Skocz do zawartości
wiewiUr

[63] - Nanorafa z KRK

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Dziś rozpocząłem napełnianie zbiornika wodą RODI. Może do wieczora się uda zatankować, zasypać i włączyć cyrkulatkę. Strasznie wolno leci uzdatniona woda (ktoś tu pisał ze powinna lecieć w stosunku do brudnej jak 1/3 i jakoś tak jest).

Pozdrawiam


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy w gronie posolonych

opisz troszkę więcej zbiornik, sprzęt itp

a może są już jakieś fotki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Nie przejmuj się u mnie 300L napełniałem 3 doby - woda leciała jak krew z nosa. Dostawca powiedział że jest zimno i te osmozy tak pracują przy niskich temperaturach.


8286_8535.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa 60x30x35

pompa cyrkulacyjna hydor koralia 2800 - zastanawiam się czy nie wsadzić jeszcze jednej przynajmniej na początek jak skała będzie się czyścić.

Oświetlenie 2x24W T5 AM Reef Blue & AM Reef White 10K

grzałka 100W

odpieniacz Tunze Nano Skimmer 9002

LR docelowo ma być około 10 kg, będę dokładał w schemacie 5+2,5+2,5 i zobaczy jak będzie z miejscem.

Piach będzie dodany jak akwarium dojrzeje tylko jeszcze nie wiem jaką granulacją.

Temperatura w łazience 23C temp wody 15C wydajność filtra jakieś 5l/h, coś mi się zdaje, że posolę dopiero jutro.


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wiewiUr, zakładam też takie samo szkiełko. Odpieniek zamówiłem również tunze 9002, jako cyrkulacje zamówiłem koralie nano 1600l i chyba jeszcze koralie 1 dorzucę, światło koledzy doradzili mi AM Reef Blue & AM Reef White ale 15000K. Skały planuje tak na początek wrzucić z 7 kg i zasypać to żywym piachem o granulacji około 1.5mm, może wejdzie cale opakowanie 9kg. Bede obserwował twój temat i trzymał kciuki, żeby wszystko ci wyszło jak planujesz.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do piachu po przeczytaniu kilku postów jak również za radą forumowiczów zdecydowałem wsadzić ja wraz z ekipą czyszcząca dopiero jak skala dojdzie do siebie. Podczas dojrzewania będzie się brudził.

PS

Zbiornik zalany w 1/2 :waving


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#316045 wiewiUr :

Witam

Co do piachu po przeczytaniu kilku postów jak również za radą forumowiczów zdecydowałem wsadzić ja wraz z ekipą czyszcząca dopiero jak skala dojdzie do siebie. Podczas dojrzewania będzie się brudził.

PS

Zbiornik zalany w 1/2 :waving

tylko pamiętaj piach przyspiesza dojrzewanie przynajmniej ten żywy dobierz sobie odpowiednią granulacje tak abyś potem nie żałował że wszystko fruwa po zbiorniku a co do syfienia moja skała już 3 miesiąc wywala syf :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zatankowane i posolone :waving

Niestety pompa cyrkulacyjna niemiłosiernie hałasuje w dodatku szafka działa jak pudło rezonansowe :/ mam nadzieje że za kilka dni pompka się dotrze i będzie pracować cicho.

solniczka1.jpg


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wsadziłem 7kg LR (nie bawiłem się w żadne szorowanie i płukanie, obwąchałem, zgrubnie wyczyściłem z drobnych krabików, jakiś liści i gazety), zaryzykowałem z wsadem 9kg LS - efekt w sumie był do przewidzenia. Woda zamieniła się w mleko :/ Dziś już jest lepiej mogłem przynajmniej jakoś kamole poukładać. Pompy cyrkulacyjne nadal buczą :/ Skimmer od wczoraj pracuje, ale jeszcze nie wywala piany bulgocze dość burzliwie i piana jest w rurce na wysokości dna kubeczka - poczekamy zobaczymy.

Dziś doszło jeszcze 5l wody z podmianki od Lufta.

_MG_2098%20kopia.jpg


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak moge cos doradzic to owin cyrkulacje wata perlonowa, odessa ci troche z tego mleka i drobinki ktore nie chca sie ulezec :waving

Z odpieniaczem sie nie martw, moj zaczal syfic po tygodniu, powiedzmy ze musi sie "dotrzec" :waving


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez noc woda wyklarowała się sama. Oczywiście większość pyłu osadziła się na skale tam gdzie są zakamarki bądź jakieś korzonki czy szczątki glonów.

