Skocz do zawartości
dolec

Mandaryn

Rekomendowane odpowiedzi

Czytajac forum doczytałem sie ze minimalny zbiornik dla mandaryna to 100L no ale tez wyczytałem ze w Reef Maxie tez sa trzymane

wiec jak to jest z tymi litrażami dla mandaryna?

Mandaryn to ryba raczej denna wiec liczyc sie powinna raczej powierzchnia dna a nie litraż zbiornika? Jakie jest wasze zdanie?


85x60x55h LR20kg LS9,07kg LED DIY około100W Wave Motion 8000 BLAU odpienek TURBOFLOTOR BLUE 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o litraż czy powierzchnię, mandarynki po prostu często nie chcą jeść ani suchego, ani mrożonek . Wcinają (tak jak mój na tan przykład) tylko robactwo, które same upolują. Wiadomo - większy litraż - więcej skały - więcej robactwa.


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#318527 basterek-4 :

Wiadomo - większy litraż - więcej skały - więcej robactwa.

ja bym jeszcze dodał:

- większa szansa na przeżycie.

Ta ryba to specjalista pokarmowy, zalecane dojrzałe akwarium, z nadprodukcją tego "robactwa" :)

No chyba że masz szczęście i trafi Ci się sztuka zjadająca mrożonki (proponuję zobaczyć to na własne oczy w sklepie) przed zakupem.

Z resztą na forum jest całkiem sporo tematów właśnie o mandarynach :)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pięknego samca w 84-litrach który zjada wszelkiego rodzaju mrożonki. Jest w Warszawie sklep w którym "uczą" ryby jeść mrożonki ,nawet po nowej dostawie ryby sprzedają dopiero po dwóch tygodniach jak ryby pobierają pokarm mrożony. Właśnie czekam jeszcze tydzień na samiczkę bo jest w trakcie nauki jedzenia mrożonki.


Nano Rafka 84l,Tunze 9002,Koralia nano,Aquael2600,FZN3, 2x55w PC,EHEIM 100W trochę miękkich,błazny,mandaryn,babka,krewetki,ślimaki,kraby,10 kg LS,10kgLR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój też od pierwszego dnia zajadał mrożonki, tak jak poprzednik napisał ... nauczyli go w sklepie.

Szukaj takiego co wcina :)

Mandaryn siedzi w 80l (Aquael ReefMax)


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#318523 dolec :

Czytajac forum doczytałem sie ze minimalny zbiornik dla mandaryna to 100L no ale tez wyczytałem ze w Reef Maxie tez sa trzymane

wiec jak to jest z tymi litrażami dla mandaryna?

Mandaryn to ryba raczej denna wiec liczyc sie powinna raczej powierzchnia dna a nie litraż zbiornika? Jakie jest wasze zdanie?

" Takie jest moje zdanie "

Jeśli przeczytaleś i cytujesz ze na forum wyczytaleś to kup mandaryna do 100l.

Chodz duże grono reef maxa jest na forum dla mnie to żaden autorytet i zazwyczaj ci co mają reefmaxy mogą mieć i mandaryna i nie tylko......

Nikt tylko nie pisze ile już padło tych ryb , zawsze tylko jakaś nowość w akwarium :)

Tym co zdechlo zapadli sie pod ziemie a reszta niedlugo odda swoje zdanie ze przesadzam i ze bredze...

Ja nie polecam bo to skazanie zwierzaka z połowu na 90% porażki.

W akwarystyce morskiej panuje troche inna zasada niż w slodkim "nie wszystko co male pasuje do malych zbiorników" i "najcześciej to co kolorowe jest do duzych baniaków".

Pewnie uda sie nauczyć ja jeść tak samo jak wytrenujesz delfiny czy nauczysz psa chodzić na 1 łapie...

To co zaoferujesz tej rybie do jedzenia w malym baniaku jest gorsze niż chappi dla kundla.

Pomyśl nad jakąś babka np cinctus ale uważaj bo skoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na pewno napiszę jak padnie. Jak na razie nie wygląda na takiego co by mu się do tego śpieszyło.

Szama mrożonkę aż miło.

A fakt rozpisywania się na temat pojemności akwarium dla danej ryby na tym forum jest co najmniej ciekawostką :)

Według http://pl.reeflex.net/tiere/524_Paracanthurus_hepatus.htm odpowiedni baniak dla Hepatusa to 1500L, jak ktoś go wsadzi do ReefMaxa to zaczyna wrzeć ... ale jak już do 250-300L to jest OK.

