Skocz do zawartości
luft

Forsowna suplementacja vs."starzenie skały"

Rekomendowane odpowiedzi

Słucham, rozmawiam, rejestruję, wymieniam poglądy. Do tej pory ciężko było mi uwierzyć w tzw. starzenie się skały, czyli konieczność wymieniania jej co jakiś czas (pomijając co ile). Obecnie zacząłem dozować coraz popularniejszego "ballinga". Pomimo delikatnego dawkowania (10 ml na 105 l w obiegu), po 9 dniach gołym okiem dostrzegam pierwsze rezultaty. Pomijając zalety jak np. lepszą kondycję korali chciałbym skupić się na skutkach ubocznych forsownej suplementacji. Żywa, ładna porowata skała przyjmuje wszystko, ma wielkie zdolności absorpcji, filtracji. Wiadomo, że nic nie jest wieczne toteż skała ma swoje ograniczone możliwości przyjmowania. Podsumowując wiele opinii, łącząc fakty rozumiem, że skała "starzeje się"* w zbiornikach, gdzie mocno suplementuje sie/"ballinguje"/podkręca mocno parametry dla osiągnięcia mocnych przyrostów korali i ich wybarwienia. Działanie to porównać można do kulturystyki, gdzie piękna rzeźba ciała okupowana jest wielkim ryzykiem/widmem skutków ubocznych. W akwarium morskim kluczową rolę odgrywa skała, która przy forsownej eksploatacji życia w pewnym momencie traci swoje właściwości(absorpcyjne, filtracyjne), następuje gwałtowne zachwianie parametrów, w efekcie czego system w baniaku wylatuje w kosmos. Armagedon/Śmierć. Doświadczeni akwaryści morscy, aby zapobiec tragedii wymieniają skałę na świeżą, posiadającą ogromne mozliwosci absorpcyjne. Stąd określenie "starzenie skały".

*Nie ma możliwości, "czasu" na oczyszczenie.

Zweryfikujcie proszę nakreślony przeze mnie obraz, poprawność, słuszność/błędy obranej tezy. Mam nadzieję, że dyskusja będzie kulturalna, poparta mądrymi, rzeczowymi argumentami. Pozdrawiam!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie ten temat bo nic na ten temat nie wim:d

W jakim sensie sie starzeje? fizycznie? czy bakteryjnie? ale przecież bakterie mnożą się stale? No chyba że chodzi o to że z czasem wymierają poszczególne szczepy bakterii i skała robi się bakteryjnie zbyt monolityczna co osłabia absorpcję?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat kaput?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy starzenie skały nie jest przypadkiem mitem ? Zastanawiającym może być fakt że są również doświadczeni akwaryści morscy, którzy prowadzą baniak latami na konkretnej metodzie nie wymieniając skały a ich zbiorniki kwitną jak drzewa wiśni na wiosnę, choćby ostatnia wzmianka o 9 letnim zbiorniku na zeovicie Manfreda Trusheima. Link


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche czytalem na roznych forach na temat starzenia sie skaly. Wydaje mi sie, ze skala moze nasiaknac roznymi skladnikami, ktore dajemy do wody n.p. fosforanami lub metalami. To pewnie zalezy od tego co dajemy do baniaka i przez jak dlugo. Podoba mi sie patent na "cooking live rock" - nie mylic z gotowaniem. Polega na umieszczeniu skaly w zbiorniku bez jakiegokolwiek swiatla na 2-3 miesiace. Wtedy ponoc bakterie konsumuja "cale zlo" ze skaly. Trzeba tylko ja oplukac co jakis czas i podmieniac wode. Mysle, ze po kilku latach mozna czesc skaly tak odswiezyc. Na pewno nie zaszkodzi a przy okazji pory odblokuja sie od wapiennych.

Watpie czy sam balling negatywnie wplywa na skale. Przeciez dozujac NaHCO3 i CaCl2 tak naprawde dodajemy to z czego skala jest zbudowana. Nie wiem do konca co jest w soli bez soli ale watpie czy negatywnie wplywa na skale.

