "norma" -2L żywicy więc 2000L RO to żywicę wymieniam. i zawsze przy okazji wymiany żywicy wymieniam prefiltry i węgiel, koszt minimalny, a spokój sumienia jest :clowning

edit:

membrana u mnie cały czas ta sama, chyba już czwarty rok :waving ale nie widzę powodów do wymiany, po RO mam 004, po RO/DI 000, a w kranie 237.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb - no ale cholera, skoro jest zero, to żaden syf w tej wodzie być nie może, prawda? Pytam poważnie, bo jestem teraz w kropce. Mam akwa z plagą dino i cyjano, ale jest to akwa świeże, więc to może etap dojrzewania..?

W Acroporze mi powiedziano, że jeżeli jest zero, to wymieniać nie trzeba. I co teraz? Komu wierzyć?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RO z DI nie zatrzymuje np. fosforanów i paru jeszcze innych rzeczy których nie pamiętam, ale to jedno pamiętam:) poza tym "zwykły" TDS ma dośc duży margines błędu, były przypadki że zwykły pokazywał 0, a np. Hanny pokazywał 8. Ja sam sobi u siebie wypracowałem metodę że jeśli TDS po RO przed DI nie pokazuje mi zera tylko choćby jeden to wymieniam wszystkie wklady łącznie z żywicą. Wodę wejściową mam około 250-300, a wkłady 20, 5, węgiel, 1 mikron i membrana.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać linka do Twojego filtra? Bo masz chyba jedna komore wiecej :clowning jak Juz jesteśmy w temacie- czemu węgiel nie na końcu? Co ile wymieniać membrane?

Chyba wymienię... Dla świętego spokoju...


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja ci powiem i sam zobaczysz ze wymiana nic nie da

do normalne w nowym zbiorniku DOJRZEWANIE potem wszystko minie,wlej troszke bakterii


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Cetus ze wcialem Ci się w wątek, ale myśle ze wiecej info o Ro i DI nam się przyda :clowning

Piter- lalem cycle, leje 10 ml co tydzień do 400 l w obiegu, teraz wlalem ampulke biodigestu....


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto oszczędzać na filtrach, potem trudno wyprowadzić baniak na prostą

Zestaw mam podobny jak SEB, wodę tak samo paskudna na wejściu lub gorszą, wymieniam jak żywica w połowie filtra zmieniła już kolor - w zależności od jakości wody wychodzi co 3 -6 miesięcy, dodatkowo patrze na pierwszy filtr, czy aby nie jest już brudny - wtedy wymieniam prefiltry

Wymieniam także membramy regularnie co rok

Zestaw:

20

5

węgiel

1

membrama

DI 5L

poz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój problem z "rdzą" na skale cały czas narasta. Jest tego coraz więcej i zaczyna już włazić na piasek.

Czerwonymi strzałkami zaznaczyłem kilka z tych miejsc gdzie jest brązowy. Żółta wskazuje na miejsce gdzie kiedyś było rdzawo a teraz zrobiło się ciemno-zielono i jest taki dwumilimetrowy meszek. Zielone pokazują miejsca gdzie są ładne buraczane albo różowe glony wapienne.

3373-00016352.jpg

Parametry:

KH = 8

NH4 = 0

NO2 = 0.1

NO3 = 5

PO4 = 0

pH = 7.8

Ca = 340

Mg = 1170

Codziennie rano wrzucam ze trzydzieści płatków. Wieczorem ćwiartkę mrożonki, nakrętkę PhytoGold-S albo PhytoChrome i 10 kropel CoralFluid.

Pomocy! Jak się tego pozbyć. Wymieniłem oba prefiltry w RO. Wymieniłem już 3 z 4 świetlówek. Nie udało mi się odwrócić tendencji. Tej "rdzy" cały czas przybywa :bump1

Koralowce i ryby przynajmniej optycznie mają się bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem, że u mnie KorallFluid stosowany co 2-gi dzień, powodował okrzemki w niektórych miejscach i wysypy glonów na szybach jak tównież małe zmętnienie wody, teraz ograniczyłem się do 10 kropel raz w tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki moim zdaniem, jeśli masz absolutną pewność że RODI jest w porządku, to zastosowałbym jakiś absorbent, np Rowę, oprócz fosforanów wyciąga też krzemiany, być może w baniaku trochę ich się szwęda. /sytuację może pogarszać też stare światełko, nie wiem czego uzywasz.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku roku, co tydzień wymieniam jedną świetlówkę. Już wymieniłem trzy. Mam 2 x ATI Aquablue Special T5 39W i 2 x ATI Aquablue Plus T5 39W

Nie mam pewności że woda jest absolutnie dobra. Po RO TDS pokazuje 5. Po DI pokazuje 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to mamy TDS, zeby nie zmieniac bez sensu prefiltrow, membrany lub zywicy. Moja, podobnie jak Niki, pracuje juz z 5 lat. Jesli osmoza ma zatrzymywac 95-99 % tego co przed nia, to mozna na TDS-ie ja zawsze kontrolowac. Po zywicy ma byc zero przy czym, gdy pokaze sie "1" to juz sie ze dwa tygodnie spoznilismy z wymiana. Tu moze troche Si wpuscilismy.

Proponuje nie lac zadnych dodatkowych, cudownych plynow. Zawiesic, chocby wewnatrz na grzebieniu w kominie, woreczek Silicarbonu i odczekac z miesiac, co kilka dni go miedolac. Przy okazji warto sprawdzic, czy w nowej solance nie ma Si.

Rowniez jakies plastiki moga cos oddawac lub np: stwardnialy waz swiadczy, ze oddal cos co go zmiekczalo, byc moze tez Si.

Takze poogladaj te materialy czy nie sa z dzialu budowlanego. Weze uzywaj najlepiej silikonowe, choc sa drogie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastosuję ten Silicarbon i zobaczę co będzie.

Zauważyłem też wiele bąbelków powietrza. Czy okrzemki mogą je produkować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silicarbon siedzi w skarpecie przy przegrodzie w sumpie od trzech tygodni i żadnych efektów. Wręcz przeciwnie. Moja "rdza" ma się coraz lepiej: jest już wszędzie, na skałach i na piachu.

Kupiłem test Saliferta na Si. Dla wody po RO+DI jak i wody z akwarium pokazuje 0. Dla wody z kranu probówka jest niebieska (nie pamiętam ile, ale to chyba nieistotne). Światło wymienione stopniowo przez kilka tygodni i jest już nowe od 3 tygodni. Prefiltry również wymienione. Nie udało mi się zahamować w ogóle tej plagi.

Co robić !!!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.