Skocz do zawartości
Piotr-ek

Start Nano Reef 84l.--->160 l.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

W topiku będę opisywał rozwój mojej nano rafki w zbiorniku 84l.

Jest to mój pierwszy zbiornik uruchomiony na słonej wodzie.

Za wszelkiego rodzaju uwagi i pomoc będą bardzo wdzięczny :)

Akwarium wystartowałem w poniedziałek 27 grudnia 2010r.

Sprzęt:

Baniak 84 l. o wymiarach 600x350x400mm (plecy okleiłem niebieską folia oracle)

Odpieniacz: Octopus nano 200 l/h

Filtr: (kubełek) mini kani 80 z pompą 650l/h (objętość wody w układzie filtra około 4 l.)wypełnienie wata mineralna i gąbka ostatnia z 3 szuflad jest pusta, producent do niej przewidział kruszywo chyba zeoviit ale bałem się go użyć.

Cyrkulacja: JVP-101 3000 l/h cyrkulacja wydawała mi się zbyt duża wiec przyciąłem łopatki teraz trochę żałuję :D

Grzałka: 100w z termostatem

Skała: żywa z Indonezji w ilości 11kg

Podłoże: żywy piach 9kg

Parametry:

Zasolenie: sól ATI Coral Ocean plus docelowo 1,022-1,024

Temperatura: 24-25'C zależy od pory dnia

Testy robione w piątek niezbyt precyzyjnym zestawem zoolek aquatest 1 którego chyba raczej nie polecam :D

ph- między 7,5 a 8

kh- 8

no3- około 5

po4- około 0

mam jeszcze: no2, fe, gh, nh3 ale tych nie robiłem.

Akwarium wystartowało na 40 l. solanki z dużego działającego zbiornika resztę dorobiłem.

W piątek po testach pozwoliłem sobie na pierwszego domownika w postaci kraba pustelnika czerwononogiego, zaaklimatyzował się i ma się dobrze już 3 dzień, choć mam wrażenie że jest aktywniejszy nocą. Ciekawa sprawą jest to ze na muszli którą nosi jest mała rurówka która pięknie się otwiera :D Z małego życia które wyszło ze skały zaobserwowałem około 5-6szt. 1mm ślimaków, 1 kolo 2mm oraz moja druga duma po krabie 12mm ślimak turbo który również wylazł ze skały, około 10mm wężowidło, oraz coś zielonego 5mm w formie jakby rozgwiazdy 6-io ramiennej(ramiona niewykształcone) z ciemnym/czarnym środkiem to cudo przemieściło się dziś koło 15 mm w ciągu 3-4 godzin.

Z intruzów widziałem dwa dość spore 10-15mm wieloszczety i jakieś małe robaczki z wąsami szybko przemieszczające się po skale.

Zaczyna tez pojawiać sie rudawy nalot na skale i piasku mam tylko nadzieje ze ro nie cyjano bakterie a jedynie glon który z ajakis czas zacznie znikać.

Martwi mnie też to ze nie mogę sobie dać dać rady z powietrzem dostającym się do akwa z odpieniacza :D różne cuda już robiłem teraz czekam może się sam ogarnie choć to już 4 czy 5 dzień jego pracy i poprawa jest ale mizerna.

Aktualnie to by było na tyle.

Dziś postaram się wkleić jeszcze jakieś fotki.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Witam

Widzę że kolejny kolega do Nas dołączył.Wrzuć fotki.Nie wiem po co Ci ten kubełek ?w morskim się nie stosuje przynajmniej ja tak spostrzegłem,a oświetlenie wez sobie zmień na T5 ja za niedługo będe sprzedawał 3x24w.A jako cyrkulacje to koralie 1 weż sobie ze 2,ja mam mniejszy zbiornik i mam 2 koralie + kaskade i tak trzeba było długo kombinować nad ustawieniem fajnej cyrkulacji.

Poza tym życze powodzenia i będe śledził Twój wątek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak prezentuje się układ skały i sprzętu w akwarium

SNC00262f.JPG

Pustelnik z rurówką na muszli :D

SNC00264f.JPG

I teraz nieznany mi organizm przypominający rozgwiazdę. Ktoś wie może co to jest??

