Skocz do zawartości
mattino

Aquael NanoReef 30L - pierwsza piko rafa w domu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

jest to moj pierwszy post na tym forum, choc w ostatnim czasie nalogowo przeczytalem calkiem sporo wpisow. Chyba zachorowalem na akwarium morskie ;-)

Dzisiaj dzien drugi odkad posiadam w domu piko-rafe Aquael NanoReef 30L. Zauwazylem, ze ostatnio calkiem sporo pojawilo sie tych zbiornikow na forum. Zestaw (akwo, kaskada, grzalka, oswietlenie, skala i piasek) kupilem od poczatkujacego morszczaka z Wroclawia, ktorego znalazlem na Allegro. Propozycja wydawala mi sie o tyle kuszaca, gdyz ominalem tym sposobem czesc problemow zwiazanych z dojrzewaniem zbiornika.

Dzisiaj dokupilem w sklepie Trzmiel we Wroclawiu jeszcze kilka niezbednych rzeczy:

- Koralia Nano 900L/h (85 zl)

- Hydrometr JBL (87 zl)

- wklad do kaskady Chemi Pure (52 zl)

- dodatek bakteryjny Special Blend (34 zl)

- Testy JBL: NH4 (36 zl), NO2 (31 zl), pH (21 zl)

Ceny podaje dla osob, ktore beda zakladac swoja pierwsza morszczyne i chcialyby oszacowac budzet.

Znalazlem tez na Allegro JBL Easy Test 5 in 1 (pH, gH, kH, NO2, NO3), czy ktos je moze poleca?

Na forum czesto spotkalem sie z testami Saliferta, ale w moim sklepie zapomnialem zapytac.

Wode mialem juz razem ze zbiornikiem. Grzalke wrzucilem do kaskady i dzisiaj, okolo 4h po zmianie jednej gabki na Chemi Pure i dodaniu Special Blend wykonalem testy:

pH - 8

NO2 - < 0.025

NH4 - < 0.2

czyli z tego co czytalem to chyba dosc dobrze. Jutro chcialbym odebrac troche wody po osmozie ze sklepu i dodac soli, ktora otrzymalem od sprzedawcy zestawu (Kent), zeby zrobic podmiane. Pozniej mam zamiar kupic sol Tm Bio Active.

Na razie akwo wyglada bardzo smutnie i wymarle, ale moze jutro dokupie jakiegos sprzatacza, np. slimaka.

6122-sam_0230b.jpg

Prosze o wszelkie komentarze i rady, gdyz to moje pierwsze morskie akwarium.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Special Blend 118 ml? W Olsztynie (zainteresowani wiedzą w jakim sklepie) 44 zł :waving ... btw... musiałem kupić :/


ReefMax 80 - 2 x Aquel Reef Circulator 2600 - 1 x ATI Actinic Blue - 2 x ATI AquaBlue Special

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za komentarze.

W zwiazku z tym, ze zbiornik jest wlasciwie dojrzaly po kilku miesiacach u poprzedniejgo wlasciciela i testy wody wyszly pozytywnie postanowilem wpuscic ekipe sprzatajaca w postaci kraba pustelnika i slimaka. Zwierzaki aklimatyzowalem zgodnie z instrukcjami w innych watkach, tj. najpierw polozylem worek na powierzchni aby wyrownac temperatury a potem przez godzine dolewalem troche wody z akwarium zeby na koncu wszystko wlac do zbiornika (woda byla ze sklepowego akwa).

I tu pojawia sie moje pierwsze pytanie. Krab przez cala pierwsza dobe nie zmienil pozycji - jedynie rusza energicznie najmniejsza para odnozy kolo precikow z oczami lub chowa sie przy zmianie oswietlenia. Dopiero w ostatnich godzinach przesunal sie niezauwazony skorupa o 3 cm i nadal rusza tylko jedna para odnozy. Chcialbym sie dowiedziec czy to typowe zachowanie takiego zwierza?

6122-sam_0234b.jpg

Drugie moje pytanie dotyczy "kurzu" w akwarium jak na zalaczonym obrazku. Byl juz ten dodatek gdy zakupilem akwarium i zastanawiam sie jakie jest jego pochodzenie i jak go mozna usunac.

6122-sam_0236b.jpg

Z gory dziekuje bardzo za wszelkie odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

tak typowe zachowanie mój krab przez pierwszy dzień też się nie ruszał tylko chował się błyskawicznie do muszli nawet jak ktoś przechodził koło akwarium. jest jeszcze zdezorientowany, widać po jego oczach że jest w szoku hehe :waving pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#317627 mattino :

Drugie moje pytanie dotyczy "kurzu" w akwarium jak na zalaczonym obrazku. Byl juz ten dodatek gdy zakupilem akwarium i zastanawiam sie jakie jest jego pochodzenie i jak go mozna usunąć.

