Skocz do zawartości
DiTus

pierwsze morskie

Rekomendowane odpowiedzi

no tak pewnie co niektorzy mnie znaja, jak nie to dzien dobry wieczor :)

chcialem kupic gotowe, ale teraz juz chce sam dojsc do wszystkiego i mam kilka pytan...

zalozenie mam takie: akwarium 30, max 60l.

i teraz... co potrzebuje do "odpalenia" akwarium??

zaznaczam, ze chce przejsc przez wszystkie zakamarki wiedzy jak do tej pory tajemnej dla mnie...

co wiem /od czego zaczynam/...

a) woda z "osmozy" posolona :) /jaka sol najlepsza do pierwszego zasolenia, jakie testy musze kupic?, co sprawdzać?/

:p tydzien woda miesza sie pompkami /i tu zaraz pytanie jakiej wydajnosci pompki potrzebuje 1000/h to nie przesada do takiego akwarium??/

c) wkladam zywa skale /ile?? moge zaczac od 10% i w miare mozliwosci finansowych jej dokladac, powiedzmy co miesiac??/

d) zaczynam stopniowo oswietlac wszystko /z tego co zrozumialem jedna glowna lampa /jaka?? dla mnie wyglada to jak halogen :P/ i druga lampka nocna "swietlowka"/jaka??//

e) czekam

f) czekam

g) no powolutku cos wsadzam :p miekkie korale, i krewetke... dalej juz nie wiem co, ale jak sie uda do tego dojsc to bedzie super

mam nadzieje, ze nic nie pokrecilem...

mam jeszcze pytanie juz konkretne o sprzet... mianowicie czy cos takiego AllInOne :)

http://www.aquarius.ima.pl/offerdet.php?id=118] spelni swoja role?? czy bede potrzebowal jeszcze czegos??

spotkalem sie tez z opinia, ze odpieniacz zabija plankton i trudniej jest utrzymac "porzadek" w malym akwarium majac go... /trzeba dolewac jakis chemikaliow, itp/, ze lepiej jest robic "dolewki" jakies 5%-10% wody co 3-5 dni

przepraszam, ze wszystkie pytania w jednym poscie, ale nie chce niepotrzebnie zasmiecac forum... jak ktos wytrwal i przeczytal to dziekuje, a jak juz ktos mi odpowie to zupelnie bede happy :p :love


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad A.

sól jaką ja chciałem zastosować to Tropic Marine Pro Reef (polecana tu przez większość), jako że jej nie było u mojego "dealera" to kupiłem sól KENT i zasadniczo jestem zadowolony (Ca-450, KH-9, Ph-8,1 - więc parametry chyba OK)

ad B.

po co aż tydzień ?? starczy jeden dwa dni jak ci się sól rozpuści (u mnie trwało to może 15min)

ad C.

ja u siebie wsadziłem całość (na 150l 25kg) bo podobno przy dokładaniu akwarium potrafi ponownie dojrzewać

ad D.

oświetlenie właczam od razu na tak jak ma być, żeby potem nie było problemów z glonami - tak doradził mi mój "dealer" i tak zrobiłem. a i u siebie mam same T5 bez HQI

ad E.

dobrze

ad F.

dobrze :)

ad G.

jeszcze nie doszedłem i zaraz się będę pytał (w moim wątku "Akwa AlMastara ocena + porady" - zapraszam tam :)) kiedy i co wsadzać (no już mam wężowidło superba, ale to przypadek)

a tego sprzętu nie polacali. ja kupiłem BiostarFlotora i jestem narazie zadowolony (choć do 60L to będzie dużo, proponuję zrobić samemu)

podmian narazie nie robię (może to źle zaraz spytam)

no wytrzymałem, przeczytałem, odpisałem, mam nadzieję że jesteś zadowolony :p


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos leniwy jestes :)

temat dokladania LR jest obecnie powtarzany tutaj http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=3457

Temat HQI tez byl wiele razy walkowany.

Ktos zakladal solniczke

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=3391&d=0

Ty tez zakladasz ... czytales jakie rady jemu udzielano?

