Skocz do zawartości
Mati33

Nowy projekt Cocoon 43l - Kraków

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam na imię Mateusz i mieszkam w Krakowie. Zaczynam przygodę z akwarystyka morską a konkretnie z małą nano rafką.

Moje doświadczenie to akwarium słodkowodne w okresach młodości.

Po przeprowadzce do własnego mieszkanka nabrałem chęci na wznowienie hobby. Natomiast wizyta z żoną w sklepie przy ul. Tatarskiej zastąpiła potrzebę tłumaczenia co w tym fajnego.

Mój projekt to akwarium otwarte na bazie szkła cocoon7 43L.

Oto szczegółowa specyfikacja:

1 Akwarium 45x30x32

2 Kaskad HBL-701 600L/h

3 Falownik 3000L/h

4 Grzałka ATMAN 75W

5 Napowietrzacz Aquel 200L

6 Odpieniacz białek by Tomko

7 Hydrometr uchylny

8 Oświetlenie Ikola A-280 (2x18W 10000k/aktynika)

lub żarówki AQUATIC NATURE SOLAR LUX 26W + 13W

9 Skała 4-5kg

10 Żywy Piasek 5kg

11 Woda z działającego zbiornika

12 Bakterie hagen cycle

13 Testy

14 Obsada - planuję korale miękkie i jakaś ekipa czyszcząca, rozgwiazda?, mała rybka, później cos trudniejszego - ma być kolorowo

A teraz moje pytania:

Ad.1. Czy głębokość tj. 30cm nie jest za mała? To jest akwarium gotowe wiec nie miałem za bardzo wyboru.

Ad.2. Czy podesłał by mi ktoś zdjęcie z góry tej kaskady po przerobieniu?

Tak żeby w jednej z komór był odpieniacz by Tomko

Ad.3. Czy falownik 3000l/h nie jest za mocny? Jest to najtańszy chiński produkt na allegro.

Doczytałem się na forum że niektórzy mają dobre opinie o nim.

Ad.4. Czy nie wystarczy mi grzałka 50W?

Ad.5 i 6. Napowietrzacz do planowanego później odpieniacza by Tomko. Mam nadzieję że uda mi się go skonstruować.

Czy ewentualnie jest jakiś odpieniacz na rynku który zmieści się w w.w kaskadzie?

Ad.7 -

Ad.8. Oświetlenie, rzecz która przysporzyła mi najwięcej kłopotów. Wybór padł na dwie lampki

Ikola A-280, 2x18W 10000k/aktynika, ale zainteresowały mnie równieź nowe żarówki AQUATIC NATURE SOLAR LUX 26W + 13W.

Ma ktoś z nimi styczność? Ewentualnie jakiś pomysł na lampkę z klipsem przy użyciu tych żarówek? Bo oryginalne Solar Duo

są troche drogie i w sumie żarówki które są w zestawie są mi do niczego nie potrzebne. Może w ogóle jakiś inny pomysł na

oświetlenie takiego baniaczka otwartego?

Ad. 9. Pytanie do Krakusów i nie tylko. Gdzie mogę dostać w Krakowie odgazowaną skałe? Ewentualnie z istniejącego zbiornika?

Może ktoś ma do sprzedania? Bo na Tatarskiej mają tylko prosto z frachtu i taką polecają. Wiem ze na forum są różne opinie.

Ad.10. Czy dostanę opakowanie żywego piasku 5kg? Może ktoś z Krakowa też jest na kupnie takiej ilości? Możemy się złożyć i kupić

jedną paczkę.

Ad.11. Wodę z działającego zbiornika już mam obiecaną. Chyba ze ktoś będzie chętny sprzedać razem ze skałą której pewnie nie znajdę z

działającego zbiornika

Ad.12. Czy bakterie Hagen Cycle wystarczą na początek? Czy w późniejszym okresie mam dolewac jakiejś innej chemii?

Ad.13. Jakie testy na początek? Czy są jakieś zestawy w których jest kilka testów? Co się najbardziej opłaca?

Ad.14. W tym temacie jestem najmniej oczytany. Zwłaszcza nazwy. Ale na to będę miał czas jak akwa będzie dojrzewać.

Inne sugestie są mile widziane.

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam niemalze ten sam litraz. odpowiem na kilka pytan. grzalka 50 wiecej nie trzeba. termometr. głebia za mala ale przezyjesz to, ja mam mniej. rozgwiazde nAprawde sobie daruj, ja ja mam i po pierwsze wogole jej nie widze a po drugie ciagle tylko sie umartwiam nad jej wykarmieniem. testy ph i no3 na pewno, potem wapń i magnez. kup sobie na poczatek plankton jbl tylko znajdz sklep gdzie kosztuje mniej niz 20 zl, po otwarciu trzymaj w lodowce, sól reef crystal 4 kg, podmianki 5 l raz w tygodniu i pewnie drugie tyle na odparowano, jak nie masz osmozy to kupuj w tesco wode topdrive, ma raptem 001ppm