Usuń odmulaczem, a pochodzenie to na 99% ze skały ten syf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odmulacz kupilem i troche poodkurzalem, choc musze przyznac, ze wariant na zewnetrzna pompke nie wypalil ze wzgledu na chyba za mala jej moc i skonczylo sie samodzielnym dmuchaniem w wezyk ;-) Odmulanie musze jeszcze jakos przemyslec.

Krab troche chetniej sie rusza, ale bez szalenstw. Mam nadzieje ze jeszcze nabierze energii.

Najwieksza rewolucja to jednak zakup szczepek (thnx pol !). Chyba udalo mi sie to wszystko wkomponowac w baniak i zywiej to wyglada. Jakos nie bylem wstanie zapamietac nazw przekazanych przez sprzedajacego, wiec gdyby ktos byl wstanie podac mi oznaczenia tych korali (zoa rozpoznaje) to bardzo chetnie je odnotuje. Z tego co czytalem to chyba nie trzeba jakis specjalnych pokarmow dla tych korali - podmiany wody raz w tygodniu powinny wystarczyc?

6122-sam_0255b.jpg

Calosc troche malo kolorowa, ale rozumiem ze wszystko przyjdzie z czasem. Pojawil sie inny problem w postaci rdzy na sciankach. Usuwam mechanicznie ale dosc szybko odrasta. Moze za dlugo swiece w baniak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój krab to kawał łobuza, zresztą zobacz sam. W takiej maleńkiej rafce to już szczególnie do Ci popalić.

Skałę ułożoną masz fajnie. Ale tym, że nawet nie znasz nazw zwierzaków włożonych do parodniowego, niedojrzałego zbiornika (nie myśl, że minie Cię dojrzewanie) to specjalnie bym się nie chwalił :)_o

TM Bio Active na przyszłość do tej obsady też mocno na wyrost.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki kapuhy za rozpoznanie kraba i ciekawy link. Troche wiecej info moge teraz na jego temat wygooglowac.

Odnosnie dojrzewania to zbiornik wedle mojej wiedzy jest dojrzaly, gdyz poprzedni wlasciciel w ciagu 4 miesiecy przeszedl przez brunatne i zielone glony oraz trzymal w nim z sukcesem zwierzaki. Najwazniejsze chyba, ze wlasciwosci wody wg testow sa ok (tj. jak w pierwszym poscie) czyli z tego co rozumiem sa juz namnozone odpowiednie kultury bakterii odpowiedzialnych za poszczegolne etapy przemian chemicznych w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy sugerują tylko zamknięty cykl azotowy, końca dojrzewania nie pokażą. Jego obiawy zresztą sam zdrapujesz z szyb. Sama skała nie wygląda rewelacyjnie, jest blada i sprawia wrażenie ciężkiej. Ile jej masz w zbiorniku?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile kg skaly jest nie potrafie odpowiedziec - sam nie wazylem. Dostalem jeden kawalek wiecej, ale stwiedzilismy z zona ze to by zbyt "ciezko" wygladalo. Skala moze wyglada blado ze wzgledu na zle dobrane parametry zdjecia lub wczorajsza walke z odmulaczem albo tez glony..

Dolaczam dwa inne zdecia, moze cos zobaczysz wiecej.

6122-sam_0257b.jpg

6122-sam_0261b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego "więcej" to niestety przy zoasach masz aiptasję.

Pytam o wagę skał, bo porządna żywa skała jest mocno porowata, ma zróżnicowane kształty (pooglądaj w innych baniakach na zdjęciach) i waży zaskakująco mało w stosunku do objętości. U Ciebie skała wygląda na "zbitą" i ciężką.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos powinienem na razie zrobic z aipstasja? Od poczatku nieladnie mi to wygladalo a doczytalem teraz (jak juz znam nazwe) ze moze "zagluszac" korala obok. Na forach proponuja rozne zastrzyki (np. kwasek cytrynowy) lub dorzucenie peppermint shrimp (Lysmata wurdemanni) ale to moze w przyszlosci i nie wiem czy jest sens wrzucac do takiego malego zbiornika krewetke tylko w celu oczyszczenia z chwastow..

Tutaj znalazlem ciekawy opis: http://saltaquarium.about.com/cs/anemonecare/a/aa100798.htm

Jakas propozycja?

