Skocz do zawartości
Marian Dłuto

Wymiary świetlówek - akwarium 50x50x50cm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Piszę tu pierwszy raz :)

Chcę w najbliższym czasie postawić akwarium. Chciałbym

by miało ono kształt sześcianu o mniej więcej równych bokach.

Planuję obsadę z jakichś mało wymagających koralowców miękkich, jakieś krewetki, ślimaki oraz gąbki i może jakiś błazenek.

Planuję 50*50*50cm, jednak by takie wymiary były możliwe, świetlówki musiałyby mieć długość 45cm.

Niestety, nie mogę znaleźć świetlówek T5 o takiej długości. Są takie w ogóle produkowane?

Na taki zbiornik (125L), planuję 3 świetlówki T5 o mocy 18W (ewentualnie 24W jesli zbiornik miałby mieć 60cm szerokości) oraz dodatkowo aktyniczną - czy to aby nie za mało?

Skały będzie na początku z 18kg (czy to aby wystarczy?)

Z góry dzięki za odpowiedź

Marian :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Broń boże nie rób akwa o dł. 50 cm.

najmniejsze T5 (24W) mają 54 cm długości i ich nie zmieścisz, dlatego lepiej przedłużyć akwa do 60 cm.

(ja tego nie zrobiłam i mam problem)

w innym wypadku będziesz miał problemy z oświetleniem, bo na T8 się da (15W ma 45 cm dł) ale nie przy głębokości 50 cm.,

a popularne w US Power Compacty są w Polsce drogie i trudno osiągalne (a aktynicznej PC to wogóle zapomnij)

{nie wiem jak w Albani jest z ich dostęponością ;-)

Oczywiście można zawiesić HQI...,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez zrobilbym hqi w takim akwa. Zarnik 150 lub nawet 250W. Jezeli chodzi o temoerature to 1000K + akryniczne albo 2000K i mozesz dac jakies dzienne. Skalki daj jak najwiecej. A co z odpieniaczem?? Chcesz robic sump czy panel czy moze nic z tego?? A co z cyrkulacja?? Poczytaj forum. To bardzo pomaga. Zycze powodzenia.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co Ty, tutaj???

Jeszcze troche i na wiadomym portalu zobaczymy w dziale ogłoszeń "sprzedam" co nastepuje; zamienię gri i komplet szpeju na akwarium...

:)

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
starosta :

No co Ty, tutaj???

Jeszcze troche i na wiadomym portalu zobaczymy w dziale ogłoszeń "sprzedam" co nastepuje; zamienię gri i komplet szpeju na akwarium...

No a co TY tutaj??? :)

Ja, jak każdy szanujący się japiszon, muszę iść w zgodzie z modą - a teraz solniczki bardzo modne :)

grigri nie używam - w lodzie bezużyteczne... Ale za dwa quarki mógłbym sporo skały kupić :) Hmmm... Jednak nieeeee :wink

A co do oświetlenia, to nie chcę HQI bo strasznie się grzeje. Miałem takie w holendrze i wiem jak to działa... Poza tym, akwarium będzie stało przez większość dnia bez opieki, i również dlatego zdecydowałem się na T5.

Jeśli wszystko będzie OK, to puszczę live kamerkę z mojego baniaka :p

Marian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam innych forumowiczów za lekki OT, ale...

ale niemogłem się powstrzymać. :)

Gwoli wyjaśnienia, Ksywa "Starosta" jest bardzo znana na pewnym innym forum internetowym,na którym udzielał się również założyciel tego topicu. Chciałem sprawić mu małą niespodziankę z okazji jego dołaczenia do morszczaków. :)

Tak naprawdę moim prawdziwym nickiem jest mnowogro, a nawet też mam na razie problem znalezienia świetlówek T5 do akwa mniejszego, bo 50x30x35h. Tak wiec przyglądać się będę temu wątkowi z uwagą.

Serdecznie pozdrawiam Marianie.

mnowogro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja się włączę i wyjaśnię o czym Panowie sobie tak ćwierkają

"Starosta" to ksywka trolla na forum www.wspianie.pl [kto nie wierzy niech poczyta to forum]

forum to jest nie moderowane w żaden sposób, wiec "Starosta" mógł sobie dowoli hulać.

Choć nigdy nikt nie widział jak się wspina wygłaszał liczne porady, karcił i chwalił wedle uznania

(czasem wpadł, raz np. napisał, że Iwona Marcisz [jedna z mocniejszych kobiet w polskiego wspinu] podciąga się na drążku 10 raz - kto ją choć raz widział jej bicepsy wie, że 10 razy to daje ale na jednej ręce)

efekt był taki, że starzy forumowicze opuścili forum.

ale posiadł pewną teoretyczną wiedzę więc neofici łatwo dawali się nabrać (do czasu oczywiście)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może niewyraźnie to napisałem:

To miał być tylko żart, a "starosta" miał tylko wzbudzić nieco śmiechu u nowego nano-reefowicza.

No to już dość tego Off-Topicu,

to jakie świetlówki typu T5 do akwa długości 50 cm polecacie?

serdecznie pozdrawiam,

MN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff, już myślałam, że Starosta się tu przypałętał.

ad t5 jak wyżej, nie ma t5 do 50 cm akwa, musisz poszerzyć długość do 60 cm i wsadzić 54 cm T5 24W.

nie ma innego wyjścia, a kombinowanie w PC jest bez sensu.

Z taternickim pozdrowieniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pozostają T5.

Mam jeszcze pytanie, jaką ilość musiałbym zastosować w akwarium o wymiarach 60*50*45? (szer*gł*wys)

Czy wystarczą trzy świetlówki? (nie będę hodował "trudnych" korali - obsada będzie raczej pod możliwości sprzętowe...

ps. Moniko - nie przeceniaj Starosty. Idiotów i trolli jest tam całe stado, ale nie wszyscy konkretni ludzie z tamtąd odeszli :)

To tyle w temacie forum brytana...

Marian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej (najtaniej ;-) kupić na początek statecznik do T5 który obsługuje naraz 4 świetlówki, a potem dokładać zależnie od własnej oceny sytuacji. (kupowanie na zapas nie ma sensu, 4 na starcie na pewno wystarczą, pewnie nawet będzie za dużo)

(patrz strona www.aqva-light.pl)

[wiem to wszystko, bo uczyłam się na własnych błędach]

Pozdr.,

PS. Ku mojemu zdumieniu Szalony podjął ze Starostą partnerskie dyskusje... no ale szaleństwo ma swoje prawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki statecznik od razu na 4 świetlówki może być niewygodny, jesli trzeba od razu włączać wszystkie i wszystkie muszą działać. Nie dość, że jak włączasz lub wyłączasz, to wszystkie 4, to jak się jedna zepsuje, to też zostaniesz bez światła.

Ja mam taki na 2 i niestety obie muszą być podłączone. Na szczęście mam w sumie 4 świetlówki, więc to tak bardzo nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.