Skocz do zawartości
Ziemniok

Laboratorium

Rekomendowane odpowiedzi

Nawiązując do tematu testów - przedstawiam jak to wygląda cenowo w przypadku badań wody w laboratorium. Myślę, że takie badanie było by bardzo wiarygodne.

Ceny w złotówkach.

ph- 9

No2-15

No3-12

Ca-15

Mg-15

NH4-12

Po4-12

Kh-10

rozpuszczony tlen-15

Si-15 .

Ceny dla laboratorium Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Więcej info:

http://www.gpw.katowice.pl/load.php?PageID=0204001#zakres

Drukujemy od nich ze strony zamówienie, i w platikowej butelce po wodzie niegazowanej przywozimy wode. 1,5 litra, bez powietrza ( w miarę umiejętności). Czas oczekiwania - ok. 3 dni.

Pozdrawiam,

Krzysiek


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy są to ceny dla badań słonej wody? W niektorych wypadkach zdaje się ma to znaczenie czy woda słodka czy słona?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Drogo czy tanio,niewazne...zauwazylem jednak cos dziwnego...test na PO4,kosztuje tyle samo co test na NO3...dlaczego wiec wiarygodne testy na PO4 kosztuja kilka razy drozej...?...Czy ktos nas robi w balona...?...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie dzwoniłem do MPWiK w Łomży test na po4 kosztuje i tu Pani nie sprecyzowała ale powiedziała że kilkadziesiąt złotych


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg,

nikt nas w balona nie robi. Problem moze byc w fakcie, ze laboratorium od wodociagow raczej nie ma wyposazenia do przetestowanie wody morskiej, takze te ceny i tak nas nie dotycza.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze testuja testami saliferta dlatego takie ceny:-)))


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha- to ceny netto :)

Stani- mówiłem jasno przez telefon ze chce wodę morska przetestować... I nic mi nie powiedziano, ze wody morskiej nie można badać/nie badają :) choć... Kto to wie, moze masz większe pojęcie ode mnie :)


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

test na PO4 zrobiony w laboratorium kosztuje że tak powiem wykonanie jakieś 2-3 zł :)

do tego wystarczy zwykły spekol i odpowiedni odczynnik

ja na przykład mam takie cudo w domu (kupione za bagatela 299 zł) i robie sobie sam pomiary dokładnie wykrywa nawet śladowe ilości

a co do testu zwykłej wody i słonej to prócz tego że przygotowuje się inaczej serię krzywej wzorcowej (czyli na wodzie słonej- czyli takie lab musi mieć dostępną czystą sól lub po prostu wodę jaką użyto do przygotowania wody morskiej) nie ma żadnej różnicy jaką wodę badamy :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam, w sanepidzie trzeba tylko powiedziedziec, czy slona, czy slodka, a juz super, jak sie da probke osmotycznej z ktorej jest robiona solanka;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to bylo takie proste...

Raczej bym nie polegal na takich laboratoriach. W wodzie morskiej trzeba prawdopodobnie najpierw wytracic kilka zwiazkow, zeby zaczac badanie PO4. Krzywa mozna sie poslugiwac w domu.Z laboratorium chcialbym miec dokladniejsze testy niz sam przeprowadze, czyli z mniejszym bledem niz te nasze nieszczesne 0,04 mg/l...

Ciekawe, czym sie testuje w odpowiedzialniejszych przedsiebiorstwach, jak np. Muzeum Morskie w Gdyni. Tam moga miec wprawe. Zwykly chemik w wodociagach nie ma pojecia, jaki wplyw na wynik ma organika itp. w akwarium morskim. Odczyta wynik i pojdzie do tabelki, co byloby kpina z naszych dokladnosci, dyskusji i przyzwyczajen. :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#333955 lukasz.s4 :

test na PO4 zrobiony w laboratorium kosztuje że tak powiem wykonanie jakieś 2-3 zł :)

do tego wystarczy zwykły spekol i odpowiedni odczynnik

ja na przykład mam takie cudo w domu (kupione za bagatela 299 zł) i robie sobie sam pomiary dokładnie wykrywa nawet śladowe ilości

a co do testu zwykłej wody i słonej to prócz tego że przygotowuje się inaczej serię krzywej wzorcowej (czyli na wodzie słonej- czyli takie lab musi mieć dostępną czystą sól lub po prostu wodę jaką użyto do przygotowania wody morskiej) nie ma żadnej różnicy jaką wodę badamy :)

@lukasz.s4

Napisz więcej o swoim domowym laboratorium, jakie oznaczenia wykonujesz, jak, jakie odczynniki i wskaźniki.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Badanie jest proste może odbywać się przy pomocy fotometru najpierw ustawia się wodę czystą w naszym przypadku słoną czyli wzorzec a potem dodaje się odczynniki,cierpliwie się czeka na wynik.