Obserwując akwarium w nocy z latarką wypatrzyłem wieloszczeta i dwa kraby. Coś też pstryka (może krewetka) ale to muszę jeszcze zbadać.

Kraby niestety siedzą schowane w dość niedostępnych "grotkach" i dojście tam pensetą jest niemożliwe. Jak mi się uda to dziś im foto pstryknę bo wczoraj jak zobaczyły światełko latarki to spyliły. W osobnym akwarium zostawiłem z ciekawości do identyfikacji kilka krabów co po pudle łaziło i te co są w akwarium przypominają poniższe. Pewnie trzeba je będzie w przyszłości złapać.

Czym karmić te krabiki co mam w osobnym akwie? bo dziewczyna na eutanazję się nie zgadza, albo może ktoś je chce?

Mam jeszcze trzy złapane Actaeodes tomentosus i pewnie jakieś w skale, ale ich jeszcze nie namierzyłem.

1.

_MG_2129%20kopia.jpg

2.

_MG_2135%20kopia.jpg


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie minął tydzień do wsadzenia kamyczków.

Poza plaga aiptasji która ogarnęła akwarium po 2 dniach od startu i walką z nią to nic szczególnego się w sumie nie działo. Walka była dość radykalna i praktycznie popełniłem sepuku na zarażonej skale no, ale cóż bądźmy dobrej myśli (skała się zregeneruje a o chwaście już tylko na forum będę czytał). W związku z tą niemiła przygodą na starcie zastanawiam się nad zastosowaniem swego rodzaju izolatki kilkunastodniowej w przyszłości na nowe nabytki tylko nie wiem czy to zda egzamin w przypadku tak delikatnych zwierzaków jakimi są korale.

Wnioski wyciągnięte z tego tygodnia to sposób na mętną wodę: cierpliwość i bardzo mokra piana w odpieniaczu. Żadne waty, filtry wewnętrzne, kaskady nie dały rady. Owszem wyłapały większe śmieci jakie pływały po akwa jednakże mleko nadal było. Radę dał odpieniacz ustawiony na bardzo mokro - w ciągu 10h około 250ml mętnej żółtej cieczy i tak przez 2 dni = woda kryształ :bump1

Powoli zaczynają rosnąć zielone glony.

_MG_2234%20kopia.jpg


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie sie zapowiada tylko aby nie z wiele 2 koralie na taki maly baniak, no ale zobaczymy jak dojrzewac bedzie

pozdrawiam


bedzie 450L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie jak na start, bardzo mi się podoba


108l z panelem+HQI 70w 13000k Aqua medic + Ati Actinic 20 000k 24w +9kg LR+LS Odpieniacz-DIY 1200l/h+jvp-101 3000l/h +obieg-600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 26 (od wsadzenia kamoli)

W akwa rozpoczęło się dojrzewanie. Od delikatnego ataku okrzemek do drobnych zielonych nitek porastających szyby i odpieniacz. Na skale glony są w nielicznych kępkach. Z życia zauważyłem kilka rurówek, wieloszczeta i dwa lub trzy kraby wielkości 20gr (w przyszłości do eksmisji). Glony wapienne również zaczęły już rosnąć jednakże bardziej upodobały sobie szybę niż skałę.

6077-_mg_2236%20kopia.jpg

Na skale wypatrzyłem takiego o to glon, czyż by to był glon kulkowy?

6077-_mg_2243%20kopia.jpg

Co do parametrów wody to na razie nic dokładnie nie mierzyłem. Sporadycznie wsadzałem zgrubny wskaźnik w postaci testu 5 w 1. i wynika z niego że NO3=~10, NO2=~0, KH=~6 (chyba troszkę za mało), PH=~7,2.

Dokładne testy wykonam przed próbą umieszczenia jakiegoś ślimaka kopiącego w piachu bo troszkę syfu zaczyna się zbierać.

Oświetlenie aktualnie jest ustawione na 6h.

A i zapomniałem o najważniejszym :D w końcu znalazłem ustawienie pompek tak aby mi piasku nie przekopywały.


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze korale trafiły właśnie do baniaka. Wczoraj również dostałem testy na Ca i ku mojemu zaskoczeniu przy podwójnym pomiarze wyszło, że poziom Ca w baniaku jest poniżej 100 (salfiter) - mam nadzieję że coś zrobiłem nie tak jednakże instrukcja jest dość jednoznaczna. Odrobinę mnie ten wynik zaskoczył i mocno zdziwił. Czy glony wapienne są w stanie tak wydoić wapno z wody w ciągu 3 tygodni? W tym czasie w sumie podmieniłem 5l wody (tyle ile wywalił odpieniacz to dolałem solanki (poziom zasolenia jest 1.023 ~+0.001)W weekend podmienię 20% wody i pewnie coś trzeba będzie jeszcze dodać.


