Skocz do zawartości
urban15

Oświetlenie LED do nano 27L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam właśnie odpaliłem akwarium 27 litrów i robię do niego oświetlenie LED. Kupiłem już 6 diodek 3 niebieskie royal blue oraz 3 białe zimne, oraz zasilacz SERII ELN--30-12D wszystko już mam i zamontowałem już diody na radiatorze teraz zostało tylko polutować wszystko i ustawić napięcie i tu zaczynają się schody i moja prośba o pomoc. Niżej na fotce widać jak chce podłączyć diody chyba dobrze rozłożyłem kabelki:

4898-dsc03732.jpg

Następnie mam problem z zasilaczem gdyż wychodzą z niego 4 kabelki niebieski biały czarny i czerwony w jednej parze mam około 0,3 v zaś w drugiej 3v do tego znalazłem w środku śrubkę do regulacji i nie wiem co nią się reguluje i na ile nastawić napięcie wyjściowe:

4898-dsc03737.jpg

Oraz znalazłem drugą śrubkę niebieską bardzo małą.

4898-dsc03738.jpg


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opis czyli śrubka po prawej jest od voltów ale dalej nie rozumiem jak jest z tymi kabelkami z wyjścia jak je podłączyć pod moje ledy.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331489 urban15 :

Dzięki za opis czyli śrubka po prawej jest od voltów ale dalej nie rozumiem jak jest z tymi kabelkami z wyjścia jak je podłączyć pod moje ledy.

czerwony + do ledów

czarny - do ledów

biały -10v

niebieski +10v

biały i niebieski służy do ściemniania i rozjaśniania 0v ledy zgaszone 10v ledy na maxa

zobacz tutaj

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=35222&d=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krok po kroku żeby nie zepsuć.

4070-img_0411.jpg

1. Po pierwsze primo! Śrubki przykręcamy według wskazuwek zegara w lewo aż poczujemy lekki opór. Czynność należy wykonać bardzo delikatnie jak np. ... i tu się zatrzymam, żeby nie zostać posądzonym o szowinizm.

2. Po drugie primo! Do niebieskiego kabla podłączamy plus zasilania nie pezkraczającego 10V. Stary zasilacz od walkmana czy czego tam kolwiek będzie jak ta lala.

3. Po trzecie primo! Do białego kabla podłaczamy minus z tego samego zasilacza, którego voltarz nie przekracza 10V.

4.Kable bronzowy i niebieski, które są razem, podłączamy do gniazda zasilającego 220V czy tam 240V, czy tam do czegokolwiek co nam Unia Europejska nakazła, żeby było w gniazdkach.

5. Podłączamy do kabli czerwonego i czarnego voltomierz.

6. Ustawiamy voltarz regulując śrubką (regulacja voltów) jak na załączonym obrazku według wskazówek zegara w prawo do wartości "porządanych".

urban15 w twoim przypadku wartośc porządana wynosi 21.5V. Nie musi być idealnie, margines błędu powiedzmy 1V.

7. Odłączamy voltomierz.

8. Podłączamy diody LED, szeregowo oczywiście, + - + - itp. itd.

9. Łączymy czerwony kabel wychodzący z drivera (który jest w wiązce kabli: czarny, czerwony, niebieski, biały) z pierwszym LED. Czerwony kabel należy podłączyć do plusa diody LED.

10. Nastepnie między ostaniego LEDa a driver (kabel czarny) podłączamy amperomierz. Amperomierz należy podłączyć szeregowo. Nakreślając temat bardziej obrazowo, amperomierz powiedzmy jest naszą ekstra diodą.

11. Śrubką do regulacji amperżu ustawiamy wartość pożądaną.

urban15 w twoim przypadku wartośc porządana wynosi 0.9 A. Maksymalna wartość w Twoim przypadku to 1A. Nie radzę kręcić powyżej 0,9 ponieważ przez przypadek podręcisz za dużo i może być lipa.

12. Ostanią diodę LED łączymy: minus ostaniej diody LED z kablem czarnym od drivera (kabel czary jest w wiązce kabli: czarny, czerwony, niebieski, biały).

13. Otwieramy browarka czy tam cokolwiek kto lubi,cieszymy się, chwalimy się wszystkim znajomym jak za***iste zdolności manualne posiadamy, fotografujemy i opisujemy projekt.

14. Umieszczamy projekt w dziale DIY na nano-reef.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem tamten wątek i trochę pomógł, całość rozumiem tak: Czerwony i czarny do ledów następnie zasilacz do gniazdka i podpinam równolegle do kabelków biały i niebieski woltomierz kręcę śrubką aby ustawić na 10V i potem podpinam amperomierz szeregowo do ledów i ustawiam ampery tylko na ile ustawić i czy 10V nie zaszkodzi Ledom na dłuższą metę czy nie lepiej dać z 8-9V


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ja cię kręcę to co ja właściwie mam za zasilacz tak się pogubiłem że głowa mała to do mojego zestawu potrzebuję zasilacza dającego 10V, wcześniejsza odpowieć była przed przeczytaniem rada derala. CZyli żeby odpalić zestaw potrzebuje dodatkowego zasilacz.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj chwile właśnie się jorgnąłem, że masz zasilacz max 13,2V. Ok musisz zrobić dwie wiązki i będzie gitara. Zaraz wstawię Ci schemat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok wracamy do punktu 6 ustaw voltomierz na 11V.

Diody tak jak na Twojej fotce są połączone nieprawidłowo.Punkt 8. Powinieneś zrobić dwa szeregi.

