Skocz do zawartości
wiewiUr

Wstępny plan akwa 128l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Zamierzam uruchomić solniczkę i prosze o weryfikację planowanego zestawu

- akwarium 800x400x400 [mm] 128l

- odpieniacz Deltec MCE500 - mam dylemat co do MCE600 (który ma lepsze parametry) jak by nie było wisi poza akwarium i w razie "w" pompuje wodę na mieszkanie :/

- 2x pompa cyrkulacyjna w przedziale 2500 - 5000 l/h

- grzałka 150w

- lampa 4x24W + wymagane świetlówki dla morskiego http://xxx.html - niesymetrycznie rozstawione świetlowki będą jakimś większym problemem?

- uzdatniacz wody RO, testy, itp. niezbędne narzędzia

- żywy piasek ok 15kg

- żywa skała - mam dylemat czy odrazu zakupić wymagane około 25-30kg skały czy zamawiać ją z różnych dostaw w ilościach np po 5kg i czy taka ilość wystarczy na wystartowanie akwa i póżniejsze dodawanie skały jak parametry wody na to będą pozwalać. dość czasochłonna operacja ale to akurat nie stanowi problemu.

- ekipa czyszcząca - ślimaki, krewetki czyszczące po/w trakcie dojżewania pierwszej partii skały

- rybki po zakończeniu dodawania skał

z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Punkt 17. regulaminu.

mintaj

i pkt. 8 Regulaminu


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.Do odpieniania możesz również zastosować miniflotora który poradzi sobie w tym akwarium.Co do oświetlenia to hqi wg mnie lepiej by się sprawdziła,tylko sprecyzuj co zamierzasz trzymać w akwarium bo od tego zależy ilośc oświetlenia,cyrkulacji itp.Skały 30kg będzie za dużo jak na to akwarium,wystarczy jak na początek włożysz z 15kg i zobaczysz jak to wygląda,ewentualnie dokupisz jeśli będziesz uważał że jest jej za mało.Poza tym "zwierzaki" też będziesz kupował na skałkach.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jakie napisales takie bedzie, ale wieksze byloby lepsze:tongues

Odpieniacz jezeli masz mozliwosc to bierz nowsza wersje MCE600 (przewymiarowany),ale o niebo lepszy niz 500tka, a jak w przyszlosci bedziesz chcial posatwaic 250L-300l z sumpem to tez podejdzie.

Cyrkulacja- zalezy od korali i ustawienia skaly. Mysle ze np koralia 3500L/H i jakas o model mniejasza pralki nie zrobia.

Grzalka- 150W Jager

Swiatelka-starczy

Piasek- 9kg nie koniecznie zywy, bedzie wystarczajaco. Najlepiej dodac po zejsciu glonow i wczesniejszym przeplukaniu w wodzie z pierwszej podmianki.

Skala- kolega wyzej ladnie zaproponowal

Ekipa czyszczaca w momencie jak NH4 i NO2 beda na zero

Rybki im pozniej tym lepiej.

Bakterie i woda od jakiegos kolegi znacznie moga zlagodzic i przyspieszyc proces dojrzewania.

Powodzenia:waving


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światła wystarczy ale na sps-y to już nie bardzo.Poza tym kolega przymierza się do zakupu lampy za 380zł do tego dochodzi 2 razy w roku wymiana świetlówek to koszt ok 500zł.Wydaje mi się ze korzystniej wypada hqi 150w i dodatkowo actynica .Zresztą miałem takie same akwarium i oświetlałem je 4x24 t5 więc i tak można,dziś jednak zdecydował bym się na hqi.

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=106899#106899.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi

rafal763 - bardzo ładne akwarium

Co do zwierzaków to rybki na samym końcu - sądzę, że dużo wody upłynie zanim cokolwiek wpuszczę więc na razie się tym nie martwię.

Rafka na początek ma być "łatwa" w hodowli, tak abym się spokojnie nauczył panować nad tym małym ekosystemem.

Nad lampą mam nadal łamigłówkę, z początku planowałem DIY wykorzystując profil aluminiowy "c" + szyba na osłonę - mam już nawet projekt rozrysowany tyle, że koszty wykonania nie są dużo mniejsze od zakupu najtańszej gotowej lampki.

Jakoś do końca nie jestem przekonany do hqi ponieważ jedna 150 da dość skupione światło, a świetlówka świeci na całej szerokości akwa równomiernie, najwyżej zakupię/zrobię lampkę 4x39W (wentylator jest konieczny? - ponieważ jego w projekcie nie uwzględniłem z racji iż gotowe pokrywy nie mają żadnych wentylacji wręcz są szczelnie zamknięte)

Dostępne odpieniacze w sklepach MCE600 wszystkie są już "nowsze" czy należy to przed zakupem zweryfikować - nikt w sklepach nie podaje w informacji czy jest nowszy czy starszy:)

Skały chciał bym zakupić z różnych miejsc (Indonezja, Fiji) i czy mogę tak jak pisałem wcześniej partiami je dokładać np: 3 x 5kg

Poza wydłużonym czasem całkowitego dojrzewania (po każdym dołożeniu) są jeszcze jakieś "ale" dla takiego pomysłu?

co z możliwością przywleczenia jakiejś choroby? dla skały stosuje się jakieś kwarantanny?


