Skocz do zawartości
dale

Projekt nano - założenia i rozwój

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jeśli nie w tym miejscu, to proszę o przeniesienie w bardziej odpowiednie. Jednak z uwagi na zagadnienia, dział wydawał mi się właściwy.

Chciałbym zweryfikować swoje założenia i palny, a samo czytanie Forum może nie wystarczyć :).

Ad rem.

Zamierzam w ciągu ok 3 miesięcy wystartować z własną solniczką. Będzie to drugie akwarium (po słodkowodnym 240 l) w domu. Myślałem o zmianie charakteru 240 l zbiornika, ale nie mam na razie warunków na osprzęt.

Zamierzam zamówić zbiornik ok 60l. Przednia szyba ze szkła optycznego. Chciałbym wstawić tam panel z pcv za którym znajdzie się grzałka i filtr. Oraz pompy cyrkulacyjne. Klapa będzie wyposażona w świetlówki t5, oraz oświetlenie nocne, diodowe. Plus ewentualne chłodzenie.

Co do obsady, myślałem o żywym piachu i skale. To na start. Po aklimatyzacji i stabilizacji warunków wpuścił bym jedną - dwie krewetki i jakiegoś ślimaka (może dwa ?). Jak warunki się ustabilizują (nie pogorszą), wpuścił bym docelowo jedną parkę błazenków.

Myślę że w takim zbiorniku nie ma co przesadzać z ilością rybek.

Oczywiście przed wpuszczeniem błazenków, chciałbym pozyskać jakiś ukwiał (z listy symbiotycznych).

Zastanawiam się jeszcze nad paroma drobiazgami:

1 Czy wystarczy sterowanie oświetleniem w postaci zegarów czasowych (2 - 3 szt. jeden na nocne oświetlenie i jeden lub dwa na dzienne) Wysokość słupa wody nie będzie przekraczała 40-50 cm, więc myślę że 2-3 T5 powinny wystarczyć.

2 Do filtracji zastosować odpieniacz (jakiej wydajności ? Czy są niedrogie, na pompy z wirnikami igiełkowymi ? Bo brzęczyk będzie w nocy przeszkadzał) Czy może zastosować tylko złoża filtracyjne w komorach filtra ?

3 Planuję zastosować dwie pompy cyrkulacyjne zamocowane za panelem, tak by tylko wyloty były skierowane na skałę. Myślałem też o falownikach, ale zraża mnie cena pomp przystosowanych do tego, a nie chcę montować sprzętu poza panelem - więc sposób ze zraszaczem ogrodowym odpada.

Na co jeszcze muszę zwrócić uwagę przy projektowaniu sprzętu ?

Proszę o pomoc i wyrozumiałość :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No góra z górą nie zejdzie się :)))

Żebyś zobaczył tego banana na gębie, którego teraz mam :)

To już wiem, komu będę głowę zawracał :)

ps. widzę w podpisie że masz diody, czy może opisałeś gdzieś na Forum konstrukcję ? Bo też o nich myślałem, ale wydaje mi się że koszty (nawet chińszczyzny) mogą być spore, w porównaniu do litrażu i powierzchni. poza tym chyba dochodza problemy z chłodzeniem ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak nie słyszałeś o LEDach Radka - to powiem Ci, powiem Ci .. powiem Ci że masz zaległości :)

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33234&d=0

Jeżeli masz możliwości lokalowe - to szarpnij się deko na większe akwarium i sump, ja mam szkło 64l w którym wmontowany mam panel i klne na czym świat stoi bo tak mało miejsca na cokolwiek :/

sterowanie światłem zegarami jest jak najbardziej ok, do T% nie potrzeba nie wiadomo jakich bajerów :)

Odpieniacz w panelu (na krawędzi akwarium) także nie jest cichy, inaczej byłoby gdyby był schowany w sumpie w szafce :)

Chłodzenie jest b.ważne - nie rezygnuj z niego :)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do ledów prostych i własnej konstrukcji to jest koszt porównywalny z markową lampą na T5 dla tego litrażu a może nawet mniejszy... więc WARTO!

co do litrażu to nie wszyscy muszą mieć oceanarium na starcie w domu... a małe jest piękne... wiem być może nieco niepraktyczne... ale...korzystając z jeszcze jednego powiedzenia "ciasne ale własne"

Pozdrawiam, Pawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, na razie jestem ograniczony do jednego miejsca w domu. Nie pozwala mi ono ani na zwiększenie litrażu, ani na sump w szafce, czy obok. W grę wchodzi jedynie panel wewnętrzny.

