Skocz do zawartości
maro76

sumpowy zonk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was serdecznie i mam taki mały problem z sumpem.A mianowicie sump jest dwukomorowy,komora 1 to spust wody i odpieniacz Bubble Magus NAC6A ,a komora 2 to pompa obiegowa nj 2300. Mianowicie mam taki problem gdy włącze odpieniacz i go ustawie maxymalnie to poziom wody z drugiej komory gdzie jest pompa obiegowa mi spada jak troche przykrece odpieniacz to poziom wody w ostatniej komorze rosnie i maxymalnie moge go ustawic na dwójkie bo potem zaczyna mi brakowac wody w komorze z pompą obiegową lub pozostaje skrecić pompe na minimum. Co w tej sytuacji zrobić i czy to jest normalne.Rura spustowa to f32.wstawie rysynek sumpa by było bardziej poglądowa i prosze o jakies porady i z góry dziekuje.

pozdrawiam maro76


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poodkręcaj wszystko na full i dolej wody.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety masz za małą komorę z pompą obiegową. Pompa wypompowuje w z niej wodę, której nie starcza na spiętrzenie wody w zbiorniku, zrzut i zapewnienie odpowiedniego poziomu wody odpieniaczowi. Może pomóc podniesienie poziomu wody w sumpie (wklejenie wyższego przelewu) jeśli jest miejsce oczywiście - bo pewnie będziesz musiał podnieść odpieniacz. Może pomóc także ogólne podniesienie poziomu wody w sumpie. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie przesunięcie przelewu przez co powiększysz pojemność komory pompy obiegowej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi oczywiscie ma racje. Ustaw odpieniacz jak powinno byc a do komory z pompa daj czujnik dolewki. Ustaw go kilka cm nad pompa. Jak ustabilizujesz zasolenie to bedziesz mial eleganckie rozwiazanie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#335487 Stani :

Robi oczywiscie ma racje. Ustaw odpieniacz jak powinno byc a do komory z pompa daj czujnik dolewki. Ustaw go kilka cm nad pompa. Jak ustabilizujesz zasolenie to bedziesz mial eleganckie rozwiazanie.

Stani a czy jak doleje wody do ostatniej komory to czy tym też podnise poziom wody w zbiorniku głownym, czy tylko w sumpie.Bo boje sie by woda któr doleje nie wyladowała w zbiorniku bo podnose tylko poziom wody w akwa a i tak w komorze bedzie niski poziom.


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maro76 - nie ma szans na podniesienie wody w zbiorniku głównym :-) no chyba, że zatka Ci się spływ i rewizja.

Wg mnie wystarczy zwiększyć poziom wody w komorze z pompą. NewJet 2300 nie jest jakimś demonem wydajnościowym więc nie sądzę żeby pracowała szybciej niż 32mm spływ.

Sam będą montował Delteca 4745 o zdecydowanie większej wydajności i komora na pompę też będzie miała ok. 15cm szerokości (sump baaardzo podobny do Twojego). U siebie trochę się obawiam, że pompa będzie zbyt wydajna ale na szczęście ma regulację :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maro, gdy piszesz że dolewając wody do komory pompy podniesiesz poziom wody w akwa to Cie nie rozumiem. Wygląda tak, jakbyś miał spływ wody zdławiony zaworem, także pompa pompowałaby więcej wody do akwa niz jest w stanie spłynąć powrotem.

Możesz zrobić eksperyment. Włącz i wyreguluj odpieniacz, włącz pompę obiegową i gdy zacznie ona wypompowywać wodę to po prostu dolewaj nową wodę z wiadra to komory pompy. W pewnym momencie wszystko zatrybi i zacznie hulać. To właśnie będzie ta ilość wody która powinna Ci się mieścić w komorze pompy. I teoretycznie tak mogłoby zostać. Jednak błędne obliczenie objętości komór moze skutkować tym, że gdyby stanęła Ci z jakiś powodów pompa główna poziom wody w sumpie podniósłby się nie tylko w komorze pompy ale i odpieniacza. Ten pracujac na większym poziomie wody przelałby kubek i cały syf wypłukał do sumpa. Dlatego jeszcze raz powtarzam. Musisz zwiększyć objętość drugiej komory. Reszta to półśrodki.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#335570 tomasz :

Maro, gdy piszesz że dolewając wody do komory pompy podniesiesz poziom wody w akwa to Cie nie rozumiem. Wygląda tak, jakbyś miał spływ wody zdławiony zaworem, także pompa pompowałaby więcej wody do akwa niz jest w stanie spłynąć powrotem.