SNC00265f.JPG

Dzięki za zainteresowanie Dieter 25 :) Co do filtra kubełkowego to taka podjąłem decyzje i jest. Wiem że to mało popularne ale mam jednak zdanie że lepiej mieć filtr niż nie, oczywiście wiem co się z tym wiąże i jakie mogą być następstwa braku prądu.

Co za tym przemawiało: większa ilość wody, filtracja mechaniczna, możliwość zastosowania dodatkowych mediów filtracyjnych np. węgiel czy zeovit itp.

Jeszcze tylko jedno pytanie kiedy proponujecie zrobić pierwsza podmianę wody??


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szykuje się kawałek morza z niekonwencjonalnym sprzętem :) podobny do mojego przyszłego tak więc temacik pozostaje śledzić :D

Nie wiem jak z tym kubełkiem... tak po za tematem to kubełek jest ogólnie dostosowany do słonej wody?

Przy takim litrażu to względnie jako filtr powinien sprawdzić się FZN3 Aquael'a lub Tunze Nano Reefpack 200 zwłaszcza jeśli masz problemy z obecnym odpieniaczem.

Co do problemów z odpieniaczem to poczekaj, koledzy napewno znajdą jakieś rozwiązanie :D

Nie pozostaje nic innego jak życzyć powodzonka :D


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę ze stolicy. Z przyjemnością będę śledził ten temat ponieważ mam identyczny zbiornik(60x35x40) założony w 27 grudnia w którym mam około 10 kg żywej skały,9 kg piasku ,odpieniacz Tunze 9002 który też wypuszcza mi mikrobąbelki ,filtr FZN3 zdjęty z kostki Aquaela,cyrkulacja Aquael 2600l/h, oświetlenie to belka Hailea ze świetlówkami PC 2x55 W. Troche korali miękkich dwie krewetki tańczące,dwa błazenki,jeden Mandaryn i jedna żółta babka. Właśnie przechodzę plagę jakiegoś brązowego nalotu na piasku i na skałach,obawiam sie że to Dino bo ma pełno pęcherzyków powietrza a na szybach zielony glon który muszę czyścić praktycznie codziennie. Zyczę powodzenia i obserwuje bo widzę że nasze zbiorniki ruszyły w tym samym czasie (u mnie było to przeniesienie z Aquela 30.) Z tego co widzę to mam nawet podobnie ułożoną skałę. Postaram się wrzucić fotki mojej małej solniczki.


Nano Rafka 84l,Tunze 9002,Koralia nano,Aquael2600,FZN3, 2x55w PC,EHEIM 100W trochę miękkich,błazny,mandaryn,babka,krewetki,ślimaki,kraby,10 kg LS,10kgLR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie :)

Dzięki za zainteresowanie.

Giant zaiste kubełek nie do solniczki ale myślę że rok wytrzyma spokojnie a więcej myślę nie trzeba. potem pompa pójdzie na automatyczną dolewkę do większego akwarium :D oczywiście jeżeli się dobrze spiszę przy tym baniaku...

Rombi ciekawa sprawa z tym twoim baniakiem, tego samego dnia i taki sam zbiornik :D Daj link do fotek jak będziesz miał.

Szkoda że nie mam takiej obsady jak ty. Mam nadzieje że uda ci się opanować sytuację i wszystko zacznie pracować jak należy. Wydaje mi się jednak, że lepiej byś zrobił gdybyś oddał na przechowanie ryby zanim wszystko się ustabilizuje.

Co do brązowawego nalotu na piasku to u mnie tez ostatnio zaczyna ciemnieć tak jak i skała, ale generalnie jestem zadowolony bo dziś po powrocie z pracy odpaliłem oświetlenie i niespodzianka. Na muszli pustelnika pojawiły się kolejne rurówki naliczyłem z pięć sztuk(istna nano rafa), a na skale obok niezidentyfikowanego obiektu z fotki powyżej pojawił się kolejny osobnik z tym że nieco większy. Oczywiście ponawiam pytanie i proszę o pomoc w identyfikacji organizmu.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ten nieznany organizm przypominający rozgwiazdę porusza się czy siedzi w miejscu ?? Po Twojej wypowiedzi

na skale obok niezidentyfikowanego obiektu z fotki powyżej pojawił się kolejny osobnik

można by sądzić że to coś nie zmienia miejsca położenia. Za to na zdjęciu przypomina rozgwiazdę którą lepiej jak usuniesz ze zbiornika.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Lukiblack dzięki za odpowiedź :)

Jednak nasuwa mi się pytane czemu usuwać???

