Skocz do zawartości
TMK

Kupcie płyn Lugola

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dozujecie jod płynem Lugola, to radzę kupić. Własnie w telewizji podali, że w Berlinie wykupili zapas w aptekach. Więc panika moze sie przenieść do Polski


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej chodzi o panikę- może być jak z cukrem. Mój Parazoanthus gracilis ostatnio ma coraz krótsze polipy. Właśnie zastanawiałam sie czy nie zacząć dawkować delikatnie jodu i wit C. No i jak usłyszałam że w Berlinie już nie ma płynu Lugola- to poleciałam do apteki :). Bo niemcy chyba rozsądniejsi od polaków, ale i tak wykupili. Albo wykupią, albo podrożeje, albo bedzie na receptę... a moze i nie


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak a propos tego płynu. Kupujecie go wykonanego na glicerynie, spirytusie czy wodzie, albo po prostu co kupujecie? I jak dawkujecie?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK - a w jakiej aptece nie jest na receptę ?

Jak poszedłem to Pani w aptece powiedziała że tylko na receptę.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

no co ty u nas bez recepty można kupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze od dzis jest na receptę :) a tak poważnie to o ile wiem trzeba dawkować nało i często-ze wzgledu na nietrwałość w wodzie morskiej .Jaki roztwór to nie wiem, przy tych mininalnnych ilościach to raczej obojetne czy woda spirytus czy gliceryna. Bo ja na 400 l będę dawkować ok 1/5 kropli co 2 dni. Przyznaję, że nie wiem jak to działa-mamy 1/3 jodu i 2/3 jodku potasu w roztworze. Który jest przyswajalny? co sie dzieje z resztą?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej roztwór na wodzie w proporcjach:

1 jodu

2 jodku potasu

97 wody

można dostać bez recepty, ale jest 4-5 razy droższy niż na receptę... na receptę kosztuje około 5zł

dzięki dozowaniu w moim baniaku (już 4 miesiące) niebieskie akropory wróciły do koloru niebieskiego :) z brązowego i szarego

pozdro


wyleczyłem się z tego patologicznego hobby :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli receptę na miksturę wykonywaną w aptece, czyli tzw lek recepturowy?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mikstura wykonywana w aptece:

poprosiłem lekarza o receptę przy okazji wizyty, podyktowałem mu skład i proporcje co ma wpisać na recepcie i zrobiono mi za 5 zł w aptece

tak dla porównania fotki z 12.12.2010 i 13.03.2011 czyli 3 miesiące różnicy (niewątpliwy wpływ jodu i oczywiście poprawa innych parametrów - potas i microelementy, bo zacząłem lać ABC, regularne podmianki, itp.):

sorry, ale fotki z grudnia z telefonu...

2011-03-13%20Akwarium.jpg

2011-03-13%20Akwarium1.jpg


wyleczyłem się z tego patologicznego hobby :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile dozujesz w swoim akwarium tej mikstury?


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie sugerowałbym się moim dozowaniem, bo w każdym baniaku jest inaczej...

dozuję 1 kropla/100l rano i wieczorem codziennie, nie mam niestety żółtej akropory, która wg źródeł była dobrym wskaźnikiem przedawkowania... (żółta zmienia kolor na zielony)

zacząłem dozować dokładnie 13.12.2010, ABC od 22.12 i regularne podmianki

nie są to jakieś porażające przyrosty, bo w międzyczasie miałem małą wtopę z pelletkami i godzinnym brakiem prądu, ale mimo to cieszę się, że odżyły i widać na fotach zdecydowaną poprawę kolorów

pozdr


wyleczyłem się z tego patologicznego hobby :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja tutaj na forum przeczytałem wcześniej, że 1 kropla na 100 l tygodniowo! Mam nadzieję, że ktoś kompetentny sie wypowie odnośnie dawkowania, skutków ubocznych oraz wskazówki dla rozpoczynających lanie plynu lugola.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, lepiej mniej niż za dużo. Pamiętaj, że jod ma właściwości bakteriobójcze. Możesz wysterylizować akwarium jak przesadzisz. A potem dino i cyjano wywali. Przerabiałem to:banghead