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Thomas. Zaciekawiłes mnie tą wodą - mianowicie mam ją traktować jako zamiennik wody RODI? Dobrze by, bo narazie nie planowałem zakupu filtra, a tesco w sumie w pobliżu. Ten plankton to jakiej pojemności mam szukac za mniej niz 20zł? O soli faktycznie zapomniałem w moim zestawieniu.Dzięki

Panowie a co z resztą pytań? Mogę liczyć na jakies opinie? W weekend chciałbym juz wszystko sobie pozamawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak dokładnie jako zamiennik. Ja ją używałem, osobiście mierzyłem tds, wszystko ok. Teraz jednak już kupiłem filtr, i to dopiero jest wygoda:):waving a co do pokarmu to:

http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&products_id=1346


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic skoro nie ma więcej uwag to zabieram się za zamawianie. Ze światłem się najwyżej wstrzymam do przyjscia akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się że akwarium będe miał dopiero pod koniec przyszłego tygodnia. Nie doczekam się chyba. Ale jest czas żeby zastanowić sie nad oświetleniem. W dalszym ciągu czekam na jakieś podpowiedzi.

Akwarum ma być otwarte. Jaka powinna być odległosć pomiędzy oswietleniem a taflą wody? Robił ktoś już pokrywę w firmie TPLAST w Krakowie? Polecacie ich? Moze mi cos wymyśla ciekawego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj ja stawiając taki baniak zamiast falownika jvp 3000l/h zainwestował bym w koralie nano tą 1600l a nawet wedle wyliczeń to zwykła 900l/h wystarczy jak kaskada ma 600l/h co do światła mam u dziewczyny 10k + actynikę i barwa nie jest zadowalająca szkoda że nie skłoniłeś się do 63l t5 by Ci się zmieściły a tak może rozważ świetlówki hagena 14w mają 36cm 3szt dały by 42w i było by :)


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety JVP już zamówiłem, ale jak bedzie cos nie tak to najwyzej zmienię. Akwarium też juz mam zamówione, niestety z cocoonó tj najwieksze na rynku.

Te świetlówki Hagen to w jakiej konfiguracji? Bo 36cm znalazłem tylko Pawer Glo i jakieś jeszcze do zwykłego akwarium. Z seri marin najkrótszą znalazłem 45cm:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o dodatkowe opinie.

Jutro może mi się uda dojechać do e-rybki w Warszawie.

Chciałem zakupić następujące pozycje:

1). Żywy piach. Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White będzie ok? Ile mam go zakupić? 4,5kg chyba będzie za mało?

2). Sól. Pierwotnie chciałem wziąć Reef Crystal. Teraz zastanawiam się czy nie dołożyć trochę i nie kupić Tropic Marin Bio-Actif. Czy jest sens? Może Reef Crystal wystarczy. Wiem że są różne opinie

3). Hagen Cycle czy JBL Koral Fluid

4). Czy jakies testy będą mi potrzebne na sam początek? Czy mysleć o nich gdzies dopiero za dwa tygodnie?

W sobotę chce zalać akwa. Mam już kupione 4kg żywej skały. Tak się zastanawiam czy na początek wystarczy i później cos dokupić czy może od razu lepiej włożyć docelową ilość? Chyba że 4kg wystarczy i ewentualnie jakieś rozdrobnione kawałki w kaskadzie?

Przy okazji jeżeli uda mi się wybrać do e-rybki to może ktoś z Krakowa chce coś od nich? Chętnie przywiozę w zamian za doradztwo w postawieniu akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#334171 Mati33 :

Bardzo proszę o dodatkowe opinie.

Chciałem zakupić następujące pozycje:

1). Żywy piach. Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White będzie ok? Ile mam go zakupić? 4,5kg chyba będzie za mało?

2). Sól. Pierwotnie chciałem wziąć Reef Crystal. Teraz zastanawiam się czy nie dołożyć trochę i nie kupić Tropic Marin Bio-Actif. Czy jest sens? Może Reef Crystal wystarczy. Wiem że są różne opinie

3). Hagen Cycle czy JBL Koral Fluid

4). Czy jakies testy będą mi potrzebne na sam początek? Czy mysleć o nich gdzies dopiero za dwa tygodnie?

1. Starczy jesli ma miec walory czysto dekoracyjne.

2. Mam RC i jest spoko na niej startowalem z polecenia i duzo ludzi robilo podobnie.

3. Uzywam Korall Fluid + CombiSan z AS, efekty bardzo zadowalajace a co wazniejsze wzrost widoczny

4. Mozesz sie narazie wstrzymac (do wyplaty np.) ale kupno testow cie nie ominie, jak sie wybierasz do erybki to maja tam komplet testow saliferta za przyzwoite pieniadze.