Stwora naliczyłem 6 sztuk ewidentnie wychodzą z tej jednej skały najmniejszy 3mm średnicy do około 7mm

Dwie fotki największego okazu na których widać że obiekt się przemieszcza.

IMGP56af.JPG

IMGP56f.JPG

Z góry wielkie dzięki za pomoc :D

Edit

Na 100% są to rozgwiazdy ta największa odchyliła się od skały i widać że to rozgwiazda.

Jeżeli chodzi o to że nie nadają się do świeżych zbiorników to skała w moim jest w pełni odgazowana a połowa wody była wlana do akwa z dużego w pełni dojrzałego baniaka (spokojnie ponad 1000 l.)

Zlokalizowałem też chyba wężowidło ale widzę tylko macki, chyba że to kilka wieloszczetów. Macki maja (około 3cm) takie umaszczenie:

http://pl.reeflex.net/tiere/2647_Ophiocoma_pumila.htm


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nadają się bo po pewnym czasie zaczynają siadać na korale niczym do stołu. Chętnie wcinają najładniejsze odmiany zoanthusów - takie morskie sroki :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie i ja będę musiał usunąć rozgwiazdy bo naliczyłem już ich ze cztery a skoro piszecie że to szkodniki to trudno,czas się z nimi pożegnać. Piotr-ek,z której części wawy jesteś bo jeszcze okaże się że jesteśmy sąsiadami...?


Nano Rafka 84l,Tunze 9002,Koralia nano,Aquael2600,FZN3, 2x55w PC,EHEIM 100W trochę miękkich,błazny,mandaryn,babka,krewetki,ślimaki,kraby,10 kg LS,10kgLR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Lukiblack

Ja już wywaliłem 5 sztuk 2 dałem na szybę żeby popatrzeć jak śmigają. Pomyślałem że nie będę wywalał i zostawię do ataku glonów ale po co mi "Star Wars" żeby się z tym potem uporać :)

Martwią mnie 2 wieloszczety które dziś widziałem. Zastanawiam się czy walczyć z nimi teraz gdy akwa w sumie puste czy poczekać aż urosną??

Edit:

Sorry Rombi :D mieszkam w Ursusie.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta rozgwiazda to asterina, zdania do jej wrogiej działalności są podzielone, ja swoich nie usuwam a wieloszczety zostaw, to pożyteczne stwory . Nie popadaj w panikę , Twoje akwa ma dopiero kilka dzionków :)


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie

Basterek-4 dzięki za info :) rozgwiazdy zostawiłem 3, 4 sztuki wybrały wolność w Wiśle :D przykre ale na tym etapie jak dla mnie to była plaga.

Dziś zrobiłem małe zakupy w postaci krewetki Lysmata Wurdemanni (skoro krab, ślimaki, rozgwiazdy żyją to i ona powinna dać rade) oraz żeby obserwować jakość wody mały kawałek skały z kolonia Zoanthus'ów jutro postaram się sprawdzić która to odmiana.

Około 2 godzinna aklimatyzacja i wpuszczenie do akwa zaowocowało nowym życiem, zoa ładnie się otworzył, a krewetka nie doznała szoku i była dość aktywna więc wygląda na to że wszystko jest ok :D co mnie bardzo cieszy.

Jutro może wkleję jakieś fotki nowego życia.

Pozdrawiam


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Ładnie się zapowiada tym bardziej już niedługo powiększam litraż do Twojego więc będę śledził.

Jedyne co bym zmienił ze swoich doświadczeń to odsunąłbym skałę od szyb bocznych, znacznie ułatwi Ci to czyszczenie/ skrobanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DZIEŃ 12

Witam

Rodzyngit miło że ci się podoba staram się jak moge....

Co do skały to trochę ja przestawiłem, jeszcze za nim napisałeś. Oczywiście nie z tego powodu. Chciałem trochę poprawić układ w sumie niewiele się zmieniło ale lepiej się czuję przy obecnym.

Odpieniacz coraz lepiej zaczyna pracować i znacznie mniej rzuca powietrzem do akwa.