Wielu uzywa soli TM pro reef.

A powiedz DiTus, lubisz uzywac google? :):)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak almastar - bardzo źle że podmian nie robisz i radzę się szybko za to zabrać jak chcesz żeby Ci się coś utrzymało przy życiu, do takiego baniaka wystarczy 5l co 2 tygodnie, ale systematycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale chyba nie po dwoch tygodniach od zalania i wlozenia skaly ?

po co juz te podmiany wody ? nie lepiej poczekac az mu sie troche wszystko unormuje?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chce- ja wiem z własnego doświadczenia, że jak na początku nie wejdzie w nawyk to potem lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem podmiany wody przy dojrzewaniu żywej skały szczególnie w małym akwarium morskim bez odpieniacza są konieczne. Ostatnio jakiś miesiąc temu założyłem 25 litr. Wrzuciłem 1 kg żywej skały od Przemka. Wyjściowe parametry były 8,3 ph oraz 12 kh. Po niecałych trzech tygodniach bez podmian zaobserwowałem spadek Kh do 5 oraz ph do 8. Wiedziałem, że bardzo nieciekawie dzieje się w moim akwarium a ja nie miałem odstałej solanki do podmiany. Następnego dnia ph spadło do 7,6 na szczęście poprzedniego dnia nastawiłem solankę i mogłem ją podmienić. Na skalę przyszło do mojego akwarium trochę życia i szkoda było to zamarnować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Olek - no nawyk systematycznosci to podstawa :)

Chodz ja zaczelem podmiany dopiero po okolo 2 miesiacach jak sie wszystko unormowalo, i jak na razie wyszlo calkiem niezle :), a teraz to co 2 tygodnie podmieniam po 6literkow

@muniek - jak spada kh to mozna je podniesc bez podmian nawet np balling

a o podmianach pisalem do AlMastera a on ma 160l


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłes parametry prtzez te 2 miesiące?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no pewnie, i nie zauwazylem jakis pogarszajacych sie parametrow

co pomiar to bylo coraz lepiej (zreszta jakis skokow no2, no3 nie zauwazylem nigdy, moze to przez odlezana skale )


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj DiTus

Nie będę sie wymądrzał bo od tego są tu większe głowy, ale

napiszę jakie ja napotkałem problemy przy zakładaniu (wciąż jestem na etapie planów i samoróbek).

Po pierwsze gotowy zbiornik a w dodatku taki mały będzie

wymagał kilku przeróbek. Na pewno będzie za mało miejsca na wystarczającą ilość świetlówek (najczęściej jest tylko miejsca na jedną). 30 litrowe akwarium to problem z świetlówkami aktynicznymi - najkrótsze to 45cm (moze sie myle) wiec warto kupić wystarczająco długi zbiornik.

Po drugie jeśli bedziesz chciał mieć sumpa czy komin to z pewnościa bedziesz musiał sie pomęczyć lub zapłacić za przeróbkę szklarzowi. Odpieniacz do takiego małego zbiornika najlepiej zrobić samemu z pomocą forumowiczów.

Masz tu linka -jest promocja na sól http://colisa.com.pl/?/m-Aquarius-faunam-ukwial.shtml

nie wiem jak inni sie zapatrują na jej jakośc ale na początku człowiek liczy sie z każdym groszem.

Po trzecie - CIERPLIWOŚCI

Mój zapał jeszcze nie ostygł, ale co chwila trafiam na przeszkody.

Pozdrawiam i życzę sukcesów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Martines, masz racje do do projektowania akwa. Przy malych baniakach dobrze jest zorientowac sie na rynku jakie mozna swiatlo zastosowac i ile to zajmuje. Tak samo z kominem i innymi sprzetami.

Ale nie zgodze sie co do odpieniacza do malego akwa.

Tzn. jak chcesz to zrobic z obcietej butelki PET po Mazowszance to moze i tak ... ale cos bardziej powaznego to sie po prostu nie kalkuluje finansowo.

A na soli nie warto oszczedzac !!!