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

No to masz bardzo niski poziom wapna.Ale jak dobrze zrozumiałem zrobiłeś raz podmiankę wody na trzy tygodnie.Ja posiadam podobny litraż i robię podmianki raz w tygodniu 4,5 litra na soli Preis Meersalz parametry mam stałe.I jeszcze jedno odparowaną wodę uzupełniamy RO+DI.

Pozdrawiam

Mateusz


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyparowaną RO-DI, a wypluta przez odpieniacz w opcji piana mokra raczej solanką. Ostatnią podmiankę robiłem w zeszłą niedziele jakieś 3l. podmianki ograniczałem z faktu iż zbiornik dojrzewa. Tylko teraz jest problem jak tu nadrobić 350mg/l skoro teoretycznie w solance, którą podmieniam jest tylko 450mg/l czyli tyle co ma być więc finalnie z podmianki 10-20% podbije do 200 maksymalnie.


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz przecie=z jedną podmianka podbić. IMO, przy tym litrażu po kilku podmiankach 20% powinno dobić do ludzkich wartości.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 32

Po małym zamieszaniu z pomiarem Ca, akwarium sobie dalej kwitnie.

Korale jakie na razie trafiły do akwa to:

2x Zoanthus

1x Parazoanthus

1x Clavularia

1x Sarcophyton crassicaule

3x Grzybki

oraz fragment ułamanej Montipory

Mikro szczepka Capneli została najprawdopodobniej skonsumowana przez jakąś przybłędę ze skały albo ambę.

Parametry akwa na dzień dzisiejszy to PH-8; KH-8,2; NH3/NH4<0,25; NO2-0; NO3-10; PO4-0; Ca-490;

Po za glonami zielonymi zakwitło mi cyjano/dino na szybach i odpieniaczu, piasek jest czysty a na skałach są pojedyncze bąble, czytając opinie użytkowników na temat walki z tym postanowiłem nic nie robić, dodaję tylko bakterie Cycle w ilości 10ml dziennie od wczoraj.

Tunze 9002 nadal pluje mikrobąbelkami :/

6077-_mg_2312 kopia.jpg

Dzień 57

Udało mi się wygrać walkę z cyjano. Co dokładnie pomogło to nie wiem, dodawałem następujące rzeczy: Bakterie prodibio oraz w pierwszy dzień jednorazowo 5ml a potem codziennie przez tydzień dolewałem 1ml jodu (Grotech C).

Z koralowców doszła Euphyllia divisa.

A z życia: 6x ślimak kopiący

2x ślimak Turbo

2x ślimak

2x pustelnik trikolor (aktualnie pozostał 1)

1x pustelnik czerwononogi

Wszystkie korale ładnie się pompują, a w akwarium zostało zasiedlone przez masę przeróżnych robaczków i kiełży.

Ślimaki (niestety nie wiem które) złożyły jajeczka na szybie więc za niedługo ich przybędzie.

2 ślimaki Turbo jedzą jak kosiarki, ale niestety zasrały mi piasek (nie podejrzewałem, że te dwa gagatki aż tyle tego naprodukują). Niestety jeden z krabów trikolor został zjedzony :) ale za to drugi egzemplarz popyla po skałach jak szalony. Pustelnik czerwononogi jest dość leniwy i przesiaduje w "grotach" skalnych objadając je.


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 116

Od ostatniego postu za wiele się nie zmieniło poza plagą okrzemek (czekam na nowe prefiltry). Które niestety przetrzebiły jedną szczepkę Zoanthusa i został tylko 1 polip :/. Trikolor przegrał walkę z czerwononogim i niestety żyje już sobie na wiecznej rafie.

Z życia doszły dwie ricordee floridy.

Z koralowców które są od początku największy przyrost odnotowały Parazoanthusy i Clavularia natomiast Sarcopyton i Euphyllia dzielą się.

Z przykrych doświadczeń poza plaga okrzemek, to krab dzikus, który próbował skonsumować jedną z ricordei, złoczyńcom okazał się Actaeodes tomentosus złapany na gorącym uczynku.


Moje pierwsze akwarium morskie: 63-Nanorafa z KRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.