Skocz do zawartości
adamus_23_as

Baling!! Pierwsza pomoc!

Rekomendowane odpowiedzi

Odlewa sie tez do kubka odpieniacza a mimo to nikt codziennie nie dosypuje soli...

Premiero,

gdy Ca lub KH osiagna wymagany poziom, to tego zwiazku wiecej nie podbijamy. Dodajemy ten brakujacy, a soli bez NaCl tez nie dodajemy.

Gdy ktoregos jest za duzo to tez oczywiscie go nie dozujemy, dodajac drugi do wymaganej wysokosci.

Gdy jeden dodajemy normalnie a drugiego mniej to ilosc soli bez NaCl powinnismy dopasowac do ilosci tego zwiazku, ktorego mniej podajemy.

Praktyka pokazuje, ze plynow nie da sie lac po rowno. Liczba jonow w zbiorniku jest zawsze zmienna. Sklad roznych soli rowniez (niektore od razu maja za malo Ca lub za duzo Mg itd.)

Dodajac brakujace ilosci zwiazkow, wyrownujemy te ilosc, "zagospodarowujac" nadmiar Na lub Cl.

Wlasnie gdybysmy lali po rowno, to wzgledna rownowage bysmy zachwiali, bo zwiazki nie sa rowno zuzywane, roztwory nie zawsze maja rowne stezenia, czesc moze sie wytracic juz w kanistrze itd.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Bardzo Wam dziekuje Panowie...od dawna chyba nie mielismy tak waznej lekcji na forum i mysle ze w przyszlosci ktos nowy,chcacy zastosowac metode Ballinga,bedzie w tym poscie mial podane jak na tacy,gdyz do tej pory w wyszukiwarce NR niewiele mozna bylo znalezc o Ballingu...Premiero zadal dosc wazne pytanie "jak dlugo te prochy czy roztwory mozna trzymac"...od razu zrozumialem,dlaczego zaleca sie rozrabiania jak najwiekszych stezen...pewnie dlatego ze majac proszki na Mg w worku,jest szansa ze zawilgotnieja a majac je juz rozrobione w wodzie i szczelnie zamkniete,nawet po 1000 lat mozna je znow uzywac...Mg zmieszany z woda jest wieczny...nie wiem za to jak sprawa ma sie z Ca i Kh ale podejrzewam ze ich data waznosci w stanie rozrobionym tez jest wieloletnia...Rozumiem tez,dlaczego Tomek tak bardzo trzyma sie tego mieszania Mg z Ca...jest to rzeczywiscie duze ulatwienie i mniej kombinacji...jeszcze pare dni temu pisalem akurat odwrotnie...coz moze zdzialac zrozumienie...Jeszcze raz dziekuje i moze warto by powiedziec cos o mieszaniu strontu,jodu i innych...wtedy mielibysmy chyba dosc spora kontrole nad woda...Wymyslilem sobie ze skoro bede stosowal pelnego Ballinga,ktory nie wiadomo czemu nazywa sie "light Balling" ,wprowadzal bede wszystkie potrzebne mikroelementy do morskiej wody...czy dobrze mysle ze czas zaczac szukac soli morskiej jak najczystszej i do tego jak najubozszej w Ca,Mg,Kh,stront,jod bo ile razy czytalem ze niektore sole sa trefne,niektore powoduja niepozadane glony i inne problemy...czyz nie dlatego ze sa za bogate...?...czy ma sens szukanie bardzo bogatych soli i wierzenie producentowi ze ta sol zdziala cuda w twoim akwarium...czy producent zna zapotrzebowanie kazdego akwarium do ktorego chce swoja naj,naj sol wcisnac...?...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, ze na cene soli powinna wplywac jedynie zawartosc w niej Mg. Jest go najwiecej i jest chyba w soli najdrozszy.