Dziś trochę myślałem nad małym sump'em i możliwe że się skuszę. Muszę tylko to przekalkulować i zgłębić trochę temat.

W sobotę najprawdopodobniej przybędą 3 nowe szczepki korali. (nie napiszę jakie żeby nie zapeszać)

Dziś fotki pozostałego życia które obiecałem.

krewrka

krewetka.JPG

zoa

zoa.JPG

ślimak

%C5%9Blimak.JPG


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DZIEŃ 14

Wizualnie wszystko ma się dobrze.

Zasolenie i temperatura wody na stałym poziomie. Testy wykonam w przyszłym tygodniu.

W ten weekend nie dałem rady przy świetle dziennym (a tylko przy takim chce je wykonać)

Zoa ma się wyśmienicie, od przyjazdu do mnie oczka powiększyły się o jakieś 50% co rozumiem tylko przez to że w sklepie gdzie je kupiłem muszą mieć tragiczne warunki (zwłaszcza że mój baniak miał wtedy 10 dni)

Zbijam też powoli zasolenie max pomiar był 1,025 a docelowo na maksymalnym poziomie wody chce mieć 1,022.

Dziś przed dolewką codzienną (RODI) zrobiłem pomiar zasolenia było 1,024 i w sumie nic w tym dziwnego gdyby nie to że mój nowy nabytek Capnella po dolewce znacznie lepiej się poczuł i momentalnie napompował do rozmiaru jakiego nie widziałem wcześniej.

Mam tylko nadzieje że to nie wina źle wykalibrowanego aerometru a jedynie zbieg okoliczności.

Skoro napisałem już o szczepce Capnella to razem z nią doszły jeszcze dwie szczepki Clavularia green i Xenia.

Clavularia jeszcze się nie otworzyła i jestem złej myśli. Ulokowałem ja na skale (była bez podstawki, po prostu oderwany kawałek od mamusi:) po zgaszeniu światła buszował przy niej wielki wieloszczet. Cześć którą widziałem miała jakieś 6-7cm reszta w skale.

Miałem skubańca w pęsecie ale się wyrwał i schował w skale (może lepiej było poczekać aż wyjdzie cały)

Dziś rano gdy wstałem szczepka powędrowała na piasek i chyba wieloszczet ją sobie trochę podjadł :D

W związku z zaistniałą sytuacją szczepka zmieniła lokalizację i została przypięta na gumkę.

Cały czas wierzę że się otworzy choć mam złe myśli :googleye

Stąd pytanie ile dni czekać na otwarcie korala zanim go wyjmę ze zbiornika i postaram się zapomnieć o tej porażce??

Na moje (zezowate w tej kwestii) oko wszystko idzie w dobrą stronę. Widać wszystkie objawy dojrzewania zbiornika ale nie ma żadnej większej plagi jak glony czy inne !@#$% ...

Krewetka przyjęła swój pierwszy suchy pokarm (będzie tak 2x w tygodniu), zwierzaki śmiga i zdaje się być w dobrej formie :D

Jeszcze kilka fotek mieszkańców oraz baniaka i to na dziś tyle.

Pozdrawiam

Capnella

SNC00280f.JPG

Xenia

SNC00274f.JPG

Clavularia

SNC00276f.JPG

Całość

SNC00278f.JPG


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry AS ze mnie pomyliłem nazwy :googleye heheheh

Jak widać na foto Xenia ma się bardzo dobrze, problem z Clavularia przed ostatnia fotka.

A co nie tak z Xenia że tak nie polecasz???

Nigdzie nie czytałem że to jakiś problemowy koral, poza tym że u jednych rosną lepiej a u innych gorzej.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

DZIEŃ 17

Teraz już wiem o co chodziło z ta Xenia :)

Skubana rozsiewa "kwiaty",po kilka dziennie. Na początku myślałem że coś nie tak ale cały czas rosła w oczach z dnia na dzień. Teraz ma lokalizacje w rogu akwa i sobie tam żyje :) nie chce jej wyrzucać tylko z tego powodu.

