Skocz do zawartości
mrozikulus

VSV method

Rekomendowane odpowiedzi

baniak mam 200l z sumpem ok 30 l, czy 4 ml vsv będzie ok na taki litraż? Odpienek BK160mini


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz tabelke-

post-7690-0-72993100-1362266360_thumb.jpg


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tutaj można sobie zamówić odpowiednie proszki

http://sklep.rosliny...00g-p-9037.html

http://sklep.rosliny...-9034.html ten

W cenie 20 razy rynkowa... Swoją drogą to niezły interes. Kupujesz 100 kilo azotanu potasu. Pakujesz w woreczki strunowe i masz wiekszy zysk niż fabryka razem z hurtownikiem, sklepem w którym kipiłeś tą sól i państwem które odebrało podatek...

Jarek tą tabelkę to chyba dla żartu wstawiłeś?

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem dzisiaj rano badanie wody przed wyjściem do pracy.

NO3- 50, PO4-0,15

wdoszedłem do poziomu 1,8 ml dwa razy na dzień zgodnie z tabelką od Jarka. Czy mam dalej polewać czy czekać bo Tester nie radził wlewać wiecej niż 2 ml na 100l wody dziennie?

Zaczynam wątpić czy u mnie jakakolwiek metoda zadziała.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

gdy Wodkamethode nie dziala, to zawsze blad lezy po stronie uzytkownika :secret:

Zmiana na mieszanine z octem i cukrem, ... sam widzisz. To rownorzedne metody i brak rezultatow.

Powiedz, nie myslales o tym, ze w 200 litrach i do tej metody, Twoj odpieniacz sie nie nadaje ? Moim zdaniem tu lezy blad. Jest po prostu za slaby i wiecej NO3 gdzies w zbiorniku powstaje niz ten odpieniacz odpieni w formie bakterii. Zwiekszanie ilosci wodki czy co tam podajesz nie ma w tym przypadku sensu i moze doprowadzic do zakwitu bakterii :shock:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam odpieniek BK160mini, 6 tyg. temu wywaliłem cały piach i dałem świeży jeden worek dla estetyki. Wywaliłem większość skały króra była zawalona apitazią i od Lufta kupiłem 2 l siporaxu kóry leży w sumpie. Co tydzień daje bio digest po pół ampółki stale. W baniaku są 3 ryby i krewetki 3 szt. Nie wiem skąd sie bierze ten NO3 za diabła. no chce jeszcze powalczyć i zobaczymy. Może jakoś inaczej ten roztwór zrobić czy co?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MCE 600 ledwo odczytalem z Tojej stopki, stad pomylka.

Po tylu zmianach, dozuj co tam masz (wodka lub to inne) i po prostu poczekaj, sam wiesz. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hiiii...no po tylu latach żeby mi węgiel proponować....no Stani proszę....... :thumbup:


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Dla mnie to ogólnie ta tabelka jest bez sensu. Nie wiadomo jakie stężenie etanolu ma być np w wódce. Nie wiadomo też na jakiej podstawie określone zostały dawki wódki w kolejnyh dniach. Każde akwarium jest inne bo w każdy m akwarium jest różna ilość ryb, są one różnie karmione, systemy filtracji są różnie "zorganizowane". Jeśli więc już robić taką tabelkę to trzeba najpierw ściśle określić dla jakiego systemu jest ona opracowana i jaki jest dokładny skład chemiczny dozowanej mieszanki.

Zresztą dozowanie wódki to kiepski pomysł. Lepiej kupić czysty spiryt 96% i dozować czysty etanol bez estrów i innych dziwnych związków "nadajacych smak" które mogą znajdować się w wódce. Można też dozować węgiel w innej postaci np nasyconego wodnego roztworu glukozy [tzw. VGV].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

dlatego napisalem "sam wiesz". Po co tu jeszcze pytasz. To Ty nam opowiedz :thumbsup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Co tydzień daje bio digest po pół ampółki stale. (...)

Dlaczego dzielisz ampułkę? Gdyby producent zalecał dzielenie zrobiłby buteleczkę umożliwiającą mniejsze dawki. Po to jest ampułka żeby jej nie dzielić tylko lać całą. Nie wiadomo czy zawartość po tygodniu w strzykawce i w lodówce ma jakąś wartość bo kontakt z powietrzem mimo wszystko jest. Jedna ampułka na MAX 1000l a nie na MINIMUM, tak mówi instrukcja. Zresztą oryginalna na opakowaniu o ile pamiętam nawet zaleca wiecej ale to musiałbym znaleźć opakowanie.


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to ogólnie ta tabelka jest bez sensu. Nie wiadomo jakie stężenie etanolu ma być np w wódce. Nie wiadomo też na jakiej podstawie określone zostały dawki wódki w kolejnyh dniach. Każde akwarium jest inne bo w każdy m akwarium jest różna ilość ryb, są one różnie karmione, systemy filtracji są różnie "zorganizowane". Jeśli więc już robić taką tabelkę to trzeba najpierw ściśle określić dla jakiego systemu jest ona opracowana i jaki jest dokładny skład chemiczny dozowanej mieszanki.