Ben_sage zapewne mam baniak krócej niż ty, ca za tym idzie mniejsze doświadczenie ale daruj sobie pisanie, że Mandaryn nie nadaje się do RM, taki co nie je mrożonek może i owszem padnie z głodu ale jak wcina mrożonkę, to co w tym złego ?

Pozdrawiam


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi o zywienie tak jak bys mial jesc przez cale zycie chleb z maslem


60L + 25L sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym że mój Mandarynek od czasu do czasu podpływa do skałki i coś skubnie, więc chyba troche szynki na tym chlebie ma :)

Poza tym jak to jest bo nie rozumie, 16kg skały to za mało, tak ? Ale 30 jest już OK ? Jest jakiś kalkulator gdzieś ?


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#318719 Kefu :

Z tym że mój Mandarynek od czasu do czasu podpływa do skałki i coś skubnie

Skubie "coś" bo ma już fatemorgane....:)

#318708 Kefu :

A fakt rozpisywania się na temat pojemności akwarium dla danej ryby na tym forum jest co najmniej ciekawostką :)

Według http://pl.reeflex.net/tiere/524_Paracanthurus_hepatus.htm odpowiedni baniak dla Hepatusa to 1500L,

ale daruj sobie pisanie, że Mandaryn nie nadaje się do RM, taki co nie je mrożonek może i owszem padnie z głodu ale jak wcina mrożonkę, to co w tym złego ?

Pozdrawiam

Mam troche inne zródło informacji niż reeflex :con

Co do RM ciesze sie że ci sie podoba :)

Co do Zwierząt zawsze trzeba sie kierować sercem a nie tym drugim...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma inne źródło informacji. Teraz pytanie, czyje jest właściwe ? A może żadne :)

Jak już tak daleko idziemy to może najlepiej nie łapać w ogóle tych ryb i innych zwierząt ?

Skoro Ty twierdzisz, że trzymanie Mandaryna w ReefMaxie jest nieodpowiednie to ja twierdze, że nie powinieneś trzymać w akwarium żadnego żywego stworzenia. Tak więc jak sam widzisz można by się przekomarzać ile wlezie ale nie o to chodzi w idei tego forum.

Zauważyłem, że tu na forum taka rozmowa ma miejsce średnio raz na tydzień. Ja w takiej rozmowie biorę udział pierwszy i ostatni raz :) Dodam jeszcze tylko, że IMHO najlepiej będzie jak każdy będzie trzymał sobie w baniaku co będzie chciał a Ci, którzy uważają, że robi źle niech swoje uszczypliwe komentarze sobie darują.

Pozdrawiam


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#318699 Ben_sage :

Chodz duże grono reef maxa jest na forum dla mnie to żaden autorytet i zazwyczaj ci co mają reefmaxy mogą mieć i mandaryna i nie tylko......

Nikt tylko nie pisze ile już padło tych ryb , zawsze tylko jakaś nowość w akwarium :)

Tym co zdechlo zapadli sie pod ziemie a reszta niedlugo odda swoje zdanie ze przesadzam i ze bredze...

Ja nie polecam bo to skazanie zwierzaka z połowu na 90% porażki.

W akwarystyce morskiej panuje troche inna zasada niż w slodkim "nie wszystko co male pasuje do malych zbiorników" i "najcześciej to co kolorowe jest do duzych baniaków".

Pewnie uda sie nauczyć ja jeść tak samo jak wytrenujesz delfiny czy nauczysz psa chodzić na 1 łapie...

To co zaoferujesz tej rybie do jedzenia w malym baniaku jest gorsze niż chappi dla kundla.

Pomyśl nad jakąś babka np cinctus ale uważaj bo skoczne.

Mandaryna mam od 3 miesiecy. Zdecydowałem sie na zakup w momencie, gdy kiełże rąbały się na oczach na każdej skałce. Poszedłem do sklepu, zapytałem ile ryba pływa w baniaku (miesiac w sklepie) i kupiłem. W miedzy czasie ryba przeszła ospę, zmniejszenie populacji kiełżowej przez kurację czosnkową, a teraz zaloty ocelarisa. To, że mam reefmaxa niewiele mówi. Każdy ma swój rozum i wie, że baniak baniakowi nie równy. A to, że reefmax? - to nie znaczy, ze ktos obligatoryjnie moze pchac w swojego RM mandaryna tylko dlatego, ze mi sie udaje. Secondo - mówienie ogólnikowo, o czyms takim jak społeczeństwo reefmaxa z poczuciem wyższości świadczy tylko o rozmówcy.

Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Ben_sage co do padania ryb. Ale dotyczy to nie tylko mandarynów. Czasem mnie to dziwi- dostawa z 500 błazenków i po tygodniu -nie ma ani jednego -wszystkie sprzedane. I co mamy 250 baniaków i każdy kupił sobie parkę!!? za miesiąc to samo. A przecież ryby powinny żyć kilka, kilkanaście i więcej lat. Ciekawe jaki procent kupionych ryb ma szanse przeżyć rok?

Co do odpowiedniego jedzenia - to chyba żadna ryba w naturze nie je artemii, mrożonek czy płatków.

Fakt, kupując rybę trzeba by poczytać, zastanowić się... Tyle,że to i tak najczęściej loteria.

Załóżmy,że chcemy kupić rybkę X do naszego baniaka.

Szukamy wiedzy:

Należy trzymać pojedyncze osobniki. Dwa będą walczyć ze sobą. ok. Teraz wielkość akwarium: 60 litrów (podaje Aquamedic), o! Reeflex podaje 400 l jako minimalną wielkość baniaka. A jaka duża rośnie nasza rybcia? Reefshop głosi, że do 7 cm, inni że 14-15cm.

Co tam jeszcze: specjalista pokarmowy dla zaawansowanych, ale czasem dojada pokarm zastępczy. Hm.. zopatrzymy się w algi nori, płatki ze spiruliną i inne. Czeka również świeża sałata morska i trochę niższych glonów.

No to kupujemy zwierza!

Kilka miesięcy później: zwierz nie jest wegetarianinem, Nie pasie się na łączce, wszystko co zielonogloniaste wypluwa z obrzydzeniem.

Żre natomiast wszystko inne, każdą miesną mrożonkę, płatki, granulki, bułkę z mlekiem ,kluski!

Po odchodach widać że pokarm nie jest dokładnie trawiony. Może dlatego tyle je i ciagle ma brzuch jak bańka. Ale urosło się zwierzowi ze dwa cm:) Jakby się ktoś nie domyślił to Salarias fasciatus :)

Marzy mi się babka w akwarium. W ciągu roku kupiłam z pięć sztuk. Każda wyglądała na zdrową, z różnych dostaw. Żadna nie przeżyła dłużej niż tydzień. Po padnięciu nie widać żadnych oznak choroby (pasożytów,kropek,schudnięcia,zmian w skarzelach)

A jak wyglada mój bilans rybny?

Kupione 6 chromisów z tego jeden po pół roku przestał jeść siedział w kącie. Po dwóch miesiącach został uspiony w lodówce.

Błazenki parka, po wyleczemiu ospy jeden miał problemy z ciagnącymi odchodani i oddychaniem. Przeżył ok 3 tygodni. Dokupiony drugi przyjął się w baniaku bez problemu (czytaj: bez ospy)

Salarias fasciatus- też bez problemów. Ostatni zakup to wargatki Halichoeres chrysus. Są trzy dni, jedzą podawany pokarm, ale tak od niechcenia. Skubią coś w skałkach. Siedzę i pilnuję wzrokiem,żeby przeżyły.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja też dołożę się do dyskusji.

Mam ReefMaxa a w nim od jakiś 8 miesięcy Picturatusa (na moje oko jest to Mandaryna)

Ryba "dyplomowana" ukończyła kurs pobierania mrożonek z wynikiem pozytywnym,

z sami-wiecie-jakiego sklepu w Warszawie.

Kiełży w akwarium nie brakuje i wszystko niby jest OK, ale na moją znajomość

rybiej psychologii, mam wrażenie, że się jednak trochę męczy w tym akwarium.

Jako jedyna z całej gromadki praktycznie nie rośnie, często widzę jak kombinuje

przy szybach, najwyraźniej szukając napisu "EXIT"

Powoli dojrzewam do decyzji, żeby znaleźć jej jakiś lepszy dom

Myślę, że drugi raz nie zdecydował bym się na pchanie Mandaryna do tak małego zbiornika.

I tyle.


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon68@

A ja przeciwnie. Sądząc po zachowaniu mojego mandaryna, po tym ile ma kryjówek, skrytek, po tym, że przez cały dzien mozna go spotkac w roznym miejscu, ze plywa ochoczo, ze skubie skałe, ze ma zawsze oczy dookoła, ze ma refleks, błysk w oku... jesli coś takiego jest jak szczęśliwość bytu w niewoli, to moja ryba trafiła dobrze.

