Skocz do zawartości
cviet

Automatyka akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Patrzac na ceny komputerow akwarystycznych postanowilem rozejrzec sie za jakas alternatywa. Latajac po necie i magazynach elektrycznych zainteresowala mnie seria jednostek logicznych Siemensa z seri Logo!. Mial ktos z Was jakas z tym stycznosc?

Ze wstepnych ustalen mozliwosci sluzylo by to do pelnej automatyki akwarium czyli:

- sterowanie 3-4 kanalowe swiatlem: T5, HQI, nocne ledy

- sterowanie grzalkami oraz wiatrakami lub chlodziarka

- sterowanie dolewka nie na plywakach, ale na kilku parach elektrod tytanowych

- licznik godzin pracy poszczegolnych swietlowek - zarnikow z powiadamianiem o wymianie

- mozliwosc podlaczenia elektrody Ph i sterowanie mikserem - reaktorem

- sterowanie pomp cyrkulacyjnych, efekt fali

itd, itp..

Zalety to calkiem przystepna cena i nieograniczone mozliwosci(urzadzenia tego typu steruja calymi procesami technologicznymi w fabrykach). Wady to to ze trzeba sie troche naglowkowac i napracowac z podlaczeniem wszystkiego i potem oczywiscie napisac program do sterowania tego wszystkiego. Ja pomalu zbieram sie za kompletowanie sprzetu a Wy piszcie miedzyczasie Wasze spostrzezenia lub doswiadczenia.


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#336664 cviet :

Patrzac na ceny komputerow akwarystycznych postanowilem rozejrzec sie za jakas alternatywa. Latajac po necie i magazynach elektrycznych zainteresowala mnie seria jednostek logicznych Siemensa z seri Logo!. Mial ktos z Was jakas z tym stycznosc?

Ze wstepnych ustalen mozliwosci sluzylo by to do pelnej automatyki akwarium czyli:

- sterowanie 3-4 kanalowe swiatlem: T5, HQI, nocne ledy

- sterowanie grzalkami oraz wiatrakami lub chlodziarka

- sterowanie dolewka nie na plywakach, ale na kilku parach elektrod tytanowych

- licznik godzin pracy poszczegolnych swietlowek - zarnikow z powiadamianiem o wymianie

- mozliwosc podlaczenia elektrody Ph i sterowanie mikserem - reaktorem

- sterowanie pomp cyrkulacyjnych, efekt fali

itd, itp..

Zalety to calkiem przystepna cena i nieograniczone mozliwosci(urzadzenia tego typu steruja calymi procesami technologicznymi w fabrykach). Wady to to ze trzeba sie troche naglowkowac i napracowac z podlaczeniem wszystkiego i potem oczywiscie napisac program do sterowania tego wszystkiego. Ja pomalu zbieram sie za kompletowanie sprzetu a Wy piszcie miedzyczasie Wasze spostrzezenia lub doswiadczenia.

Ja się zajmuję na co dzień takimi rozwiązaniami :)

Urządzenie faktycznie posiada o wiele wieksze mozliwości niż najlepszy komputer akwarystyczny,

ale jesli myslisz o nim przez pryzmat ceny to zapomnij o tym rozwiązaniu

cenowo taki układ jak wyszczególniłeś wyjdzie 2-3 razy drożej niż komputer Profiluxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie bardzo. Pomijajac wlozona Twoja prace to Logo! wychodzi:

- starter kit ok. 270&


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#337016 cviet :

Darku, jako ze mozesz byc rozeznany, moze wypowiedzialbys sie w temacie. Jakies za, jakies przeciw.

Masz jakies doswiadczenie w programowaniu PLC?

Co konkretnie Cię interesuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie wszystko dotyczace automatyki akwarium morskiego. Zajmujesz sie tym na codzien, w sumie takie cos jak akwa to mala banka. Mam zaplecze techniczne, ale jako programista jestem prawie noga.... Zatrzymalem sie 10 lat temu na aplikacjach internetowych i administracji sieci..


