Skocz do zawartości
Mistral

Projekt 60x60x50

Rekomendowane odpowiedzi

To chyba moje trzecie podejście do założenia akwarium, ale jak to mawiają: do trzech razy sztuka!

W planie kostka 60x60x50cm + sump (50l by wystarczył?). I tutaj pierwsze pytanie - czy grubość szkła 6mm będzie dobra ? Czy uważacie, że ktoś mógłby wykonać taki baniak z opti-white ?

Planowałbym chować w akwarium ryby (może 4 sztuki), korale miękkie i jakieś bezkręgowce.

Jeżeli idzie o sprzęt to propozycja jest następująca:

- Odpieniacz Grotech PS-150

- Pompka cyrkulacyjna JVP-101 x 2

OŚWIETLENIE - dwie propozycje:

- Lampa HQI Aqua Medica Ocean Light 150 + Żarnik Aqua Medic - Aqualine 16000 (do tego ew. jakieś t5)

LUB

- Lampa ATI T5 + świetlówki (24W): 2xblue, 1xwhite, 1xfiji

- Jaki filtr RO i DI byście do tego polecili ?

- Piach Nature's Ocean

- Sól Instant Ocean

Co z hydrauliką ?

Czy wie ktoś gdzie można zakupić stelaże w dobrej cenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#320050 Mistral :

Czy uważacie, że ktoś mógłby wykonać taki baniak z opti-white ?

Masz koło siebie, w Wołowie, firmę Argus, wystawiają się na allegro, znajdziesz ich łatwo. Kleją dużo, to pewnie i takie coś Ci zrobią. A we Wrocławiu masz firmę Plantica (login allegro keszeri), gdzie oferują zbiorniki z optiwhite, w dość dobrych cenach, taniej niż goście z www.opti24.pl (też Wrocław, ul. Rękodzielnicza, więc nawet od tej strony, gdzie byś wjeżdżał do Wrocka ;-) Wybór masz więc duży. Tylko czy w samej Legnicy nie ma szklarza, który coś takiego może robić?

Pozdrawiam

Szaman


RO+DI, TDS, Koralia Nano 900, AquaClear50, grzałka 50W TetraTEC, sól IO, salimetr JBL, testów na razie brak

Nano Reef 30, 3,5kg LR, 4,5kg LS

Start 20.10.2011 wątek tutaj

szaman.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpie żeby ktoś Ci zrobił takie akwa ze szkła 6mm zresztą sam bałbym się coś takiego postawić w domu. 8mm to minimum i jeśli wymarzyłeś sobie wysokość 60cm to raczej ze wzmocnieniami. Tak pozatym to po co chcesz taką studnie robić na 60cm ?

Odpieniacz Grotech PS-150

-troche mocny (dane producenta) jak na 4 rybki

Pompka cyrkulacyjna JVP-101 x 2

-myślę ,że mało

OŚWIETLENIE

-dla miękasów wystarczy 4x24W

Jaki filtr RO i DI byście do tego polecili ?

-obojętnie aby działał jest tego sporo a chińskich podróbek brak więc co nie kupisz bedzie ok

Piach Nature's Ocean

-co kto lubi

Sól Instant Ocean

- ok

Co z hydrauliką ?

- masz dwie opcje ... tańszą ( castorama , OBI etc. ) i drogą ( szara droga hydraulika) , obydwie działaja identycznie :bump1

Czy wie ktoś gdzie można zakupić stelaże w dobrej cenie ?

- wiem ,ale nie ten rejon :)


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały edit: Wymiary to oczywiście 60x50x50 ew. 60x60x50 a nie 50x50x60 : )

Co do odpieniacza... ano trochę mocny. Może jakaś alternatywa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#320063 Mistral :

Mały edit: Wymiary to oczywiście 60x50x50 ew. 60x60x50 a nie 50x50x60 : )

Co do odpieniacza... ano trochę mocny. Może jakaś alternatywa ?

czemu uparłeś się na 6mm ? bo taniej ? ile? 100? 200 ? pomyśl ile kłopotu i $ będzie kosztowało zalane mieszkanie w razie jak baniak pęknie.


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o szkło i grubość to myślę, że jednak byłoby to 8mm float. No ale co z odpieniaczem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że kolega szykuje identyczny baniak jak ja :bump1

Również będzie 60x50x50 tylko szkło float. Pytałem się po punktach szklarskich i większość stwierdziła że szyba 6 wystarczy w zupełności a wzmocnienia nie będą potrzebne. Ja jednak i tak będę brał 8.

Przy okazji dołożę pytanie. Jak koledzy sądzicie... czy szyba 8 wystarczy jeśli nie będzie wzmocnień na szybach?

Nie wiem jak w optiwhite ale taki baniak w szybie float 8 to koszt około 125zł w moich rejonach.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

giant19s, na jaki odpieniacz się zdecydowałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem zestaw Tunze Nano ReefPack 200, sądzę że spokojnie ogarnie temat takiego baniaka :bump1

Życie będzie wprowadzane baaardzo powoli tak więc zajmie mi to sporo czasu więc jak coś się będzie dziać niemiłego to będzie czas zastanowić się nad wymianą zestawu na coś innego.

