Skocz do zawartości
aqua skalar

Wyciszenie przelewu w akwarium z panelem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przed zamówieniem szyb postanowiłem wszystko wymierzyć, ze sprzętem w środku. I niestety, aby w panelu rozmieścić sprzęt tak jak zaplanowałem różnica poziomów wody pomiędzy akwarium, a pierwszą komorą panelu, do której wpada woda przelewająca się przez grzebień, musi wynosić ~5cm. Prawdopodobnie rozwiązanie taki będzie dosyć głośne, dlatego wymyśliłem sposób na wyciszenie jak na poniższym rysunku.

2d6e6aa15796842dmed.jpg

Element zaznaczony strzałką, to kawałek szyby po której ma spływać woda. Jak myślicie będzie działać?


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewny, ale wydaje mi się to zupełnie zbędne. W sumpie mam efektywny przepływ około 3200 l/h i po bubble stopie mam róznicę poziomów większą niż 5 cm i nic nie chlupie. Dużo zależy od szerokości przelewu.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aqua skalar: też mnie martwi ten problem, ale wydaje mi się ze lepiej dac grzebień albo bezpośrednio 'w osi' szyby, albo po stronie akwa - bo mając tak jak planujesz, z 'korpusem' grzebienia po stronie panela to faktycznie może byc słychać.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szerokość przelewu to 10cm, chociaż mogę poszerzyć max. do 15. Jako obiegową planuję NJ1200, więc rzeczywisty przepływ będzie ok. 600 l/h. W zasadzie nie jest to rozwiązanie docelowe, tylko awaryjne gdyby było zbyt głośno. Jednak obawiam się spiętrzenia wody na grzebieniu, a na tym etapie mogę jeszcze wprowadzać poprawki.

Edit:

Mateusz właśnie dlatego zacząłem się nad tym zastanawiać. Gdyby na przykład grzebienia nie było w ogóle, a woda swobodnie spływała by po szybie, to pewnie problem nie byłby taki dokuczliwy. Jako przegrody użyję szkła lacobel, albo float malowanego silikonem, więc zmiana położenia grzebienia jest raczej nie możliwa, ze względów estetycznych oczywiście :p.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aqua skalar: ewentualnie pomyśl o doklejeniu szyby pod grzebieniem, żeby woda mogła spływać bez odrywania się od niej - powinno być ciszej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie im większy kąt między przegrodą panelu, a szybą "wyciszającą" tym efekt powinien być lepszy. Ale jeszcze do końca nie jestem przekonany, czy warto dla takiego rozwiązanie poszerzać panel :p.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ja miałem na myśli przyklejenie paska szkła 'na płasko' do ściany panelu - tak żeby woda spływająca z grzebienia spływała cały czas po powierzchni - bo teraz wg rysunku masz tam korpus grzebienia, a z niego woda może spływać hałasując.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.