Skocz do zawartości
k0k0z

[210] Słone Gruzy - k0k0z

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczęło się skromnie od szkiełka 64l przerobionego z krewetkarium na solniczkę. Po wyremontowaniu salonu i podciągnięciu tam rur przyszedł dylemat co stawiać. W grę wchodziły ok 500L czarne wody, ówczesne marzenie mojej M-żonki.

Jeden wypad do Tarnowa, gdzie można było pooglądać cuda morszczyzny przekonał płeć piękną mego domu, że solniczka to jedyne rozsądne rozwiązanie na akwarium w salonie :googleye

Po tym jak decyzja zapadła daliśmy sobie 6 miesięcy na skompletowanie sprzętu. A wyszło... jak zwykle, czyli o połowę szybciej, "parcie na szkło" nie dawało nam spać. Zbawieniem okazało się akwarium kol. gieniorka które przypadkiem pojawiło się na nano-reefie na sprzedaż.

Decyzja zapadła natychmiastowo, wymiary były bardzo przyzwoite a równocześnie powstrzymywały nas przed odejmowaniem sobie jedzenia od ust żeby napełnić akwarium życiem.

Cały czas pracuje nad aranżacją skały, na razie ustawienie z wczoraj, również walczę z pojawiającym się na piasku glucie, no ale dojrzewania nie ominiemy.

A więc co następuje:

Szafka: DIY na stelażu stalowym

Szkło: 70*55*55 - 210L

Sump: 90L

Oświetlenie: HQI 150w Żarnik AM 16000k + 2x24W ATI Blue Plus i ATI Actynic

Falowanie: 2x JVP 101

Obieg: Atman AT-303

Odpieniacz: Stożek DIY robiony przez kol. sebastek napędzany AquaBee 2000/1 z wirnikiem igiełkowym marki DELTEC + zwezka od THCSkiby

Filtracja: 25KG LR + 18KG LS

Życie: Zoa, grzybki, pseudogorgonia, 5 roznych sarco, xenia, capnella, clavularia, rhodactisy, 4x Chromis Viridis 1x Chrysiptera parasema, 1x Halichoeres trispilus (aka yellow 4 spotted wrasse), 2 kraby, 2 krewetki lysmata wuremanni, 1x Babka Amblygobius phalaena, zebrasoma veliferum, Labroides dimidiatus

Karmienie: 2 kostki solowca/ sekstet morski + suchy pokarm

Suplementacja: Reef Evolution - Combi san ok 1ml/24h, Vodka Method ok 1ml/24h, ProdBio Biodigest ok 1ml/tydzień

Akwa założone 24.12.2010

PO4- 0,02 ppm

PH- 8,3

No2-0,025 ppm

No3- 10 ppm

Plany:

1. Dorzucenie 1 szt Six Line Wrasse

2. Wymiana wylotu (rurka) na Loc-Line i budowa korony

3. Wzmocnienie pompy obiegowej do 3500l/h

4. Zakup komputera ARM

5. Start LPS

6. Zakup dozownika DOSER ONE

7. Start regularnej suplementacji CA, MG

8. Start SPS

9. Wymiana oświetlenia na LED (następny rok :) )

Fotoski:

akwae.jpg

chromisek.jpg

clavu.jpg

xeniap.jpg

Szafeczka DIY:

szafka.jpg

Obiecam dorzucić fotek jak nauczę się obsługiwać aparat :)


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się wszystko rozrośnie będzie piknie, mam nadzieję że rodymenii nie zamierzasz wyrywać :googleye


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie wycinam, niech rośnie, dziś doszła okazyjnie babka więc obsada się powoli uzupełnia. Zastanawiam się czy mogę oprócz babki jakąś rozgwiazdę dorzucić, kolor czerwony wymaga uzupełnienia :D

Jako, ze i tak stosuje mniejsza dawke CombiSanu na moj litraz, dorzucilem karmienie koralkow JBLowskim Korall Fluid, bezposrednio w okolice stworow, zobaczymy czy beda efekty.

Mocno tez mnie kusi promocja lamp LED na reefshopie, moze sie uda zmodyfikowac oswietlenie w tym roku :D


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly update:

Do zbiornika doszły 3 Chromisy, Zebrasoma i doktorek, jak tylko znajdę chwile to wrzucę parę fotek.