Sumpa bynajmniej nie przewiduję gdyż nie ma na niego miejsca.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#320075 mrozikulus :

ja mam 60x60x50 8mm float bez wzmocnień i spokojnie daje rade

Czyli mam pewność że wzmocnienia na 100% nie będą potrzebne :)

Szklarz nie kłamał jednak :bump1 hehe


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#320165 giant19s :
#320075 mrozikulus :

ja mam 60x60x50 8mm float bez wzmocnień i spokojnie daje rade

Czyli mam pewność że wzmocnienia na 100% nie będą potrzebne :)

Szklarz nie kłamał jednak :bump1 hehe

Mam nawet szersze i 5 cm wyzsze bo na 70x50x55 i tak samo bez wzmocnien 8mm. Nic sie nie odgina :)

Co do stelaza, myslales nad stelazem drewnianym? duzo ludzi np w stanach robi stelaze z belek drewnianych i potem obkladaja sklejka pod malowanie czy plyta MDF.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaż nie będzie.

Zbiornik stanie na meblu przypominającym biurko które stoi już tam od 8 lat :bump1

Utrzymuje moje 110kg + 55kg siostrę więc spokojnie się nada :)

W dodatku w miejscu gdzie będzie baniak jest szafa i szufladka więc biurko jest pełne aż do samej podłogi więc nic się też nie powinno uginać :)

Będę zalewał kontrolnie baniak do sprawdzenia szczelności to wszystko wyjdzie.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#320169 giant19s :

Stelaż nie będzie.

Zbiornik stanie na meblu przypominającym biurko które stoi już tam od 8 lat :bump1

Utrzymuje moje 110kg + 55kg siostrę więc spokojnie się nada :)

W dodatku w miejscu gdzie będzie baniak jest szafa i szufladka więc biurko jest pełne aż do samej podłogi więc nic się też nie powinno uginać :)

Będę zalewał kontrolnie baniak do sprawdzenia szczelności to wszystko wyjdzie.

No to stary odważny jesteś , 180L wody to 180kg + szkło koło 20kg i mamy 200kg do tego skała 20kg minimum i reszta gratów , ja bym na drewnianym biurku nie postawił 250kg, chyba ,że to pożądny mebelek


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy że to jest obecnie opcja :bump1

Jest to chcę je wykorzystać dlatego będę jeszcze testował przy zalewaniu zbiornika. Jeśli padnie ze samym szkłem to nie ma co płakać.

Bynajmniej do faktycznego zalania szkła upłynie jeszcze z 3-4 miesięcy tak więc jest czas na jeszcze dokładne testy :)

Ps. Potężny to on może nie jest. Powiedzmy że wygląda na mocny :) Sama opcja stelaży drewnianego nie jest jeszcze przekreślona :)


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

180L zrób z szyby 8mm bez wzmocnień.Jak dasz opti,bezbarwny silikon to szyba się uśmiechnie i bedzie brud pod silikonem.

Do 180l cyrkulacja bedzie az nadto duża przy 2x5000l/h spokojnie przy tej cyrkulacji spsy rosną..... ja mam 8000l/h 160l i jest sajgon do samych miękkich powinno wystarczyc 2x3000l/h bo w kwadracie masz krótkie ścianki i 5000l/h moze troszkę rzucać miękkimi o sciane.

Co do wydajności jvp kolega ma tunze 4500l/h a ja mam jvp 5000l/h i moim zdaniem jvp nieporównywalnie lepiej wali.... to tylko moje spostrzeżenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój szklarz mówił że jeśli szkło ma być optiwhite i ma to być widoczne to szyba powinna mieć 10mm grubości

pozdrawiam


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stelaż zamówisz praktycznie u każdego spawacza lub mozesz zamówic drożej za pośrednictwem większości sklepów morskich.

Osobiście nie pchałbym się w koszty wymiany t5 i brak refleksów.Majac lampe nowa AM za 500zl nie powinieneś mieć cienia wątpliwosci co brać no i większy potencjał na przyszłość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie, jak z kominem ? Zdecydowałem, że będzie on z tyłu po lewej stronie. Tylko teraz zastanawiam się nad wymiarami i czy zrobić prostokąt czy trójkąt ?

Szklarz powiedział, że za m2 z polerowaniem liczy 200 zł. Powierzchnia mojego akwarium byłaby ok. 1,5m2 czyli 300 zł + ewentualne wiercenie i komin to ~350 zł za akwarium. Co sądzicie o takiej cenie ?

korzystamy z opcji "edytuj"

i scalamy posty,

pkt. 6 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi sie wydaje OK :googleye


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie o komin, tj. prostokąt / trójkąt i jakie wymiary.

Chciałbym też wrócić do oświetlenia. Czy T5 4x24W do takiego zbiornika wystarczy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli 3 otwory to komin ok.22x15 cm chyba powien byc. Zreszta, szklarz moze podac inny wymiar.

4x24W na 180 l to w sumie nawet dla miekkich dosyc ciemno, ale moze cos przezyje.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - w grę wchodzi też HQI 150 W + T5 2x24 W. Co sądzisz o takim rozwiązaniu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znakomite.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niedawno ktos podawal dokladne rozrysowanie otworow pod 2x32mm + 1x25mm w kominie 15x15, wiec mozna troche miejsca zaoszczedzic, choc taki komin to tylko do zainstalowania na starcie, potem juz praktycznie nic w nim nie poprawisz :) - no ale do akwa 180l mozesz dac mniejsza pompe i mniejsze srednice rur (np 2x25mm + 20mm powrot).


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.