Skocz do zawartości
red45

"Dziwne" podejście do solniczki

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że to mój pierwszy post, serdecznie witam wszystkich!

Od kilku dni czytam forum i chłonę wiedzę. Zamierzam rozpocząć zabawę z kawałkiem rafy, ale z trochę innym podejściem do tematu :-) Na pewno nie będę hodował ryb ani większych bezkręgowców. Interesuje mnie hodowla zwierząt przez większość uważanych za 'śmieci', a więc np. kiełży czy innych małych równonogów (Isopoda), wieloszczetów oraz podobnych 'robaków'. Oczywiście bezkręgowce osiadłe też będą w planach, w końcu to rafa. Po długim czytaniu forum wiem mniej niż wiedziałem - a raczej wiem więcej, ale mam w głowie totalny zamęt. Wymyśliłem trzy opcje na moje akwarium:

- 30 litrów nano reef aquaela - tanie, kompaktowe, w miarę kompletne, chyba wystarczy do moich potrzeb?

- Reef Max - jako chwilowy szczyt moich marzeń - jak na początek dość drogie, kompletne (wiem o odpieniaczu...), spore jak na moje potrzeby.

- Opcja trzecia to zbiornik około 60-100l i dokupiony do niego sprzęt - szczerze mówiąc nie mam czasu na majsterkowanie, więc ta opcja najmniej mi się podoba, wolałbym jakiś gotowy zestaw, nawet znając jego wady.

Jak myślicie? Jestem z Łodzi, myślę, że nie będzie problemów z dostępem do sklepów, giełdy, a i na forum widziałem sporo mieszkańców naszego miasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Łodzianina :strutin

Obecnie mam ReefMax-a i NanoReef AquaEL-a 30l oba na początek wystarczą i dobrych sklepów w łodzi nie brakuje.

ps. Uzupełni profil :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóż sobie baniak 80-100 litrów, przy takim litrażu nie ma żadnego majsterkowania.

Aquael 30 litrów, to malutki słoik, opcja niezbyt ciekawa jak na początek przygody.

ReefMax jak najbardziej,ale cenowo wyjdzie najdrożej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,polecam opcję trzecią,najwięcej litrów,najtaniej w kosztach,więcej możliwości do rozmnażania i obserwacji :clapping


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro chcesz inaczej, to ja myślę, że najlepszy będzie mały zbiornik 30 litrów, bez odpieniacza (bo niby po co), malutka pompka cyrkulacyjna w granicach 1000 l/h i jakaś świetlówka PC 18[W]. Poszukaj w targowisku, może dostaniesz trochę sprzętu za free. Sądzę, że nie ma sensu abyś wdawał się w większe koszta, bo czuję, że szybko zmienisz opcję i przejdziesz na "jasną" stronę mocy :clapping To o czym piszesz raczej szybko Ci się znudzi. Poza tym organizmy takie jak kiełże, wężowidła, obunogi, równonogi i inne są w każdym akwarium czy tego chcemy czy nie, z jednym zastrzeżeniem, że nie nazwałbym ich "śmieciami". Wręcz przeciwnie, zmartwiłbym się, gdyby ich nie było. A Pielęgnacji to to nie wymaga, bo rośnie i żyje samo, przy okazji, nawet wbrew naszej woli.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Tak dla uściślenia - małe organizmy nazwałem żartobliwie śmieciami po lekturze wielu postów typu "o matko, mam kiełże, jak się ich pozbyć?". Opcja z hodowlą takich maluchów może nie znudzić mi się aż tak szybko - robię to samo w akwarium słodkowodnym od wieeeeelu lat, pielęgnując biotop z bezkręgowcami naszych wód. W poniedziałek przejdę się do sklepu i dowiem się, jakie są możliwości i konkretne ceny. Jak będę miał już jakieś konkretniejsze dane, wrócę z nowymi pytaniami :-)

Edit - jeszcze dodam, że tak najbardziej pociąga mnie w morskiej akwarystyce element zaskoczenia - to, że nigdy nie wiadomo, co wyjdzie z żywej skały, jakie nowe organizmy się pojawią z przetrwalników czy jaj. Dokładnie to samo mam w zbiorniku słodkowodnym, ale oczywiście na dużo mniej kolorową i egzotyczną skalę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@red 45 w morskim własciwie nie ma ustalonej granicy między "śmieciami" i i tymi lepszymi. A te najbardziej śmieciowe da się hodować w mało wymagajacych warunkach :clapping

30-aiptasia1.jpg

Nie przechodź na jasną stronę mocy! Kup lupę.

Walka między kiełżami o norkę, czy strzelajaca krewetka pistoletowa do małżoraczka to jest to:). Ale i tak spora część gatunków jest nie do sklasyfikowania. Jakoś wszyscy zjmują się SPSami, dojscie do tego jaki gatunek widłonóga pływa w baniaku jest utopią.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy pomysł, przeróżnego cudacznego życia w solance jest naprawdę mnóstwo. Pytanie tylko, czy możliwe jest jego opanowanie - przy dojrzewaniu baniaka fale kosmicznych stworzeń przychodzą i odchodzą, ciężko to kontrolować. Ale warto spróbować :strutin

Grzesiek, swoim słodkim baniakiem możesz pochwalić się tutaj. Strona o łódzkim ogrodzie bardzo fajna :clapping


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#313627 TMK :

Jakoś wszyscy zjmują się SPSami, dojscie do tego jaki gatunek widłonóga pływa w baniaku jest utopią.

