Skocz do zawartości
Nicol

Kataklizm w zbiorniku?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakieś straszne rzeczy zaczęły się w moim akwarium.

Około 15 stycznia przeniosłam całe życie z piaskiem i skałą do innego akwarium. Piasek został oczywiście wypłukany następnie jeszcze wysuszony. Po kilku dniach pojawiły się zielone i brązowe glony które po dzień dzisiejszy są przypomina to dojrzewanie zbiornika (skały porośnięte mam zielonymi glonami) . Jakiś miesiąc czasu po przeprowadzce twarde koralowce zaczęły mi bieleć acropora i montipory. Co ciekawe ukwiał Entacmea Quadricolor - red praktycznie nie wysuwa swych parzydełek no może jakież z pół centymetra mają - ale to też jak jest w najlepszej kondycji - bo zasadniczo to prawie zawsze zamknięty. Ryby czują się na moje oko w porządku - żerują żadnych objaw chorobowych.

W dniu dzisiejszym zrobiłam testy:

PO4 - 0

NO2 - 0

NO3 - 0

kH - 8,4 dKH

PH - 8,2

Wszystkie testy Salifert.

Zasolenie - 1022

Temperatura - 25

Sól jakiej używam to TM Bio - Activ od jakiegoś roku.

Dwa tygodnie temu wlałam pierwszą ampułkę BioDigestu.

Ponad to nie dozuję nic więcej.

Jeśli chodzi o zmiany w oświetleniu nic takiego nie miało miejsca.

Rybcie karmię mrożonkami kostka dziennie (1xHepatus, 2x Nemo, 1x Pseudochromis paccagnellae + ekipa czyszcząca)

Koralowce te które jeszcze żyją przyjęły nieciekawą brązową barwę - nawet zoanthusy są bardzo często pozamykane a grzybowieńce się bardzo silnie pokurczyły.

Czyżbym wyjałowiła zbiornik???

:help1


300 litrów + 100 sump

ATI 6x54W DIMM

WP 40

WhiteSkim200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to zwyczajne dojrzewanie w nowym zbiorniku.

Dawaj bakterie i oszczędnie oświetlaj.

Zadziwiające są Twoje pomiary NO2, NO3, PO4.

I jeżeli możesz - zmierz poziom NH3/NH4 bo jeżeli masz zerowe ilości NO3 i NO2 to wygląda na to, że cykl azotowy jest na początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach wysuszyłaś, po co? ale raczej nie to jest przyczyną . Mogłaś zmieszać trochę wody ze starego zbiornika . Według mnie powinnaś się przyjrzeć wodzie RO (żywica ,prefiltry, membrana) podnieś trochę zasolenie do 1,024 . no i zbiornik musi chyba dojrzeć od nowa :help1


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem też po przeprowadzce.Wymieniłem filtry w RO i zaczyna wszystko wracać do normy.

Pozdrawiam

Mateusz


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...tez mam wrazenie ze to cos w rodzaju dojrzewania wtornego...Sprawdz jeszcze raz parametry,moze Ci ktos udostepni Hanne lub zrobi test przy pomocy Tunze...No3 salifert,mysle ze mozna ufac,NO2 tez,PO4 zapomnij...no i najwazniejsze KH,zmierz to czym innym bo ludzie co rusz maja problemy z salifertem na KH...w moim przypadku Twoj wynik dKH 8,4 znaczylby cos kolo 5ciu a to naprawde malo...(polecam TM)...Jakby mnie to sie zdazylo a zdazyc moze to KH dalbym na 14 i zwiekszyl zasoenie do 1026...no a zrobisz jak uwazasz...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak z cyrkulacją może trochę za mała dla acropor?


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#336963 marbecz :

a jak z cyrkulacją może trochę za mała dla acropor?

Gdyby to był problem tylko z acroporami to z bólem serca ale jeszcze jakoś mogłabym to znieść - ale ten zbiornik przypomina mi dojrzewający.

A jeżeli chodzi o cyrkulacje to acroporki są tak ustawione, że wieje na nie tak jak przed kataklizmem (a wcześniej przyrosty były).