Bardzo mądre urządzenie ale co do cen odczynników to bajka.

Pozdrawiam


W budowie 60x60x60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ankalin, no tak, zdaję sobie sprawę że robi się wzorzec -> odczynnik-> spektrofotometr -> wynik, ale pytanie moje jest takie jakie odczynniki, jak długa krzywa wzorcowa itp. Tak więc ad rem proszę ze szczegółami.

Co do ceny oddczyników - jeśli miałoby to być metoda "molibdenowa" to odczynniki do 50 zł za 50g by wystarczyły jak się zorientowałem, a z 50 g to jest w cholerę chyba próbek....


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak robi się krzywą z próbek np: 0, 0,5; 1; 2;2,5;4;5;10;15;20 w przeliczeniu PO4 (jakiś fosforan może być sodu) na litr wody i to wsio

potem robimy krzywą wyliczamy z równania niewiadomą jaką jest nasza woda z akwarium :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie odczynniki? Napisz troszkę wylewniej, myślę że jest parę osób które chętnie skorzystałyby z twojego doświadczenia. Za każdym razem wykonujesz krzywą, itp idt. Jak w szkole pełnymi zdaniami :) proszę. Pozdr,


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam te ćwiczenia wszystko jest fajnie opisane :)

http://www.chem.univ.gda.pl/kcha/pliki/Oznaczanie%20fosforanow%20w%20wodzie%20metoda%20spektrofotometryczna.pdf

to jeśli chodzi o typowo chemiczne podejście

choć ja na studiach robiłem metodą "odwal się" czyli co znanych stężeń fosforu dodawaliśmy kwasu siarkowego by zakwasić i molibdenianu amonu i badaliśmy absorbancję przy długości fali 720 mm ja też tak robię i wszystko wychodzi

można sobie to jeszcze uprościć a mianowicie skorzystać z odczynników które używamy do testów z tym że należy przygotować serię wzorców

i badać je tak samo jak normalnymi testami z tym że sporządzamy krzywą wzorcową (wyniki wychodzą takie same jak w przypadku dodania molibdenianu amonu)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do badania to ja używam fotometru firmy Slandi jest to urządzenie mikroprocesorowe Tor optyczny oparty na diodach LED i elementach półprzewodnikowych gwarantuje długą i niemal bezobsługową pracę w każdych warunkach.

Wbudowane krzywe wzorcowe dla 62 oznaczeń obejmują wszystkie popularne parametry wód naturalnych

nasze zadanie jest nabrać jedną próbówkę wody z akwarium 5ml. oraz drugą dodać powiedzmy jedną płaską łyżeczkę odczynnika np.NitriVer 3 i mieszamy fiolką 30sekund wstawiamy do fotometru nakładamy kołpaczek guziczek i mamy wykonany pomiar po 7min. co do odczynników ceny są moim zdaniem zabójcze np,odczynnik na No3 koszt 270zł. starczy go na około 200testów pomiary są bardzo dokładne nie ma żadnego porównania z testami dostępnymi w sklepach zoologicznych


W budowie 60x60x60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#334070 ankalin :

co do badania to ja używam fotometru firmy Slandi jest to urządzenie mikroprocesorowe Tor optyczny oparty na diodach LED i elementach półprzewodnikowych gwarantuje długą i niemal bezobsługową pracę w każdych warunkach.

Wbudowane krzywe wzorcowe dla 62 oznaczeń obejmują wszystkie popularne parametry wód naturalnych

He, he, Slandi LF205, żywcem z ulotki spisane :), ile to cudo (kPLN :) ) kosztuje ?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe z instrukcji jeśli już tak dokładnie ma być wyszło mnie około 3tys.


W budowie 60x60x60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.