Skocz do zawartości
Norrden

Panel do oceny - proszę o porady

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji iż jest to mój pierwszy post pragnę przywitać wszystkich posiadaczy solniczek :)

Mam pewien problem, otóż jestem w trakcie projektowania akwarium 60L + 20L sump w panelu.

Docelowe wymiary akwarium to 50x40x40 w tym 10cm tylnej ściany wydzielone na sumpa, moje pytanie brzmi, jak prawidłowo umieścić przegrody w sumpie?

Załączam mój projekt(jeśli przegrody będą dobrze usytuowane to proszę o podanie wysokości od dna i wysokości ścianek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Pytanie po co Ci przegroda między grzałką a odpieniaczem? Strata miejsca, wywal tą przegrodę, skróć miejsce na odpieniac zi panel a wydłuż refugium,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 1cm od brzegu akwa do brzegu panelu to troche straszne jak dla mnie, dla spokoju dalbym 2-3


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt 1cm będzie ciężko, bo będzie Ci się woda wychlapywać przy jakich cokolwiek pracach. Albo opuść otwór wpływowy z 2cm od góry akwa do np 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tak małym panelu proponuję tylko 1 przegrodę, dzielącą go na 2 częsci: tę z pompą powrotną i resztę - też początkowo planowałem panel wielokomorowy, ale z czasem stwierdziłem ze komora 9x10 do niczego się nie nada - ale jak połączysz takie 3 to bedzie 10x30 - nadal wąsko, ale duzo wygodniej w manipulacji.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, sprzęt mam dobrany w ten sposób ze miejsca mi wystarczy, tylko kwestia, czy tak może być :) Cena nie gra roli, bo szkło mam z odzysku i pokleję sam, jedynie zrobię dużej działówki polecę komuś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uwazam ze "im prosciej tym lepiej" 2 komory by ci wystarczylo ew 3 jesli chcesz tam pchac refugium i nie masz pomyslu jak zabezpieczyc powrot. Dodatkowo szybka pomiedzy odpieniaczem a grzalka nie spelnia zadnej funkcji (nie roznicuje poziomu wody, nie trzyma skaly/glonow) = zbedna, grzalke mozna przyssac do pozostalych 3 bokow.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te przegrody jakiej mają być wysokości? Bo z rysunku wynika ze mają się kończyc kilka/liknaście cm poniżej krawędzi akwa. I czy pompa powrotna ma pompować przez dziurę w panelu?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia wysokości przegród i ich ustawieniu ( od dna) to część mojego pytania :). Tak, przez dziurę w panelu, chwilowo mnie nie interesuje jej wymiar bo muszę nad tym pomyśleć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się to w ogóle nie zadziała w takim wypadku. Jak wyłączysz pompę powrotną to poziom wody w panelu i w akwa się wyrównają - wtedy glony z refugium rozpłyną się po całym panelu - łącznie z zapchaniem komory pompy i jej samej. Też kombinowałem z takim układem, żeby użyć pompy cyrkulacyjnej jako obiegowej, ale zrezygnowałem.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwotny plan był taki by w otwór zamontować króciec z PCV i od strony sumpa obkleić go sylikonem, więc w razie awarii spadł by poziom wody tylko do grzebienia ( na rurce łączącej króciec i pompę zamontowałbym zawór przeciwzwrotny, więc przez pompę by się nie cofnęło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to skoro masz wszystko zaplanowane to do dzieła :) - choć wg mnie za bardzo to komplikujesz - co zrobisz jak np jakaś ryba wpadnie do panela?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnę ją sitkiem :) grzebień ma dotykać szyby nakrywowej :) więc dlatego tak mały prześwit między akwa a sumpem :) jeszczę tylko proszę o podanie mi wymiarów szybek działowych i wysokości od dna i będę wdzięczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak sie grzebień trochę zabrudzi? Woda na podłodze? Standardowo woda płynie trochę nad grzebieniem, jak dasz grzebień do samej górnej krawędzi akwa to znaczy ze nawet ręki do akwa nie włożysz żeby się nie wylała woda.

Co do przegród - od dna wystarczy 2cm odstępu aż nadto, więc wymiary już masz.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To od dna, a wysokość ? obojętnie w granicach rozsądku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób tak, żeby woda nie miała na żadnej przegrodzie większego spadku niż kilka (4-5cm), zeby nie chlupało - tyczy się to też spływu z grzebienia - im niższa różnica poziomów tym ciszej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, dzięki wam wielkie :) Nasunęło mi się teraz kolejne pytanie, jakie falowniki byłyby odpowiednie do tego akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa będziesz miał podobne jak Reefmax - popatrz na ten dział jak ludzie mają rozwiązaną cyrkulację. Ja na dość podobne akwa (60x40x40 w tym panel) planuję 2x Koralię nano 1600, lub 2x najmniejszą Tunze (6015)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz lepiej ? Proszę o opinie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo, mistrzostwo świata w komplikowaniu prostych spraw. Jakbym miał sump 120 cm, to nie zrobiłbym tylu przegród. Ale to musisz sam stwierdzić, na własnych błędach. Następny zbiornik będzie na pewno już lepszy. Powodzenia.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że na pewno pierwsza od lewej nie jest potrzebna, jeśli to by wystarczyło to zwiększę odległości pozostałych i będzie dobrze ? A reszta ? Chciałbym zapewnić w refugium dobrą cyrkulację (od dołu ku górze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witaj...powiem Ci jak ja to widze...akwarium jest za male by obic w nim panel,jakby bylo wiksze to mozna,choc ja panela juz nie zrobie a pamietam jak nim sie zachwycalem...Skoro akwa jest 40cm lebokie to zostanie Ci 30sci...jak tam skale poukladasz (wiem,wiem,zawsze monasobie poradzic...Panel ma 10cm...czy wlozysz tam reke...?...chyba nie i bedziesz musial wynajac jakas anorektyczke by Ci czyscila dno a dno bedziesz musial czyszcic...zobaczysz jak szybko przypomnisz sobie to c napisalem...Po co Ci tyle komor (moze nawet anorektyczka nie dac rade)...Namawiaam Cie na postawieniesumpa,jak nie masz miejsca pod to na pewno masz obok albo nad zbiornikiem...Ja po moich bledach nie szedlbym juz te droga...Bledy robi kazdy a szczescie ma ten kto ma mozliwosc nauczyc sie na bledach innych...10 cm...co tam za odpieniacz wstawisz,chyba zabawke,ktora go troche przypomina i zamiast pienic,babelkuje...Przemyl kwestie sumpa...koszty,latwosc instalacji taka ama a wygoda bez porownania...Jesli uprzesz sie przy panelu to ja zrobilnym z niego jakies 25cm,zakljajac dno...tak czy siak kombinacje,panel kombinacje,sump,dobry,dobry sump i potrzebny...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ten grzebień do samej górnej krawędzi to dopiero jak zobaczysz wodę na podłodze/biurku to się przekonasz że tak się nie da :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.