Skocz do zawartości
glaenken

Pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po bardzo dlugiej przerwie

Posiadam zbiornik od 7,5 lat, 300 litrow, ok.60 LR, oswietlenie 2x150W HQI (czas swiecenia 8 godz) + 2xT5 (zarniki i swietlowki wymienione z dwa tygodnie temu), odpieniacz Deltec APF600 (ktory pracuje jak szalony) zasilany pompka, w srodku akwarium tunze turbelle stream 6060 (6000 l/h), w kubelku pod akwarium w szafce obiegowa aqua medic ocean runner OR2500 (2500l/h), jezeli chodzi o obsade to praktycznie z korali nie posiadam NIC (dalej napisze dlaczego), ryby 3 x Amphiprion ocellaris, 1 x Chelmon rostratus oraz dodana niedawno Zebrasoma flavescens. Od samego poczatku nastawilem sie na akwarium rafowe niz z samym narybkiem.

Na czym polega moj problem? - otoz od dluzszego juz czasu mam problem z glonami.

W koncu wzialem sie powaznie za walke z nimi i potrzebuje Waszych rad jako, ze jestescie bardziej na pewno doswiadczeni w tych sprawach.

Z dwa tygodnie temu dokonalem pierwszej podmianki wody juz od dluuuzszego czasu musze sie przyznac (ok.20%), sol Aqua Medic, do tego wymieniona RO/DI - wszystko "swieze". Pomiar DTS wody po RO/DI max 4. Nastepna podmianke planuje za dwa tygodnie (takze ok.20%).

W akwarium mam duzo nitkowatych, glownie brazowych i z tego co widze (dolaczam zdjecia-linki) cyjanobakterie (?) zielone oraz mniej liczne czerwone. Na piasku ktorego mam chyba za malo (zdjecie) pojawia sie zolty nalot (test na Si w porzadku) . Dodalem Zebrasome aby powalczyla z nitkowatymi...i walczy, ze az umiaru nie ma (moze z tego odpieniacz wariuje, chodz wczesniej takze wariowal)

Nie wiem jak z nimi sobie poradzic. W zbiorniku jest duzo pelzatki (glownie caulerpa prolifera-widac na zdjeciach) ktora umiescilem specjalnie juz dawno temu aby zbic NO3. Na skalkach praktycznie zero ciekawostek oprocz glonow. Korali jak wspomnialem zero poniewaz przegraly walke z glonami :waving Zostal sam narybek. Karmie od dawna co drugi dzien pol kostki artemii.

Jezeli chodzi o parametry: (testy Salifert'a)

NO2 = 0 mg/l

NO3 = 0 mg/l (0.2)

PO4 = 0 mg/l (max 0.1)

Ca = ok.310 (podnosze plynem Coral Calcium Salifert'a, z dwa tygodnie temu Ca bylo praktycznie na poziomie 200 mg/l, oraz co tydzien wlewam Reef Life Calcium Aqua Medic)

kH = 15-16 (przed podmiana wynosilo nawet 30!, zbijam powoli dodajac wspomniany Coral Calcium Salifert'a)

Mg = 1400 mg/l

pH = tu ciekawostka, piszac teraz wynosi dokladnie 8.06, okolo godz.6 rano jeszcze przed wlaczeniem HQI spada nawet do 7.91, 7.88 (pH mierzone nowa skalibrowana elektroda Aqua Medic)

Widac mam mocno rozregulowany zbiornik...

Dolewam takze regularnie bakterie Microbe-Lift Special Blend.

Co Wy na to? jakies rady? bede bardzo wdzieczny. Znow chcialbym ujrzec jak na poczatku piekne glony wapienne i wsadzic korale miekkie...

Planuje takze na dniach uruchomic NP-reducing BioPellets z 1 litrowym "wkladem" w Deltec FR 509 aby z czasem usunac pelzatke z akwarium.

Linki do zdjec:

Piasek

Caulerpa + nitkowate

Cyjano? zielone

Nitkowate ponownie

Nitkowate + cyjano?

Brazowe nitkowate + cyjano?