Możesz zrobić eksperyment. Włącz i wyreguluj odpieniacz, włącz pompę obiegową i gdy zacznie ona wypompowywać wodę to po prostu dolewaj nową wodę z wiadra to komory pompy. W pewnym momencie wszystko zatrybi i zacznie hulać. To właśnie będzie ta ilość wody która powinna Ci się mieścić w komorze pompy. I teoretycznie tak mogłoby zostać. Jednak błędne obliczenie objętości komór moze skutkować tym, że gdyby stanęła Ci z jakiś powodów pompa główna poziom wody w sumpie podniósłby się nie tylko w komorze pompy ale i odpieniacza. Ten pracujac na większym poziomie wody przelałby kubek i cały syf wypłukał do sumpa. Dlatego jeszcze raz powtarzam. Musisz zwiększyć objętość drugiej komory. Reszta to półśrodki.

Tomasz masz racjie własnie tak jest mam zdławiony spływ zaworem bo jak go odkrece na max to poziom wody w kominie mi strasznie spad do połowy lub wiecej a w sumpie jest istna niagara , wczesniej w kominie miałem durso ale nie mogłem go wyregulować jak tylko odkreciłem zawór na spływie to w sumpie niagara z bablami teraz mam zwykłą rurke ponawiercana jak ser i jest lepiej przynajmniej cicho i nie musze sie bawic w zadne odpowietrzniki i hula poziom wody w komine jest niżej od lustra wody w akwa o jakieś 2 cm i jest spokój. Tylko co zrobic by odkrecić zawór na full? dodam że nie mam rewizji bo jest tylko jeden odtór bo w tym dziwnym kraju tak robią.Chyba że przy takiej rurze f32 musi byc zawór przymkniety to wtedy pozostaje dolac wody do sumpa na szczescie jest jeszcze na to mniejsce.


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz rewizji to nigdy nie osiągniesz stałego poziomu wody w kominie, ale nie o tym temat, zrób tak jak radzą Robi i Stani, będzie hulało :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posluchaj Seba i bedzie ok.:)

Ale na wszelki wypadek napisz prosze, jak u Ciebie wyglada splyw i czy jest miejsce w sumpie na dodatkowe kilka litrow wody nawet, gdy wylacza prad.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#335582 seb :

Jeśli nie masz rewizji to nigdy nie osiągniesz stałego poziomu wody w kominie, ale nie o tym temat, zrób tak jak radzą Robi i Stani, będzie hulało :)

Pozdrawiam

seb

Wielkie dzieki jutro będe z tym walczył i zrobie jak mówicie. Tak w sampie jest jeszcze miejsce nawet na wypadek awari prady z tym jest oki ale jak pompa stanie to gorzej bo poziom wody w odpieniaczu sie podniesie i moze przelać kubek .


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb nieprawda. przy wiekszej (np NJ 8000) i (malym) splywie na hydraulice 32mm (w tym zawor kulowy 32mm) oraz bez dyfuzora na koncu locline mozna wyregulowac staly poziom w kominie. ja tak mialem i bylo ok. ale teraz mam z kolei mala pompke NJ 3000 i splyw na 40mm i wyregulowac trudno, a utrzymac kilka dni nie ma opcji. takze zalezy to od powierzchni przekroju poprzecznego splywu, wydajnosci pompy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komora pompy o której piszą koledzy faktycznie jest mała i wymaga powiększenia a i dolewka po tym będzie rzadziej się załączać. Nie odważyłbym się używać zaworu odcinającego na spływie przy braku rewizji, zdławiony zawór może szybko zarosnąć i zalanie jest kwestią czasu. Jednak przy całkowicie otwartym zaworze spływu pozostanie problem "Niagary" o której piszesz, chyba ostatecznie w tej sytuacji pomoże zdławienie pompy obiegowej ale to połowiczne rozwiązanie.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult, ale jaką Ty miałes masę wody do przepompowania, a jaka kolega ma?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maro,

zabawa z zaworem na jedynej rurze splywu jest dosyc niebezpieczna - to wiesz ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#335616 Stani :