Oj tam oj tam, nie wszyscy :clapping

@red45: jak chcesz hodować mikrożycie (i nie tylko), zainwestuj w makroglony, to znakomite schronienie dla 'drobnicy' :strutin


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK - właśnie o to mi chodzi - odkrywanie codziennie nowego życia w akwarium, próby sklasyfikowania go, cieszenia się obserwacją różnych zachowań, cykli rozwojowych, rytuałów godowych, etc. Lupę, a nawet mikroskop już mam, spróbuję więc zajrzeć w jeszcze mniejszy mikroświat. Nawiasem mówiąc moje ulubione zwierzaki słodkowodne to ośliczki (Asellus aquaticus) należące właśnie do Isopoda.

@kapuhy - to tak jak w słodkowodnym - coś gwałtownie pojawia się, dominuje, potem znika. Klasyczny przykład diagramu 'rabbits-foxes' w miniaturze - zmniejsza się ilość ofiar, znikają drapieżcy, co prowadzi do ponownego wzrostu ofiar i tak w kółko, w małej skali przy udziale wielu innych czynników. Moje słodkowodne nie jest może estetyczne (nie prowadzę w nim żadnych działań pielęgnacyjnych poza podstawowymi) ale jest bardzo ciekawe. Zawsze dzieje się tam coś nowego.

@zielony mintaj - czytałem kilka Twoich wątków o makroglonach. Bardzo ciekawa sprawa, makra traktowane są chyba przez większość jako nieproszeni goście pod względem estetycznym. Czyli coś dla mnie, szczególnie, że będą ostoją dla drobnych organizmów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update. Wybór został dokonany - wygrała jednak 30 aquaela. Proszę nie zgrzytać zębami :-) Wiem, że dla początkującego to najbardziej wymagający rodzaj zbiornika, ale zaważyły dwa względy - po pierwsze rozmiary - akwarium będzie stało u mnie na biurku, większe po prostu się nie zmieści. Po drugie - jak już pisałem - zamierzam, przynajmniej na początku hodować niewielkie, niewymagające organizmy, którym ten rozmiar powinien wystarczyć. Setup będzie wyglądał następująco:

- Aquael nano reef 30l.

- Grzałka 25/50W wsadzona w komorę filtra przelewowego

- W drugą komorę filtra mam zamiar włożyć trochę drobnej LR

- Koralia Nano

- LR - 5kg

- LS - paczka 4,5kg

Sklep zapewni wodę z dojrzałego akwarium na start, później będę też od nich brał około 3l. tygodniowo RO/DI na podmiany. Nad zwierzakami na razie się nie zastanawiam, jest na to jeszcze sporo czasu. Na początek zobaczymy co wyjdzie z LR i co z tego da radę przeżyć. Co do aquascapingu - pod koniec tygodnia będę mógł pogrzebać w skałach, nie ukrywam, że wzorem jest dla mnie to rozwiązanie. Jak już akwarium ruszy na dobre będę się zastanawiał co dalej. Mam nadzieję, że przy okazji łódzkich giełd uda się spotkać trochę ludzi z forum i już na żywo skorzystać z ich doświadczeń :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał problemy z upchaniem 5 kg skały tak zgrabnie, chyba że dużą część wrzucisz do kaskady (wejdzie 2 kg? ciężko raczej). Baniak mały, ale przynajmniej z każdej strony będziesz miał blisko do podglądania :googleye


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bywają w kwiaciarniach wazony, szklane odlewane z jednego kawałka. Fajne podłużne, nawet i 50 litrów. Dodać do tego coś co będzie ruszać wodę i świetlówkę na złączu 2g11 niebiesko białą (dopasowaną do rozmiaru szkła).

Uzyskasz ciekawy efekt do ciekawego założenia.

Skały standardowo daje się 10%, ale w Twoim wypadku to może być większa ilość.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj ja mam prawie taki zestaw i skały 3,5 kilo może coś by jeszcze upchnął ale trzeba jeszcze coś z niej ułożyć.


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nastąpiło oficjalne otwarcie zbiornika, wodowanie i nadanie imienia (no może nie do końca :-) ). W każdym razie piko zbiorniczek został najpierw zasypany 4,5 kg żywego piasku, a następnie zalany wodą z pracującego, sklepowego akwarium. Teraz następny etap, czyli nabycie żywej skały. Pytanie do Łodzian - jakie lokalne źródło polecacie i czy na niedzielnej giełdzie na Starcie jest cokolwiek z morszczyzny? Skałę będę chciał kupić w tym tygodniu w ilości 4-5 kg. A może ktoś ma do odsprzedania jakieś niewielkie fragmenty? I na koniec jeszcze prośba - za jakiś czas będę chciał zaludnić akwarium mikrożyciem - jeżeli ktoś z Łodzi i okolic będzie miał jakieś niepotrzebne małe skorupiaki, równonogi, makroglony, etc. to chętnie przyjmę je do siebie. Na razie nie mam nic do zaoferowania w zamian, ale zawsze jakieś piwo mogę postawić :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak tam projekt ??


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.