Wpunkcie 11 ustaw amperaż na 1.9 A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra ale ja dalej nie rozumiem punktu 2 i 3 (czy mam w tym miejscu podpiąć jakiś inny zasilacz którego zresztą nie mam). jak mam zrobić dwa obwody to mam zrobić 2x3diody i te dwa obwody połączyć ze sobą równolegle +do+ -do- a następnie wszystko do zasilacza


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak mówisz. Nie ma zasilacza, trzeba kupić. Dwa szeregi po trzy diody muszą być przy tym zasilaczu. Schemat wysłałem Ci na priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko czemu ELN--30-12D nazywa się zasilaczem i wszyscy mówią zasilacz ELN--30-12D jak ona nie może istnieć osobno bez dodatkowego źródła prądu powiedzcie mi tylko z kąt wziąć zasilacz czy może być to ładowarka od telefonu, czy ma to być coś specjalnego. To po czorta jak kupowałem tego ELN--30-12D.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cokolwiek co da nie wiecej niż 10v, jak masz możesz tymczasowo podpiąć baterie 9v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra po pracy spróbuję podłączyć starą ładowarkę do telefonu wcześniej sprawdzę ile daje V.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być i bateria. Tylko jak później będziesz chciał podłączyć zasilać 10V musisz pamiętać żeby tą śrubkę od amerażu troszkę przykręcić, ponieważ w wielkim skrócie dając wyższe napięcie na kable biały i niebieski dajesz większe natężenie na obwód ledów. Teoretycznie jeżeli ustawisz optymalnie na 9V dając później 10V na niebieski i biały (DIM + DIM -) możesz przegiąć z amperażem i będą frytki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się podepnę z ciekawości. Po co jest ten dodatkowy zasilacz?

Aaaa... już rozumiem. To jest wejście do sterowania, na które podając coś możemy sterować wyjściem od 0 do max :waving


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z tą batrią to spoko ale na ile ona wytrzyma. Czyli ten prąd jest tylko potrzebny do sterowania a prąd na ledy pójdzie z ELN--30-12D


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jader jeżeli pytasz poważnie to odpowiadam. Na zasialczach meanwell z możliwością regulacji "ściemniania", "rozjaśniania" należy zastosować zasilanie nie przekraczające 10V na kable DIM + DIM -. Faktycznie 10.4V ale mniejsza o szczegóły. Większość posiadaczy bądź nabywców nie zdaje sobie z tego sprawy i jest mocno zaskoczona, że należy zastosować zasilanie żeby prąd "poszedł" przez diody. Powiedzmy, w wielkim skrócie że te "zasilanie" to nasz kontakt na ścianie, którym możemy włączyć światło w pokoju, mało tego możemy nawet regulować jego natężenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331529 urban15 :

No z tą batrią to spoko ale na ile ona wytrzyma. Czyli ten prąd jest tylko potrzebny do sterowania a prąd na ledy pójdzie z ELN--30-12D

[/quote

I tu jest sedno bateria z minuty na minutę bedzie słabła. Bateria jest ok moim zdaniem na 5 minut nie więcej. Tak na prawdę volty z tego co pamiętam na meanwellach możesz na sucho bez zasilania na dimach ustawiać. Zasialnie na dimach jest potrzebne żeby ustawić amperaż na obwodzie i to jest za***iście istotne i bywa kosztowne i moim zdaniem powinno być konstans.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...chcialbym sie podpiac pod temat...Widze ze jest sporo ludzi wogole nie rozumiejacych dzialania ledow...do tych ludziow naleze i ja.Mieszaja sie zasilacze z przetwornicami,do tego jeszcze jezyk...przetwornica=driver,zasilacz=power supply...Chce zbudowac ledy punktowe pojedyncze 10watt na obudowe,ledy takie mozna dostac w kazdym kolorze barwnym.I teraz to czego nie za bardzo rozumiem...widze driver for high power led 10w (czesto w kicie z ledem,soczewka i radiatorem) Driver AC 85V-265V input i output 9-12v,rozumiem ze taki driver to dwa w jednym,i nie potrzebuje do niego zasilacza...przy innych driverach jest napisany input 12V ,czyli rozumiem ze do tego potrzebowal bede zasilacz...zgadza sie...?...Te drivery (dwa w jednym) maja amperaz 900,1000,1350 i teraz pytanie,ktory bedzie najlepszy do takiego leda i czy amperaz dla bialego jak i royal blue swiatla moze byc taki sam...Nie ukrywam ze wole takie dwa w jednym,gdyz nie znam sie na elektronice i jezeli cos padnie to po prostu zamowie nowy a nie bede dochodzil co padlo,gdyz te plytki elektroniczne sa dla mnie jak dobra ksiazka napisana po japonsku...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zbudowania lampy w zasadzie potrzebujemy trzy(lub dwa) elementy.

1. diody + zasilacz + driver(układ REGULUJĄCY prąd zasilający diody LED)

2. diody + zasilacz z wbudowanym układem regulującym prąd - jak choćby Meanwell.

Zasilacz i tzw. driver - to dwie oddzielne rzeczy(mimo że mogą być 2in1) - zasilacz obniża napięcie sieciowe do "akceptowalnego" przez diver(zazwyczaj na wejściu potrzbeuje on od kilku do 35-40V - zależne jest to od ilości diód w łańcuchu - na każdej z nich "tracimy" nieco napięcia)

Aby móc zasilić 6 diód w łańcuchu - potrzbeujemy około 22-24V - dla 10 diód - około 32-35V - można teoretycznie policzyć około 3V na diodę (spadku napięcia) - choć i ten zależny jest od prądu zasilającego - większy prąd = większy spadek - do ok. 3.5V maksymalnie(np. dla serii XP Cree)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331555 deral :

Iceberg chcesz zbić lampkę zrób wątek DIY, pomożemy.

...Masz racje,zrobie watek ale pod warunkiem ze nie pojdziesz spac...wiesz ta roznica czasowa...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.