#336960 Iceberg :

...Witam...tez mam wrazenie ze to cos w rodzaju dojrzewania wtornego...Sprawdz jeszcze raz parametry,moze Ci ktos udostepni Hanne lub zrobi test przy pomocy Tunze...No3 salifert,mysle ze mozna ufac,NO2 tez,PO4 zapomnij...no i najwazniejsze KH,zmierz to czym innym bo ludzie co rusz maja problemy z salifertem na KH...w moim przypadku Twoj wynik dKH 8,4 znaczylby cos kolo 5ciu a to naprawde malo...(polecam TM)...Jakby mnie to sie zdazylo a zdazyc moze to KH dalbym na 14 i zwiekszyl zasoenie do 1026...no a zrobisz jak uwazasz...Pozdrawiam...

Nie bardzo Cię teraz rozumiem wydawało mi się, że wszyscy na forum zamieszczają wyniki testów w skali dKH a nie w meq/L.

Ja jak już wcześniej wskazałam, wynik mojego testu jest w skali dKH a wynik 8,4 mieści się w granicy przyzwoitości choć przychylam się do opinii , że mogłoby być wyższe. Ale skąd Ci wyszło to 5 ????

Czyżby to z doświadczenia w stosowaniu Saliferta na KH i porównując wynik na innych testach ?

pkt. 6 Regulaminu


300 litrów + 100 sump

ATI 6x54W DIMM

WP 40

WhiteSkim200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o to, że Sali zawyża o 3 punkty kh. Czyli tak naprawdę masz kh ok 5-5.5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio porównywałem pomiar na tm i salifercie ,salifert 9.3 tm 7


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I który dokładniejszy ,bo różnica jest ,ale który pokazuje te właściwe wartości ? przydałby się jakiś płyn kalibracyjny :help1


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#336986 jarpacz :

Pewnie chodzi o to, że Sali zawyża o 3 punkty kh. Czyli tak naprawdę masz kh ok 5-5.5.

Też tak myślałem i pisałem o tym niedawno,ale dowiedziałem się,że nie jest to prawdą.Przy swoim mam płyn kalibracyjny,który potwierdza wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ten płyn kalibracyjny co jest w zestawie Sali to myślę, ze nie jest żadnym odnośnikiem. Trochę dziwne, bo mierzyłem ten płyn (z dwóch różnych opakowań) i za każdym razem mimo że Sali pokazywał 6.8 ( taki jest odczyt wzorcowy z tej butelki) to testy TM i Seachem (w tym przypadku trzeba przeliczać meq/l na kh) zawsze pokazywały dużo mniejszą wartość. Dla pewności trzeba byłoby sprawdzić na jakimś sprawdzonym wzorcowym odczynniku Kh innym niż ten Sali. Niestety nie mam takiej możliwości :help1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...te cale plyy kalibracyjne i caly Salifert najwyzszy czas wywalic...idzie wiosna,porzadki sa jak najbardziej wskazane i duzo powietrza (PH wzwyz)...Akurat nie uwierze salifertowi z odczytem...Sprawdzic to tez latwo,wystarczy kupic sol,ktora po wymieszaniu z taka a taka iloscia wody bedzie dazyc do dKH 8 i zmierzyc salifertem,daje glowe ze wyjdzie 11 z kurzem...TM pokaze 8,czyli tyle co ma byc...Akwarium pozostawione samo sobie tez bedzie dazyc do wartosci 7-8 dKH,jezeli nie wlewamy zadnych plynow na podniesienie twardosci weglanowej...i znow daje glowe ze Salifert pokaze kolo 11stu...za fajnie by to bylo...Nie wiem skad takie bledy w tym tescie ale wiem ze jest to nie do przyjecia...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie mimo wszystko jeszcze jedno - mam kilka pojedynczych miękkich koralowców (clavularia, capnella) mają się całkiem dobrze zaś ukwiał wygląda jakby kończył swój żywot (o przyjmowaniu pokarmu nie ma nawet mowy).


300 litrów + 100 sump

ATI 6x54W DIMM

WP 40

WhiteSkim200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrestartowałaś nadzwyczajnie w świecie zbiornik i zaczął sie od nowa proces dojrzewania twojego zbiornika, czyli cykl azotowy musi sie zacząć od nowa. Czasem nawet zbyt duża podmiana wody w zbiorniku może być przyczyną zrestartowania zbiornika.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bylbym nieco ostrozniejszy w udzielaniu zdecydowanych odpowiedzi, o ile trzeba odczyt Saliferta zmniejszyc itp.