Skala z pozostalych stron ma wiecej tuneli i porowatnych powierzchni ale jest mniej "zywa", wiec padlo na te strone jako front. Mam nadzieje, ze starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#318431 mattino :

Cos powinienem na razie zrobic z aipstasja? Od poczatku nieladnie mi to wygladalo a doczytalem teraz (jak juz znam nazwe) ze moze "zagluszac" korala obok. Na forach proponuja rozne zastrzyki (np. kwasek cytrynowy) lub dorzucenie peppermint shrimp (Lysmata wurdemanni) ale to moze w przyszlosci i nie wiem czy jest sens wrzucac do takiego malego zbiornika krewetke tylko w celu oczyszczenia z chwastow..

Tutaj znalazlem ciekawy opis: http://saltaquarium.about.com/cs/anemonecare/a/aa100798.htm

Jakas propozycja?

Skala z pozostalych stron ma wiecej tuneli i porowatnych powierzchni ale jest mniej "zywa", wiec padlo na te strone jako front. Mam nadzieje, ze starczy.

Jeśli nie chcesz stosować chemii (Joe's juice), to jedyną metodą oprócz mechanicznej są krewetki, śmiało do takiego zbiornika wrzuciłbym 2-3 "wunderwaffe", przez dzień i tak nie będziesz ich widział, ja mam u siebie 3 i w ciągu 2 tygodni wyplewiły mi akwarium, teraz siedzą w grotach i czekają tylko po to, żeby wyeliminować ew. odrosty, a aiptasia ma to do siebie, że jeśli raz pojawiła się w akwarium to prędzej czy później pojawi się ponownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wunderwaffe ma jak najbardziej sens, u mnie jedna kreweta wcięła w przeciągu kilku dni jakieś 30 róż. Kilk ajeszcze jest ale to zapewne przez to że kreweta dziś przeszła wylinkę, a wtedy chyba nie żeruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche jeszcze doczytalem i czuje sie przekonany do pomyslu z wundermanni. Tybardziej, ze mam wrazenie ze widze nowe slupki w innych miejscach :-/

Wyslalem juz posta na targowisko:

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=34952

ale moze w tym miejscu tez zaapeluje do jakiegos chetnego do sprzedazy tego zwierzaka, ew. jakis hint gdzie mozna kupic pewnie ten gatunek. Z tego co przeczytalem bardzo czesto jest mylony z innymi podobnymi krewetkami, ale niestety nie zawsze amatorami aiptasji.

Byc moze na razie wystarczy obecnie mieszkajacy krab (Dardanus megistos), gdyz w kilku zrodlach znalazlem ze jest takze skuteczny na aiptasje a w ostatnich dniach intenstywnie zeruje (choc na aiptasje jeszcze chyba nie trafil).

http://www.fishchannel.com/fish-exclusives/fama/aiptasia.aspx

Your best bet at a biological control comes in the form of the inexpensive and easily kept red-legged or hairy hermit crab (Dardanus megistos). These small crabs are reef safe and normally one or two per infested aquarium is all that it takes to help control Aiptasia outbreaks. Remember that these crabs are small so don&

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka aktualizacji :-)

1. Aiptasja zniknela za sprawa kraba (podobnie tez slimak)

2. Wczesniejsze miekasy sie szybko rozrastaja, az milo patrzec

3. Dorzucilem troche wiecej miekkiego zycia

4. Skala nabiera ladnych kolorow i zmienilem jej ulozenie zeby uzyskac wiecej powierzchni plaskich

5. Probuje robic zdjecia kompaktem ze statywu (Samsung WB650) ale cos slabo idzie na razie :/

W ramach dokumentacji fotki:

6122-sam_0334.jpg

i pod katem:

6122-sam_0335.jpg

i by night ;-)

6122-sam_0364b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Mattino czy Koralia Nano 900L/h ma regulacje bo też posiadam nano reef 30l i już zamówiłem koralie ale nie wiem czy nie jest za mocna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JacekD40 koralia nie będzie za mocna :clowning


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JacekD40 koralia nie będzie za mocna :waving


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc JacekD40. Jestem teraz kilka dni poza domem, wiec nie moge dokladnie sprawdzic czy jest regulacja, ale nie przypominam sobie takowej. Sprzedawca probowal mnie namowic na nawet troche mocniejsza pompe (tej samej firmy), ale wiekszosc zestawow nano reef 30, ktore widzialem na forum ma wlasnie 900l/h. Wydaje mi sie, ze pompa ta dobrze pasuje moca do zestawu.

Pozdrawiam i zycze powodzenia :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc JacekD40. Jestem teraz kilka dni poza domem, wiec nie moge dokladnie sprawdzic czy jest regulacja, ale nie przypominam sobie takowej. Sprzedawca probowal mnie namowic na nawet troche mocniejsza pompe (tej samej firmy), ale wiekszosc zestawow nano reef 30, ktore widzialem na forum ma wlasnie 900l/h. Wydaje mi sie, ze pompa ta dobrze pasuje moca do zestawu.

Pozdrawiam i zycze powodzenia :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.