Skocz do zawartości
mari00sh

Dobór sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Z braku miejsca i nieodpartej pokusy posiadania akwarium rafowego muszę zdecydować się na jakiś mały zbiorniczek. Nie ukrywam że w grę wchodzą także kwestie finansowe :) Jestem oczywiście świadomy że im mniej tym trudniej ale gdy zabierałem się za terrarystykę nikt nie mówił że będzie łatwo a mimo to wszystko się udawało. Wierzę że przy własnym samozaparciu oraz waszej pomocy uda mi się stworzyć coś pięknego!

Moim pierwszym i chyba najważniejszym problemem jest dobranie zbiornika, tak na prawdę w pokoju dysponuje tylko jednym ograniczonym miejscem gdzie mogę je postawić. Po dłuższym namyśle decyzja padła na kostkę 30x30x30. Dużo szumu ostatnimi czasy dzieje się w koło kostki Aquaela ale doszedłem do wniosku że i tak trzeba będzie tam sporo pozmieniać więc skompletuje sam wszystko od podstaw. Kobieta pracuje w sklepie zoologicznym więc będę mógł sobie kupować po cenach hurtowych :)

Ale reasumując - kostka 30x30x30 - 27l. Nie za wiele ale na początek nie może być więcej.

Pierwszy dylemat - dobór szkła. Zwykłe czy OptiWhite ?

Znalazłem ciekawą propozycję:

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/akwaria-opti-white/optiwhite-kostki-cube/akwarium-optiwhite-35x35x35-full-opti-p-6077.html

Z pewnością większość z was miało kontakt z każdym z tych szkieł. Czy rzeczywiście efekt jest tak dobry? Czy warto sporo dopłacić? Wydaje mi się że warto ale proszę o wasze zdanie.

Drugą ważna sprawa - oświetlenie.

Jak mądrze oświetlić taką kostkę?

Czytając informacje o przeliczniku 1W na 1L wydaję mi się że przykładowo to oświetlenie Aquaela jest zdecydowanie za słabe:

http://allegro.pl/oswietlenie-lampka-decolight-11w-6500k-aquael-i1406363943.html

Daje mi 11W z minimum 30W wymaganych.

Jeśli chodzi o oświetlenie nasuwa mi jeszcze jedno pytanie. Czy będę potrzebował 2 rodzajów oświetlenia zwykłe + aktyniczne czy wystarcza np. tylko zwykłe ?

Na razie tyle :)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum:)

Ale zanim zadasz jedne z elemtarnych pytan zadaj sobie troche trudu i poczytaj tematy z piko rafkami. Jest tego sporo. Dzial dla nowicjuszy bardzo przydatny.

Potem to juz kwestia umiejetnosci podejmowania decyzji.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy tak małym akwarium i cienkim szkle kosmicznej różnicy nie będzie a za 216 zł kupisz cały kpl. Aquaela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z oświetleniem w tym zestawie Aquaela ? 11W to chyba za mało ?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.