Moze ktos mi powie ile mam, jesli Salifert pokazuje 6 ? ( To mam 3, tak ? )

Jak ktos lubi testy TM to pieknie, tylko co powie, gdy nastepny pokaze cos innego ?

Chyba nie ma co sie dawac oglupiac i skakac z jednej firmy na druga. Wystarczy nowy test porownac ze starym i jesli korale dobrze stoja to nic nie zmieniac.

Nicol - to normalne, ze po przeprowadzce bedzie dojrzewanie. Potrwa znacznie krocej i powinno byc lagodniejsze.

Moze warto zastosowac adsorber silikatow, dodac troche bakterii i sprawdzic rowniez Mg i Ca.

Akropory wolalyby zasolenie 1,024. Twoje jest troche ubogie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi podejrzane wydało się KH, które bez dozowania niczego przez miesiąc oscylowało w okolicach 8,3 -8,7 dla testów Saliferta. Kupiłem TM i jak byk wskazał mi 6 - 6,5 (do tego poziomu zawsze "dąży" solanka w akwarium)... teraz zaczynam podnosić powoli KH... (przy okazji: czy 0,5 - 1 stopnia na dobę podnoszenia KH to nie za szybko?)

może to przypadek, może stary test Salierta... nie wiem. Teraz tylko jeszcze sprawdzę, czy przesunięcie pomiaru Saliferta jest u mnie liniowe...

dodam, że sprawdzałem też Mg i Ca (TM i Salifert)... pierwszy się wynik praktycznie się pokrył, a drugi różnica wynosiła 10%, więc jak dla mnie to OK...


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#337480 Stani :

Bylbym nieco ostrozniejszy w udzielaniu zdecydowanych odpowiedzi, o ile trzeba odczyt Saliferta zmniejszyc itp.

Moze ktos mi powie ile mam, jesli Salifert pokazuje 6 ? ( To mam 3, tak ? )

Jak ktos lubi testy TM to pieknie, tylko co powie, gdy nastepny pokaze cos innego ?

Chyba nie ma co sie dawac oglupiac i skakac z jednej firmy na druga. Wystarczy nowy test porownac ze starym i jesli korale dobrze stoja to nic nie zmieniac.

Nicol - to normalne, ze po przeprowadzce bedzie dojrzewanie. Potrwa znacznie krocej i powinno byc lagodniejsze.

Moze warto zastosowac adsorber silikatow, dodac troche bakterii i sprawdzic rowniez Mg i Ca.

Akropory wolalyby zasolenie 1,024. Twoje jest troche ubogie.

Pozdrawiam

...Witaj Stani...masz racje,trzeba byc ostrozniejszym z tym umniejszaniem...ja napisalem ile umniejszam w moim zbiorniku ale nie chcialbym by ktos sie na tym wzorowal...moze byc walniety test...jezeli wszystkie sa walniete w jedna strone to jeszcze nie tragedia ale jak ida w rozne strony to juz tak...Ja sie nie zawiodlem na TM,wiec go polecam,zawiodlem sie na Salifercie wiec go odradzam a kazdy zrobi jak chce...Masz racje ,jezeli moj Salifert (wywalilem) pokazalby 6 to wiem ze (u mnie) jest jakies 2,8...Poza tym TM jest ladnie wykonany,widac dbanie o klienta...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg,

wlasnie o to mi chodzi, zeby z dwoch dobrych testow nie wyrzucac jednego do kosza. Trafiles zla partie, ale propozycje "wyrzucania do kosza" czytam juz ktorys raz. Mnie to osobiscie nie rusza, ale ktos na poczatku kariery musi sie na czyms wzorowac...

Od czasu do czasu bywaja publikowane rozne tabele porownawcze wynikow testow i Salifert na nich wypada lepiej niz TM lub co najmniej podobnie. Tym bardziej, ze test na KH jest najprostszym testem.

KH jest zalezna od ilosci (Mg, Ca..)

Mam Mg 1340, Ca 410 a kH ... jakies 2,8 ? Przeciez wiesz, ze cudow nie ma. W takim przypadku balbym sie tego testu TM.