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zawodu zajmuje sie automatyka przemyslowa i programowaniem sterownikow i sterowan. I nie widze mozliwosci aby zrobic to taniej niz gotowe komputery akwarystyczne. Chyba ze na wiejsko - na uzywanym sprzecie. A bedzie to szafa wieksza niz akwarium :help1 moim zdaniem nie warto. Masz profiluxa, iks, skalara. Da sie kupic z drugiej reki za kilka groszy. Nie ma co przesadzac...


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#337024 chodi :

Z zawodu zajmuje sie automatyka przemyslowa i programowaniem sterownikow i sterowan.

Nie chcialbym podwazac Twojego autorytetu zawodowego, ale wedlug moich rozeznan grubo sie mylisz.

#337024 chodi :

I nie widze mozliwosci aby zrobic to taniej niz gotowe komputery akwarystyczne. Chyba ze na wiejsko - na uzywanym sprzecie.

Ceny potrzebnych komponentow masz pare postow wyzej, do tego dojdzie zakup puszki na centralke i ok. 12 wtyczek(kontaktow) by wygladalo to calkiem profesjonalnie.

#337024 chodi :

A bedzie to szafa wieksza niz akwarium moim zdaniem nie warto.

Z ta szafa to chyba mocno przesadziles.... Komponenty ktore wymienilem zajmuja 6 modulow DIN... Do tego wspomniane 12 kontaktow (12 DIN, chyba ze czesc niemieckich, a te zajmuja 2 DIN-y). Szafa wychodzi cos ok. 30cm! x 30cm!.

#337024 chodi :

Masz profiluxa, iks, skalara. Da sie kupic z drugiej reki za kilka groszy.

Nie ma co przesadzac z dostepnoscia tych produktow... Zerknij nawet na e-baya ilem masz sterownikow dedykowanych do akwa, a ile sterownikow generycznych... I porownaj ceny. Ja bede startowal na nowkach, i wtedy cany nie maja zadnego porownania.

Chyba ze ja tylko teoryzuje, a Ty faktycznie masz wieksze doswiadczenie i przedstawisz mi to w cyfrach.

Zbieram material i czekam na jakas konkretna odpowiedz.


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczesz ceny za moduły do pomiaru pH i Redox np. do S7-200 to zmienisz zdanie o cenie komputera dedykowanego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#339243 Ritter :

Jak zobaczesz ceny za moduły do pomiaru pH i Redox np. do S7-200 to zmienisz zdanie o cenie komputera dedykowanego.

Ja ostatnio kupowałem sondy PH z przetwornikami Jumo właśnie do takiego sterownika do pomiarów wody technologicznej.

Koszt takiego zestawu to 1500 zł więc za jeden pomiar Ph masz Profiluxa :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w przypadku "full wypas" 1 elektroda pH do reaktora + 1 elektroda pH do sumpa + 1 redox do sumpa + 1 redox do złoża denitryfikacyjnego :p .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze warto rozważyć sterowanie na S7-1200. W moim przypadku chyba skończy się na tym sterowniku ze względu na zintegrowany ethernet. Wada to brak mini panela tak jak w logo. Cena - pewnie wyższa od dedykowanego sterownika ale możliwości daje nieograniczone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel plc +kumaty programista i według mnie będzie super czekam na efekty i życzę powodzenia .PLC to przyszłość :help1


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PLC to przyszłość? Zależy do czego?

