Skocz do zawartości
klimoszque

250L projekt solniczki i jak?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam tak się przymierzam czytam obserwuje forum postanowiłem coś własnego stworzyć oraz prosić porady itp. tak wiec zaczynam

Zbiornik: długość 80cm szerokość 70cm wysokość 50(ew trochę niższe, ile?)co równa się 1.3 W/l

oświetlenie: lampa podwieszana 250w[12000k]+2x39w t5+ led nocne

odpieniacz: Deltec APF 600 bądź AP600 nie bardzo wiem jaka jest różnica cena jakość /cena wydajność

pompy cyrkulacyjne: 2x tunze turbelee bądź 2 razy hydor koralia 5200

Filtr RO + DI

pompa obiegowa tutaj jeszcze nie mam swojego typu liczę na pomoc może ehiem

sump i tutaj pytanie czy może być tak posiadam akwarium 112l w którym chciałbym zaaranżować sumpa 80x40x40 i teraz nie wiem ile komór zrobić w nim może 3 plus szybki tylko ile i jakich wysokości 1 komora woda na podmiankę 2 odpieniacz 3 pompa tutaj proszę o pomoc. jeśli nie to mam jeszcze 60 litrowy zbiornik który tez można zaaranżować na sump.

Będzie to zbiornik rafowy w odległej przyszłości będą tam także SPS

Warstwa Żywego piasku planuje na 10-12 cm

Żywa skała z Indonezji 30-40 kg korale twarde

zastanawiam się nad tym czy zmieszczę się w 3.5 tysiącach proszę po słuszna krytykę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

or 3500 obiegowa tania a dobra i cicha pozdrawiam


bedzie 450L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co wiele krytykowac bo widac ze zadales sobie trudu na przeczytanie podstawowych watkow co z czym itp.

Rozmiar akwarium sprawa indywidualnaego gustu, zostalbym przy 50cm wysokosci. Ale zrobilbym cos z dlugoscia bo swietlowki T5 39W maja 85cm dlugosci. Jezeli lampa bedzie wisiec i nie bedzie wystawac poza obrys szafki wizualnie powinno byc OK.

Na temat temepratury zarnika z jeszcze nie okreslonymi T5kami nie umiem sie wypowiedziec.

Sump zrob tak zeby Ci wygodnie bylo w nim manewrowac. Ostatnio w modzie sa dwie komory co nie dokonca mnie przekonuje. W pierwszej odpieniacz, a w drugiej w zasadzie reszta (skala, refugium, pelety) Pompa obiegowa ktora wciaga wszystko co leci znacznie moze zaklocic jej cicha i wydajna prace. Wydajnosc Pompy obiegowej dobierz pod wysokosc podnoszenia i wydajnosc odpieniacza. APF ma przeplw 800L/h AP 600L/h. Pompa ktora da 1000l po podniesieniu bedzie wystarczajaca.

Jezeli uda ci sie upchac drugi sump 60L to jego mozesz podzielic na przygotowanie wody na podmianke i dolewki.

Warstwa piasku nie grubsza niz 3cm, no chyba ze planujesz DSB w glownym (odradzam) wtedy wysokosc akwarium robilbym na 60cm

Zywa skala 30kilo starczy bo w 3,5 tysiacach nawet z uzywanym sprzetem raczej sie nie zmiescisz.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witaj...Tak sie sklada ze bede robil podobne akwarium...80x70x45wys...Wysokosc wybralem nieprzypadkowo...latwosc manipulacji,glebia zbiornika i taka wysokosc poteguja efekt...takze z mojego akwarium 60x60x60 zrobie sump,tylko go zetne z wysokosci...trzy komory,najprosciej jak sie da...w sumpie chce miec cala zywa skale i juz na pewno nie wrzuce zadnego piasku do srodka,mnie on przeszkadza,moze Tobie nie bedzie...APF 600 bym nie kupowal ze wzgledu cena-mozliwosci,pogadaj z chlopakami od DIY to pewnie cos Ci zrobia na wymiar a fachowcy tu sa...Co do szerokosci akwarium to Grzesiek moze miec racje,pewnie bedzie wystawac,ale ja planuje inne oswietlenie...Pompe obiegowa mozesz kupic NJ 2300,dobra,tania i cicha...Eheim zre prad...Sa tez pompy tunze obiegowe,podobno idealnie ciche z mozliwoscia regulacji i cenowo tez niezle wychodza...Jako ze Twoj sump bedzie mial tyle samo szerokosci co akwarium,pomysl o zrobieniu miejsca na duperele,ktore kiedys bedziesz chcial wyprobowac (filtry przeplywowe...etc)...Jezeli chcesz by szafka nie wystawala na boki to sump popchniesz pewnie na sam tyl,zostanie wtedy 30cm...ja bym zrobil o 10c wiecej...pomysl tez o wysokosci szafki,bys mial swobode ruchow i bys mogl bez problemow wyciagac kubek od skimmera...odpieniacz to zazwyczaj najwyzsze ustrojstwo w sumpie czy kolo niego...Ogolnie projekt zapowiada sie ciekawie...szczegolnie te wymiary...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy możecie mi do tego sumpa 112l podać jakie wielkości ma mieć dana komora bo szczerze mówiąc w ogóle tego nie widzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłącze się, zbiornik najlepiej jednak 90, sam miałem właśnie 90x60x60 i t5 39 pasuje, masz gotową lampę? czy coś sam robisz? pewny jesteś że jeden żarnik da radę?

