Skocz do zawartości
Bartosz

Odpieniacz przed czy po filtrze glonowym ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam dylemat odnosnie moje panelu, szukam roznych rozwiazan, i trafilem na takie:

set_up.jpg

na powyzszym rysunku podobal mi sie schemat, chcialbym wstawic odpieniacz po filtrze, do powyzszego schenatu dodac jeszcze jedna komore przed pompa zeby wstawic tam odpieniacz, najpierw odpieniacz, pozniej biobale, i pompa

i moje pytanie czy odpieniacz powinien byc przed czy po filtrze glonowym, najprawdopodobniej nie bede stosowal Miracle Mud a drobny grys koralowy(garnulacja 3-5 mm) lub siatke

schemat:

panel.jpg

1 - biobale

2- filtr glonowy

3 - odpieniacz

4 - biobale

5 - pompa


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odpieniacz może być stosowany zarówno po jak i przed filtrem glonowym. Są stosowane obydwa rozwiązania, bardzo często refugium (filtr glonowy) jest włączany tak że nie przepływa z niego cała woda zrzucona z komina - więc nie da się określić czy jest przed czy po. Oczywiście takie rozwiązania stosuje się przy sumpie, nie w panelu filtracyjnym.

Co do schematu który zamieściłeś wszystko ok. oprócz pierwszej przegrody. Ma ona pracować jako złoże zanurzone więc jest kilka o wiele lepszych materiałów niż biobale na takie złoże. Ja zastosowałbym substrat Eheim-a lub żwir koralowy. Na wierzch można położyć np. gąbkę jako filtr mechaniczny (koniecznie często płukać) - ochroni to trochę złoże przed szybkim zasyfieniem.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jeszcze jedno. W schemacie jest chyba błąd, albo ktoś tego nie przemyślał. Jeśli w pierwszej komorze otwór przelewowy jest na takiej wysokości a nie przy dnie to będą się tam (poniżej otworu) zbierały syfy z całego zbiornika i wylęgarnia gotowa (tylko czego?). Można by tam ostatecznie dać na dno kostkę i napowietrzacz co pomogłoby bakteriom w filtracji i wymusiło obieg wody - ale to i tak nie ma sensu.

Pozdrawiam


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.