Skocz do zawartości
barlaj

Kilka pytań nowicjusza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!Wiem że akwarystyka morska uczy cierpliwości ale nie przypuszczałem że już na tym etapie, chodzi o to że mieszkam obecnie w Irlandii wg mnie kraju bardzo zacofanym jeśli chodzi o morskie akwaria (i nie tylko) no a do tego te kosmiczne ceny!

Wszystko zamawiałem więc w Polsce, no i tu się zaczyna - o ile mniejszy sprzęt dostałem już po kilku dniach to na baniak z szafką czekałem ponad 3 tyg.(oczywiście wina kurierów no i może po części pogody).Ostatnią rzeczą na którą wciąż czekam jest odpieniacz zamówiony na początku grudnia (z najnowszych wieści od kuriera wciaż jest w Polsce :cursin )i tu moje pierwsze pytanie:

1. Czy gdybym kupił teraz żywą skałę przetrwałaby ona ok tygodnia w baniaku bez odpieniacza ewentualnie jakie warunki musiałbym zapewnić i co z oświetleniem?(zależy mi bo zamówił ją w sumie dla mnie rodak pracujący w sklepie,trochę już tam leży,jest ładna i odgazowana ale nie może trzymać jej w nieskończoność a po za tym ubywa coraz więcej kawałków i wiem że na następną będę czekał znowu z miesiąc!)

2. 6-cio stopniowy Filtr RO i DI mam już zamontowany kilka tyg.jest to ten z dwiema wylewkami więc używam tej wody też do picia,

jednak zawsze po napełnieniu czy butelki plastikowej czy baniaka cholernie się one elektryzują co może być tego przyczyną i czy też tak macie?

3. Jeśli chciałbym kupić jakieś życie w Kraju (chodzi mi o korale) to czy przetrwają one lot samolotem i po jakim maksymalnym czasie muszą trafić do baniaka?

4. To pytanie kieruje do forumowiczów z Irlandii: Potrzebowałbym trochę wody z podmianki i tu mogę liczyć tylko na was bo u mnie są dwa sklepy - w jednym o którym wspominałem jest wszystko zadbane i czyste (wiadomo - pracuje rodak)ale nie ma akwarium wystawowego tzn.jest trochę LR kilka rybek i parę szczepek i wszystko przelotnie nie wiem czy taka woda będzie wystarczająco dobra na zasilenie nowej solniczki? a drugi sklep to tragedia-zaniedbane akwarium często widać martwe zwierzaki wiec na pewno odpada!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. tak, nic się nie stanie, wystarczy sama cyrkulacja. oświetlenie dla samej skały jest zbędne.

2. nie mam pojęcia, nic ie takiego nigdy u mnie nie przydarzyło

3. ok 24 h, ale nie bawił bym się w wysyłkę, a co jeśli samolot gdzieś utknie ?

4. zalej akwa świeżą solanką i po kłopocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopnij baniak na ostatni guzik, zalej, posol, sprawdz sprzet i wtedy dopiero skala.

Jezeli chodzi o przetrwanie zwierzat to odpowiednio zapakowane spokojnie zniosa taka podroz. Nie wiem jak w Irlandii ale w UK to przemyt i czy krabik czy koral kupa klopotow. Zdecydowanie odradzam


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za tak szybką odpowiedź!

Natan - Jeśli chodzi o pierwsze pyt. to kolega ze sklepu nie był pewien, teraz ja już mam większą pewność więc pzygotowuje wodę i chyba jutro na zakupy - ciekawe co tam jeszcze zostało?

2. a nie elektryzuje się czasem dlatego że woda płynie po ściankach i wężyk pociera plastik? właśnie napełniłem kolejne 20l.i jak zbliżę rękę do kanistra to aż iskry lecą i strzela jak zimne ognie (a może to dlatego że sylwester idzie? :clowning ), może uziemienie podłączyć?

3. Nie mam zamiaru bawić się więcej w żadne wysyłki, pytam bo jak będę w kraju to zabrałbym przy okazji coś ze sobą tylko tu pojawia sie problem o którym wspomniał Grzegorz Dyzma - może być nieciekawie przy kontroli na lotnisku - muszę to jeszcze sprawdzić.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w sklepie, w którym kupisz życie, dostaniesz kopię dokumentu CITES z danymi gatunkowymi i poprosisz o szczegółową fakturę z listą gatunków (najlepiej po angielsku) nie powinno być kłopotów, ale najprościej będzie, jeśli porozmawiasz z celnikami u siebie i w UK, jak sprawę rozwiązać dokumentacyjnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leć przez shannon tam nie ma żadnych kontroli. Uwierz mi wiem co piszę, gorsze rzeczy się miało w bagażu niż trochę życia...


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.