Czy odpieniacze igiełkowe też są głośne ? A może wystarczy przy takiej obsadzie filtr oparty na złożach ? To by było najprostsze.

Dziękuję za linkę do tematu Radka. Bardzo ciekawa konstrukcja. Przemyślana i ładnie zrobiona. Jednak, z uwagi na chłodzenie lampy i moją mierną znajomość zagadnień elektroniki, zostanę przy T5 - łatwiej klapę zaprojektować, dobrać 3 świetlówki, odbłyśniki i starter. Diody o małej mocy użyję tak jak w słodkim, do symulacji zmierzchu i poranka.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff "jezdem" :) Marek - złoża odpuść - to nie technika na morskie. Białka trzeba usunąć mechanicznie. Ze względu na pojemność (60l) raczej na ryby specjalnie nie będziesz mógł sobie pozwolić, a na pewno nie na więcej niż 2-3 małe (tu najlepsze byłyby babki), to możesz nawet założyć, że zbiornik da się prowadzić na regularnych podmianach wody - ca. 10% tygodniowo. Po przejściu okresu dojrzewania, jeśli wszystko pójdzie dobrze, podmiany plus nawet miniodpieniacz ze strzykawki na brzęczyk (są opisy na forum) mają szansę wystarczyć. Używają też ludzie kaskad, gdzie wsadzają absorbent fosforanów czy węgiel oraz gąbki (ale te wymagają starannego, codziennego płukania). Świetnie w tej roli sprawdzają się dwukomorowe kaskady Eheima - ten odpieniek strzykawkowy nawet można wstawić do jednej komory. To jednak rozwiązanie dla bańki nawet bez panela. Co do oświetlenia LED - nie warto się obawiać, a smykałę do dłubania masz. Jak ja zaczynałem robić swoją lampę, to wiedziałem... co to jest dioda PowerLED - i wszystko :) Moja znajomość elektroniki ograniczyła się do pomiarów prądów i pomachana lutownicą :) Jak będziesz miał pytania, za które Cię będą chcieli ochrzanić :) (vide te z odpowiedziami przez szukajkę) wal na PW, w technice pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330115 Radek Ch :

Jak będziesz miał pytania, za które Cię będą chcieli ochrzanić :) (vide te z odpowiedziami przez szukajkę) wal na PW, w technice pomogę.

też tak bym chciał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ReefMax'a 105L w obiegu (80L poj. użytkowej). Od siebie dorzucę tylko tyle... gdybym miał jeszcze raz zakładać akwarium morskie... zrobiłbym tak... 160L + sump. Mój najlepszy kumpel ma RedSea Max'a 250 ta pojemność mnie przeraża... natomiast patrząc na moje akwarium, na tą pojemność użytkową to przydałoby się dwa razy dłuższe i to dla mnie byłoby optimum. Co nie zrobię w tym moim akwarium to wszystko leci querwa!! Z panelem to wszyscy wiedzą jak jest... Niczego sensownego nie wsadzisz bo się nie mieści... Powodzenia!!


ReefMax 80 - 2 x Aquel Reef Circulator 2600 - 1 x ATI Actinic Blue - 2 x ATI AquaBlue Special

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt - znamy się z Radkiem trochę czasu. Trudno to wyrazić "przekazem klawiaturowym", ale mam nadzieję na "jeszcze" :)

Przejrzałem sporo materiału o oświetleniu diodowym - ma sporo zalet, ale też wyższy poziom komplikacji, zarówno instalacji elektrycznej, jak i konstrukcji. Dochodzi chłodzenie, może optyka.

A przy T5, po wystawieniu zasilania poza klapę, wystarczy ogólny wentylator.