Akwaria, ktore sa cale zarosniete koralami i w ktorych nie robi sie 10% podmian tylko np: 2 lub 3% moga zapewne taka bogata sol dobrze zniesc. W koncu Balling to chemia (jeszcze niedawno sie tu czytalo, ze " w moim akwarium nigdy nie zastosuje chemii" :)) a na biologie mamy nadal minimalny wplyw i tu raczej zdajemy sie na szczescie lub optyczne, wlasne spostrzezenia i doswiadczenie. Tu nadal ryzykujemy, szczegolnie gdy na wlasna reke (bo raczej bez testow) zaczniemy dozowac extra porcje strontu i innych dopalaczy. Pomijam jod, bo on i tak sie w zbiorniku krotko trzyma, choc przedawkowanie od razu jest kwitowane brazowymi koralami. Z tym wszystkim bym uwazal i bardzo powoli wstrzeliwal w odpowiednia dawke. Bezpieczniejsze sa zwykle, rutynowe podmiany.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę jeszcze poczytałem i parę rzeczy się rozjaśniło

#315140 Iceberg :

...Wymyslilem sobie ze skoro bede stosowal pelnego Ballinga,ktory nie wiadomo czemu nazywa sie "light Balling"

Light Balling to z tego co się doczytałem to właśnie Balling nie uwględniający bilansu jonowego. Nie dodaje się w nim NaClFree.

Podobno klasyczny Balling został opracowany na podstawie NSW (Natural Sea Water) co jak wiadomo, dla większości z nas jest nieosiągalne (ilu z nas ma dostęp do świeżej wody morskiej?). Balling light został stworzony dla systemów ULNS (Ultra Low Nutrient System), czyli takich jak nasze akwaria. Wielu z posiadaczy akwariów przecież ma dKH w granicach 10-12 (w naturze takie nie występuje). To właśnie w Ballingu light nie stosuje się identycznych dawek, nie trzeba ważyć soli i przejmować się bilansem jonowym. To właśnie w wersji "light" stosuje się tylko jedną sól magnezu (MgCl2x6H2O bez MgSO4x7H2O). I to w tym chyba jest największy problem, że część osób stosuje Balling Classic, część Balling Light, a część Balling "MyWay". Dlatego na forum jest tyle różnych podejść.

Ja z ciekawości w domu policzyłem jak będzie wyglądać dawkowanie w każdej z metod proszę o poprawę, jeśli coś źle policzyłem.

Założenia:

Akwarium 375 l wody w obiegu

Spadek tygodniowy:

CA - 50 mg/l

KH - 2 stopnie

MG - 10 mg/l

Poniżej zestawienie

Balling.jpg

Ja się osobiście skłaniam do wersji light, ale z dozowaniem NaClFree.

To co "fajne" w wersji classic, to że zawsze kanki kończą się w tym samym czasie.

Edit - zedytowałem obrazek.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 1994 roku, Balling opisal nowa metode na podnoszenie Ca i KH oraz na wyrownanie powstalego nadmiaru NaCl. To tyle.

Pozniej zaproponowal sposob na podwyzszanie poziomu Mg i innych elementow sladowych. I chwala mu za to, bo nam mocno pomogl.

Pozniej inni producenci gotowych produktow postanowili cos z tego "tortu" urwac i zaproponowali inne receptury i ponazywali calosc "Balling light" lub "extra" itp.

Mysle, ze my moglibysmy przyjac, ze pod nazwa "Balling" mamy na mysli jego metode z tego 1994 roku tzn; podwyzszanie Ca i Kh. Mg mozemy smialo do tego doliczyc. I zeby juz nie mieszac, to moglibysmy rowniez przyjac, ze dodawanie nierownych ilosci zwiazkow jest rozwinieciem tej metody, czyli tez Balling.

Co Wy na to ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja proszę jeszcze o podpowiedź, jak rozumiecie kalkulator ballinga z AquaCalca?

Balling%20%20AqC.png

Chodzi mi o to czy mam na 500ml RO wsypać 400mg CaCl2x2H2O(i otrzymać około 700 ml płynu) czy mam wsypać 400mg CaCl2x2H2O i dopełnić wodą RO do 500 ml (skłaniam się ku tej drugiej wersji)?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

premiero, ja robie roztwory na dopelnienie, czyli np do 400 ml dosypujesz prochy i pozniej dopelniasz do 500ml. Kiedys juz o tym byla dyskusja i tak to zostało przedstawione. :bump1

Pozdro


A miało być tak pięknie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.