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna 150 hqi spokojnie oświetli akwarium o podanych przez Ciebie wymiarach.Skupione światło to również zaleta bo jest miejsce na piękne koralowce które nie do końca "lubią" światło.Zresztą kąt świecenia będzie zależał od wysokości na jakiej zamocowana będzie lampa.Jednak wybór oświetlenia należy do Ciebie.Czy potrzebne będzie zastosowanie wentylatorów ?to zależy w jak "ciepłym" pomieszczeniu będzie ustawione akwarium,jednak jeśli zdecydujesz się na T5 to osobiście odradzam zastosowania pokrywy nad akwarium.Skałę oczywiście można dokładać partiami,jednak za każdym razem rozchwiejesz system.Korzystniej włożyć większość od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie ze chccesz zastosowac swietlwki 39W bo o ile dobrze pamietam to one maja po 85cm dlugosci, wiec baniak musi byc wiekszy (100Ccm?)a roznica w kosztach chyba nieznaczna :clapping


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100cm odpada :clapping nie zmieści się na szafce 80 jest optymalne. Co do szyby to ona ma chronić tylko świetlówki wraz z odbłyśnikiem i nie będzie położona na akwie. Jak dokończę rysować to wstawię projekt do oceny


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac to, ze moj post zniknal...

Wiewiur,

czy bedzie sump ? Bo jak widze, koniecznie chcesz odpieniacz powiesic a nie po prostu ustawic w sumpie ?

Na szafke mozna polozyc metrowy blat i juz, za rada Grzesia, metrowe akwarium bedzie pod T5 39 W akurat. Nad 80 cm, lampa bedzie wystawala po obu bokach. To moze juz lepiej postaw 70x70x45 i zawies nad nim HQI 150 W i 2 lub 4 T5 24W ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jak nie przewidujesz zbyt dużo ryb, a w 128l. i tak nie będzie tego za dużo, możesz zrezygnować z SUMPa i odpieniacza. Moje 120 chodzi na kaskadzie z chemipurem i purigenem, parametry trzyma stabilnie. Dołożyłem dodatkowo na wierzch kaskady absorber PO4 i węgiel aktywny.

IMHO wystające poza obrys baniaka oświetlenie nie wygląda najlepiej + niechciane reflexy świetlne.


120l 60x50x40h, Kaskada FZN-2 z Chemipur Elite i Purigen + Phos i Carbon absorber.

Koralia evolution 2800 + koralia evolution nano 1600 + koralia evo nano 900

3x24W ATI Actynica

3x24W ATI AquaBlue

Sól - ReefCrystals

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#313062 wiewiUr :

100cm odpada :clapping nie zmieści się na szafce 80 jest optymalne. Co do szyby to ona ma chronić tylko świetlówki wraz z odbłyśnikiem i nie będzie położona na akwie. Jak dokończę rysować to wstawię projekt do oceny

wiewiUr widze ze zakladasz akwa pod dyktando kilku desek skreconych ze soba i nazwanycg szafka. No chyba ze to jakis antyk po babci, ale w tedy z koleii szkoda uzyc jako stojak pod akwa. Nowa szafka czy samodzielnie zrobiony nawet drewniany stelaz to doslownie kilka zlotych w porownaniu z tym ile wydasz na start.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zakładam niestety pod wymiar mieszkania które wynajmuję i, i tak chyba je troszkę przewymiarowałem.

Czy odpieniacze wewnętrzne/zawieszane bardzo hałasują? da się przy tym spać? Na razie jest plan aby było w przedpokoju jednakże wolał bym je mieć w pokoju nawet kosztem zmniejszenia litrażu. Skała + LPS + krab + ślimak + krewetka na początku dadzą radę w troszkę mniejszym baniaczku.


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MCE 600 jest chyba najcichszy z odpieniaczy zewnetrznych. Ale mimo wszystko slychac go i w nocy kiedy nastanie totalna cisza bedzie Cie frustrowal. Jezeli nie przerybisz zbiornika przy odpowiednio ustawionych pompach mozesz go wylaczac bez zadnych negatywnych skutkow dla zycia w akwarium. Zywotnosc pompy to inna sprawa. Akwarium zlokalizuj tak zeby Ci bylo wygodnie obslugiwac i w spokoju obserwowac.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc teraz czas zacząć kompletacje sprzętu. Przewidywany start koniec lutego - mam kilka służbowych wyjazdów, a nie chce przegapić najciekawszych chwil podczas startu akwa, zresztą jak je będę zakładał to sobie pewnie wolne na wezmę.