4x24 W T5 powinno wystarczyć. Implikuje to długość zbiornika do 57-59 cm. Szerokość jest ograniczona szafką do 40 cm (szerokość szafki 43 cm). Wysokość zależy od wydajności oświetlenia i wytrzymałości szafki. Wytrzymałość, myślę że pozwoli na jakieś 80-90 kg łącznie (z marginesem bezpieczeństwa. Myślę że wysokość 35 cm, przy poziomie wody ok 32 cm powinna być OK.

Mozna by nawet zmniejszyć ilośc świetlówek do 3 - dało b to ok. 1W na litr. Ale z uwagi na zasilacze (są na dwie i cztery świetlówki) założył bym 4.

Co do sumpa, znam zalety. Ale niestety nie dam rady go założyć. Mogę zastosować odpieniacz za panel tylny - szerokość robocza za panelem planuję na 8-10 cm. Warunek odpieniacza - musi pracować bezgłośnie - powiedzmy jak typowy filtr. Będzie zabudowany klapą, więc pewien margines tolerancji. Ale np. brzęczyk działający w nocy - nie przejdzie.

Jak wgląda praca odpieniacza z wirnikiem igiełkowym (jeśli chodzi o odgłosy)?

Może model Weipro SA-2013, Weipro SA-2016, bądź OCTOPUS BH-200 by się sprawdził ?

Panie i Panowie, wiem że to trudne warunki i wyzwanie, ale albo uda mi się z tym uporać, przy nieocenionej Waszej pomocy, albo, jeśli uznacie że nie ma to sensu bo nie utrzymam warunków by docelowo wpuścić tam parkę błazenków, lub innych rybek, będę musiał odpuścić, nie chcę męczyć zwierząt. Nie o to chodzi. Niestety, wtedy zawiodę Synka. A tego bm nie chciał :).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że pisze nowy post, ale edycja "nie zwróci uwagi" :) A nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.

Mianowicie, czy jest szansa, że takie akwarium, nieprzerybione, ustabilizowane, z automatyką (oświetlenie, temperatura, woda, oparte na odpieniaczu umieszczonym w panelu, przetrwa 2-3 dni bez nadzoru ? Tzn, czy np. odpieniacz musi być czyszczony co dzień, czy rybka też nie zniesie dwudniowego postu itd.

Niestety tutaj doświadczenia z akwarystyki słodkowodnej nie w pełni przekładają się.

Pytam, bo relatywnie dużo jeździmy w wakacje (i nie tylko) - owszem do kwiatków ktoś wpada co jakiś czas, do dużego akwa też. Ale nie chciał bym angażować kogoś do codziennych, specyficznych prac.

jak to wygląda u Was w takich "litrażach" ?

ps. wiem, ... sump itp :waving - ale na to nie mam warunków :waving


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na okres wyjazdu mozesz postawic automatyczny karmnik i rybki karmic jakimis granulkami. Automatyczna dolewka jest i tak konieczna a swiatlo, to zaden problem.

Odpieniacz lepiej gdyby stal w panelu, bo po urlopie mozna sie zdziwic, gdyby wisial na zewnatrz. W zwiazku z tym, szerokosc panela dopasujesz do wymiarow odpieniacza. Obawiam sie tylko, ze w tej klasie odpieniaczy bedzie ciezko znalezc jakis naprawde cichy. Dotychczas najcichszym jaki slyszalem :) byl Schuran 100. A te Weipro...:waving

Jak widzisz, od razu sie robi pod gore. A gdyby tak zrobic z tej 60 sumpa a 240 slodkie posolic, to i osprzet az tak bardzo nie rozni sie cena, zreszta masz czas...:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek pisał kiedyś o takim odpieniaczu: http://www.nano-reef.pl/page.php?id=406

Chętnie bym zaryzykował zakup i ściągniecie - w Polsce go nie widziałem. Chyba że znacie inne podobne w działaniu odpieniacze, które spełniały by określone warunki:

- skuteczny

- możliwy montaż w panelu (choć mogą być przeróbki)

- cichy (pompa nie brzęczyk)

Poprosił bym o linki do sprawdzonych rozwiązań, bo czytałem sporo, ale często zdania były podzielone.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.