Moje 2gr. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego warto trzymać sporo skały w sumpie gdzie nie ma warunków na bujny wzrost glonów wapiennych. Syndrom starzenia skały jest moim zdaniem za bardzo teoretyczny, żeby się nim aż tak przejmować. Im dłużej prowadzimy akwarium tym większe prawdopodobieństwo, że gdzieś popełnimy błąd, zrzucając winę na starą skałę.

Akwa z linku Kmirka doskonale potwierdza iż należy szukać przyczyn gdzie indziej.

100KG skały na 3000L - "teoretycznie" powinna być totalnie zatkana.

Rafa tak wciąga iż większość z nas przez 9 lat powiększy zbiornik 3 razy :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat założyłem w styczniu licząc szczególnie na wypowiedź kilku osób, które się jednak powstrzymały od głosu (dzisiaj rozumiem ich decyzje :) ). Troche jestem pod wrażeniem, że temat odgrzebano. Z perspektywy czasu czytając swoje słowa ze stycznia, lepiej potrafię słowami wypowiedzieć się w temacie, nie zmieniając jednocześnie przyjętej tezy. Niemniej, czy od tamtego czasu coś więcej wiem i bardziej ugruntowałem swoją opinię: - czy warto, czy nie podmieniać tej skały? Nie wiem. Moje mysli nie wybiegają tak daleko. Nieustannie i wciąż za krótko siedze w tej bajce wiec skupiam na tym co teraz.

Bardziej od Manfreda Trusheima chciałbym usłyszeć, czy jego zdaniem wysadzenie w kosmos systemu jest kwestią czasu? czy w trakcie 27 lat zdarzyło mu sie, jesli tak to ile razy zaliczył wtopę i jak mysli dlaczego? Ile lat zycia w obecnej kondycji moze pociągnąć ten 9letni baniak na zeovicie? Jak czyscic szyby by przez 9 lat ich nie porysować :D ? Po dialogu, a nie monologu goscia moglbym wyniesc cos wiecej dla siebie, a tak to moge tylko tworzyc w glowie kompilacje kolejnych tez :)

Osobiście mam jedną refleksję od stycznia: mniej nerwowych ruchów w zmianach przy baniaku, zwłaszcza po przeczytaniu rewelacyjnych metod, ktore odbiegają od naszych dotychczasowych praktyk.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ ja jeden odpisałem w temacie w styczniu to czuję się wywyłany do tablicy. Co mogę napisać, akwarium małe 45l wystarczyło zacząć stosować sól preisa i baniak nie wymaga już ballinga. Skała chyba się starzeje, zmalała różnorodność życia chociaż np ph poszło w górę w stosunku do zimy,chociaż może to kwestia ciągle otwartego okna... Może to przypadek ale od jakś 2,3 tygodni mam wrażenie że dodanie nowej skały narzuciło by tempo baniakowi który ostatnio zwalnia, nie siada ale właśnie zwalnia....


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Starzenie się skały to chyba obalony mit. Przecież taka skała nie jest nówka z fabryki tylko leżała całe dekady w morzu i dopiero potem trafiła do akwarium. Czyli wcześniej obmyły ją miliony litrów różnego paskudztwa.

Twierdzę tak podpierając się tym co piszą ludzie zakładający wielkie zbiorniki, w których setki kilogramów skały leżą przez dekady (akwaria domowe nie mają takiego stażu).

Może poza przypadkiem 'kalkwasser' i braku higieny w zbiorniku zjawisko nie istnieje.

Różnorodność życia Ci maleje bo masz małe szkiełko do którego lejesz jałowe RO wzbogacone kilkoma pierwiastkami, trudno w takich warunkach utrzymać cały ekosystem...

Zgadzam się z Kubaaasem, skałę możemy zepsuć, ale sama się nie 'zestarzeje'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę wierzysz w to że masz w akwarium skałę która leżała w morzu dekady?? Bo ja raczej sądze że leżała tam najwyżej ze 2 lata... Czy akwarium jest małe czy duże to bez znaczenia, do 1000l litrów też lejesz jałowe RO plus trochę pierwiastków. Pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.