Równie dobrze można użyć terminala PC np. HP T5xxx z 533...733MHz procesorem w specyfikacji x86. Karty przekaźnikowe na port LPT kosztują powiedzmy skromnie. Nie powinno być też problemów z 2 wejściami A/C gdyż na pokładzie jest karta dźwiękowa. Wystarczy dodać układ kondycjonujący by mierzyć z 16bit. rozdzielczością pH i Redox. Ten ostatni jeśli ktoś używa ozonatora lub złoża denitryfikacyjnego. Albo temperaturę wody by załączać chłodzenie,grzanie,wiatraki,...System ma sprzętowy "watchdog" to tak na wypadek załamania systemu. Polecam Linuxa i nie musi być w tym przypadku RtLinux czyli czasu rzeczywistego. Do tego dochodzi, jeśli ktoś chce możliwość podłączenia do monitora LCD. Karta Ethernet jak najbardziej na pokładzie. 12V= zasilanie wygląda jak najbardziej przyjaźnie pod względem zasilania buforowego systemu. W Linux-sie jest oprogramowanie do nadzoru UPS. W części termianli jest zainstalowane standardowe złącze PCI czyli można wpiąć WiFi,... . Są jeszcze 4 porty USB i RS232 ale wybaczcie... Pomysły mi się skończyły co jeszcze mozna podpiąć :) ?!

A byłbym zapomiał używany terminal tego typu kosztuje 100...200zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ritter próbowałeś kiedyś tego o czym piszesz?? Bo cenowo przedstawia się to bardzo ok i pomysł podoba mi się bardzo.


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium używałem karty PC104 czyli czegoś dosyć podobnego na Geode 300MHz. PC104 było tylko dlatego bowiem miałem go na półce oraz mam dostęp do PCB i sporo pojęcia o tym co i jak z tym począć.

Na T5500 robiłem pewien czas temu inteligentny system pomiarowy - czyli nie tylko mierzy ale i zmienia parmetry procesu. Od ponad 8 miesięcy czyli uruchomienia, co sprawdziłem zdalnie, nie zaliczył zawieszenia, restartu etc.

Jeśli ma ktoś pojęcie o programowaniu na Linuxa, QNX, WinCE to ostateczność :) , to jest to idealna tania platforma do takich celów. 32MB FLASH wystarcza do postawienia platformy terminalowej, do której możesz mieć dostęp za pomocą choćby Ethernetu. Jeśli byś planował coś więcej to warto zaopatrzeć się w przejściówkę CF<->IDE 44pin gdyż terminal ma złącze przystosowane do dysków HD 2.5". Kartę CF1...2GB można kupić w bardzo przystępnej cenie. A wtedy spokojnie postawisz na tym nawet X'y czyli "okienka" Linuxa.

Użycie płyty formatu uITX wiąże się z dodatkowymi problemami typu zasilacz i obudowa a w sumie będzie to samo.

Zalety to przede wszystkim możliwość budowy na systemu raty bez inwestowania od razu sporej sumy. Ma to istotne znaczenie jeśli ktoś robi to po raz pierwszy. Nie musi się zastanawiać dlaczego np. nie uruchamia się system albo nie działają przerwania od czujników? Pisze oprogramowanie wysokiego poziomu dokładnie takie samo jak na PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna wada to dostępność już gotowego oprogramowania do wykorzystania do "budowy" takiego sterownika :/ Jakby się ktoś znalazł kto by napisał soft to taka platforma dawałaby rade. Znam kilka innych projektów nie koniecznie akwarystycznych gdzie takie terminale świetnie się sprawdzają i pracują nawet w dość trudnych warunkach bez jakiś większych awarii.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę software, może nie na sterowniki, bo nie robiłem tego od czasów studiów, ale języki się nie zmieniają drastycznie, zatem pewnie dałbym sobie radę. Chciałbym wiedzieć w 100%, że na takim a takim modelu T5xxx mogę osiągnąć to, co zamierzam zrobić, by nie trwonić kasy niepotrzebnie. Chciałbym monitorować temperaturę, sterować oświetleniem, cyrkulacją, podpić całość do domowej WiFi, mieć dostęp z zewnątrz ... to na początek.