Dzięki wielkie za pomoc


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że zawracam gitarę, ale coraz bardziej rozważam ustawienie akwa w sypialni, niestety pojemność około 50-60l (nie mam więcej miejsca) bo w przedpokoju mogło by być większe no ale tam nie wygodne będzie oglądać.

I teraz pytanie do posiadaczy, który odpieniacz (z tych mniejszych był by najlepszy) - w przyszłości mógł by posłużyć do pracy w szczepkarium albo akwarium kwarantannowym itp.

Moje typy to:

Tunze Skimmer 9002 - polecany (najwięcej osób go używa i wie jak działa) ale wewnętrzny i zajmuje miejsce w akwie którego przy 60l nie ma za wiele.

Biostar Flotor - polecany w poście o zakładaniu akwarium

Deltec MCE300 - Zdania o nim są podzielone, ale za to firma o dobrej renomie


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiewiUr ale wiesz ze w 50-60 litrow to nie poszalejesz.

Krabiki, krewetki para blazenkow to max. Z tych odpieniaczy ktore wymieniles to Tunze bedzie najbardziej odpowiedni pod wzgledem gabarytow esretyki. Conowo chyba najdrozszy. Ale jak zamierzasz rozwiazac problem oswietlenia? A moze reefmax bylby najlepszym rozwiazaniem?

ps. Jak postawisz akwarium w sypialni to bedziesz spal na sofie:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie poszaleję, ale muszę iść na jakiś kompromis. Zresztą póki mieszkam w kawalerce i to nie mojej to raczej na szaleństwa nie ma szans. Jak będę na swoim to będę szalał dlatego tak sobie głośno myślę żeby teraz nabyć jakiś drobny sprzęt tak na start i naukę, który potem posłuży jako dodatkowe/awaryjne akwarium.

Edit.

Co do oświetlenia to nadal mam zgryz, przy mniejszym zbiorniku Hagen Glo 2x24W T5 na początek, po zasiedleniu zbiornika druga taka sama belka (szkoda tylko że świetlówki wraz z odbłyśnikiem nie są przesłonięte szybą).

Owszem RM wygląda OK gdyby nie zestaw filtracyjny, wolał bym sam odpieniacz, pokrywa RM jest estetyczna tylko właściciele coś na temperaturę narzekają w lecie ale czy to prawda to muszę więcej poczytać.

PS

Mam tylko jeden pokój więc wykupię abonament na stopery. Jak jest z żywotnością pompek gdyby odpieniak był na noc wyłączany albo zamykany dopływ powietrza aby nie bomblował?

Mam teraz nad głową słodkowodne akwarium (25l z 2 rybkami) i filtr wewnątrz chodzi non stop ale bez bąbelków i go nie słychać.


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupy rozpoczęte. Nadmiar rozkminiania nie wpływa pozytywnie wiec sprzęt zakupiony i problemu już nie ma.

Teraz czas poskładać zabawki do kupy zalać wodą i wsadzić skałę.

Sporo tu czytałem o skale z frachtu, ale jest sporo niejasności i sprzeczności więc może wypiszę tylko to co udało mi się wspólnego znaleźć i proszę o uzupełnienie jeżeli coś pominę:

- moczymy w przygotowanej słonej wodzie - może akurat coś wyjdzie do kuwetki więc będzie mniej do oglądania.

- skałę potem szczoteczką szorujemy (tego nie jestem do końca pewien) - lub tylko oglądamy, wąchamy, itp. organoleptyczne zabiegi w celu usunięcia martwych roślinek glonów itp.

- wsadzamy skałę do akwa, to co wylazło do kuwety identyfikujemy i podejmujemy decyzje co z tym dalej (na początku chyba wszystko co żywe to sobie wsadzę do baniaczka - za wyjątkiem pistoletowej krewetki)

- baniak dojrzewa sobie z ograniczonym oświetleniem stopniowo wydłużanym.

Czy na czas dojrzewania używać jakiś wspomagaczy do obniżania PO3 NO2 itd. czy po prostu dajemy baniakowi spokojnie w naturalny sposób dojść do siebie?


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku dziękuję za pomoc.

Jutro kupuję akwa 60x30x35 i zalewam wodą i solę. Jak się już w nim nie będę mieścił to na sumpa będzie, albo co innego.

Niech się dzieje wola nieba... zobaczymy co będzie skałę wsadzę jakoś w połowie tygodnia. przez jakiś czas mnie w domu nie będzie to sobie baniak w spokoju będzie dojrzewał.

Zamykam temat


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.