Ogolnie akwarium

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to woda po Ro/Di max 4 ? musi być 0.00 . postawiłbym też na inną sól aquamedic nadaje się na drogi w zimie :waving.Podmieniaj cześciej co tydzień 10 % . podmuchaj pompami na skałę , w czasie wymiany wody poodmulaj piach i zastosuj filtr mechaniczny z watą i wywalaj ją co 2 dni .pRZEDEWSZYSTKIM WODA PO DI=0.00 !!!! W wodzie do wylania poczyść skałę szczoteczką i poodwracj ją glonami na dół


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327443 darekkuku :

jak to woda po Ro/Di max 4 ? musi być 0.00 . postawiłbym też na inną sól aquamedic nie nadaje się na drogi :waving.Podmieniaj cześciej co tydzień 10 % . podmuchaj pompami na skałę , w czasie wymiany wody poodmulaj piach i zastosuj filtr mechaniczny z watą i wywalaj ją co 2 dni .pRZEDEWSZYSTKIM WODA PO DI=0.00 !!!!

qrcze nigdy mi nie wskazywal rowne 0.00 :-/ a RO/DI nowka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wody po RODY ja u siebie wymieniam żywicę i wkłady gdy mam wskazanie na TDS-ie 0,01 . Pewnie nie mam takiego doświadczenia jak koledzy ale tu bym szukał przyczyny . A swoją droga to z tego co mi wiadomo żywica nie wyłapie całkowicie silikatów z wody . W test na silikaty do końca nie wierzę .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327444 glaenken :
#327442 adam1203 :

jak często na przełomie ostatnich 4 m-cy robiłeś podmianki??

nie bylo zadnej podmianki :waving

To herezja prawie,nawet o tym głośno nie mów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327447 adam1203 :

hehe, no to już wiesz co jest przyczyną :waving

Woda po RO/DI 0.00, rób podmianki 10-15% co tydzień, dodaj bakterie

PS. Zbiornik ma 7,5 roku a Ty 2 tyg. temu zrobiłeś pierwszą podmiankę??

Dolewam bakterie Microbe-Lift Special Blend.

No az sie wstyd przyznac ale ostatnia podmianka byla 2 tygodnie temu. Wczesniej oczywiscie podmienialem co miesiac ale minal z rok, dwa i dopiero teraz podmieniam :baby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327448 glaenken :
#327443 darekkuku :

jak to woda po Ro/Di max 4 ? musi być 0.00 . postawiłbym też na inną sól aquamedic nie nadaje się na drogi :baby.Podmieniaj cześciej co tydzień 10 % . podmuchaj pompami na skałę , w czasie wymiany wody poodmulaj piach i zastosuj filtr mechaniczny z watą i wywalaj ją co 2 dni .pRZEDEWSZYSTKIM WODA PO DI=0.00 !!!!

qrcze nigdy mi nie wskazywal rowne 0.00 :-/ a RO/DI nowka

coś masz skopane w ro , może ogranicznik przepływu MUSI BYĆ 0,OO jakie to RO ,jaki przepływ ? a przed żywicą ile pokazuje tds? całe RO nowe? łącznie z prefiltrami i ogranicznikiem? a kubełka czasem nie masz z watą? :waving płucz kostki mrożonek i karm rzadziej 1x w tyg . ja bym w czasie podmian nie lał żadnych "polepszaczy" ściśle trzymaj się podmian , mechanicznego wyłapywania syfu ( sumiennie co 2 dni wywalaj watę ) i Woda po DI= 0.00 . INNEJ NIE LEJ ,BO NIE MA SENSU (NAWET 0,01) !!!i postawiłbym na inną sól :)polecam grotecha 25kg/190zł u mnie super się sprawdza)


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327452 darekkuku :
#327448 glaenken :
#327443 darekkuku :

jak to woda po Ro/Di max 4 ? musi być 0.00 . postawiłbym też na inną sól aquamedic nie nadaje się na drogi :waving.Podmieniaj cześciej co tydzień 10 % . podmuchaj pompami na skałę , w czasie wymiany wody poodmulaj piach i zastosuj filtr mechaniczny z watą i wywalaj ją co 2 dni .pRZEDEWSZYSTKIM WODA PO DI=0.00 !!!!

qrcze nigdy mi nie wskazywal rowne 0.00 :-/ a RO/DI nowka

coś masz skopane w ro , może ogranicznik przepływu MUSI BYĆ 0,OO jakie to RO ,jaki przepływ ? a przed żywicą ile pokazuje tds? całe RO nowe? łącznie z prefiltrami i ogranicznikiem? a kubełka czasem nie masz z watą? :baby płucz kostki mrożonek i karm rzadziej 1x w tyg . ja bym w czasie podmian nie lał żadnych "polepszaczy" ściśle trzymaj się podmian , mechanicznego wyłapywania syfu ( sumiennie co 2 dni wywalaj watę ) i Woda po DI= 0.00 . INNEJ NIE LEJ ,BO NIE MA SENSU (NAWET 0,01) !!!i postawiłbym na inną sól :)

jakie RO napisze pozniej bo akurat nie ma mnie w domu :p ale jezeli chodzi o RO to jest cale nowe laczne z prefiltrami.

kubelka z wata nie mam. Karmic raz w tygodniu? :/ troche sie boje jak to wytrzymaja...jesli chodzi o "polepszacze" to leje tylko bakterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327450 inmar :
#327444 glaenken :
#327442 adam1203 :

jak często na przełomie ostatnich 4 m-cy robiłeś podmianki??

nie bylo zadnej podmianki :p

To herezja prawie,nawet o tym głośno nie mów.

