Skocz do zawartości
Wisnia69

Plany nowego Akwa do 250l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

1)

Zastanawiam się nad postawieniem nowego akwa, i nie bardzo wiem jeszcze jaki wymiar wybrać. Ogólnie postanowiłem że akwa będzie max 250l. Będzie bez sumpa bo mam Delteca MCE 600 i w takim akwa poradzi sobie na pewno. Kiedyś może będzie większe akwa to będę myślał, ale w takim wypadku według mnie wystarczy ten odpieniacz. (ale czekam na opinie, może się mylę jednak?)

2)

Co do oświetlenia to jest wybór między 150WHQI + 2x54W , albo LED 110W Black Python (albo 160W). No i tutaj się zaczynają schody.

Zwykłe oświetlenie da mi plus dłuższego zbiornika, ale z tego co wyliczyłem to większe koszty. Natomiast w przypadki LED droższa będzie lampa ale nie trzeba wymieniać nic ( tak mi się przynajmniej wydaje). Z tego co wyliczyłem to wystarczy na 12lat świecenie po 12h dziennie( aż się nie chce wierzyć) Tylko że w przypadki LED mam ograniczony wymiar akwa do 80x60cm. Dwie lampy LED bez sensu, jak mam do 250l ograniczone.

3)

I nie wiem jaki wymiar akwa wybrać, i jaki według was byłby najlepszy?

Albo 80x60x50h i LED

Albo 100x50x50h i HQI +T5

Albo 100x50x50h LED + T5 ( ale nie wiem jakby ładnie wkomponować lampy T5)

Ewentualnie zostaje jakaś kostka typu 70x70x50h , albo 80x80x40h( przy czym dałbym zapewne 50wysokości a wody do 40 i jakieś obramowanie żeby ładnie wyglądało. Ale tu też musiałbym dać LED i T5.

Albo jakaś inna dobra propozycja?

4)

Jeżeli chodzi o to co ma być w akwa. To z ryb to co mam + zebrasoma, Pterapogon, mandaryn i raczej tyle, chyba ze coś znajdę. Z korali to Miękkie , LPS i z SPS tylko Montipora digitata i montipora foliosa.

Ogólnie to chodzi mi o wymiar akwa i o plusy i minusy wyboru ledów. Na razie widzę raczej większość plusów , pomijając ograniczenie wymiarów akwarium, i drugi minus który jest pod znakiem zapytania, to co zrobić jak coś się pospuje w LED?

5)

I jeszcze pytanie czy po tym jak diody przestaną świecić w lampie to lampa do wyrzucenia czy da się to jeszcze jakoś wymienić? ( jak się popsuje po 3 latach a nie po 13)Bo gwarancja podejrzewam na dwa,? bo jeszcze nie pisałem do RF.

Pozdrawiam

Może w tym wątku ktoś pomoże:)

6)

Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. Akwarium ma być ze szkła Opti-White ( wersja zapewne- Full Opti), i zastanawiałem się jaką grubość szyby wybrać. Czytałem , że podobno od 12mm jest dobry efekt. Ale zastanawiam się jeszcze jak jest ze zniekształceniami?

Czy im grubsza szyba to nie będzie bardziej zniekształcać, jak będziemy patrzeć na akwarium nie idealnie na wprost, tylko pod kątem?


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty zrobiłeś tym ludziom na forum że nikt ci nie odpisuje:>


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) osobiscie bez sumpa bym nie zaczynal

2) "HQI + T5 54 W ma przynajmniej 120 cm dlugosci...

3) 100 x 60 x 50 i 2x150 HQI + 2x39W T5...?:clapping

4) ?

5) jak 4 :strutin

6) zadnych znieksztalcen nie bedzie. Tylko ze 50 cm bedzie jeszcze optycznie "skrocone"...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego dlaczego nikt mi nie odpisuje to właśnie nie wiem. Nic nie zrobiłem, a od dłuższego czasu jedynie codziennie czytam forum a nic nie piszę. Najlepsze że dostałem minusa za Hepatusa, nie wiem dlaczego. Bo mówiłem , że długo to on w tym akwa nie popływa, no ale ok, nie będę dalej drążył tematu bo jeszcze bana dostanę, a chciałbym móc korzystać z tego forum nadal. Przynajmniej czytając.

Napisałem 3 tematy ale nikt nie odpisywał więc dałem spokój. Do tego zbytnio też się nie przyłożyłem , bo nie liczyłem że ktoś odpowie, zresztą niewiadomo jak dalej będzie...