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Terminal to jednopłytkowy PC. Plusem HP T5xxx jest to, że nie są one okrojone o np. port LPT. Terminale serii różnią się między sobą np. brakiem złącza PCI. Dlatego przed zakupem musisz wiedzieć co i jak chcesz zestawić. Aby się upewnić co ma na pokładzie najlepiej obejrzeć fotografię "bebechów". Jeśli działa na nim WinCE czy Linux to znaczy, że uruchomisz każdy program na x86. Przestrzegam jednak przed użyciem .NET lub innego zasobożernego badziewia. To ma góra 733MHz choć są szybsze ale max. ~1.2GHz. Weź pod uwagę, że nie będziesz używał SWAP-a by nie zajeździć karty CF. Dlatego trzeba napisać "skromnie" oprogramowanie i je sprofilować sprawdzając zasobożerność. Jak dodasz dużo zbędnych usług to będziesz musiał dokupić więcej RAM.

Kasy raczej nie "wtopisz" o ile nie uszkodzisz używanego terminala. To nie laptop, który traci 50% wartości po puszczeniu sklepu.

Jeśli chcesz zrobić sporo rzeczy w tym w miarę otwarty dostęp ze świata zewnętrznego to radzę zastosować prosty firewall choćby dyskryminację adresów, pozamykać zbędne porty, użyć do pracy SSH na terminalu. Rada ta jest uniwersalna bez względu na platformę! Nawet S7 z takim czy innym dostępem do sieci ogólnej powinien być zabezpieczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko dodam, ze na T5500 ludzie stawiaja rowniez XP SP3, choc IMHO wydajnosc nie jest jakas rewelacyjna :D Jaszczomp, jak chcesz sie pobawic w sterowanie akwa z komputera to w zasadzie mozesz zaczac od zwyklego PC. W wiekszosci wypadkow LPT czy serial powinien byc na plycie glownej :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę, generalnie nie znałem tego sprzętu bliżej i stąd moje obawy. Bardziej chodzi mi o to czy jest w ogóle sens siadać do takiego zagadnienia, tracić cenny czas, czy też lepiej kupić Profilux'a. Wiadomo, że nie ma to jak DIY, ale w pewnych dziedzinach wyważanie dawno otwartych drzwi jest głupotą. Ciekaw jestem czy ktoś z forumowiczów już stawiał zestaw pomiarowo-zarządzający do zbiornika właśnie na tego typu sprzęcie.


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie, pozwolcie ze sie wtrace.

Caly czas siedze wlasnie nad platforma do automatyki akwarium i natknalem sie na cos takiego: hardware-software open source Arduino - http://www.arduino.cc/ . Przeciekawy projekt, i narazie zglebiam temat.

Slyszeliscie cos o tym i/lub mieliscie z tym jakas stycznosc?


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dostępne w PL, wygląda na ciekawy zestaw, a po podłączeniu do t5xxx byłoby jeszcze weselej ....


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduino to juz wejscie po trochu w swiat uC :) A jak ktos sie chce bawic to polecam jakis zestaw uruchomieniowy np. zl3avr czy zl10avr czy ATB v1.01 i zaczac juz programowac bezposrednio na Atmedze (choc w Arduino wlasnie takie uC siedza :D :D Mozliwosci za jakis czas wzrosna :D


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawde automatyka akwarium do moich potrzeb to cos bardziej w strone low-tech: 3-4 kanalowe sterowanie oswietleniem, kontrola temperatury i ewentulnie jakies bajery. Dlatego szukam alternatywnych rozwiazan. Przy okazji odswiezyc troche umysl i najwazniejsze - satysfakcja z pracy fizycznej i umyslowej.


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być i Arduino. Nie mniej pozostaje nadal problem kondycjonera do czujnika temperatury i pH, karty przekaźnikowej, zasilacza,... . Dochodzi do tego problem kalibracji temperatury, przynajmniej dwupunktowej, którą trzeba będzie zrobić na float a to błyskawicznie "zje" zasoby ATMega8. Także na coś więcej jak sterownik oświetlenia i temperatury raczej nie licz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.