Kolega pojechał na pół roku do Wrocławia. Rodzina w międzyczasie dolewała tylko osmozy do dolewki. Po powrocie po wyczyszczeniu szyb szok ze wszystko w tak dobrej kondycji. Zero ryb, 1 krewetka, miekkie + lpsy (euphyllia napompowana). Baniak dodam był 5 letni a w filtrze kręciły się (nielubiane przeze mnie :waving ) biokulki. Także wszystko jest możliwe :baby


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327468 glaenken :
#327452 darekkuku :
#327448 glaenken :
#327443 darekkuku :

jakie RO napisze pozniej bo akurat nie ma mnie w domu :baby ale jezeli chodzi o RO to jest cale nowe laczne z prefiltrami.

kubelka z wata nie mam. Karmic raz w tygodniu? :/ troche sie boje jak to wytrzymaja...jesli chodzi o "polepszacze" to leje tylko bakterie.

ryby wytrzymają nie bój się :waving osmozę kupiłeś całą czy wymieniłeś bebechy ? coś z nią nie tak i od tego należy zacząć , albo zły ogranicznik ,albo źle wszadzona membrana i zawinęły się uszczelki !


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być jeszcze jedna przyczyna . Ja miałem coś takiego . W kubełku do żywicy jest taka uszczelka która się dość szybko zużywa i przez to potrafi pójść odpad do wody czystej . Tą uszczelkę też należy raz po raz wymienić a przynajmniej ja ją odwracam na drugą stronę przy wymianie żywicy .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327473 darekkuku :
#327468 glaenken :
#327452 darekkuku :
#327448 glaenken :
#327443 darekkuku :

jakie RO napisze pozniej bo akurat nie ma mnie w domu :baby ale jezeli chodzi o RO to jest cale nowe laczne z prefiltrami.

kubelka z wata nie mam. Karmic raz w tygodniu? :/ troche sie boje jak to wytrzymaja...jesli chodzi o "polepszacze" to leje tylko bakterie.

ryby wytrzymają nie bój się :waving osmozę kupiłeś całą czy wymieniłeś bebechy ? coś z nią nie tak i od tego należy zacząć , albo zły ogranicznik ,albo źle wszadzona membrana i zawinęły się uszczelki !

osmoza kupiona cala...podajze firmy USTM ale jak wroce sie upewnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327476 hepatus1000 :

Może być jeszcze jedna przyczyna . Ja miałem coś takiego . W kubełku do żywicy jest taka uszczelka która się dość szybko zużywa i przez to potrafi pójść odpad do wody czystej . Tą uszczelkę też należy raz po raz wymienić a przynajmniej ja ją odwracam na drugą stronę przy wymianie żywicy .

ale żywica jest na końcu , szlifule już czystą wodę . jaki odpad masz na myśli?


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba mial na mysli ze wtedy czesc wody w ogole nie przeplywa przez zywice tylko leci bezposrednio z membrany do akwa.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumię , rurka z membrany jest wtyknięta do pojemnika z żywicą ,to jak może nie przepływać przez nią :waving i dopiero po żywicy jest wyjście


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, przynajmniej w standardowych 10-calowych pojemnikach cale wieczko sie zdejmuje, i tam jest uszczelka, jak sie calosc skreci to dopiero woda z RO przeplywa przez caly wklad z zywica, a jak uszczelka ma feler to czesc moze omijac zywice (lub nawet calosc)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aa ,ja mam "małe RO" nie wiedziałem ,że tak jest w 10" :baby Razem pomożemy @glaenkenowi :waving


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie TAK mam podobnego tds -a i musi być o.oo jak wskoczy o.o1 wymieniaj żywicę ,ale najpierw musimy znaleść przyczynę dlaczego po ŚWIEŻEJ żywicy jest o.o4


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podsumowujac:

- sprawdzic RO/DI i ma wskazywac 0.00 (inaczej nie podmieniac)

- podmiana 10% co tydzien (na jaki okres czasu?)

- zmienic sol, np. na Grotech

- karmic raz na tydzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327493 glaenken :

podsumowujac:

- sprawdzic RO/DI i ma wskazywac 0.00 (inaczej nie podmieniac)

- podmiana 10% co tydzien (na jaki okres czasu?)

- zmienic sol, np. na Grotech

- karmic raz na tydzien

poczyścić skałe w starej wodzie (poodwracać) , odmulić dno, filtr mech (wata=wymiana co 2 dni) , i czas... pomału wróci do normy to oczywiście według mnie :waving


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.