Liczyłem na początku że kolega "Stani" coś podpowie, ale później ktoś założył 3 tematy wszystkim odpowiedzieli , mi nic:( i tak trzy razy...I tak trochę się zniechęciłem.

Teraz do miasta chwilowo jadę i zaraz wrócę, to spróbuję ogarnąć dobrze ten temat.

Dlaczego bez sumpa , tak na szybko. Bo kupiłem niedawno ten odpieniacz i nie chcę wydawać znowu kasy na nowy, a z tego co czytałem to powinien taki wystarczyć. Jeżeli później bym miał zamiar dołączyć sump, to użyję pudełka przelewowego, bo komina bym nie robił.

No nie wiem czy to najlepszy pomysł, ale chciałbym wykorzystać tego swojego Delteca MCE 600.

Bo jak nie w taki sposób to jak to inaczej ogarnąć?

Pozdrawiam


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wisnia czy wiesz co ty chcesz tylko nie wiesz jak? czy wiesz jak, ale nie wiesz co z czym?:clapping Druga strona medalu to na ile ogranicza Cie kasa i czas. Czy chcesz cos wyrafinowanego czy cos po prostu wikeszego niz obecnie i lajtowego.

Moim zdaniem jezeli chcesz sps to bez sumpa (graty trzeba gdzies upchac) i mocnego swiatelka np LED sie nie obejdzie.

Jezeli LPS i kilka prostszych sps-ow to rob akwa 120x55x45h swiatelko 4x54 podmianka tydzien i z gorki. Tylko ze wzystkie grzalki absorbery beda dyndac w zbiorniku glownym.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra może jakoś teraz mi się uda napisać co i jak. Ogólnie jak już wspomniałem , to mam w planach nowe akwarium.

Może nie będę pisał o tym co ja bym wybrał tylko zdam się na wasze propozycję, a tylko napiszę jakie mam ograniczenia.

-Jeżeli chodzi o pojemność, to do około 250l.

-Nie wiem jaki wymiar byłby najlepszy.

-Chciałem zrobić bez sumpa, bo chciałem zostawić odpieniacz, który ma chyba dwa miesiące a tani nie był.

Jest on już z nową pompą, ma 400l/h, jest dobrej firmy, wiec chyba powinien poradzić sobie z akwarium 200-300l.

- Nie wiem jeszcze jakie oświetlenie wybrać. Mam do wyboru albo LED, albo T5, albo HQI.

Z tego co się orientowałem i trochę poczytałem to wyszło mi że LED będzie najlpesze i najtańsze, ale mają ograniczenie świecenie do 80x60cm. Więc jak coś to trzeba by dokładać T5.

-No i wstępnie chyba tyle. Może jakaś dyskusja wyjdzie, to będę miał więcej pytań.

Pozdrawiam

Oo widzę jednak ktoś się zainteresował:clapping

Jakoś mi ten sump nie pasuje, ale widzę, że faktycznie chyba innego wyjścia nie ma , chociaż w tym akwa co mam , to tylko grzałka jest schowana w tym takim pseudo panelu, czy jak to nazwać. I siedzi tam też węgiel. To myślałem , że może coś podobnego bym zrobił.

Kurde, tyle razy podchodziłem do tematu i miałem wenę co i jak zrobić i nikt nie odpisywał, a teraz jak nie mogę się skupić , to akurat wszyscy odpisują...

Bo teraz jak mi dojdzie sump, to ograniczę się do akwa 200l, i w ogóle taka zamiana na nic, z akwarium 120l.

Teraz to już mam problem, bo żaden pomysł nie jest dobry...

Co do czasu to lipa, bo studia od października, i ja będę dwa razy na miesiąc w domu, i karmienie i wylanie z odpieniacza załatwił by ktoś z domu, ale jakieś grubsze sprawy to raczej nie. I musiałbym ja to robić, jak będę przyjeżdżał.

Z kasą to wiadomo, że jakieś ograniczenia są, ale bardziej ograniczają mnie obowiązki niż kasa.

Za żadne acropory itp nie będę się łapał , bo nie ogarnę, a co do SPSów typu montipora, to chciałem z jedna albo dwie żeby zobaczyć co i jak. A tak to przedewszystkim LPS i miękkie.

Ale nie wiem czy ten temat jest do ogarnięcia

Muszę przemyśleć, to jeszcze kilka razy, i poczekać na jakieś pomysły, bo dzisiaj nawet skupić się nie mogę.