@TMK

Dlatego mam tylko 2 rybeńki. Wolę cieszyć się tym co mam niż stracić wszystko. Sporo kosztowało mnie uratowanie tego co miałem i pozbyciu sie tego co przywlekło sie z błazenkiem.

Tamarko, wiadomo z jakiego miasta pochodzimy i ile sklepów mamy do dyspozycji. Opinie są podzielone, moje doświadczenie mówi, że nie ma tragedii, w ryby zaopatrywalem sie tylko na miejscu. 100% (cale 2) zyją do dzis. Wielu ludzi jednak wprost wylicza kwoty w tysiącach jakie poszly na wieczna rafe. Jeśli w całej Polsce dzieje sie podobnie z ta umieralnością to przyczyny pewnie są podobne czyli różne :) Łącznie z zatruciem cyjankiem. Ktoś niesamowicie opisał zagraniczną praktykę sprzedaży życia: ankietowanie nabywcy, sprawdzanie parametrów wody przez sprzedawce, dopiero później proponowanie/odmawianie sprzedazy danego zycia. Na zycie 30 dniowa gwarancja. Nasze społeczeństwo konsumentów dojrzewa. Coraz więcej pomimo lansowanego kryzysu szuka produktów pierwszej potrzeby juz nie tylko po cenie, ale zaczyna cenić jakość, zwłaszcza jedzenia. Spolecznosc hobbystów, morszczakow w Polsce domaga sie jakości pewnie jednoglosnie. Pytanie tylko, czy jednoglosnie gotowe jest ponieść "cenę jakosci" :) ?

p.s.

sorki za offtop.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK bardzo słuszna uwaga!

Ryb ze sklepów schodzi dużo więcej niż powstaje baniaków - świadczyć może to tylko o jednym = Ludzie są gorsi niż dzikie zwierzęta.

Z doświadczenia wiem że początki są trudne i czasem trzeba podejmować bolesne decyzje dla nas lub te dla ryb.

Gwarantuje że z czasem posiadania akwarium morskiego uświadomimy sobie że połowa ryb sie u nas męczy - niekiedy to dosyć wyraznie widać.

Dlatego z góry dajmy im szanse na przeżycie i dbajmy o coś czego wiele niema.Akwarystyka morska coraz szybciej rozwija sie i trafia do przeciętnego obywatela.Ryb które posiadamy w baniakach niema ich w miliardach egzemplarzy.

W przypadku rafy jest nieco inaczej bo bród i syf w wodzie wcześniej czy póżniej sporo wykończy i akwarystyka morska jest jedyną szansą na przeżycie - to też był cytat z książki o akwarystyce morskiej Polskiego autora i z tym się zgadzam.

Ja dosyć mocno oddzielam hobby/od posiadania czegoś co sie nam podoba za wszelką cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#318523 dolec :

Czytajac forum doczytałem sie ze minimalny zbiornik dla mandaryna to 100L no ale tez wyczytałem ze w Reef Maxie tez sa trzymane

wiec jak to jest z tymi litrażami dla mandaryna?

Mandaryn to ryba raczej denna wiec liczyc sie powinna raczej powierzchnia dna a nie litraż zbiornika? Jakie jest wasze zdanie?

Zgadzam sie z tym co tu pisano. Liczy sie powierzchnia i powierzchnia skal. Jak sie nie skusi na mrozonki czy pellety to trzeba bedzie kupowac zywy aby uzupelniac ewentualne braki, bo mandaryn bedzie zjadal to co znajdzie. Warto przestawic na mrozonki, dla dobra ryby, ale tez dla wlasnej wygody.

Koniecznie trzeba poczytac przed zakupem.

Mnie posiadanie akwarium nauczylo jednego. Nie ma jednego nieomylnego sposobu na prowadzenie akwarium. Nalezy poczytac, zrozumiec, i myslec. Ja czasem kopiuje sposoby innych ludzi, ale tylko takie ktore zdaly u nich egzamin. Czesto na forach, uzytkownicy maja tysiac madrych rad, tylko nie z wlasnego doswiadczenia a z tego co uslyszeli, przeczytali, czy wydedukowali. Mozesz kupic 2 ryby tego samego gatunku, ktore moga zachowywac sie zupelnie roznie. Mam takiego osobnika (kostera - longhorn cowfish), ktory zachowaniem odbiego od wszelkich opisow tego gatunku.

