Skocz do zawartości
arturn

[88 l] Artura N

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich "zebranych" i "rozsianych",

To mój pierwszy wpis więc coś o sobie napiszę. Lat ponad 40. Od trzydziestu związany ze "słodkim życiem w szkle". Od paru lat mam chorobę morską, ale brak wiedzy, finansów i lokalowe skutecznie blokowały mi leczenie. Ale teraz ......

Co chcę mieć:

Akwarium morskie z paroma kilogramami skały na środku zbiornika i z paroma zwierzątkami (łatwymi w prowadzeniu).

Co mam :

1. Szkło: 54x47x37 - wiem, że nietypowe, ale to warunki lokalowe narzuciły mi je;

2. Filtracja: Biostar Flotor (Aqua Medic) i odpieniacz Weipro 2010;

3. Cyrkulacja: Koralia Nano (900 l/h) i Koralia 1 (1.600 l/h);

4. Sól: Instant Ocean (Aquarium System);

5. Oświetlenie: Natural Daylight 10.000K (11W) i Blue (11K) &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :) a masz możliwości by zrobić sumpa albo dać pudełko przelewowe lub panel na pewno by dużo dało estetycznie i nie tylko.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#338734 Wieczny :

Witaj :) a masz możliwości by zrobić sumpa albo dać pudełko przelewowe lub panel na pewno by dużo dało estetycznie i nie tylko.

ze zrobieniem sumpa nie ma problemu tylko z miejscem dla niego jest. Panel zabierze mi miejsce i z "kostki" zrobi "pudełko".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez sumpa tez bedzie dzialac , mozesz nasypac live sand i na poczatek 10 kg zywej skały , ja mam 250 litrowe akwarium bez sumpa i bez podłoża i tez mi działa a mam w nim 0k 40 kg zywej skały i trzymaja sie acropory i rozrastają się wiadomo że trzeba podmieniac wode co 2 tyg 50 litrów i stosuje balinga a od niedawna np reducing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam trzymać w zbiorniku około 10 żywych stworzeń (pomijam ślimaki). Mam nadzieję, że ucząc się "nanorafologii" nie wyrządzę im wiele krzywdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan działania zakładania:

1. w garażu (woda, ścieki, prąd) zalewam zbiornik (przejściowy) solanką,

2. kupuję parę kg żywej skały;

3. skała na stelażu atakowana przez cylkulatory; syf ze zbiornika do filtra zewnętrznego (pseudo sump. Pytanie jak długo skałę atakować (dni)? ile godzin dziennie oświetlać ?

4. po okresie dojrzewania przenieśienie skały wraz z wodą do docelowego zbiornika do mieszkania.

Co Wy na taki plan działania ???

zniosę z godnością wszelką krytykę :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem na etapie zakładania, ale wybacz taki sposób zakładania jaki przedstawiasz widzę pierwszy raz.

Jeśli mogę coś poradzić to rób wszystko tak jak inni to robią skoro u nich to działa.

Zalej zbiornik docelowy, posól, włącz cyrkulacje 24/24, włóż skałę i czekaj aż Ci wszystko dojrzeje. Z oświetleniem są dwie szkoły. Stopniowe wydłużanie świecenia lub od początku świecisz tak jak ma to być.

Suma sumaru czym mniej kombinujesz tym lepiej. I pomyśl o tym panelu bo zbiornik i tak duży nie jest. Wiele Ci to nie zmieni.

Takie moje prywatne zdanie

(dodane) - jak to powiedział kolega dwa posty niżej - to cały zbiornik musi dojrzeć z czym się zgadzam całkowicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja polecam stopniowe świecenie i zwiększanie natężenia światła w czasie -> działa i dojrzewanie nie jest aż takie denerwujące.


8286_8535.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowym zbiorniku wszystko musi dojrzec (skala, woda, piach, pompy, odpieniacz, termometr, nawet szyby). Ja bym tam podlaczyl cala technike i jak bedzie dzialac to wtedy zasolil, zawiesil woreczek z adsorberem silikatow, podniosl Mg do 1500 i na drugi lub trzeci dzien wstawil skale (najlepiej taka czysta, bez zadnych gabek, porostow, korali ("bo za darmo") itp. ale z wapiennymi glonami - lekko rozowa). Warto dodawac bakterie na start (Bio Digest). Po nastepnych dwoch dniach po raz pierwszy wlaczylbym lampe na jakies 2 godz. i co tydzien wydluzal czas swiecenia o godzine. Gdy na dnie juz nie bedzie sie zbieralo duzo brudu ze skaly to wsypalbym zywy piasek. Nie ten najdrobniejszy, ale i nie za gruby. Taki 1-2 mm. Potem pozostaje czekac. Z nudow mozna potestowac wode.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Chyba będe musiał zweryfikować swoje planu. Chociaż ........ aż mnie korci żeby zrobić po swojemu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.