Co do akwa wszystko ma się dobrze, doszło znów kilka nowych korali ale to kiedy indziej :)

Zrobiłem dziś testy wody i jestem zadowolony choć pewnie dlatego że to "Zoolek" :)

Do rzeczy:

temp. 25'C

zasolenie 1,023-1,024 kreskę skoczyło po aklimatyzacji nowych szczepek ale chyba tak zostawię.

ph 8-8,5 test w zakresie 4,5-9 co 0,5 stąd taki rozrzut

kh 8 w skali niemieckiej (chyba tej się używa w akwarystyce)

no2 0,0 mg/l kolejny kolor na teście to 0,1 mg/l

no3 10 mg/l z rozróżnianiem kolorów nie mam problemów (jak każdy facet) ale był problem, nie mogłem wybrać wyniku 5,10,20 mg/l więc wybrałem wartość środkową. Test oczywiście powtórzyłem drugi raz ale wynik był taki sam:) heheh

nh3 0 mg/l następny następny kolor to 1 mg/l

po4 0mg/l następny następny kolor to 0,25 mg/l

mg i ca niestety nie mam :) muszę kupić

Proszę o komentarz wyników i może jakieś rady co do testów "Zoolek" (które sobie podarować a które używać.

Generalnie szanuję rodzime produkty ale chyba nie zawsze się tak da żyć :)

Pozdrawiam


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sam zauwazyles, Twoje testy niewiele daja. PH 8 a 8,5 to zupelnie rozne swiaty (poprzednio 7,5 ; 8 ). 7,5 to dno a 8 to idealnie. Co daje testowanie takim czyms ? Ph ma byc miedzy 7,9 a 8,2...

KH to skrot od Karbonathärte, rzeczywiscie z niemieckiego, choc obecnie uzywa sie wyrazu "alkalicznosc". Ale KH jest "stare", praktyczne i tak zostalo.:) Jeden z prostszych testow i latwy do odczytania.

NO2 mozesz juz przestac mierzyc (podobnie NH3). gdyby cos bylo, to Twoje zwierzeta by padly. Moze gdy bedzie sie cos zlego dzialo to do tego testu powrocisz. Teraz wystarczy kontrolowac NO3 pod warunkiem, ze i tu da sie cos odczytac. Sa testy, w ktorych moze z niezbyt duza dokladnoscia, ale jednak udaje sie odczytac stezenia ponizej 1 mg/l z jako-taka dokladnoscia. Narazie ten co masz wystarczy, bo czy masz NO3 na poziomie 5 czy 20 to nic nie zmienia. Wazne zebys zauwazal, czy poziom od poprzedniego pomiaru wrosl czy zmalal (notatki, tabelka itp).

PO4 to taki specyficzny test, ze dla miekkich warto znac jedynie kierunek w jakim parametry ida, zeby ewentualnie wlozyc lub wyjac adsorber fosforanow. Dla akwarystow z koralami twardymi, interesujace sa stezenia ponizej 0,1 mg/l i Ci potrzebuja juz znacznie dokladniejszy test. Stezenia na poziomie 0,25 rozpoznaja bez testowania wody :)

Jesli robilbys 10% podmiany wody, to przy miekkich koralach raczej nie bedziesz musial testowac Ca i Mg. Jesli chcesz sie powazniej bawic to proponuje rodzime testy Saliferta.:)

Fajnie sie to akwarium rozpedza, ale dojrzale jeszcze nie jest, wiec moze teraz troche porozgladaj sie za informacjami jak reagowac, gdy ktorys z parametrow calkiem odskoczy od "normy" albo co robic, zeby tego nie zrobil. Wez tez pod uwage, ze gdy wprowadzisz ryby to wszystko gwaltownie sie pozmienia, wiec jeszcze troche z zasiedlaniem odczekaj.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wielkie dzięki Stani za poświęconymi mi czas :)

Co do 10% podmian (mam na myśli raz w tygodniu, nie wiem jak Ty) to CHYBA za dużo jak na taki mały zbiornik z tak miękką obsadą. Słyszałem że miękkie korale lubią "bagienko"... Sam jeszcze nie podjąłem decyzji jak prowadzić zbiornik, aktualny baniak to labo do nauki i obserwacji oraz podejmowania pewnych decyzji przed odpaleniem właściwego zbiornika.

Jak na razie szukam, czytam, oglądam, liczę, jednym słowem uczę się, dokładnie tak jak radzisz Ty i reszta ogarniętych w temacie ludzi. Co do ryb to nie mam zamiaru nic wpuszczać przed upływem miesiąca a może nawet dwóch.