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#335727 Włodzimierz :

Mariusz, lepiej mniej niż za dużo. Pamiętaj, że jod ma właściwości bakteriobójcze. Możesz wysterylizować akwarium jak przesadzisz. A potem dino i cyjano wywali. Przerabiałem to:banghead

Liczyłem Włodku, że się odezwiesz! Dzieki. Ja tam własnie zamierzam dawać jedna krople na tydzien przy moich 100 litrach. Nie chce przedawkować. Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek,

napisz coś więcej, bo też nie chce przesadzić!

po jakim czasie od dawkowania miałeś takie objawy i jakie dawkowanie stosowałeś?

dzięki

Górek


wyleczyłem się z tego patologicznego hobby :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#335631 TMK :

Raczej chodzi o panikę- może być jak z cukrem. Mój Parazoanthus gracilis ostatnio ma coraz krótsze polipy. Właśnie zastanawiałam sie czy nie zacząć dawkować delikatnie jodu i wit C. No i jak usłyszałam że w Berlinie już nie ma płynu Lugola- to poleciałam do apteki :). Bo niemcy chyba rozsądniejsi od polaków, ale i tak wykupili. Albo wykupią, albo podrożeje, albo bedzie na receptę... a moze i nie

...We Francji tylko na recepte...do tego na zamowienie...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#335749 Iceberg :
#335631 TMK :

Raczej chodzi o panikę- może być jak z cukrem. Mój Parazoanthus gracilis ostatnio ma coraz krótsze polipy. Właśnie zastanawiałam sie czy nie zacząć dawkować delikatnie jodu i wit C. No i jak usłyszałam że w Berlinie już nie ma płynu Lugola- to poleciałam do apteki :). Bo niemcy chyba rozsądniejsi od polaków, ale i tak wykupili. Albo wykupią, albo podrożeje, albo bedzie na receptę... a moze i nie

...We Francji tylko na recepte...do tego na zamowienie...Pozdrawiam...

W Polsce bez recepty i w aptece i necie. Problem jedynie z dostepnościa stacjonarna plynu lugola w roztworze wodnym (prawie wszystkie krakowskie apteki maja tylko na glicerynie).


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam już ile wlałem wtedy, było to 2,5 roku temu, ale na pewno nie była to 1 kropla na 100 l. tylko dużo więcej. Dopiero restart zbiornika zlikwidował plagi.

http://www.zoofokus.pl/?23,lugols-solution&PHPSESSID=638e4c368e86b681bb930af8636d2030


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki!

zmniejsze dawke zatem, zeby nie kusic losu...

Gorek


wyleczyłem się z tego patologicznego hobby :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamówiłem w aptece płyn i co ciekawe .

Pani w aptece powiedział że skoro to do użytku zew. to połowa ceny , spytałem się czy to będzie inny skład lub czy się będzie różnic czystością , powiedziała że nie .

Cena trochę mnie dobiła za 500 ml - 5 zł :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie nie ma się co dziwić, bo preparat składa się w większości z wody, ale nie przywykliśmy do takich cen w akwarystyce morskiej :)

Poza tym wydaje się, że sama buteleczka jest więcej warta, nie mówiąc o pracy włożonej w przygotowanie preparatu...

Ale jeśli było to na receptę to jest też dofinansowanie :) - Państwo finansuje Twoje akwarium :) :)


wyleczyłem się z tego patologicznego hobby :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby dało się więcej takich rzeczy kupić w aptece.

Coś od Państwa się należy :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja już od dawna zamawiam w aptece, idę do lekarza i mówie że mam mi przepisać płyn lugola i tak jak pisze @Snakecharner mam buteleczkę za 5 zł a nie za kilkadziesiąt złotych


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.