Ale już po pierwszych waszych dwóch postach widzę, że temat większego akwa jest ciężki do ogarnięcia.


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś się ruszyło. Hehe. Swoim amatorskim zdaniem dodam że bez sumpa taki duzy zbiornik nie da rady. pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wisnia wszyscy wiemy jak akwarystyka wciaga. :clapping Ale z tym wiekszym baniakiem......zanim skompletujesz sprzet, odpalisz system i wszystko sie rozkreci przyjda wakacje a po wakacjach sudia. Uwazasz ze arto zakladac wiekszy zbiornik i zamiast sie nim cieszyc zostawic komus z domownikow pod opieke? Kiedy wrocisz na weekend to wrocisz, a ktoregos dnia poznasz na miescie jakies fajne laski i ryby nie beda miec podmianki:D Jak Stani kiedys napisal wiecej sprzetow wiecej problemow. Sump, dolewki, pudelka przelewowe sa dla nas proste, ale do ogarniecia dla kogos komu zostawiasz to wszystko pod opieke juz tak latwo moze nie byc. Nie zniechencam Cie tylko zebys Ty sie nie zniechecil.

Moze zostaw obecne szkielko trenuj na nim, zglebiaj tajniki, doszlifuj szczegoly. Nie znam Twoich planow i jak zamierzasz mieszkac podczas studiow, ale moze bedziesz w stanie zabrac te 120litrow rafki ze soba a przy 250litrach z sumpem moze to byc niemozliwe.

Taka tam moja opinia jezeli jestes w rozterce.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, miałem już posta napisanego elegancko i mnie wylogowało. Nie mam już siły pisać od nowa, wiec w skrócie napisze. Mam szczęście:D

Dzięki Grzegorzu za pomoc. No wiadomo że 200 litrów i więcej nie ma bata na studiach. Może to 120 jakoś upcham ale nie wiadomo. Co do obsługi, to raczej przy bardziej skomplikowanych sprawach tutaj nikt mi nie pomoże:P Mama jest lekarzem, 3 albo 4 dyżury i do tego gabinet i jak trafi się sobota wolna to dobrze:D Więc nawet jakby chciała to nie ma na to zbytnio czasu. Tato natomiast woli sobie popatrzeć na akwarium ale nic ponadto :strutin

Więc ogólnie chyba z tego większego akwarium nic nie będzie. Ale będę jeszcze coś kombinował.

Natomiast na pewno dopracuje ten zbiornik 120l, tylko że sporo błędów popełnionych i przydałby mu się mały restart. Parametry ok, ale skała i jej ułożenie tak o. nie ma jak czyścić szyb. Nie była do końca wyszorowana. I teraz myślę jak to zrobić. Ale musiałbym i piasek i skałę i wodę i wszystko gdzieś przerzucić i jakoś nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Ale może coś wymyślę.

No a morskie wciąga nie ma co się oszukiwać, i chciało by się większe...

Studiował będę niecałe 90km od domu, także zawsze w razie czego w samochód czy na motor i w godzinkę jestem w domu.

No ale jakoś na razie trochę nie bardzo widzę możliwość obsługi dużego akwa, na odległość i w takim rozbitym czasie. Bo raz mogę być co 2 tygodnie a raz co dwa miesiące. Różnie bywa.

A robić 50l większe też bez sensu, jak za podobna kasę, mogę postawić te 300 przynajmniej .

Nie wiem będę jeszcze myślał, ale chyba skorzystam z Twojej rady i doszlifuje temat, i to akwarium co mam.

A później jak będzie możliwość , to będę kombinował coś z większym:)

Dzięki:)

Tak w ogóle , to nie wiem co się stało, że w końcu ktoś tematem się zainteresował:clapping

Może po blokowane były trzy poprzednie tematy, albo nie wiem:P

Pozdrawiam !


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze gdy ktos zobaczyl dlugosc postu i ilosc pytan zadanych za jednym razem, to sie zniechecil ?:clapping

No i prosze, nie gniewaj sie, ale ja osobiscie sie zniechecam gdy czytam o zakladaniu duzego akwarium bez sumpa. Jak MiQ napisal, mozna w koncu wiele odpieniaczy zawiesic lub postawic w srodku lub zawiesic na szybie sumpa (bez sensu, gdy kubek przeleje, a przeciez Cie nie bedzie w domu czyli lepiej go zawiesic wewnatrz)...