Muszę poprawić oświetlenie i zastanowić się czy inwestować dalej w to akwa i doprowadzić je do ostatecznej formy czy jechać na tym co jest a kasę odkładać na nowy "baniak"

Przydał by się sump..... ale to generuje spore koszta...

W akwa wszystko gra korale się otwierają a "zwierzaki" mają się dobrze poza małym Strombus który został w trzeciej rundzie zjedzony przez Wurdemanni :) A byłem z niego taki zadowolony, harował za trzech :)

Z nowego życia doszło kilka małych szczepek korali.

Zlokalizowałem dwie rurówki co mnie bardzo cieszy bo to jedno z moich ulubionych morskich żyć :)

Pozdrawiam


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że posiadam taki sam litraż jak Piotr-ek i żeby nie zakładać nowego tematu to pozwoliłem sobie umieścić fotkę mojej małej rafki właśnie tu. Zbiorniczek wystartował tak jak i autora w tym samym czasie tj;27,12,20010. Akwarium 60x35x40 około 10 kg żywej skały i tyle samo piasku. Filtr FZN3,odpieniacz Tunze9002 cyrkulacja 1xAquel 2600l 1x koralia nano. Grzałka Eheim 100W Belka oświetleniowa 2x55W (świetlówki PC) A z życia trochę korali miękkich,to co widać 2xBłazen 1xMandaryn-samiec (czekam na samiczkę) 1x babka 2xkrabik filtrujący jakieś ślimaczki i krewetki. Jutro zaczynam walkę z cyjano,z Dino już wygrałem 5989-akwa 001 (500 x 333).jpg5989-akwa 001 (500 x 333).jpg


Nano Rafka 84l,Tunze 9002,Koralia nano,Aquael2600,FZN3, 2x55w PC,EHEIM 100W trochę miękkich,błazny,mandaryn,babka,krewetki,ślimaki,kraby,10 kg LS,10kgLR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie ma problemu możesz wklejac fotki i czuj sie jak u siebie.

Ładne akwa widze że też konkretnie pędzisz :googleye

Ja nabrałem takiej prędkości że aż nie mam czasu wklejać fotek.

U mnie nie wygląda to tak ładnie;) panosza się glony i troszkę cyjano ale jestem dobrej myśli.

Korali mam sporo ze 20 szczepek ale wszystko malutkie i nie ma takiego efektu jak u Ciebie :waving

Zmieniłem oświetlenie. Aktualnie są 2 blazny, babka i wargatek, 2 kraby i krewetka.

Odpieniacz mi rzuca powietrzem i teraz żałuje że nie zrobiłem paneliku :o

Leje wódkę 5ml dziennie i podmiana pierwsza już za mną następna w przyszły weekend (10 l. co dwa tygodnie)

Może w przyszłym tygodniu wkleję jakieś fotki.

Pozdrawiam

PS. Jakie podmiany robisz? Lejesz coś do akwa?


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr-ek, oczywiście to Twój temat i Ty decydujesz co ma się w nim pojawiać. Ale dla dobra Was obu, Waszych zbiorników i przejrzystości tematów, proponuję by były to dwa oddzielne topici.

Tak będzie chyba czytelniej.

Ale to jedynie moja propozycja :googleye

powodzenia w prowadzeniu akwenów!


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puki co leję Nano reef A+B Kenta-a co drugi dzień a podmianki co dwa tygodnie około 20 litrów wody.(nika) Nowy temat założę bo i szykuje się zmiana. W tygodniu chyba kupie od kolegi z forum kostkę 60x60x55 wraz z sumpem. Jak już wszystko przeniosę do niej i zrobię fotki to założę nowy temat.Nie sądziłem że aż tak mnie to wciągnie i ta chęć polepszania i ulepszania..... Mam nadzieje ze na razie mój odpieniacz wystarczy na taką pojemność,niby jest zalecany do max 200 litrów.

ort do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu


Nano Rafka 84l,Tunze 9002,Koralia nano,Aquael2600,FZN3, 2x55w PC,EHEIM 100W trochę miękkich,błazny,mandaryn,babka,krewetki,ślimaki,kraby,10 kg LS,10kgLR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.