Tu nie chodzi tylko o Twoj przypadek, bo mozemy przeczytac, ze takie zdazaja sie czesciej. Mam wrazenie, jakby poza Niemcami, rozne testy i np: pompy Tunze byly nizszej jakosci. Dotychczas wiem, ze proszki do prania tej samej firmy roznia sie jakoscia, ale nie opakowaniem...

Poniewaz bledne testy sie zdazaja a nawet wiecej, bledne plyny referencyjne to moze to pomoze:

0,302 g Natriumhydrogencarbonat (NaHCO3) rozpuscic w litrze wody RO/DI. To daje 10° dkH:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłam jeszcze raz test kH

- testem Salifert (pożyczony) - 8.0

- testem JBL - 7.0


300 litrów + 100 sump

ATI 6x54W DIMM

WP 40

WhiteSkim200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś przeprowadziłam nowe testy (Salifert):

PH - 8.3

KH - 9.2

PO4 - 0

NO2 - 0

NO3 - 0

Mg - 1320

Ca - 410

W zbiorniku na pierwszy rzut oka nic się nie zmieniło oprócz krystalicznie czystej wody. Glony jak były tak są, kondycja ukwiału jaka była taka jest (pomimo prób karmienia). Ryby nie okazują oznak niezadowolenia (żerują, bez oznak chorobowych), korale miękkie zadowolone, twarde bieleją :)

Zbiornik przekładałam na początku lutego, mamy już prawie maj - a sytuacja się nie poprawia. Woda z działającego zbiornika(około 80%), skała ta sama z działającego akwarium , no tej piach był przepłukany i wysuszony ale wydaje mi się, że okres dojrzewania powinien być znacznie krótszy a niżeli w zbiorniku świeżo założonym.

Na dzień dzisiejszy dolewam co 2 tygodnie ampułkę BioDigest.

Zastanawiam się już nad tym czy gdzieś indziej nie leży przyczyna tej całej sytuacji.

Coraz częściej nachodzą mnie już myśli o likwidacji :D

:D


300 litrów + 100 sump

ATI 6x54W DIMM

WP 40

WhiteSkim200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podniósł delikatnie NO3


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy podwyższenie NO3 spowoduje redukcję objawów dojrzewającego zbiornika?

Raczej nie


300 litrów + 100 sump

ATI 6x54W DIMM

WP 40

WhiteSkim200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli dałaś dużą część starej wody i lałaś bakterie to do tej pory powinien cykl azotowy już się zamknąć. Testy by to potwierdzały.

Przy niezbyt wysokim zasoleniu i występującym glonom które wyciągają na bieżąco azotany, fosforany ale również i mikroelementy mogło dojść do wyjałowienia zbiornika. Wskazówką może być brązowawa barwa miekkich.

Nie piszesz czy i jak pracuje odpieniacz. Czy stosujesz węgiel.

Trudno jest się pozbyć glonów bez filtra glonowego. Brak konkurencji pokarmowej.

Doraźnie można je usuwać mechanicznie lub zastosować żywego wyjadacza glonów- Salarias ,pokolec itp.

Ja bym zrobił tak. KH podniósł bym do ok.9 do 10. Zasolenie do minimum 1023.

Dalej lał bym bakterie, bo jednak właśnie w piasku który wypłukałaś było ich najwięcej. Zaczął dozowanie mikroelementów i pierwiastków śladowych.

Dobrze by było dodawać troszkę aminokwasów

NO3 powinno jednak być ciut wyższe niż zero.

Odpieniacz przez pewien czas puścić na mokro, tylko po kilka godzin na dobę.

Karmić normalnie. Oświetlać normalnie. Czekać cierpliwie.

Można zastanowić się nad rozpoczęciem stosowania Vodka method.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dolewasz wodę RO-DI? Jaki wynik TDS? Czy mierzyłaś silikaty w RO-DI?

W czym wypłukałaś ten piasek ??

Czy karmisz czymś korale twarde?

A wyniki po3 i no3 są bardzo niepokojące.. raczej nie powinnaś lać wódki.

Być może te glony nie są powodem dojrzewania?? Kombinowałaś coś może ze światłem? Co zmieniłaś po przeprowadzce ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.