Maro,

zabawa z zaworem na jedynej rurze splywu jest dosyc niebezpieczna - to wiesz ?

Stani domyslam sie lecz co moge zrobic jak mam tylko jedną dziure w akaw ,a jak odkrece zawór na spuscie na full to mi woda z komina cała zlatuje wiec co robić?.A jak durso miałem to w sumpie niagara z bablami ,można jakoś wychamowac ta wody by odkrecić zawór na full?


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz wydłużyć rurki w kominie na taką wysokość żeby różnica poziomów była minimalnie niższa niż w akwa a na to durso albo mufler na wyciszenie ?


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#335597 KIDULT :

Seb nieprawda. przy wiekszej (np NJ 8000) i (malym) splywie na hydraulice 32mm (w tym zawor kulowy 32mm) oraz bez dyfuzora na koncu locline mozna wyregulowac staly poziom w kominie. ja tak mialem i bylo ok. ale teraz mam z kolei mala pompke NJ 3000 i splyw na 40mm i wyregulowac trudno, a utrzymac kilka dni nie ma opcji. takze zalezy to od powierzchni przekroju poprzecznego splywu, wydajnosci pompy

...Pewnie ze sie da,dopoki slimak nie wpadnie,dopoki biofilm nie spowolni zlatu i dopoki nie bedzie trzesienia Ziemi...Po too wlasnei jest rewizja,beze ktorej ja osobiscie na wakacje bym nie wyjechal...Pozdrawiam...
#335721 maro76 :
#335616 Stani :

Maro,

zabawa z zaworem na jedynej rurze splywu jest dosyc niebezpieczna - to wiesz ?

Stani domyslam sie lecz co moge zrobic jak mam tylko jedną dziure w akaw ,a jak odkrece zawór na spuscie na full to mi woda z komina cała zlatuje wiec co robić?.A jak durso miałem to w sumpie niagara z bablami ,można jakoś wychamowac ta wody by odkrecić zawór na full?

...ja kupilbym z podwojna albo jak jest mozliwosc,dorobil druga...Pozdrawiam...

pkt. 6 Regulaminu


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#335743 Iceberg :
#335721 maro76 :
#335616 Stani :

Maro,

zabawa z zaworem na jedynej rurze splywu jest dosyc niebezpieczna - to wiesz ?

Stani domyslam sie lecz co moge zrobic jak mam tylko jedną dziure w akaw ,a jak odkrece zawór na spuscie na full to mi woda z komina cała zlatuje wiec co robić?.A jak durso miałem to w sumpie niagara z bablami ,można jakoś wychamowac ta wody by odkrecić zawór na full?

...ja kupilbym z podwojna albo jak jest mozliwosc,dorobil druga...Pozdrawiam...

Iceberg uwierz mi gdybym tylko mógł to bym to zrobil ale te akwa ma otwór na srodku komina i mysze cos wymyslec by maxymalnie sie zapespieczyć wiem że nie bedzie to proste ale co nic innego mi nie pozostaje.


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Nie wiem,jakie jest dokladnie Twoj zbiornik ale pewnie jest mozliwosc zatkania tej dziury (kawalke szkielka i silicon...wyciecie kawalka prostokata u gory tylnego boku,czy srodka i wklejenie zewnetrznego komina...bajecznie proste,oprocz wycinania dziur...no ale to juz bys zlecil komus...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tylnej sciance komina wywiercic otwor i tam zamontowac splyw a to co masz nazwac rewizja...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.