Skocz do zawartości
lukasz_dyn

Kilka dylematów przy zakładaniu 112L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Zakładam akwarium 112L 80x35x40. Wstępny projekt i część sprzętu już mam, ale w miarę jego kompletowania pojawiają się kolejne pytania.

Może najpierw przedstawię moją wizję.

W akwarium będą korale miękkie, z czasem być może wyjątkowo jakiś LPS i ukwiał.

Mam oświetlenie 4x24W, Odpieniacz AQ PS-300 i do tego napowiatrzacze Sera 275 lub 550

I tu zaczynają się schody kupiłem jvp-101 i boje się dokładać drugi falownik. Wymyśliłem więc, że sprawę dopełnienia cyrkulacji załatwię pompą obiegową (przy okazji to zaważyło na decyzji o zrobieniu smupa).

Sump będzie miał dość nietypowe wymiary ok 35x29x40. Planuje podzielić go tylko na 2 komory w pierwszej będzie odpieniacz, grzałka i ew jakieś kawałki skały. W w drugim pompa i grzałka rezerwowa.

Teraz pytania:

1. Jakie wybrać świetlówki, chciał bym zawęzić wybór do 3 firm: Sylvania, Philips i Blau - bo do nich mam dobry dostęp.

2. Czy wystarczy do tego zestawu pompa Eheim 1002 (przy wysokości podnoszenia ok 1m będzie pewnie wydajność ok 600l/h). Zależy mi na taniej, a cichej i oszczędnej. Ew Myślałem nad Resun King 2A ale przypuszczam, że jej osiagi mogą okazać się niewiele lepsze. W ostateczności wziął bym New Jet 1700, jednak ten Eheim najbardziej wpadł mi w oko...

3. Jaka może być minimalna wielkość komory na pompę. U mnie by to było max 12x29 w podstawie i trochę boję się ze będzie to miało jakiś niekorzystny wpływ na działanie, lub głośność pracy.

4. Jak obliczyć dla takiego zestawu rezerwę w sumie. Z mojego szacunku muszę mieć wolne miejsce na przyjecie ok 11L, dobrze?

5. Który napowietrzacz użyć 275L/h czy 550l/h?

Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek sugestie na temat mojego zestawu.

Pozdrawiam Łukasz

orty do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, jak masz chwile przejrzyj sobie mój wątek od początku, od takiego wymiaru startowałem :googleye

co do świetlówek, nie lepiej jak wszyscy Ati? może z blaua te nowe 22000K, sam mam jedną obok Ati blueblus i nie wierze że w krakowie nie kupisz ATI:)

co do pompy sam miałem Eheim Compact 1000 u siebie, w sumie to leży u mnie więc jak chcesz taniej to na PW, dostaniesz pompę na gwarancji w pudełku za mniejszą kasę niż w sklepie:) pompa spoko, ma regulacje i cicho chodzi. Co do wymiarów mogę Ci ją pomierzyć dokładnie.

jvp 101 na początek może wydawać się mocna, ale poczekaj chwilę.. później dołożysz drugą taką.

Jeśli chcesz odpieniacz kostkowy to z jak najmocniejszą pompką powietrza, plus częste wymiany kostki.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, jeśli zdecyduje się na tą pompę to na pewno się odezwę. Co do świetlówek to faktycznie źle się wyraziłem. Dostępność mam, ale te w znacznie lepszych cenach :]

P.S. Kawka już się parzy, a Twój wątek ładuje ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mogę podpowiedzieć

2- jak weźmiesz 1700 będzie duża moc, dodasz do tego rozgałęzienie i/lub deszczownice i będzie mogło robić za cały obieg.

3- poszukaj na stronach, często są wymiary

4- obliczenie w miarę proste objętość rurek i to co zassie

Pi*r^2*h gdzie Pi= 3,1415... r-promień wewnętrzny h- długość rurki od pompy do zbiornika

To samo do zwrotu wody czyli ponownie Pi*r^2*h

I co ważne jeżeli wlot z pompy będzie pod wodą a nie ma zaworu przeciw-zwrotnego, to powierzchnia akwarium razy zanurzenie.

A na koniec dodaj do tego coś zapasu, bo to bezwzględne minimum. Bo w tej komorze musisz mieć wodę stale tak aby pompa była zanurzona.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Szarykruk

Wymiary pompy znam tylko nie wiedziałem czy powinien być jakiś określony zapas miejsca w komorze, aby to wszystko ładnie grało.

W obliczeniu zapasu wszystko wiem, nie umiem tylko oszacować na jaką wysokość spiętrzy się woda przy pompie np tej 1000l/h i tej 1700l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukasz_dyn: tego nikt dokladnie Ci nie poda, niedawno bylo podobne pytanie o spietrzenie wody na grzebieniu, i to zalezy od wielu czynnikow, typu ustawienie pomp w akwa, stan grzebienia (jego zarosniecie/zabrudzenie), to musisz na wyczucie zalozyc, np 1 do 2cm.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sadze ze przy grzebieniu prawie zawsze jest wiecej niz 1cm przy odpowiednio mocnej pompie, u mnie przy 2000l/h i braku grzebienia woda sie spietrza 0,5cm na przelewie 15+15cm.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.