Nie zrozumialem, dlaczego musisz zmniejszyc litraz akwa gdy postawisz sump ? Tu chyba chodzi Ci o wydajnosc odpieniacza, ale mozesz byc spokojny, wody w sumpie sie nie dolicza, talze sump moze miec i 500 l.:strutin


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:) No będę myślał jak ogarnąć ten temat. No jakby nie patrzeć bez sumpa się nie ruszy. Muszę tylko zobaczyć jak to u kogoś wygląda, bo tak z samego czytania, to niby wiem o co chodzi , ale nie do końca. Znaczy bardziej chodzi mi o komin niż o sump. Bo w sumpie to nie ma za bardzo czego nierozumieć:clapping

Poczekam jeszcze, może dozbieram kasy i postawię coś większego niż te 200-250l. Zobaczymy jak to wszystko wyjdzie w czasie.

Będę pisał jak coś wymyślę, i postaram się w skrócie napisać, żebyście się nie zniechęcali od razu:P

Także, dzięki za pomoc:)

Pozdrawiam:)


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 sump sie przydaje bo nie musisz upychac niektorych rzeczy w glownym baniaczku

2 swietlowki 54w maja swoja dlugosc wiec bedziesz musial isc w dluzsze wymiary zbiornika chyba ze zrobisz lampe DIY z 150 hq i np 4x 24w lub innymi wymiarami swietlowek

3 100x60x50 jak stani doradzal bym ci glebsze akwa niz 50

4 ? bedziesz mial baniak i bedziesz po ustabilizowania sie akwa dopiero mysl o obsadzie :D

5 nie zagladalem do srodka tej lampy ale diody na pewno mozna przelutowac nowe

6 opti mozesz miec tylko front jesli bedzie stalo w takim miejscu ze reszty nie bedziesz widzial to nie musisz generowac sobie dodatkowych kosztow :googleye

Mam nadzieje ze pomoglem :D


kryzys w baniaczku przyjme wszelkie zycie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...mysle ze nikt Ci nie odpisywal bo sumpa nie chciales robic a kiedy koledzy zauwazyli ze Cie moze przekabaca na swoja strone i namowia do zrobienia sumpa,zaczeli pisac...hehehe...Ja tez uwazam ze pierwszenstwo nalezy sie sumpowi...odpieniaczem sie nie przejmuj,odpieniacz to nie zona i mu wiernosci do grobowej deski nie przyzekales...zawsze mozna zmienic na lepszy model...Mnie zaintrygowala jedna z Twoich opcji...kostka 80X80X40...ja bym dal 45 wys i bez korony...ale to sprawa gustu...Mozliwosci oswietlenia sa spore,zawsze dobre i niezawodne HQI,ledow nie mialem to sie wypowiadac nie bede...Samego oswietlenia tez Ci nie chce sugerowac,gdyz nie wiem co tam chcesz trzymac,jezeli np. korale NP to Ci i dwie T8 wystarcza,jezeli SPSy to juz nie...ogolnie wylicza sie kolo 1W na litr wody ale majac plytkie akwarium i mniej wattow da rade w zaleznosci od obsady...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajnie , że jednak rozmowa się rozkręciła:) Na razi będę szlifował to akwa co mam, (jutro wrzucę nowe fotki, bo trochę się już pozmieniało) a na wakacje planuję zrobić coś większego:)

Ale zrobię na pewno z sumpem:):googleye

Jeszcze muszę postudiować, co i jak trzeba zrobić, ale myślę , że temat do ogarnięcia.

Podstawowa sprawa , to taka czy będę miał się jak tym zająć, ewentualnie przez ten czas będę musiał kogoś wkręcić. Jeżeli mi się to uda, to postawię nowy baniak, jeżeli jednak niestety nie , to na siłę nie będę nic robił i poczekam na odpowiedni moment kiedy będę mógł dokładnie zająć się dużym akwarium:)

Wszyscy mi bardzo pomogliście i dziękuję jeszcze raz za pomoc i rady:)

Niedługo odezwę się w swoim starym poście z nowymi zdjęciami:)

Pozdrawiam:)


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#314223 Iceberg :

...mysle ze nikt Ci nie odpisywal bo sumpa nie chciales robic a kiedy koledzy zauwazyli ze Cie moze przekabaca na swoja strone i namowia do zrobienia sumpa,zaczeli pisac...hehehe...

he he ja nie mam supma ale kolege namawiam bo to bardziej praktyczniejsze rozwiazanie


kryzys w baniaczku przyjme wszelkie zycie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.