Skocz do zawartości
morswin

Sterownik lamp LED DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako, że planuję nad swoim zbiornikiem powiesić lampę DIY LED chcę do niej zrobić również sterownik ale jako mało doświadczony morszczak zwracam się z pytaniem co byłoby przydatne. Na razie wstępne założenia wyglądają tak:

- osobna regulacja jasności kanałów białego i niebieskiego

- włączanie każdego kanału o wybranych godzinach

- płynne rozjaśnianie i ściemnianie oraz regulacja ich czasów

- możliwość całkowitego wyłączenia

- czujnik temperatury na radiatorze (i może drugi do pomiaru czego innego, czego?)

- sterowanie wentylatorem

- może funkcja oświetlenia nocnego (jak miałoby to wyglądać?)

Sterownik byłby zintegrowany z driverami a całość zasilana z jednego transformatora. Koszt części zasilająca sterującej byłby o wiele mniejszy od innych projektów które widziałem na forum.

Jeżeli macie jakieś inne sugestie podzielcie się nimi.

Pozdrawiam morswin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy tylko w lampach Pacyfic Sun Black Pyton :):clowning


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#319060 morswin :Koszt części zasilająca sterującej byłby o wiele mniejszy od innych projektów

Większy :) Musisz od zera zaprojektować układy, porobić druki i sam poskładać do kupy - gotowców "ni mo" :) Tak to już jest, prototypy wychodzą drogo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- może funkcja oświetlenia nocnego (jak miałoby to wyglądać?) - może oddzielna dioda albo dwie niebieskie jako oświetlenie nocne, najlepiej tez sterowane z symulacja faz księżyca :)

#319154 Włodzimierz :

Takie rzeczy tylko w lampach Pacyfic Sun Black Pyton :bump1:clowning

no Włodek - już nie tylko :)

#319157 Radek Ch :
#319060 morswin :Koszt części zasilająca sterującej byłby o wiele mniejszy od innych projektów

Większy :D Musisz od zera zaprojektować układy, porobić druki i sam poskładać do kupy - gotowców "ni mo" :) Tak to już jest, prototypy wychodzą drogo...

Radziu - nie widziałeś kosztorysu - nie mów :) - niech się chłopak wykaże :) ja życzę powodzonka

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomiooo, wiem, ale mam taki kontrakt ... :bump1


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy o wiele mniejszy to na pewno tylko o ile ?? ja wykonuje od razu 3 sztuki także wyjdzie to coś koło 150 za sterownik

ja już jestem w "połowie" drogi mam już płytki i większość elementów , w tym tyg będę miał drivery ..

napisałem już oprogramowanie na mikroprocesor (jakieś 500 linijek kodu :bump1)

płytka wielkości 40mm na 100mm zawiera mikrokontroler atmela , wyświetlacz LCD , podtrzymanie bateryjne nastaw i 2 drivery , sterowane osobno ... do jednego sterownika mam dołączony moduł bluetootha

wszystkie założenia mam takie jak ty , zrezygnowałem tylko z nastawy czasu rozjaśniania

#319160 tomiooo :

- może funkcja oświetlenia nocnego (jak miałoby to wyglądać?) - może oddzielna dioda albo dwie niebieskie jako oświetlenie nocne, najlepiej tez sterowane z symulacja faz księżyca :)

można i tak , mniejszym nakładem kosztów można niebieskie diody ustawić na minimalny poziom świecenia , który można regulować w menu

zapomniałem sie z tym postem pod postem - najmocniej przepraszam :)

fotka płytki na szybko zrobiona :


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#319165 lubusikk :wyjdzie to coś koło 150 za sterownik

Dobra cena :bump1 Tylko, że jeszcze trzeba dodać wartość pozostałych podzespołów - diody, radiator, jakaś obudowa lampy, wentylator, zasilacz... Jeśłi konstrukcja ma być porządna i funkcjonalna, pewnej granicy ceny nie da się przeskoczyć. Ja np. wyliczyłem, że nie da się raczej zejść poniżej 600zł dla lampy złożonej z 12 diód...

lubusikk - jaki przyjąłeś stały czas rozjaśniania/ściemniania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyjąłem 30 sekund , co dla np wartości 100% 100 x 30s = 3000 sec / 60 = 50 min , co wydaje się rozsądna wartością , a opcja zmieniana w menu wiąże się dla mnie ze zbytnim skomplikowaniem :bump1 (czytaj lenistwo )

zastanawiam się jeszcze nad takim ustawieniem czasu rozjaśniania w zależności od wartości max mocy ustawionej , np . ustawiasz 20 % to czas się zwiększa do np. 1 min ...

150zł sterownik ,

20zł wentylator 12cm

80zł zasilacz

60zł obudowa

50zł radiator (na 3 lampy )

no i zostaje kwestia diod ...


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę to mniej więcej tak:

koszty jakie poniosę to tylko i wyłącznie koszty części

przy założeniu sterownika dla 12 LED'ów to:

transformator który będzie zasilać LED'y i sterownik ok 40zł

2 drivery 2x17zł

i elementy sterownika (procek, wyświetlacz i reszta drobiazgów) ok 60zł

do tego obudowa i coś co może wyjdzie po drodze i w sumie wychodzi około 150zł za cześć sterująca-zasilającą

12 LED'ów około 250zł

radiator 35zł

kawałek pleksy do zasłonięcia diod, śrubki, pasta, przewody, wentylator

i za całą lampę wychodzi około 500zł

to są takie zgrubne obliczenia i wydaje mi się że koszt wychodzi bardziej przyjazny :bump1

Jak tylko rozpocznę prace nad projektem to zamieszczę materiały i zdjęcia dla zainteresowanych.

Jeżeli znalazłby się ktoś chętny do pomocy (głównie nad softem) to zapraszam.

Pozdrawiam morswin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego akurat transformator a nie zasilacz impulsowy ??? no chyba ze kolega pod pojęciem transformator na na myśli zasilacz ,

jak chcesz to moge udostępnić schematy , i pliki płytek ... z softem to moge tylko pomóc , to zależy w czym będziesz pisał , (asm , c++ , bascom ...)


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Lubusikk, jestem w trakcje budowy lampy na LED-ach(90szt.).

Ile byś chciała za zrobienie gotowego sterownika do podpięcia pod lampę?:kapelusz


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm , w takim wypadku moge ci wykonać sam sterownik , bez driverów , do tego dokupujesz zasilacz impulsowy , i drivery z sterowaniem pwm z allegro .

dokładną cenę podam jak skończę projekt i zaprezentuję wyniki na forum ...

poczekam też co kolega Morświn zaprezentuje , może wspólnie coś się wykombinuje ...


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soft będzie pisany w Bascomie, pod pojęciem transformator mam na myśli transformator toroidalny, ale jeżeli w podobnej cenie znajdę zasilacz impulsowy to nie widzę problemu żeby go wstawić. Jeżeli możesz to bardzo proszę o udostępnienie materiałów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drivery już mam,chodzi mi o samo sterowanie:baby


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamieszczam schemat sterownika , nie jest to taki sam jak ten od płytki zamieszczonej w wyższym poście , natomiast jest to wersja ze tak powiem po "upgrejdzie" .. niestety bez driverów na płytce ..

z góry przepraszam za czytelność schematu ...

odp na priv : tak jak pisałem kodu źródłowego niestety nie podam :bump1


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam prace nad sterownikiem?


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Filmik trochę kiepski ale coś tam widać. Brakuję jeszcze wschodów i zachodów oraz zapisu ustawień.

http://www.youtube.com/watch?v=z6cbXKwXODo&feature=player_embedded

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.