Wypad do sklepu po 3 chromisy zakończył sie zachwytem nad zebrasoma i doktorkiem wiec musiały wylądować w akwa. Na szczescie zachwyt nie był mój tylko mojej zony wiec nie musiałem słuchać ile wydaje na ryby :)

Doktorek okazał sie przydatny i to dosc szybko, zebrasoma pokryła sie kropkami na drugi dzień od wrzucenia do akwa ale to akurat norma. Po tygodniu nie widać śladu kropek, obfite karmienie i doktorek dały rade. Oczywiście uważnie wypatruje jakichkolwiek objawów chociażby na innych rybach.

Problem mam z parasema, maly dzikus trzyma ok 100l dla siebie... wpuści babkę, czasem wargatka na doktorka nie zwraca wcale uwagi. Ale o chromisach czy zebrasomce nie ma mowy. Będę musiał wyłowić skubańca i oddać znajomemu.

Zwiększyłem karmienie do 2 kostek mrożonki, mam nadzieje ze to nie przesada ale jak wracam z pracy to rybongi mało szyb nie wybija jak się zorientują ze ktoś jest w domu.

Zamowilem BP 120w z RS, czekam teraz na paczuszke i bedziemy montowac.

Walka z brazowym glutem trwa obsysanie razem z piaskiem + podmianka, boli mnie ze babka trzyma sie tylko polowy akwa a za te najbardziej zasyfiajaca sie jakos nie ma ochoty sie brac...


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu zmieniłeś z hqi na ledy ? widzialeś ich efekt w realu i faktycznie warto było?

Ledy powoli lecą w cenie i ciekawi mnie jak tam reflexy dużo mniejsze? i czy 120w led sprawia wrazenie bardziej wydajnego/wiecej swiatla niż 150w 48w t5?

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ledy u znajomego, podoba mi sie zdecydowanie bardziej i koralki ciekawiej wyglądają, więcej wypowiem się jak przyjdzie lampa czyli około wtorku/srody.

Wreszcie udało się uchwycić zebrasome w jakiejś logicznej pozycji - nadal walczę z aparatem.

thumb_P1010929.JPG

thumb_P1010934.JPG


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal słone, dzięki poradom paru dobrych dusz (Cherry i AnT), już nie gruzy.

Akwa przeszło generalne przemeblowanie za które chciałem podziękować guru aquascapingu Rzeszowa i okolic :p, z obsady zostały tylko kraby, tectusy, hispidus i six-line. W akwa zalega jeszcze sporo miekkasow ale mam nadzieje się ich w najbliższym czasie pozbyć.

Liczę, ze uda się skierować zbiornik w stronę SPS-ow w najbliższym czasie, ze zmian sprzętowych wyszła zmiana oświetlenia na 8x24w oraz zakup Tunze Hydrofoamer Silence do odpieniacza co dało błogą cisze w nocy :) W końcu podzieliłem tez sump co zapewniło odpowiedni poziom wody dla pienidła.

Baniak boryka się z niewielką ilością apitasji oraz z twardymi nitkowymi glonami w co niektórych miejscach, usuwanie mechaniczne pomaga i glonisko na razie nie odrasta. Jakimś cudem nie dotarło do mnie ani dino ani cyjano co mnie bardzo cieszy.

Dołączyłem do sekty siporaxiarzy i dojrzewanie przeszło bardzo delikatnie, siporax nie zapycha się a płukanie 2 razy w tygodniu w zupełności wystarcza i nie powoduje żadnych wykwitów.

Testy z dzisiaj:

NO2 0-0,1

NO3 0,5Ppm

PO4 0-0,03

NH4 <0,25mg/l

KH 7,0dkh

ALK 2,5

Ph 8,3

Ca 430

Mg 1410

Akwa wygląda obecnie tak:

thumb_10997625811.jpg

Panorama:

thumb_10393947002.jpg

Ludzie twierdza ze to stworzenie którego, nie widać całego w akwa za dnia, u mnie jakiś udany model 2-3 razy dziennie wychodzi na żer.

thumb_13023098443.jpg

Oraz krab akrobata usilnie wspinający się po silikonie:

thumb_P1013393.JPG

W poniedziałek dociera Balling, na razie leje A+B i KZ-ta co by utrzymać CA i MG.

Glonisko z tylnej szyby zeszło całkiem, zostały kępki soczysto zielonej trawki na dole skały (na górę o dziwo się nie pchają), no i zakup życia na apitasję. Może dziś podjadę do iguany zobaczyć czy coś się ostało z życia z ostatniej dostawy.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.