Obieg polecę NJ 2300, spokojnie wystarczy przy takiej wielkości, zresztą odpieniacz ma mniejszą pompę.

a jeśli 112l akwarium to chyba 80x35x40 ? a nie 40x40?

zamów szybki na przegrody, wysokości przegród znasz - wymagana ilość wody dla odpieniacza, następna tak żeby nie chlupało, i pełna na dolewkę? bo na podmianę komory raczej nie zrobisz? bo ile chcesz podmieniać?

Masz szybki wstawiasz odpieniacz i już wiesz gdzie przegrody, do następnej pompa i wystarczy. Chyba że chcesz jakieś dodatkowe elementy to wtedy można kombinować.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem zielony jeszcze w tym temacie więc niczego jeszcze pewny nie jestem... po to założyłem ten temat 90x60x60 trochę wysokie trudno będzie chyba manipulować. deltec apf jeśli za drogi to może jest jakiś dobry zamiennik? czy cos? zastanawiam się jeszcze nad taka opcją żeby może na początek kupić refmaxa i na nim się nauczyć jak ta morszczyznę się je jak myślicie czy to dobry pomysł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zerknij na forum jest ostatnio sporo odpieniaczy do akwa około 500-1000l więc jest z czego wybierać

co do kupna reefmaxa to według mnie szkoda kasy - jak masz trochę gotówki to lepiej rób od razu większe bo tak kupisz RM, odpalisz, coś do niego wpuścisz i za miesiąc dwa będziesz chciał zmieniać na większe i po kieszeni dostaniesz przy sprzedaży reefmaxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiazanie z gotowcem typu RM bedzie z pewnoscia duzo tansze niz nowe akwa 250l, nawet na uzywanym sprzecie, ale RM tez ma wiele wad - poczytaj dzial RM to sie o wiekszosci dowiesz, ale mysle ze jako startowe akwa jest dobrym rozwiazaniem, i z pewnoscia zmiescisz sie w budzecie z 1 posta, bo akwa 250l to raczej bardzo watpie, zalezy od sprzetu, mogloby wyjsc i kilka razy wiecej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz miec akwarium 250l to zakladaj takie jak Ci sie marzy,zadnych polsrodkow.

Lepiej poczekac miesiac dwa,dozbierac kaski i startowac jak nalezy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od marca zaczynam kompletować sprzęt. Zaczynam od lampy nadal nie mam typu swojego albo led albo 2x150 + 2x39w muszę się zorientować w długościach tych lamp jednak akwa będę robił o długości 90cm. I jak z tą lampą może być taka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

110W ale nie wiem czy to starczy myślę że, nie nie znam się na ledach i na przelicznikach 110 to chyba odpowiednik 250W hql

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mysle ze wystarczy jesli skale ustawisz tak aby bylo po 10 cm wolnej powierzchni po bokach czyli na dlugosci ok 70 cm to spokojnie Ci to oswietli

sam mam 90 dlugie i 6x39W i widze ze po bokach jest tylko oswietlony piasek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli baniak będzie długi na 90-100cm i wysoki na max. 50cm to idź w stronę samych świetlówek, 6x39W spokojnie wystarczy nawet na SPSy. 2x150W HQI + 2x39W to za dużo jak na taki baniak. LEDy fajne, ale drogie.

Jako obiegówkę polecam New Jet 3000, bardzo przyzwoita pompa w dobrej cenie.

Cyrkulacja: spokojnie dwie Koralie 5200 wystarczą.

Jeśli zdecydujesz się na odpieniacz delteca to bierz APF600, a w sumpie nie rób żadnych przegród, chyba,że planujesz DSB lub refugium.

Nie rób DSB w głównym baniaku, 3-4cm piachu na dnie spokojnie Ci wystarczą.

Nie kupuj Reefmaxa, zbyt dużo wad, a Ty masz zbyt fajny plan na akwarium.

Z całością nie zmieścisz się w 3500pln nawet jak kupisz wszystko używane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem niedoświetlone co nieznaczny że nic tam nie można postawić. Jeśli planujesz zbiornik typowo SPS to będzie problem z jednym panelem jeśli chcesz możesz mieć SPS tylko na środku i bokach zawsze możesz dać mniej wymagające korale. Ja przy module 110W i baniaku 100cm też na początku twierdziłem że wystarczy ale po prostu boki były ciemne w porównaniu ze środkiem zresztą można popatrzyć na dokumentację w moim profilu i teraz mogę stwierdzić że tak 70 cm zbiornik będzie idealnie oświetlony takim panelem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mogę znaleśc odpowiedniej lampy aby akwarium było całe doświetlone wiec chyba zmienię długość o te 10 cm więc chyba będzie 100x70x40 280l eh tylko teraz to chyba będzie trzeba dać większa moc lampy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym dał 8x39W długość świetlówek 39W to 85 cm doświetli cały baniak, 40 cm wysokości to za mało na hqi


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#332978 klimoszque :

nie mogę znaleśc odpowiedniej lampy aby akwarium było całe doświetlone wiec chyba zmienię długość o te 10 cm więc chyba będzie 100x70x40 280l eh tylko teraz to chyba będzie trzeba dać większa moc lampy

Każda lampa [czy to np. ATI czy Hagen] na świetlówki 39W dobrze Ci doświetli baniak o długości 90-100cm.

40cm wysokości to za nisko, jak dasz komin i grzebienie, to odpadnie Ci około 3-5cm wysokości, minimalna wysokość to moim zdaniem 45cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.