Zreszta, przy akwa 30 litrow to ile zaoszczedzisz??? 2zl? 3zl? wiecej?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu dwa złote, tam trzy ....aż zbierze się miarka :)

A tak na poważnie to pewnie masz rację Panoramiczny.

Widziałem na allegro kup teraz miniflotora za 79 zł,

ale Świrlej tak ładnie wyłożył kawe na ławe- jak zbudować odpieniacz, że uznałem iż to bułka z masłem :)

Tak naprwdę to za jakieś dwa tygodnie bedziemy mogli o tym pogadać jak wróce z wakacji i wezmę się do roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz juz dzisiaj policzyc koszty

www.tuplex.pl

za byle kawalek rurki plexi zaplacisz tyle co za caly odpieniacz, bo mozna kupic 2 mb, a nie 20 cm.

Tubka kleju tez starczy na 47 odpieniaczy, ale Ty bedziesz budowal jeden.

Moze odkupic od kogos kawalki jak komus zostanie ... ale Poczta Polska tez wezmie dla siebie nie tak malo za przesylke.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co dać sobie spokój z budową odpieniacza i kupić miniflotora ?

Moje akwarium bedzie małe 45 litrów - zakładałem że odpieniacz na 200 litrów bedzie dużo za duży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO, w przypadku malych akwariow budowa odpieniacza DIY mija sie z celem. Tak samo jak zabawa z mixerami wapna i reaktorami. Kilka kropel odpowiednich preparatow (lub Baling) przy wymianie wody calkowicie zalatwiaja sprawe.

Sprawa zaczyna wygladac inaczej gdy zamiast 45 litrow masz 450 litrow lub sporo wiecej. Koszt odpieniacza DIY do 450 l. w stosunku do 45 l. wzrasta powiedzmy x2 lub x3, a firmowego x10 lub x15.

I to jest ta roznica.

A miniflotor i tak jest najmniejszy fabryczny. Mozesz zmniejszyc ilosc powietrza, jak za duzo piany bedzie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie na 200l tylko do 200L :), ale na pewno w 200l nie nazwał bym do odpieniaczem a ewentualnie napowietrzaczem:/

pozdr.. Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BartY.A mnie w szkole uczyli ze wielka litere stosuje sie na poczatku zdania i przy nazwach wlasnych.

slowo "litr", "litrow" lub skrot "l." nie jest nazwa wlasna.Poczatek zdania to tez nie jest, bo wczesniej jest cyfra.

A tak wogole to jezeli skrot nie konczy sie na ta sama litere na ktora konczy sie cale slowo, to na koncu skrotu stosujemy kropke.

---Koniec off-topic`nego tematu --- :)

A niby czemu, jezeli mozna wiedziec, uwazasz ze w 200 litrach odpieniacz jest napowietrzaczem, a w innej pojemnosci odpieniaczem???


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Panoramiczny@ pisze duże L zewzględu na czytelnoćś:)

W oknie do wpisywania postów 1 i l wyglądają tak samo. 2001 wygląda tak samo jak 200l.

IMO odpieniacz powinien mieć odpowiedni przepływ wody przez swoja komorę aby jego zastosowanie miało jakiś sens. IHMO jest to minimum jedna pojemność baniaka na godzinę. nie wiem jaki jest przybliżony przepływ przez miniflotora ale z ciekawości sprawdzę.

Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Panoramiczny, proponuję nie czepiać się literówek bo niewiele czasu nam zostanie na merytoryczną dyskusję. A tak w ogóle piszemy rozdzielnie i moim zdaniem l jest symbolem jednostki miary i niestosujemy kropki. Podobnie jest z kilometrami, centymetrami itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miało być : A tak w ogóle, to w ogóle piszemy rozdzielnie.

Przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rs, to nie ja pierwszy czepialem sie "l" zamiast "L"

I ciekawe kto (kto jak nie @rs:)) robi dwa posty nt gramatyki i pouczania innych - i jak to sie ma do merytorycznosci i braku czasu na inne tematy.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.