Pozdrawiam i powodzenia


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mati33: a jak przechowujesz żywą skałę? Napisałeś że już ją kupiłeś, a dopiero teraz chcesz kupować sól?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała spokojnie sobie leży i czeka na mnie w sklepowym sumpie:) Mam przynajmniej taka nadzieje:)

A jeżeli chodzi ilość skały to ile polecacie? Ma spełniać też funkcje filtracji. Nie jestem zwolennikiem jej dużej ilości w samym akwa, wiec poproszę o propozycję niezbędnego minimum:) Tak samo z piaskiem, ile go kupić? czy 9kg mi wejdzie? Niechcę go później wyrzucić na śmietnik bo szkoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Pompa JVP101 - dużo za mocna

2. Skała - zależy od kawałków - w tym akwarium IMHO 7-8kg

3. Piasek - do ozdoby 1-2cm grubości wystarczy 4-5kg - sypie się go i tak tylko tam, gdzie nie stoją skały (skały trzeba postawić bezpośrednio na szkle)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie moge tej pompy skierowac jakoś na scianke? żeby ją osłabić? Później wymienie na cos mniejszego. Czy od razu to zrobic? Masz jakies propozycje?

A czy skałe moge położyć na kawałkach pleksi połozonej na dnie?

pkt. 6 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tym rozmiarze akwarium widzę tylko Koralia Nano 900. To zaledwie 40l i w dodatku płytkie (30cm). JVP ustawione na jednej ściance wyleje wodę przez drugą :) No troszkę przesadzam, ale pompa jest też wielka i będzie wyglądała jak wieloryb w wannie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh aż tak:( to musze wystawic ją na sprzedaż:) A co z tym piaskiem bo juz druga osoba mi pisze że jeżeli ma pełnic rolę dekoracyjną to wystarczy. A jaką inną role ma pełnić? Rozumiem że filtracji? Żeby taką rolę pełniła to moge dać te 9kg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSB (deep sand bed) to mieszanka wybuchowa - jeśli by miał pełnić rolę filtracji, musiałby mieć 8-10cm grubości (a nawet więcej). Daruj sobie to rozwiązanie, bo niesie dużo niebezpieczeństw. Zostaw te 2cm dla dekoracji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki to kupie tylko 4,5kg a za różnice w cenie dokupie ten falownik nano 900.

JVP jest wystawiony już do sprzedaży za 30,00zł w Krakowie.

Jutro jestem w Warszawie wiec moge go wziąść dla chętnej osoby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu kupilbym te nano i zostawil narazie jvp oraz poczekalbym z piaskiem z miesiac az pompy wydmuchaja ze skaly caly syfek, no chyba ze chcesz wrzucac odrazu zycie ktoremu mocna cyrkulacja bedzie przeszkadzac.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek chciałem sobie kupic przy okacji, bo akurat będe w Warszawie i podjade do E rybki. Nie będe go otwierał. Wrzuce jak przyjdzie czas. Może tak u mnie leżeć zamknięty? To JVP to po coś konkretnego bedzie mi potrzebne? tak awaryjnie? czy może jednak sie nadać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doswiadczenia wiem ze ze skaly leci syf dosc dlugo (to chyba kazdy potwierdzi), 30zl przy kosztach morszczaka to grosze za te jvp a moglbys nia porzadna pralke zrobic i przeczyscic skale przez pierwzsze np 2 tygodnie, zreszta za miesiac tez ktos ja kupi, to dosc popularny sprzet.

Piasek moze lezec (na sklepach przeciez lezy) byle nie byl eksponowany na niskie temperatury i swiatlo wiec albo w kartonie albo gdzies w szafce.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki dzieki za info. Mam nadzieje że uda mi sie jutro wszystko kupić to wrzucę już fotki. Mam jeszcze pyatnie dotyczące wody. 25l będe miał z działajacego akwa. Czy reszte moge wziąść z innego działającego? czy lepiej świezej wody RODI dodać z solą? I czy odrazu moge włozyć skałe czy odczekać? (jezeli odczekać to ile?)

A co myślicie o Pompie Marea Stream 1000 -- jakość Tunze! Moge brać ją tez pod uwage?

Ewentualnie "RESUN" - Waver -2000? nie bedzie lepszy? Coralia nano 900l nie będzie za mała? kaskada ma niby 600l ale nie wiem czy ona tak na full będzie chodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz brać wodę z innego baniaka :)

skała jak będziesz miał całą wodę z działających baniaków to możesz. jeżeli będziesz chciał dorobić świeżą to pamiętaj że musi stać chociaż dobę żeby się dobrze rozpuściła. ustaw cyrkulację na skałę niech dmucha i już:) Dużo osób sypie piach po pierwszym dniu inni dają później ale to musisz poczytać i zobaczysz plusy i minusy. Co do pompy to się nie wypowiem bo wiem za bardzo i życzę powodzenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowie mi ktoś jeszcze która z tych pomp bedzie najodpowiedzniejsza?

akwa-43l 45x30x32

Moje typy:

Coralia nano 900l

Marea Stream 1000

RESUN" - Waver -2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy co chcesz trzymać ale ja bym osobiści wybrał coralię nano ale to niech się wypowiadają starzy wyjadacze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.