Skocz do zawartości
Warszawiak

Test na KH & PH

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie... mam do was pytanie...

jakie testy polecacie do pomiaru Kh?? czemu?? Ja używam Salifert, ale czytałem temat że test tej firmy ostro zawyża czy to jest prawda??

I takie pytanie jeszcze odnośnie PH, jaki test do pomiaru tego parametru polecali byście kupić...??

W moim zbiorniku poziom Kh na testach salifert wynosi 7,4 ale nie wiem czy nie przekłamuje, z drugiej strony jak podbić Kh??

Ph.... tego odczynu nie mierzę... nie posiadam testu, i tu moje pytanie KTÓRY...

Temat może blachy.. ale może pomoże to nie którym nowicjuszom (w tym też i mnie) w podjęciu decyzji w zakupach...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kH? Sodą oczyszczoną z Biedronki:playing

A odnośnie testu. Nie ma znaczenia, że zawyża. Ważne, żeby było kH stabilne w czasie i żeby test powtarzalne wyniki dawał.:clowning


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Włodku dziękuje :clowning

No dobra stabilność wyników jest ale skąd mam wiedzieć ile mam podnieść i na jakim poziomie tak na prawdę jest skoro testy moga zawyżać/zaniżać...

Załóżmy że z 7,4 podnoszę do 8-9 i na teście który jest wiarygodny wyjdzie że to Kh podniosłem jednak nie z 7,4 do 8-9 a z 13 do 14-15 (czysty przykład)

Czym objawia się za niski i za wysoki poziom Kh..??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Warszawiak , ale po co chcesz podnosić jak masz dobre kH. Jak już to podnieś normalnie o 2 jednostki i się nie stresuj.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio też zgłupiałem. TM pokazuje 6kh Sali 10kh. Niestety skończył mi się odczynnik testowy w teście Sali (ten żeby sprawdzić poprawność testu) z kh 7.4. Można byłoby go sprawdzić na teście TM czy wskazuje 7.4 W tym tygodniu będę miał prawdopodobnie test Seachem na kh więc porównam go z resztą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumie... A powiesz mi jeszcze jak się objawia za niski lub za wysoki poziom??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodzimierz - dobrze prawi , nie ma co się przejmować ile wynosi kh wystarczy że będzie w granicach normy i stabilny.

Miałem stary test saliferta który pokazywał kg na poziomie 6,7 nowy który teraz dostałem pokazuje 8,4 .

Więc nadal utrzymuje te poziomy i dolewam tyle samo Ballinga co wcześniej.

Włodzimierz - napisz mi czy kh z biedronki rozrabiać w tej samej proporcji co wcześniej oryginalne ?

Będzie to samo stężenie ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#328996 Snakecharner :

Włodzimierz - dobrze prawi , nie ma co się przejmować ile wynosi kh wystarczy że będzie w granicach normy i stabilny.

ale skąd mam to wiedzieć skoro posiadam nie wiarygodny test..?? oto mi się cały czas rozchodzi...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wodorowęglany sodu niezależnie od miejsca zakupienia (POCh, Biedronka czy sklepy akwarystyczne) są w takiej samej postaci. Nie ma tu problemu uwodnienia jak przy CaCl2. Czyli robimy taki sam roztwór jak na POCh-owskich prochach.

Warszawiak, żaden hobbystyczny test nie jest wiarygodny. Nie przejmuj się tak. Po prostu trzymaj stały poziom. Najgorsze dla zwierzaków są niestabilne warunki środowiskowe.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , chyba przejdę na taniego Ballinga z biedronki :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok:kapelusz

A powiedz mi jeszcze Włodku jak sprawy się mają co do Ph... podnoszenie.. obniżanie... wiarygodny test...

Wiem że optymalna wartość to 8,2-8,4


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnieść pH raczej jest trudno. Możesz lać wodę wapienną ale ryzykujesz wtedy odkładanie fosforanów w akwa. A jakie masz teraz to pH?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzone jeszcze, dlatego pytam o jakiś wiarygodny test.. zaraz jadę na zakupy... może uda coś mi się kupić...

Ogólnie mam wysyp brązowych glonów na piachu i skałach... szukam jakiegoś wspomagacza do zwalczenia ich... wiem że to tak łatwo nie odchodzi ale może uda mi się pomóc w zejściu tego dziadostwa...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ph kup saliferta.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem :clowning wyniki miedzy 7.7 a 8.0 ;] czyli nie najgorzej...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób kilka testów o różnych porach dnia.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.