Zresztą dozowanie wódki to kiepski pomysł. Lepiej kupić czysty spiryt 96% i dozować czysty etanol bez estrów i innych dziwnych związków "nadajacych smak" które mogą znajdować się w wódce. Można też dozować węgiel w innej postaci np nasyconego wodnego roztworu glukozy [tzw. VGV].

I tu sie niestety mylisz bo nie masz bladego pojecia o co chodzi w wodka methode.

Więc przyblize ci troche temat.

Tabelka dotyczy dozowania vsv i wódki 40%

Dawki podane w tabelce dozujesz na 100l wody w akwarium do momentu az poziom NO3 spadnie do 0

Nastepnie dawke do ktorej doszedłes obniżasz o połowe i to jest wtedy stała dawka vsv lub wódki ktorą musisz dozować do akwarium.,by dalej utrzymywac NO3 na poziomie zerowym.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio zastanawiałem się czy nie zmienić Cukru w VSV na Melasę z trzciny cukrowej.

dokładnie taką:

http://sklepprobio.pl/pl/melasa-z-trzciny-cukrowej-poza-kompletem/42-melasa-z-trzciny-cukrowej-butelka-1-litr.html

firma probiotics pl sprzedaje ją jako aktywator do swoich bakterii, musi być to tanie i dobre źródło węgla organicznego, ale radzę tego próbować bo można wysadzić baniak w powietrze. :nuke::baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

informacje z pola walki:

- doszedłem do 5,1 ml vsv na 100l wody. Od dwóch dni PO4 - 0,00, NO3 - pomiędzy 25 a 50 wg Saliferta czyli bez zmian

- mam zamiar zwiększyć do 5,4ml / 100l jak zapisano w tabelce.

Jakieś uwagi od fachowców?

pozdro


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde musisz mieć PO4 bo inaczej NO3 nie zleci ! Toć to podstawa jest :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podaje mrożonki bez płukania więc PO4 podskakuje w tym momencie, innego rozwiazania nie widzę


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

I tu sie niestety mylisz bo nie masz bladego pojecia o co chodzi w wodka methode.

Więc przyblize ci troche temat.

Tabelka dotyczy dozowania vsv i wódki 40%

Dawki podane w tabelce dozujesz na 100l wody w akwarium do momentu az poziom NO3 spadnie do 0

Nastepnie dawke do ktorej doszedłes obniżasz o połowe i to jest wtedy stała dawka vsv lub wódki ktorą musisz dozować do akwarium.,by dalej utrzymywac NO3 na poziomie zerowym.

Na jakiej podstawie oceniasz, że nie mam zielonego pojęcia o tej metodzie? Rozumiem że jesteś Bogiem i potrafisz wniknąć w mój umysł, sprawdzić jaką mam wiedzę mimo że mnie nie znasz i nawet nigdy mnie nie widziałeś.

Moja niewiedza na temat twojej tabelki polegała na tym że ja nie jestem jasnowidzem i nie mam Boskich umiejętności domyślenia się co miałeś na myśli gdy tworzyłeś tabelkę.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra koledzy...zamiast sie wzajemnie "kompelmentować" poradźcie jak łatwo dodać do systemu fosforanów niezbędnych do zbicia azotanów


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie oceniasz, że nie mam zielonego pojęcia o tej metodzie? Rozumiem że jesteś Bogiem i potrafisz wniknąć w mój umysł, sprawdzić jaką mam wiedzę mimo że mnie nie znasz i nawet nigdy mnie nie widziałeś.

Moja niewiedza na temat twojej tabelki polegała na tym że ja nie jestem jasnowidzem i nie mam Boskich umiejętności domyślenia się co miałeś na myśli gdy tworzyłeś tabelkę.

Tabelka jest przygotowana przez Testera kilka lat temu, moc wódki w obu mixturach 40%, dawki na 100l.

Tabela jest w tym temacie gdzieś w połowie


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja tu nikogo nie obrzucam mięsem tylko pytam się na jakiej podstawie ten ktoś stwierdza jaki jest stan mojej wiedzy.

Nie wiem po co dodawać fosforany. Bakterie denitryfikacyjne w warunkach niedoboru tlenu są w stanie rozkładać azotany na azotyny i tlen a następnie azotyny na azot i tlen. Nie są im do tego potrzebne fosforany. Zresztą nie istnieje coś takiego jak "zerowe" stężenie fosforanów w wodzie. Fosforany są zawsze tylko nie zawsze mamy dość dokładne przyrządy pomiarowe. Bakterie dadzą sobie radę.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanokaczor, mój post był tytułem informacji, przeca się nie czepiam :yes


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ale ja przecież nie mam pretensji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. A swoją drogą sporo w tym racji co piszesz. Fosforany będą zawsze, albo niewykrywalne przez nasze testy, albo związane w glonach. Zresztą być chyba muszą do funkcjonowania życia w baniaku jak i życia w ogóle. Chodzi o to żeby je trzymać na smyczy w naszych baniaczkach. Pozdro.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.