5 dni temu kupilam mandaryna (mam 7 ryb + krab pompom, akwarium typu fowlr 120 litrow). Wg sprzedawcy mial przyjmowac tylko zywy pokarm. Kupilam butelke malutkich krewetek - brine shrimps, dodalam. Oprocz tego sporo czytalam i przegladalam filmiki na youtube wg klucza "mandarin fish eatin frozen". Przyuwazylam jak ludzie podaja i probowalam podawac w podobny sposob, w calosci, rozdrobnionoe, w roznych miejscach... Podgladalam go gdzie najwiecej przebywa, w ktorym miejscy najwiecej zjada, gdzie nie ma zbyl duzego ruchu wody - mandaryn najpierw medytuje chwilke zamim chapnie. Po dwoch dniach pierwszy raz zauwazylam jak zjadl krewete. Na drugi dzien pozarl z 15 albo i wiecej. Warto podgladac innych, jezeli cos im sie udalo to skopiowac.

Tak wiec mam mandaryna ktory dosc latwo przestawil sie na mrozonki. Nawet nie musialam stosowac sztuczki ze sloikiem :help1 Kolejny krok to bedzie mysis shrimps - widzialam na filmiku ze potrafia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#346315 ALi :Kupilam butelke malutkich krewetek - brine shrimps, dodalam.
Brine shrimps to po prostu artemia i z krewetkami ma niewiele wspólnego. Ale zgadzam się z tym co piszesz, czasem bardzo trudno stwierdzić co jest sprawdzonym faktem, a co niezrozumianą lub poprzekręcaną, ale powtarzaną w kółko plotką czy wręcz bzdurą. Dlatego jestem zwolennikiem pisania w oparciu o własne doświadczenia lub sprawdzone informacje, których jesteśmy w 100% pewni (no, powiedzmy w 95 :help1), a zdecydowanym przeciwnikiem wszechwiedzących ekspertów z paromiesięcznym stażem, którzy gdzeiś coś kiedyś usłyszeli bądź przeczytali.

ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#346336 kapuhy :

Dlatego jestem zwolennikiem pisania w oparciu o własne doświadczenia lub sprawdzone informacje, których jesteśmy w 100% pewni (no, powiedzmy w 95 :)), a zdecydowanym przeciwnikiem wszechwiedzących ekspertów z paromiesięcznym stażem, którzy gdzeiś coś kiedyś usłyszeli bądź przeczytali.

Haha ja mam zaledwie pare miesiecy doswiadczenia ale nie uwazam sie za eksperta.

Co do tych porad, to przegladajac rozne fora trafialam na zupelnie sprzeczne porady typu: obniz temperature wody, inny uzytkownik: temperatura za niska, nalezy podwyzszyc haha i to praktycznie jedna odpowiedz pod druga. Pytanie kto ma racje. Wg mnie jezeli obydwoje teoretyzuja to nikt. I tak nauczylam sie wyciagac wnioski oraz zwracac uwage na to co ludzie pisza z wlasnego doswiadczenia.

Stosuje tylko rozwiazania, ktore sprawdzily sie u kogos, choc obecnie nie musze bo od dluzszego czasu wszystko dziala jak nalezy.

Co do mandaryna to zawsze mozna sprawdzic co jedza na wolnosci (tak robie). I dostarczac jak najbardziej zblizony pokarm jak to mozliwe. Moj jest u mnie ponad tydzien i poki co ma sie dobrze. Jak wrzucam mrozonki to leci w miejsce gdzie mu podaje extra porcje juz chyba wie ze tam warto czekac, inna porcje strzelam z pipety w inne miejsce zeby koledzy z akwarium mu nie przeszkadzali. Wyglada i zachowuje sie ok.

Ktos stwierdzil powyzej ze powinno sie trzymac mandaryny od 200l (czy cos takiego), bo inaczej to okrucienstwo. jezeli przyjac perspektywe tego uzytkownika forum, to trzymanie wszystkich ryb to okrucienstwo, bo wszytkim byloby lepiej na jakiejs rafie w oceanie a nie w awkarium chocby i mialo 500litrow. Taki juz rybi los. Okrucienstwem jest trzymac ryby w brudnej wodzie, nieodpowiednie karmienie, czy niezaspokajanie minimum potrzeb typu kryjowki. Ale wielkiej rafy koralowej niestety zadnej z moich ryb nie zapewnie. Tak czy siak, uwazam ze maja lepiej u mnie, w czystej wodzie, z regularnym jedzonkiem, z nieagresynymi towarzyszami niedoli haha i z wlascicielka myslaca o ich potrzebach, niz w sklepie, na wystawie, gdzie przewija sie dziennie setki osob stukajacych paluchami w szybke itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.